Αναζήτηση γιόρκι


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
καλησπερα! εχει εδω κι 3 μηνες ψαχνω να προμηθευτω ενα yorkie! ρωτησα εκτροφεις, pet shops, ιδιωτες και εμαθα τα παντα για την φυλη! ξερω οτι πολοι απο εσας λετε να μην περνουμε απο pet shop.. το pet shop που πηγα και ρωτησα λεγετε quiko mega pet FRIENDS. ηρθε ο κτηνιατρος τους και μου μιλησε εμπιστευτηκα. απο οσο μου ειπε δεν πουλανε οι ιδιοι τα κουταβια. Πας σε αυτους ζητας την ρατσα και εχουν εναν συγκεκριμενο εκτροφεα τα προμηθευονται απο εκει συνεργαζονται και δινουν ενα λογικο κοστος για κερδος και τον δυων. συγκεκριμενα ολα τα κουταβακια τους ειναι με pedigree πρωτο εμβολιο, αποπαρασιτωση εσωτερικη και εξωτερικη και τσιπακι! συγκεκριμενα για yorkies μου ειπε τιμη στα 530 ευρω. σε εναν αλλον εκτροφεα που ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι αυτος τα δινει 1400ευρω. ποια ειναι η γνωμη σας στο θεμα αυτο? γιατι εχω μπερδευτει προσωπικα με το θεμα των pet shops.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
καλησπερα! εχει εδω κι 3 μηνες ψαχνω να προμηθευτω ενα yorkie! ρωτησα εκτροφεις, pet shops, ιδιωτες και εμαθα τα παντα για την φυλη! ξερω οτι πολοι απο εσας λετε να μην περνουμε απο pet shop.. το pet shop που πηγα και ρωτησα λεγετε quiko mega pet FRIENDS. ηρθε ο κτηνιατρος τους και μου μιλησε εμπιστευτηκα. απο οσο μου ειπε δεν πουλανε οι ιδιοι τα κουταβια. Πας σε αυτους ζητας την ρατσα και εχουν εναν συγκεκριμενο εκτροφεα τα προμηθευονται απο εκει συνεργαζονται και δινουν ενα λογικο κοστος για κερδος και τον δυων. συγκεκριμενα ολα τα κουταβακια τους ειναι με pedigree πρωτο εμβολιο, αποπαρασιτωση εσωτερικη και εξωτερικη και τσιπακι! συγκεκριμενα για yorkies μου ειπε τιμη στα 530 ευρω. σε εναν αλλον εκτροφεα που ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι αυτος τα δινει 1400ευρω. ποια ειναι η γνωμη σας στο θεμα αυτο? γιατι εχω μπερδευτει προσωπικα με το θεμα των pet shops.
???
 
  • Like
Reactions: Eroe


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
@barbaraTOBY
Καλησπέρα! Ένας από τους κύριους λόγους που ΔΕΝ παίρνουμε σκυλιά από πετ σοπ είναι οι συνθήκες οι οποίες ζουν. Ναι οκ τα φέρνουν από εκτροφείς, αλλά που ζούσαν αυτά τα σκυλια, σε τι συνθήκες. Μετά είναι και το θέμα της υγείας που είναι εξίσου σημαντικό.
Διάβαζε πολύ στο φορουμ και γενικά και μείνε καλύτερα μακριά από πετ σοπ. Πήγαινε στους νόμιμους και καλούς εκτροφείς

( @The Saint με συγχωρείς για το οφ :( )
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εισαι απο Θεσσαλονικη να υποθεσω.
Ναι τα Quicko συνεργάζονται με (αμφιβολου ποιοτητας) εκτροφεια που ναι μεν εκδιδουν πεντ αλλα δεν απεχουν πολυ απο τα παπυ μιλς (γκουγκλαρε τον ορισμο).
Θα σου συμβουλευα να βρεις κανονικο εκτροφεα, ο οποιος λογικα θα σου ζητησει 1000-1500 ευρω αλλα θα εχεις ενα υγιες κουταβι μεγαλωμενο σε καλο περιβαλλον.
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
τι ήθελα και ανοιξα τον τριτο μιτο νυχτιατικα... με το ιδιο αποτελεσμα θα μπορουσα να δω κανα ντοκιμαντερ για βασανιστηρια
:confused:

Btw ειμαι η μονη που ειδα τη λεξη "προμηθευτω" και εγινε η φατσα μου ετσι: o_O ;
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Να πάρεις τον σκύλο ή την σκύλα που θες από τον άνθρωπο που θα καμαρώνει για τις χαρές σας, που θα λυπάται με τις στενοχώριες σας και που θα ξέρει να σε συμβουλέψει όταν οι άλλοι δεν θα ξέρουν.
Έχω την εντύπωση πως είσαι τυχερή γιατί στην φυλή που θες πρέπει να υπάρχει τουλαχιστον ένας από ότι έχω διαβάσει.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ο ειδικός @Yorkaddict μπορεί, αν έχει χρόνο, να σε διαφωτίσει περισσότερο.

Εγώ που είμαι νέοπας ( στραβάδι δηλαδή ) θα σου έλεγα ψάξε, δες, διάβασε, μην πιστεύεις τους τρίτους ( aka pet shop ), μην πιστεύεις την κυρά Φροσύνη που ζευγάρωσε την σκύλα της.

Αν θες Ferrari και δεν έχεις τα χρήματα μην πας σε Zastava με σήμα αλογάκι ( δεν έχω κάτι με την μάρκα αυτή ), διάλεξε απο αδέσποτο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν όντως θέλετε γιόρκι, θα πρότεινα να μείνετε μακρυά από pet shops, byb και εκτροφείς του κώλου.
Το μόνο μέρος που έχετε περισσότερες πιθανότητες να βρείτε εκτροφείς γιόρκι είναι στις εκθέσεις.
Πληροφορίες για το που και πότε γίνονται εκθέσεις θα βρείτε εδώ.
Το αν αυτοί οι άνθρωποι που θα συναντήσετε εκεί εκτρέφουν με γνώμονα το τρίπτυχο υγεία - χαρακτήρα - μορφολογία, είναι κάτι που πρέπει να το βρείτε μόνη σας με βάση όσα λέτε πως γνωρίζετε και πόση διάθεση έχετε να μάθετε περισσότερα.

Χρειάζεται μεγάλη προσοχή, όχι μόνο για να μην επιβραβεύσετε τους λάθους ανθρώπους, αλλά γιατί ενδέχεται μια λάθος επιλογή που θα κάνετε τώρα να σας δημιουργήσει πολλά περισσότερα προβλήματα στο μέλλον. Φαντάζομαι δεν θέλετε το σκυλάκι σας να έχει προβλήματα υγείας που θα μπορούσαν να προβλεφθούν ΑΝ και εφόσον ο κάθε ένας που αυτοαποκαλείται εκτροφέας έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, ώστε να μειώσει τις πιθανότητες.
Στο χέρι σας είναι να βρείτε τέτοιους ανθρώπους.

Διαβάστε αν θέλετε αυτό εδώ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@barbaraTOBY επίσης μείνε μακριά από κτηνίατρους του κώλου που συνεργάζοινται με pet shop. Από ένα τέτοιο κτηνίατρο δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις σωστή διάγνωση και άποψη γιατί απλά συνεργάζεται με το pet shop και δεν πρόκειται ποτέ να το εκθέσει (και να χπάσει το ποσοστό του και αυτός). Υπάρχουν περιστατικά κουταβιών από pet shop με τύφο όπου ο συνεργαζόμενος κτηνίατρος το έκανε αβαβά κατόπιν συνενόησης με τον πετσοπά και τα κουτάβια πήγαιναν άκλαφτα.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@barbaraTOBY επίσης μείνε μακριά από κτηνίατρους του κώλου που συνεργάζοινται με pet shop. Από ένα τέτοιο κτηνίατρο δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις σωστή διάγνωση και άποψη γιατί απλά συνεργάζεται με το pet shop και δεν πρόκειται ποτέ να το εκθέσει (και να χπάσει το ποσοστό του και αυτός). Υπάρχουν περιστατικά κουταβιών από pet shop με τύφο όπου ο συνεργαζόμενος κτηνίατρος το έκανε αβαβά κατόπιν συνενόησης με τον πετσοπά και τα κουτάβια πήγαιναν άκλαφτα.
Καθαρά για να είμαστε αντικειμενικοί, αν η θεματοθέτρια έχει επισκεφθεί το κατάστημα στην Αριστοτέλους, ο κτηνίατρός τους είναι σε γενικές γραμμές εντάξει (εμένα προσωπικά με είχε βοηθήσει πάρα πολυ όταν άρχισε να εμφανίζει θέματα η μεγάλη) - αλλά τον γνωρίζω μονο από την πλευρά που αφορά άσχετους σκύλους και γάτους. Όχι αγορασμένους από την επιχείρησή τους. Επειδή το ωράριο του καλύπτει τις ώρες που τα περισσότερα κτηνιατρεία είναι κλειστά (2 με 6) τον έχω πάντα στα υπόψην μου για διάφορα έκτακτα αλλά όχι σοβαρα θεματάκια. Τώρα, το πως θα αντιμετώπιζε περιστατικό τύφου σε "δικό τους" κουτάβι δεν το γνωρίζω αλλά υποψιάζομαι ότι θα ήταν αυτό ακριβώς που λες. :(
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καθαρά και για να είμαστε αντικειμενικοι, σκύλος από pet shop (από οποιοδήποτε pet shop), προερχεται είτε από παπυμιλ, είτε από κουταβεμπορο - εισαγωγέα - παραγωγό, ειτε απευθείας από "εκτροφέα" της πλάκας.
Όσοι δε επαγγελματίες του χώρου (κτηνίατροι, εκπαιδευτές κλπ) τους στηρίζουν, είναι και οι ίδιοι συνυπευθυνοι στο έγκλημα που συντελείται.
Κατα τη γνωμη μου δε, οι γιατροί ευθύνονται ακόμα περισσότερο, γιατί λόγω της ιδιότητάς τους και του κύρους του επαγγέλματός τους, εμπνέουν εμπιστοσύνη και παίρνουν στον λαιμό τους δεκάδες συνανθρώπους μας.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σαφώς Μιχάλη. Σαφώς.
Πουθενά δεν λέω το αντίθετο.
Αλλά αν ένας τέτοιος κτηνίατρος σώσει ενα αδέσποτο ή δώσει μια καλή συμβουλή σε ιδιοκτήτη, πρεπει να απαξιωσουμε την πραξη του;
Εμένα ο άνθρωπος αυτός μου εδωσε τις πιο σωστες συμβουλες και με εφερε αμεσα, εντος 2 λεπτων, σε επαφη με κορυφαιους απεικονιστες της πολης, ετσι ωστε μεσα σε 1 ωρα ειχα ολα τα αποτελεσματα εξετασεων. Αυτο δεν μου επιτρεπει να τον αποκαλέσω γιατρο του κωλου κλπ, αλλωστε δεν γνωρίζω πως αντιμετωπιζει τα περιστατικα τύφου στα κουταβια τους, αν τα αγνοει ή όχι. Μπορει και αγωνα να δινει ο ανθρωπος για να σωθουν. Μπορει και οχι.
Ταυτοχρονα, εχω δει τοση αμελεια και ανευθυνοτητα απο κτηνιατρους που δεν συνεργαζονται με κανενα πετ σοπ, που ακομα και χασαπηδες δεν τους λες αυτους τους ανθρωπους, για να μην προσβαλλεις τους κρεοπωληδες που δεν μας εφταιξαν σε τπτ.
 
  • Like
Reactions: stefanosk and Vania


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Καθαρά για να είμαστε αντικειμενικοί, αν η θεματοθέτρια έχει επισκεφθεί το κατάστημα στην Αριστοτέλους, ο κτηνίατρός τους είναι σε γενικές γραμμές εντάξει (εμένα προσωπικά με είχε βοηθήσει πάρα πολυ όταν άρχισε να εμφανίζει θέματα η μεγάλη) - αλλά τον γνωρίζω μονο από την πλευρά που αφορά άσχετους σκύλους και γάτους. Όχι αγορασμένους από την επιχείρησή τους. Επειδή το ωράριο του καλύπτει τις ώρες που τα περισσότερα κτηνιατρεία είναι κλειστά (2 με 6) τον έχω πάντα στα υπόψην μου για διάφορα έκτακτα αλλά όχι σοβαρα θεματάκια. Τώρα, το πως θα αντιμετώπιζε περιστατικό τύφου σε "δικό τους" κουτάβι δεν το γνωρίζω αλλά υποψιάζομαι ότι θα ήταν αυτό ακριβώς που λες. :(
ναι σε αυτο το pet shop πηγα! επισης να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα.. εκτος το οτι ειμαι καινουρια στο forum ^^ πρωτα απο ολα ειμαι 15 χρονων.. ΥΠΕΡΑΓΑΠΩ τα ζωα και φυσικαα τα σκυλια! ειχα υιοθετησει ενα αδεσποτο το οποιο ηταν τα παντα για εμενα.. τον ειχα 3 χρονια και ημουν ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ μαζι του.. δυστηχως ομως μου τον δολοφωνησαν (δηλητιριασαν απο φολα ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ του σπιτιου μου την εριξαν) πριν 5 εβδομαδες.. ακομα δεν εχω περασει το σοκ που επαθα οταν γυρισα απο το σχολειο και το εμαθα.. κλαιω ολη μερα καθε μερα γιατι μου τον πιρανε αποτομα και ΑΔΙΚΑ! τελος παντων αφου καθησα και το σκεφτηκα καλα το θεμα .. πιστευω πως ο Τομπι μου θα ηθελε να προσφερω αυτη την αγαπη και σε αλλο σκυλακι.. το συζητησα με την μητερα μου και μου ειπε να μαζεψω τα λεφτα να τα εχω ετοιμα για κτηνιατρικα και κρεβατακια και τετοια (καθως εγω τα πληρωνα ολα και στον τομπι..) και θα παρουμε αλλα θελει ενα σκυλο που να μην μαδαει να ειναι μικροσωμο και συγκεκριμενα σαν μιας θειας μου (που ειναι yorkie) εγω δεν εχω κανενα θεμα με τις ρατσες.. ο τομπι μυγας ηταν. τελος παντων αφου δεν εχω αλλη επιλογη η yorkie η τιποτα.. οποτε εχω φαει τις μερες μου πλεον αντι να κλαιω, να ψαχνω καινουρια ψυχουλα να φιλοξενησω! τωρα τι συμβουλες μου δινεται για να βρω ενα αξιοποιστο yorkie (κουταβι) και υπο συνηδηση οτι εγω θα πρεπει να μαζεψω τα λεφτα για να το παρω.. μιας και 1000 ευρω ειναι λιγο δυσκολο για εμενα :3.. ευχαριστω πολυ παντως για το ενδιαφερον σας!
 
  • Like
Reactions: stefanosk and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
ναι σε αυτο το pet shop πηγα! επισης να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα.. εκτος το οτι ειμαι καινουρια στο forum ^^ πρωτα απο ολα ειμαι 15 χρονων.. ΥΠΕΡΑΓΑΠΩ τα ζωα και φυσικαα τα σκυλια! ειχα υιοθετησει ενα αδεσποτο το οποιο ηταν τα παντα για εμενα.. τον ειχα 3 χρονια και ημουν ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ μαζι του.. δυστηχως ομως μου τον δολοφωνησαν (δηλητιριασαν απο φολα ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ του σπιτιου μου την εριξαν) πριν 5 εβδομαδες.. ακομα δεν εχω περασει το σοκ που επαθα οταν γυρισα απο το σχολειο και το εμαθα.. κλαιω ολη μερα καθε μερα γιατι μου τον πιρανε αποτομα και ΑΔΙΚΑ! τελος παντων αφου καθησα και το σκεφτηκα καλα το θεμα .. πιστευω πως ο Τομπι μου θα ηθελε να προσφερω αυτη την αγαπη και σε αλλο σκυλακι.. το συζητησα με την μητερα μου και μου ειπε να μαζεψω τα λεφτα να τα εχω ετοιμα για κτηνιατρικα και κρεβατακια και τετοια (καθως εγω τα πληρωνα ολα και στον τομπι..) και θα παρουμε αλλα θελει ενα σκυλο που να μην μαδαει να ειναι μικροσωμο και συγκεκριμενα σαν μιας θειας μου (που ειναι yorkie) εγω δεν εχω κανενα θεμα με τις ρατσες.. ο τομπι μυγας ηταν. τελος παντων αφου δεν εχω αλλη επιλογη η yorkie η τιποτα.. οποτε εχω φαει τις μερες μου πλεον αντι να κλαιω, να ψαχνω καινουρια ψυχουλα να φιλοξενησω! τωρα τι συμβουλες μου δινεται για να βρω ενα αξιοποιστο yorkie (κουταβι) και υπο συνηδηση οτι εγω θα πρεπει να μαζεψω τα λεφτα για να το παρω.. μιας και 1000 ευρω ειναι λιγο δυσκολο για εμενα :3.. ευχαριστω πολυ παντως για το ενδιαφερον σας!
Εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις με τη μαμά σου και να υιοθετήσετε ενα μικροσωμάκι από καμια φιλοζωικη η απο εθελοντες. Αυτο θα ειναι το πιο σωστο.
Λυπαμαι για την απωλεια σου. Ελπιζω οτι το σκυλακι που θα υιοθετησεις θα μενει μεσα στο σπιτι.
Δυστυχως μερικες φορες οι ανθρωποι μονο οταν χασουν σκυλο καταλαβαινουν ποσος κακος κοσμος κυκλοφορει και ποση προστασια χρειαζονται οι φιλοι μας.
 


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις με τη μαμά σου και να υιοθετήσετε ενα μικροσωμάκι από καμια φιλοζωικη η απο εθελοντες. Αυτο θα ειναι το πιο σωστο.
Λυπαμαι για την απωλεια σου. Ελπιζω οτι το σκυλακι που θα υιοθετησεις θα μενει μεσα στο σπιτι.
Δυστυχως μερικες φορες οι ανθρωποι μονο οταν χασουν σκυλο καταλαβαινουν ποσος κακος κοσμος κυκλοφορει και ποση προστασια χρειαζονται οι φιλοι μας.
ναι καταλαβαινω.. για αυτο θελει yorkie επειδη δεν μαδανε για να το εχουμε μεσα στο σπιτι. Ο Τομπι εβγαζε μιαα τριχαααα... παναγια μου ακομα υπαρχουν σε ολο το σπιτι παρολο που ηταν στην αυλη :ROFLMAO:
το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω σε φιλοζωικες να βρουμε και μικροσωμο και να μην μαδαει :confused:
την εχω πει ηδη αλλα αυτη εχει κολησει στα yorkies ειναι η αγαπημενη της ρατσα! και μονο και μονο που ειπε ναι για σκυλο δεν μιλαω αλλο :LOL: γιατι για τον Τομπι 6 μηνες περασαν για να το παρουνε αποφαση!
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σαφώς και υπαρχουν μικροσωμάκια σε φιλοζωικες απλά η μαμα σου σου επετρεψε να παρεις σκυλο με την προϋποθεση οτι θα ειναι γιορκι, γιατι η ιδια θελει γιορκι. :)
Αυτο επρεπε να μας το πεις απο την αρχη. Ναι αν θελετε το σκυλακι σας να ειναι υγιες και με καλο χαρακτηρα, μακρια απο πετ σοπ και αγγελιες. Ειπες οτι τα 1000 ευρω ειναι πολλα για σενα. Σαφως. Μαλλον για τους γονεις σου, οχι για σενα, αλλα φαντασου να παρετε κουταβι με 500 και να χρειαστει υστερα να δωσετε αλλα 500 για θεραπειες. Το ιδιο δεν θα βγει; μονο που στη 2η περιπτωση θα υποφερει και το κουταβι και ολοι σας, ενω τα λεφτα σας θα τα τσεπωσει κανας εγκληματιας. Προσπαθησε να το εξηγησεις στη μαμα σου...
 


N_B

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2017
70
92
46
Θρακομακεδόνες
Η μαμά σου γνωρίζει ότι σκέφτεσαι να μαζέψεις και να σκάσεις κάποιες εκαντοτάδες ευρώ για σκύλο; Οσα κι αν ειναι! Ή απλά πιστεύει ότι θα μαζέψεις για τα πρώτα του έξοδα όπως ανέφερες (κτηνιατρικά και κρεβατάκια);
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Εγώ θα προτεινα αφού είσαι μικρούλα να πεις στην μάμα σου να διαβάσετε μαζί αυτή την ανταλλαγή απόψεων και πολύ ευχαρίστως να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε σε πιθανές ερωτήσεις που θα έχει και εκεινη.
 


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Η μαμά σου γνωρίζει ότι σκέφτεσαι να μαζέψεις και να σκάσεις κάποιες εκαντοτάδες ευρώ για σκύλο; Οσα κι αν ειναι! Ή απλά πιστεύει ότι θα μαζέψεις για τα πρώτα του έξοδα όπως ανέφερες (κτηνιατρικά και κρεβατάκια);
ναι φυσικα το γνωριζει! το εχουμε συζητησει το θεμα! απλα μου εδωσε υποσχεση οτι αμα μαζεψω τα χρηματα για τον σκυλο πρωτα και μετα τα κτηνιατρικα και τα αναγκαια πραγματα θα παρω σκυλο! το ξερω ακουγεται χαζο αλλα πραγματικα χριαζομαι εναν κανουριο σκυλο να ''ξεπερασω'' τον τομπι γιατι καθε φορα που βλεπω αδεια αυλη χωρις τον τομπι να κουναει την ουριτσα του και να με υποδεχεται πεφτω παλι στα κλαματα! οι γιαγιαδες οι παπουδεσ και θειοι και θειες μου ειπαν οτι θα μου δωσουν ενα ποσο τωρα που ειναι και τα γεννεθλια μου για να μαζεψω το ποσο.. και φυσικα ξερω τι αναγκες χριαζεται ενας σκυλος αφου ο τομπι ειχε τα παντα εμβολια αμπουλες καθε μηνα χαπακια για το εντερο σπρει για τις ψιρες, τροφη, σπιταρωναααα, κολαρα, λουρια, κρεβατια, σαμπουαν, πετσετες, οδοντοβουρτσες .. πραγματικα του αλαξα την ζωη! :love:
 
  • Like
Reactions: alexxela


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU