Ανακριση στον εκτροφεα (για κληρονομικά θέματα υγείας)


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ποίος στην Ελλάδα έχει μελετήσει κίνηση σκύλου? έχει δει κάποιο dvd ? όλοι κοιτάνε την πλαϊνή... το μπρος - πίσω το χάσαμε...
ΟΥΤΕ την πλαϊνή δεν ξέρουν να κρίνουν.... (το μπρός-πίσω δεν το κοιτάζουν καν!). Και πόσοι είναι που θέλουν "flying trot" (τεράστιο άνοιγμα στην πλαϊνη) και αγνούν πως στην φυλή που κρίνουν είναι ΑΛΛΗ ή επιθυμητή κίνηση!

Πάντως δεν είναι μόνο Ελληνικό το πρόβλημα με τους κριτές. Παντού υπάρχει θέμα. Πολλοί καλοί εκτροφείς στο εξωτερικό δεν τους σέβονται καθόλου πια... δεν τους υπολογίζουν. Ζευγαρώνουν με αρσενικούς πετ που ποτέ δεν έχουν κερδισει σε έκθεση (κι ας ρισκάρουν που δεν θα έχουν την ίδια διαφήμηση όπως με διάσημο επιβήτορα). Πολλοί αρσενικοί στο εξωτερικό ΠΡΩΤΑ κάνουν απογόνους και μετά γίνονται διάσημοι. Οι καλή εκτροφείς θεωρούν δεδομένο πως ξέρουν ΠΟΛΥ καλύτερα την φυλή από τον κριτή. Στις περισσότερες εκθέσεις δεν τους ενδιαφέρει ΚΑΝ η γνώμη του (γιατί ξέρουν πως είναι παντελώς άσχετος κι άχρηστος!).

Πάνε στις εκθέσεις εντατικά (και πάντα θα πηγαίνουν) γιατί ένα σεβαστό εκτροφείο οφείλει ΚΑΙ να κερδίσει στις εκθέσεις. Όχι πως το έχουν πια και σε τόσο υπόληψη το όλο θέμα. Όχι όπως παλιά.

Μετά έχεις τους "ψωνάρες" εκτροφείς που θέλουν ΜΟΝΟ τα κύπελλα. Βιάζονται πολύ. Ζευγαρώνουν αυστηρά ότι κερδίζει πολύ (μέγα λάθος) και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία (δεν προλαβαίνουν τους σκύλους που αργούν ν' αναπτηχθούν γιατί τους έχουν ήδη πουλήσει ως πετ ή ξεγράψει, ή προσβάλλει τον ιδιοκτήτη τους ανεπανώρθωτα!). Έχουν διημιουργήσει ένα είδος "μικρομέγαλου" σκύλου (αυτόν γουστάρουν), που 7 μηνών μοιάζει 3ων ετών (με την επιλεκτική κουταμάρα τους). Δεν τους νοιάζει που 4ων ετών ο σκύλος μοιάζει 14ων.... ούτε που πεθαίνει πριν τα 9.

Αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι. Δεν τους ενδιαφέρει οι μακροζωία της φυλής κι ούτε η υγεία της. Είναι οι εκτροφείς που θα ζευγαρώσουν επίτηδες σκύλο 14 μηνών με δυσπλασία, πριν χειροτερέψει και δεν μπορεί να κερδίζει άλλο. Ζευγαρώνουν με μεγάλη άνεση σκύλους με απαράδεκτο χαρακτήρα, φτάνει να έχουν πολύ όμορφο τρίχωμα (και νίκες φυσικά).

Αν οι κριτές δεν αρχίσουν να κάνουν την δουλειά τους καλύτερα, μόνο από το κακό στο χειρότερο θα πάμε.

Ένας εξαιρετικός κριτής μου είχε πει κάποτε:

"Θα κρίνεις έναν εκτροφεία ΚΑΙ από το πόσους υπερήλικους σκύλους έχει σπίτι του. Τόσα χρόνια τόσοι σκύλοι... πάντα θα ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει τουλάχιστον ένας παππούς ή μία γιαγιά στον καναπέ. Ο καλός εκτροφέας έχει καρδιά κι ευγνομωσύνη για τους σκύλους που του πρόσφεραν. Νιώθει υποχρεωμένος να τους φροντίσει στα γεράματά τους."
 
Last edited:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
ΟΥΤΕ την πλαϊνή δεν ξέρουν να κρίνουν.... (το μπρός-πίσω δεν το κοιτάζουν καν!). Και πόσοι είναι που θέλουν "flying trot" (τεράστιο άνοιγμα στην πλαϊνη) και αγνούν πως στην φυλή που κρίνουν είναι ΑΛΛΗ ή επιθυμητή κίνηση!

Πάντως δεν είναι μόνο Ελληνικό το πρόβλημα με τους κριτές. Παντού υπάρχει θέμα. Πολλοί καλοί εκτροφείς στο εξωτερικό δεν τους σέβονται καθόλου πια... δεν τους υπολογίζουν. Ζευγαρώνουν με αρσενικούς πετ που ποτέ δεν έχουν κερδισει σε έκθεση (κι ας ρισκάρουν που δεν θα έχουν την ίδια διαφήμηση όπως με διάσημο επιβήτορα). Πολλοί αρσενικοί στο εξωτερικό ΠΡΩΤΑ κάνουν απογόνους και μετά γίνονται διάσημοι. Οι καλή εκτροφείς θεωρούν δεδομένο πως ξέρουν ΠΟΛΥ καλύτερα την φυλή από τον κριτή. Στις περισσότερες εκθέσεις δεν τους ενδιαφέρει ΚΑΝ η γνώμη του (γιατί ξέρουν πως είναι παντελώς άσχετος κι άχρηστος!).

Πάνε στις εκθέσεις εντατικά (και πάντα θα πηγαίνουν) γιατί ένα σεβαστό εκτροφείο οφείλει ΚΑΙ να κερδίσει στις εκθέσεις. Όχι πως το έχουν πια και σε τόσο υπόληψη το όλο θέμα. Όχι όπως παλιά.

Μετά έχεις τους "ψωνάρες" εκτροφείς που θέλουν ΜΟΝΟ τα κύπελλα. Βιάζονται πολύ. Ζευγαρώνουν αυστηρά ότι κερδίζει πολύ (μέγα λάθος) και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία (δεν προλαβαίνουν τους σκύλους που αργούν ν' αναπτηχθούν γιατί τους έχουν ήδη πουλήσει ως πετ ή ξεγράψει, ή προσβάλλει τον ιδιοκτήτη τους ανεπανώρθωτα!). Έχουν διημιουργήσει ένα είδος "μικρομέγαλου" σκύλου (αυτόν γουστάρουν), που 7 μηνών μοιάζει 3ων ετών (με την επιλεκτική κουταμάρα τους). Δεν τους νοιάζει που 4ων ετών ο σκύλος μοιάζει 14ων.... ούτε που πεθαίνει πριν τα 9.

Αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι. Δεν τους ενδιαφέρει οι μακροζωία της φυλής κι ούτε η υγεία της. Είναι οι εκτροφείς που θα ζευγαρώσουν επίτηδες σκύλο 14 μηνών με δυσπλασία, πριν χειροτερέψει και δεν μπορεί να κερδίζει άλλο. Ζευγαρώνουν με μεγάλη άνεση σκύλους με απαράδεκτο χαρακτήρα, φτάνει να έχουν πολύ όμορφο τρίχωμα (και νίκες φυσικά).

Αν οι κριτές δεν αρχίσουν να κάνουν την δουλειά τους καλύτερα, μόνο από το κακό στο χειρότερο θα πάμε.

Ένας εξαιρετικός κριτής μου είχε πει κάποτε:

"Θα κρίνεις έναν εκτροφεία ΚΑΙ από το πόσους υπερήλικους σκύλους έχει σπίτι του. Τόσα χρόνια τόσοι σκύλοι... πάντα θα ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει τουλάχιστον ένας παππούς ή μία γιαγιά στον καναπέ. Ο καλός εκτροφέας έχει καρδιά κι ευγνομωσύνη για τους σκύλους που του πρόσφεραν. Νιώθει υποχρεωμένος να τους φροντίσει στα γεράματά τους."
ειναι ο,τι πιο ωραιο εχω διαβασει στο φορουμ ακριβως το πιστευω μου και η σκεψη μου
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
αληθεια καιρο την εχω αυτη την απορια, γιατι απορριπτεται ενα σκυλι λογω χρωμματος αν και εφ οσον ειναι υγειεστατο και μορφολογικα σωστο? στεκει αυτο?

υ.γ. ζιβαγκο σημερα κελαιδας υπεροχα!!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
"Θα κρίνεις έναν εκτροφεία ΚΑΙ από το πόσους υπερήλικους σκύλους έχει σπίτι του. Τόσα χρόνια τόσοι σκύλοι... πάντα θα ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει τουλάχιστον ένας παππούς ή μία γιαγιά στον καναπέ. Ο καλός εκτροφέας έχει καρδιά κι ευγνομωσύνη για τους σκύλους που του πρόσφεραν. Νιώθει υποχρεωμένος να τους φροντίσει στα γεράματά τους."
Τι ειπες τωρα...Τι ειπες τωρα...Πολυ σωστος...Δεν ειχε περασει απο το μυαλο μου ουτε χλμ κοντα.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
ΟΥΤΕ την πλαϊνή δεν ξέρουν να κρίνουν.... (το μπρός-πίσω δεν το κοιτάζουν καν!). Και πόσοι είναι που θέλουν "flying trot" (τεράστιο άνοιγμα στην πλαϊνη) και αγνούν πως στην φυλή που κρίνουν είναι ΑΛΛΗ ή επιθυμητή κίνηση!

Πάντως δεν είναι μόνο Ελληνικό το πρόβλημα με τους κριτές. Παντού υπάρχει θέμα. Πολλοί καλοί εκτροφείς στο εξωτερικό δεν τους σέβονται καθόλου πια... δεν τους υπολογίζουν. Ζευγαρώνουν με αρσενικούς πετ που ποτέ δεν έχουν κερδισει σε έκθεση (κι ας ρισκάρουν που δεν θα έχουν την ίδια διαφήμηση όπως με διάσημο επιβήτορα). Πολλοί αρσενικοί στο εξωτερικό ΠΡΩΤΑ κάνουν απογόνους και μετά γίνονται διάσημοι. Οι καλή εκτροφείς θεωρούν δεδομένο πως ξέρουν ΠΟΛΥ καλύτερα την φυλή από τον κριτή. Στις περισσότερες εκθέσεις δεν τους ενδιαφέρει ΚΑΝ η γνώμη του (γιατί ξέρουν πως είναι παντελώς άσχετος κι άχρηστος!).

Πάνε στις εκθέσεις εντατικά (και πάντα θα πηγαίνουν) γιατί ένα σεβαστό εκτροφείο οφείλει ΚΑΙ να κερδίσει στις εκθέσεις. Όχι πως το έχουν πια και σε τόσο υπόληψη το όλο θέμα. Όχι όπως παλιά.

Μετά έχεις τους "ψωνάρες" εκτροφείς που θέλουν ΜΟΝΟ τα κύπελλα. Βιάζονται πολύ. Ζευγαρώνουν αυστηρά ότι κερδίζει πολύ (μέγα λάθος) και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία (δεν προλαβαίνουν τους σκύλους που αργούν ν' αναπτηχθούν γιατί τους έχουν ήδη πουλήσει ως πετ ή ξεγράψει, ή προσβάλλει τον ιδιοκτήτη τους ανεπανώρθωτα!). Έχουν διημιουργήσει ένα είδος "μικρομέγαλου" σκύλου (αυτόν γουστάρουν), που 7 μηνών μοιάζει 3ων ετών (με την επιλεκτική κουταμάρα τους). Δεν τους νοιάζει που 4ων ετών ο σκύλος μοιάζει 14ων.... ούτε που πεθαίνει πριν τα 9.

Αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι. Δεν τους ενδιαφέρει οι μακροζωία της φυλής κι ούτε η υγεία της. Είναι οι εκτροφείς που θα ζευγαρώσουν επίτηδες σκύλο 14 μηνών με δυσπλασία, πριν χειροτερέψει και δεν μπορεί να κερδίζει άλλο. Ζευγαρώνουν με μεγάλη άνεση σκύλους με απαράδεκτο χαρακτήρα, φτάνει να έχουν πολύ όμορφο τρίχωμα (και νίκες φυσικά).

Αν οι κριτές δεν αρχίσουν να κάνουν την δουλειά τους καλύτερα, μόνο από το κακό στο χειρότερο θα πάμε.

Ένας εξαιρετικός κριτής μου είχε πει κάποτε:

"Θα κρίνεις έναν εκτροφεία ΚΑΙ από το πόσους υπερήλικους σκύλους έχει σπίτι του. Τόσα χρόνια τόσοι σκύλοι... πάντα θα ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει τουλάχιστον ένας παππούς ή μία γιαγιά στον καναπέ. Ο καλός εκτροφέας έχει καρδιά κι ευγνομωσύνη για τους σκύλους που του πρόσφεραν. Νιώθει υποχρεωμένος να τους φροντίσει στα γεράματά τους."
'Εχεις δίκιο... και ξερω τι λες.. ξέρεις πόσοι μου λένε τώρα που η Roxy είναι 9 πρέπει να την δώσεις!!! Λέω γιατί? είναι πάνω απο όλα το σκυλί μου .... ή σκύλες που δεν έχω ζευγαρώσει... αν τις δώσεις μου λένε... δεν είναι όλα τα σκυλιά να γίνουν μάνες... δεν θέλει να κάνει παιδιά να μην κάνει... κάτι θα ξέρει η φύση παραπάνω από εμάς... αλλά εδώ είναι το σπίτι της...

Το θέμα με τους κριτές και βέβαια δεν είναι μόνο Ελληνικό... εδώ έχουμε 2-3 που ξέρουν κάποια πράγματα... Άλλα υπάρχουν κάποιοι κριτές εξωτερικού που πραγματικά είναι πολύ καλοί ... πολλές φορές λέμε δεν φέρνουμε στην Έλλαδα καλούς κριτές αλλά παρακολουθώντας εκθέσεις εξωτερικού (Αυστρία, Ισπανία, Σλοβενία, Κροατία κτλ) βλέπεις συνεχεία κάποιους που δεν τους έχεις ξανακούσει ΠΟΤΕ!! και αν δεις και τα αποτελέσματα παθαίνεις φρίκη βγάζουν μόνο handler. Για μένα το πρόβλημα είναι στους all rounder.... δεν μπορούν να τα ξέρουν ΟΛΑ... κάποιοι έχουν χάρισμα και feeling αλλά πόσοι είναι αυτοί?

Αυτό δε ποίος κερδίζει άρα είναι καλός γαμπρός!!! ή ζευγάρωσα 2 πρωταθλητές για να βγάλω πρωταθλητές κουτάβια!!! το έχω ακούσει 50 χιλιάδες φορές.... ο επιβήτορας κρίνεται από τα παιδιά του ΟΧΙ από τις νίκες του... και βέβαια από την υγεία του... Πολλοί δεν ξέρουν καν που βρίσκονται τα κουτάβια που έχουν δώσει...
Πόσοι ξέρουν τις γραμμές της φυλής τους? και πόσοι λένε ζευγάρωσα.... πχ Σουηδική γραμμή έκανα γραμμική πάνω σε εκτροφείο (δηλαδή το μόνο κοινό είναι είναι το όνομα του εκτροφείου ΟΧΙ σκυλιά) !!!

Πόσο θα ήθελα να είχαμε μια κυνολογική βιβλιοθήκη, να υπήρχαν προβολές και σεμινάρια πάνω σε εκτροφή, κίνηση ...
 
Last edited:


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι. Δεν τους ενδιαφέρει οι μακροζωία της φυλής κι ούτε η υγεία της. Είναι οι εκτροφείς που θα ζευγαρώσουν επίτηδες σκύλο 14 μηνών με δυσπλασία, πριν χειροτερέψει και δεν μπορεί να κερδίζει άλλο. Ζευγαρώνουν με μεγάλη άνεση σκύλους με απαράδεκτο χαρακτήρα, φτάνει να έχουν πολύ όμορφο τρίχωμα (και νίκες φυσικά).
Aυτους λεω και ειναι οι περισσοτεροι και οχι μονο δυσπλασια ...και καλαζαρ και αλλα προβληματα υγειας.
 






Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Όχι μωρέ.... έτσι τους "κράζουμε" από ζήλεια! ;-)

Κάνουνε και χειρότερα, (μερικοί, έτσι! .... άλλοι είναι πολύ λογικοί και ηθικοί).
Πόσοι είναι που ζευγαρώνουν ΠΟΛΥ στενούς συγγενείς (ξανά και ξανά και ξανά για χρόνια)... κάποιοι από αυτούς είναι και πολύ διάσημοι (προσωρινά βέβαια γιατί αργά ή γρήγορα σκάει η "φούσκα" τους).
Πόσοι επειδή έκαναν μία καλή γέννα (κουτάβια μεγάλοι πρωταθλητές) την επαναλαμβάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ 3-4, 5 φορές (να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι) ;

Πόσοι που το κάνουν αυτό δεν έχουν ΙΔΕΑ γιατί είναι κακό για την φυλή;

Πόσοι ξεκινούν (και τελειώνουν) να εκτρέφουν χωρίς να ανοίξουν ούτε ΕΝΑ βιβλίο περι γεννετικής κι εκτροφής σκύλων (υπάρχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βιβλία πάνω στο θέμα -είναι αδικαιολόγητοι τελείως!) και χωρίς ΠΟΤΕ να ζητήσουν συμβουλές από τους παλιούς ή να μελετάνε από το ίντερνετ ;

Πόσοι φέρονται λες και "ξέρουν καλύτερα απ' όλους" ενώ είναι δεδομένο πως δεν ξέρουν την ΤΥΦΛΑ τους;

Σαν "πελάτης" εγώ θέλω να βλέπω πολλά καλά ΠΕΤ από ένα εκτροφείο. Όμορφα, γέρικα, ζωηρά, χαρωπά ΠΕΤ που σφήζουν από υγεία.
Σε κάθε εκτροφείο (με μοναδικές εξαιρέσεις τα των σκύλων εργασίας) μακράν τα περισσότερα κουτάβια για σκύλοι συντροφιάς προορίζονται.

Κάποιοι εκτροφείς καλά θα κάνουν να το θυμούνται αυτό.
Ο Χαρακτήρας και η Υγεία πρέπει πάντα να είναι ΠΑΝΩ από την μορφολογία, αλλιώς είσαι αποτυχημένος εκτροφέας και δεν πρόκειται να αντέξεις μακροχρόνια.

Το θέμα είναι πόσους σκύλους (και πόσες οικογένειες!) θα "πάρεις στον λαιμό σου" μέχρι να καταλάβεις πως πρέπει να σταματήσεις να εκτρέφεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Ρε παιδιά, τέτοια λέτε και απογοητεύεται κανείς...... είναι σα να ψάχνεις ψύλλους στ'αχυρα....
Κι εγώ, ένα κοκομπλόκο σχετικά με τους εκτροφείς, το έχω πάθει από καιρό. Δεν είμαι σίγουρη πια, τι να πιστέψω.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ έχω καταλήξει να πιστεύω οτι αν δεν είσαι ο ίδιος εκτροφέας (ή ανθρωπος του χώρου με ανάλογες - ή και περισσότερες - γνώσεις, πχ Ζιβάγκο) είναι σχεδον αδύνατον να κρίνεις και επειτα να εμπιστευθείς εναν εκτροφέα.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Ακριβώς κι εγώ έτσι νοιώθω :confused:
Γι' αυτό με την τεράστια εμπειρία και τις πλούσιες γνώσεις μου :D , καταλήγω να προτιμώ το εκτροφείο του δρόμου.
Τουλάχιστον να μην ζητάω τα ρέστα απο κανέναν μετά ;)
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Από την άλλη (την καλή πλευρά) όταν πήγα στη εκτροφέα του κουταβιού μου (σιγά μην μου έφτανε που είναι διάσημη εδώ και δεκαετίες!) έννιωσα απίστευτη συγκίνηση....

Με πήγε σε διάφορα σπίτια που έχουν σκύλους της (πετ!) διαφόρων ηλικιών, να γνωρίσω κόσμο (και τους σκύλους τους) από κοντά.
Το πιο συγκινητικό όμως για μένα ήταν όταν συνάντησα 3 σκύλους τόσο μεγάλους σε ηλικία που δεν θα έπρεπε να ζουν πια.
Τους θαύμαζα από φωτογραφίες (άλλοι κοιτάνε τον Μπραντ Πιτ, εγώ παλιές εκθέσεις !) και δεν φανταζόμουν πως θα τους έβλεπα ποτέ...

Συγγενείς του κουταβιού... ο παππούς, η προγιαγγιά και η αδερφή της... να παίζουν σαν κουτάβια στα 13 χρόνια τους.
Συνταξιούχοι των στοίβων, είχαν γίνει όμορφοι, υπέρχοχοι, υγειέστατοι σκύλοι συντροφιάς.

Τελικά ΑΥΤΟΣ είναι ο στόχος του κάθε καλού εκτροφέα.
Οι στοίβοι των εκθέσεων είναι απλώς μιά "στάση" στην μεγάλη τους διαδρομή.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ακριβώς κι εγώ έτσι νοιώθω :confused:
Γι' αυτό με την τεράστια εμπειρία και τις πλούσιες γνώσεις μου :D , καταλήγω να προτιμώ το εκτροφείο του δρόμου.
Τουλάχιστον να μην ζητάω τα ρέστα απο κανέναν μετά ;)

Μην το γελάς. Εγώ το έχω ψάξει και γεννετικά (επιστημονικά). Περισσότερες πιθανότητες έχεις να έχεις καλό κι υγειής σύντροφο αν είναι ημίαιμος ο σκύλος (αλλά ΠΟΛΥ ημίαιμος, όχι Λαπμραντόρ Χ Σέττερ) παρά αν πάρεις σκύλο από εκτροφέα που δεν ξέρει τι κάνει (ή δεν τον νοιάζει).

Εμένα μου αρέσουν ΠΟΛΥ οι "καθαρόαιμοι κόπροι". Οι σκύλοι που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ φυλή για πάνω από 7 γεννιές πίσω τους!
Αν θέλεις απλά έναν πολύ καλό σύντροφο, νομίζω είναι η πιο σοφή επιλογή.

Δεν θα έχεις "εγγύηση" πως θα είναι υγειής (γιατί ποιός έχει; ) αλλά τουλάχιστον θα έχεις την φύση με το μέρος σου.
ΜΕΓΑΛΟ ατού είναι αυτό (μην το υποτιμάτε!).
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ έχω καταλήξει να πιστεύω οτι αν δεν είσαι ο ίδιος εκτροφέας (ή ανθρωπος του χώρου με ανάλογες - ή και περισσότερες - γνώσεις, πχ Ζιβάγκο) είναι σχεδον αδύνατον να κρίνεις και επειτα να εμπιστευθείς εναν εκτροφέα.....
Όχι, δεν είναι τόσο δύσκολο. Αν σε ενδιαφέρει, είναι ΕΥΚΟΛΟ να μάθεις πάρα πολλά πράγματα για την φυλή σου, σε λίγους μόνο μήνες.
Το πρόβλημα δεν είναι στη δυσκολία.

Το πρόβλημα είναι πως όλοι ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ (και τα θέλουν όλα "στο πιάτο").

99% αυτών που ξέρω σήμερα για τους εκτροφείς (και πως να τους επιλέγω) τα έμαθα ΜΟΝΗ σε ηλικία 21 ετών.
Ήθελα "φοβερό σκύλο" ;
Θεώρησα υποχρέωσή μου να μάθω πρώτα τι θα πει αυτό!

Δεν ντρεπόμουν όμως να ζητήσω βοήθεια κι από άλλους ανθρώπους. Πήγα στον ΚΟΕ (τι τηλ. και βλακίες, ΑΛΛΟ από κοντά) και γνώρισα κόσμο που βοήθησε με μεγάλη υπομονή και γενεοδωρία.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
γιατι zhivago δεν ανοιγεις ενα νεο θεμα να κραξεις και τους εκπαιδευτες ? που ελαχιστοι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου ειναι αυτοι που αξιζουν να λεγονται ετσι ,γιατι δεν αναφερεσε πως κοιτανε να κανουν αρπαχτες και καταστρεφουν τα σκυλια ?

alexia τωρα αρχισες εκτροφη πως εβγαλες αμεσως το συμπερασμα για τους ψυλους και τα αχυρα ?

mareco και kopriti εσεις με την εμπειρια σας θα πρεπει να σιγονταρετε τη zhivago αν αποφασισει να ανοιξει κραξιμο για τους εκπαιδευτες
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τους έχω ήδη κράξει. Στο θρεντ του (soon-to-be-internet certified) Darkpaladin.

Σιγά μην τους άφηνα! Χμ! Τα τσογλάνια....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Krina, ξέρεις πολύ καλά, ότι είμαι ένθερμη υποστηρικτής και των δυό σας. Δεν έχω απολύτως καμμία εμπειρία με εκτροφείς. Τώρα προσπαθώ σιγά-σιγά μέσα από το φόρουμ και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί αρκετά. Οχι σήμερα. Από παλιά, το έχω πάθει :p Κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι σε επίπεδο δημοτικού είναι και οι γνώσεις μου για εκπαιδευτές. Χαίρομαι όμως τις συμβουλές σας και τα θέματα που ανοίγετε. Εχω μάθει πολλά. Η κρίση μου δεν έχει καμμία αξία, γι' αυτό και σπάνια εμπλέκομαι σε threads που αφορούν τον ένα ή τον άλλο τομέα, επί της ουσίας. Ισως μια μέρα, ο λόγος μου να έχει να προσφέρει κάτι. Εσείς, από την άλλη, η συμβολή σας είναι πολύ σημαντική για όλους μας. Ακόμη κι όταν κράζετε. Αν και τελευταία, η αλήθεια είναι, ότι και οι δυό σας, δεν έχετε και πολύ υπομονή :) Δεν έχετε άδικο, αλλά εύχομαι να μην κουραστείτε και να έχετε πάντα την ίδια ενεργή συμμετοχή. Στηριζόμαστε στις γνώσεις σας :)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αν και τελευταία, η αλήθεια είναι, ότι και οι δυό σας, δεν έχετε και πολύ υπομονή :) Δεν έχετε άδικο, αλλά εύχομαι να μην κουραστείτε και να έχετε πάντα την ίδια ενεργή συμμετοχή. Στηριζόμαστε στις γνώσεις σας :)

Νομίζω πως έχουμε γαϊδουρινή υπομονή. Αλλιώς δεν θα γράφαμε ακόμα. Τώρα όσον αφορά το "κράξημο" ίσως να φαίνεται πως το παρακάνουμε ώρες, ώρες, αλλά πιστεψέ με -είναι απαραίτητο. Δεν το κάνουμε από έλλειψη υπομονής, αλλά εντελώς αποφασισμένα (εγώ τουλάχιστον).

Είναι βρώμικη δουλειά, αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη