Αναξιόπιστο το DogCenter


aganaktismeni

Member
15 Σεπτεμβρίου 2013
8
0
Πέθαναν και τα δυο κουτάβια τσιουάουα που το dogcenter μας έφερε.

Το πρώτο πέθανε σε 7 μέρες, έναν αργό οδυνηρό θάνατο λόγω ιογενούς ασθένειας. Το δεύτερο που μας έφερε για να καλύψει το θάνατο το πρώτου πέθανε από το ίδιο πράγμα πάλι σε 1 βδομάδα.

Εγώ πλέον θα κινηθώ δικαστικά γιατί τα λεφτά δε με ενδιαφέρουν αλλά η ψυχική οδύνη είναι πολύ μεγάλη και να μάθουν αυτοί να μη διαχειρίζονται τα ζώα σαν προϊόν αλλά σαν ψυχές και να τα φέρνουν υγιή.

Να μην αγοράζει κανείς από το dog center, ποτέ.

Πληρώσαμε αδιαμαρτύρητα ό,τι μας είπαν και για τα δύο σκυλιά, και αδιαμαρτύρητα πληρώσαμε την νοσηλεία των σκυλιών που ξεκίνησε 3 μέρες αφού φτάσαν στα χέρια μας. Έχω κάνει νεκροψία και στα δυο σκυλιά που αποδεικνύει ότι ήταν άρρωστα από την ώρα που ήρθαν. Έχω σκυλιά εδώ και 30 χρόνια και δεν έχω χάσει κανένα από καμία τέτοια αρρώστια. Ντροπή τους και να κάνουν καλύτερη δουλειά με τα ζώα που φέρνουν.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Δεν υπαρχει "καλυτερη δουλεια". Ολοι οι εισαγωγεις φερνουνε κουταβια απο puppy mills τα οποια και καθαροαιμα δεν ειναι αλλα και εχουν προβληματα υγειας και συμπεριφορας. Λυπαμαι πολυ για τις απωλειες και ευχομαι να κυνηγησετε το δικιο σας.. Κατα τ αλλα, εφοσον μπηκατε εδω μπορειτε να ενημερωθειτε σχετικα με τους εισαγωγεις, τα πετ σοπς, και τους ιδιωτες, και να διαβασετε γιατι καθαροαιμα σκυλια παιρνουμε μονο απο εκτροφεια
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Λυπάμαι που ζήσατε κάτι τέτοιο...αλλά για να "μάθουν αυτοί" να μη διαχειρίζονται τα ζώα σαν προϊόντα θα πρέπει κι εμείς (εσείς στην προκειμένη περίπτωση) να "μάθουμε" το ίδιο και κάποια άλλα.

Δεν "παραγγέλνουμε" σκύλο σαν να ήταν πίτσα...Δεν ψάχνουμε απλά "κατάστημα" ή "προμηθευτή" και δίνοντας τα λεφτά περιμένουμε το "προϊόν" στο σπίτι.

Τα 30 χρόνια αυτά σας διέφυγε ο σωστός τρόπος επιλογής σκύλου μάλλον...Οπότε, μαζί με την "δίψα" για "εκδίκηση" και "δικαίωση" που έχετε αυτή την στιγμή, φροντίστε να βρείτε χρόνο και για ενημέρωση ώστε "το πάθημα να γίνει μάθημα" και να βγει κάτι καλό από αυτή σας την "περιπέτεια"...και πάλι λυπάμαι.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TheBestBoi


aganaktismeni

Member
15 Σεπτεμβρίου 2013
8
0
Λυπάμαι που ζήσατε κάτι τέτοιο...αλλά για να "μάθουν αυτοί" να μη διαχειρίζονται τα ζώα σαν προϊόντα θα πρέπει κι εμείς (εσείς στην προκειμένη περίπτωση) να "μάθουμε" το ίδιο και κάποια άλλα.

Δεν "παραγγέλνουμε" σκύλο σαν να ήταν πίτσα...Δεν ψάχνουμε απλά "κατάστημα" ή "προμηθευτή" και δίνοντας τα λεφτά περιμένουμε το "προϊόν" στο σπίτι.

Τα 30 χρόνια αυτά σας διέφυγε ο σωστός τρόπος επιλογής σκύλου μάλλον...Οπότε, μαζί με την "δίψα" για "εκδίκηση" και "δικαίωση" που έχετε αυτή την στιγμή, φροντίστε να βρείτε χρόνο και για ενημέρωση ώστε "το πάθημα να γίνει μάθημα" και να βγει κάτι καλό από αυτή σας την "περιπέτεια"...και πάλι λυπάμαι.
Εχετε απολυτο δικιο. Τα σκυλακια ομως αυτα τα παρηγγειλε ο αντρας μου για εκπληξη, ο οποιος δεν εχει ιδεα απο αυτα. Και δεν μου ελεγε απο που. Κι εγω ειμαι κατα αυτων των μεθοδων και ο,τι σκυλια ειχα μεχρι τωρα ηταν απο εκτροφεις στην Ελλαδα η αδεσποτα τα οποια μαζευω φανατικα. Και φροντιζω επισης οποια δεν μπορω να παρω πλεον σπιτι μου στειρωνοντας τα και ταιζωντας τα. Οποτε μην βαζιεστε να κρινετε καποιον ανθρωπο που ξερει παρα πολυ καλα τι συμβαινει και ολα τα καθεκαστα για puppy mills κλπ. Πολυ καλα κανατε και απαντησατε ετσι γιατι κι εγω ειμαι φανατικη ζωοφιλη και ετσι ακριβως θα αντιδρουσα. Αν θελετε μπορω να σας στειλω το τηλ μου για να μαθετε ολη την αληθεια.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου.

Δεν αγοράζουμε κουτάβι ποτέ απο κάποιον που είναι εισαγωγέας κουταβιών. Το dog center ειναι ακριβώς αυτό, σκυλέμπορας.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και καλά, ξερετε τι γινεται με τα puppymills και μετά το χαμό του πρώτου, ζητάτε αντικατασταση και δεύτερο? Θα αλλαζε κατι στο πως θα ερχοταν στα χέρια σας?

Τεσπα, κριμα για 2 ψυχές που εφυγαν. Ολα τα αλλα.. να 'χαμε να λέγαμε

εδιτ: παντως αυτό το "να κανουν καλύτερη δουλειά με τα ζωα που φερνουν" δεν μου κάνει και πολύ για γνώστη της κατάστασης και του λόγου που δεν παιρνουμε ΠΟΤΕ από πετσοπ
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ακριβως και εγω οταν διαβασα για την αντικατασταση το ιδιο ειπα
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Δεν είμαστε εδώ για να ελέγχουμε, απλά συζητάμε, σχολιάζουμε και κάποιες φορές προσπαθούμε να βοηθήσουμε. Εγώ απλά σχολίασα λοιπόν αυτά που γράψατε και αν είχατε αναφέρει για τον σύζυγο θα είχα απαντήσει κι εγώ ανάλογα.

Από εκεί και μετά, όπως σας έγραψα, το καλύτερο θα ήταν να λειτουργήσει αυτή η ιστορία και θετικά. Το θετικό που εγώ θα μπορούσα να φανταστώ είναι εσείς και ο σύζυγος να ενημερωθείτε για την διαδικασία επιλογής σκύλου (και για άλλα θέματα) και να ενημερώσετε με την σειρά σας και άλλους υποψήφιους ιδιοκτήτες που αναζητούν σκύλο για τον σωστό τρόπο.

Καλή επιτυχία και καλό θα ήταν να μας ενημερώσετε για τις κινήσεις σας και αν τελικά δικαιωθήκατε.
 


aganaktismeni

Member
15 Σεπτεμβρίου 2013
8
0
Επειδη νιωθω σαν τις γυναικες που τις βιασαν και ο εισαγγελεας της ειπε οτι εσυ φταις γιατι φορουσες μινι φουστα θα το πω για τελευταια φορα και οποιος δεν το διαβασει η δεν το καταλαβει λυπαμαι πολυ. Λοιπον... Αντι να "κραζετε" το dogcenter "κραζετε¨ εμενα που πηγα να διορθωσω μια κατασταση που συνεβη εν αγνοια μου. Ο πληθυντικος που εβαζα ηταν ευγενειας. ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΥΛΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Δεν ειχα ιδεα για τιποτα. Το οτι ο αντρας μου δεν εχει ιδεα απο σκυλια και απο που να τα παρει δεν τον καθιστα κατακριτεο. Ανθρωπος ειναι λαθος εκανε.Γιατι δεν ηξερε. Φρεσκοπαντρεμενοι ειμαστε. Δεν ρωτησε ο ανθρωπος. Δεν ασχολουνταν ποτε με σκυλακια για να ξερει. Και η λεξη εκπληξη σημαινει ακριβως αυτο. Οτι δεν σου λεω που, πως, τι και γαι ποιο λογο. Οποτε σταματηστε ολοι να πυροβολειτε και δειτε την ουσια.. Και ηλιθια να ημουν που δεν ειμαι και να εφταιγα εγω γιατι δεν ηξερα απο τετοια δεν ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο!!! Εγω δικαζομαι εδω περα η αυτο που εχει συμβει? Με γνωριζουν ολοι οι ζωοφιλοι στη Θεσσαλονικη και τι κανω για τα ζωα. Να κρινετε αυτο που εγινε λοιπον κι οχι εμενα που το εγραψα. Ευχαριστω.
 


aganaktismeni

Member
15 Σεπτεμβρίου 2013
8
0
Δεν είμαστε εδώ για να ελέγχουμε, απλά συζητάμε, σχολιάζουμε και κάποιες φορές προσπαθούμε να βοηθήσουμε. Εγώ απλά σχολίασα λοιπόν αυτά που γράψατε και αν είχατε αναφέρει για τον σύζυγο θα είχα απαντήσει κι εγώ ανάλογα.

Από εκεί και μετά, όπως σας έγραψα, το καλύτερο θα ήταν να λειτουργήσει αυτή η ιστορία και θετικά. Το θετικό που εγώ θα μπορούσα να φανταστώ είναι εσείς και ο σύζυγος να ενημερωθείτε για την διαδικασία επιλογής σκύλου (και για άλλα θέματα) και να ενημερώσετε με την σειρά σας και άλλους υποψήφιους ιδιοκτήτες που αναζητούν σκύλο για τον σωστό τρόπο.

Καλή επιτυχία και καλό θα ήταν να μας ενημερώσετε για τις κινήσεις σας και αν τελικά δικαιωθήκατε.
Θα σας ενημερωσω οπωσδηποτε. Επειδη δεν εχω τιποτα να κρυψω η να ντραπω το ε μαιλ μου ειναι και το τηλεφωνο μου ειναι διαθεσιμο αν το ζητησετε. Θα ηθελα παρα πολυ να μιλησω με οποιονδηποτε αμφισβητει. καληνυχτα σε ολους.
 


aganaktismeni

Member
15 Σεπτεμβρίου 2013
8
0
Και καλά, ξερετε τι γινεται με τα puppymills και μετά το χαμό του πρώτου, ζητάτε αντικατασταση και δεύτερο? Θα αλλαζε κατι στο πως θα ερχοταν στα χέρια σας?

Τεσπα, κριμα για 2 ψυχές που εφυγαν. Ολα τα αλλα.. να 'χαμε να λέγαμε

εδιτ: παντως αυτό το "να κανουν καλύτερη δουλειά με τα ζωα που φερνουν" δεν μου κάνει και πολύ για γνώστη της κατάστασης και του λόγου που δεν παιρνουμε ΠΟΤΕ από πετσοπ
Διαβαστε αυτα που εγραψα γιατι κατηγορειτε ουσιαστικα τους παθουντες χωρις λογο. Ευχαριστω.
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Όπως γράφει και ο "πιο πάνω", δεν αμφισβητώ πως όσα λέτε είναι αλήθεια. Όσο για το dogcenter και τα συναφή, είναι εξ' ορισμού καταδικαστέα και απορριπτέα από την συντριπτική πλειοψηφία εδώ, οπότε δεν χρειάζεται καν να το σχολιάσουμε.

Όλοι επικεντρώθηκαν σε εσάς, όχι από κακία, αλλά για να βεβαιωθούν πως έχετε κατανοήσει το δικό σας μερίδιο ευθύνης (ή έστω του συζύγου) ως προς την επιλογή. Ο σκύλος δεν αγοράζεται έτσι, δεν είναι "έκπληξη"...Πρέπει να έχει μελετηθεί η επιλογή και η απόκτηση του αλλιώς είναι δυσάρεστη έκπληξη (όπως στην δική σας περίπτωση).

Επίσης, εδώ που γράφουμε μας διαβάζουν και άλλοι και θα διαβάσουν το θέμα σας και κάποιοι μετά από καιρό. Καλό είναι λοιπόν να πάρουν όλες τις σωστές πληροφορίες και κατευθύνσεις και να γλυτώσουν ίσως την δική σας ταλαιπωρία και οδύνη.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ηθελα να το γράψω κι εγώ αυτό, αλλά η κοπέλλα, μας τόνισε επανειλλημμένως, ότι είναι απόλυτα ενήμερη επί όλων αυτών των θεμάτων, οπότε το θεώρησα περιττό.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
θα ασχολιομουν 30 χρονια με τα σκυλια και η γυναικα μου δεν θα ηξερε τα Εκτροφεια?

Κι εγω ειμαι κατα αυτων των μεθοδων και ο,τι σκυλια ειχα μεχρι τωρα ηταν απο εκτροφεις στην Ελλαδα η αδεσποτα τα οποια μαζευω φανατικα. Και φροντιζω επισης οποια δεν μπορω να παρω πλεον σπιτι μου στειρωνοντας τα και ταιζωντας τα.
Παραγγειλε την πρωτη εκπληξη και αφου πεθανε το σκυλακι δεν του ειπες απο που το πηρε?
Πηρε και το δευτερο,πεθαινει και τους λες ε τωρα πρεπει να μου πεις!\
Στειλε μου ενα σταθερο τηλεφωνο να σε παρω
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


aganaktismeni

Member
15 Σεπτεμβρίου 2013
8
0
θα ασχολιομουν 30 χρονια με τα σκυλια και η γυναικα μου δεν θα ηξερε τα Εκτροφεια?



Παραγγειλε την πρωτη εκπληξη και αφου πεθανε το σκυλακι δεν του ειπες απο που το πηρε?
Πηρε και το δευτερο,πεθαινει και τους λες ε τωρα πρεπει να μου πεις!\
Στειλε μου ενα σταθερο τηλεφωνο να σε παρω
Θέλεις το τηλέφωνο μου να με πάρεις μήπως Ζουζουνε; Θα καταλάβεις πολλα! Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.
 


aganaktismeni

Member
15 Σεπτεμβρίου 2013
8
0
Αν τα έχασες από παρβοϊό, μην βάλεις, τουλάχιστον για ένα εξάμηνο, σκύλο που δεν έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια σπίτι σου.
Το ξέρω κορίτσι μου και δεν θέλω να βάλω άλλο σκυλί Σπιτι μου για το καλό του μετά από αυτό. Γιατί τα αγαπάω όσο τίποτε άλλο και θέλω να τα προστατεύω. Ποτέ δεν μου έχασα σκυλακια, γατακια και ο,τι άλλο μπορείς να φανταστείς από αρρώστια. ΠΟΤΕ!!!Ισα ίσα... Μαζεύω άρρωστα ζωακια και τα κάνω καλά. Να είσαι καλά πάντως και ευχαριστω για την συμβουλή.