Αναπτυξη κουταβιων


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Παρατηρω οτι η μικρη εχει ηδη παρει το μεγεθος ενος chihuahua(σχεδον) παρολο που ειναι ακομη 2μιση - 3 μηνων... Ειναι φυσιολογικο αυτο? Αναπτυσονται ταχαια μεχρι καποιο μηνα αλλα μετα δεν παιρνουν πολυ υψος? ή μεχρι να συμπληρωσει το πρωτο ετος ηλικιας θα αυξανεται με αυτο το ρυθμο? απλα φοβαμαι μηπως απο μινι μου βγει σκετο.. Πινσερ(doberman)!!!! :shock:
Προτου της παρω τη νεα της τροφη μαζι με δοσομετρητη της εβαζα αρκετη τροφη και ετρωγε συνεχεια και μια κοπελα μου ειχε πει οτι εαν το σκυλι το ταιζεις παραπανω απο οτι πρεπει τοτε αλλαζουν τα στανταρτς και γινεται πιο μεγαλοσωμο!! :shock:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
tasosrules said:
Αναπτυσονται ταχαια μεχρι καποιο μηνα αλλα μετα δεν παιρνουν πολυ υψος? ή μεχρι να συμπληρωσει το πρωτο ετος ηλικιας θα αυξανεται με αυτο το ρυθμο? απλα φοβαμαι μηπως απο μινι μου βγει σκετο.. Πινσερ(doberman)!!!!
Τα ημιαιμάκια μπορούν να σε εκπλήξουν και να σε αφήσουν στην αγωνία μέχρι την ενηλικίωση τους, πολύ απλά διότι κανένας δεν μπορεί να προβλέψει το τελικό αποτέλεσμα. :wink:

Προτου της παρω τη νεα της τροφη μαζι με δοσομετρητη της εβαζα αρκετη τροφη και ετρωγε συνεχεια και μια κοπελα μου ειχε πει οτι εαν το σκυλι το ταιζεις παραπανω απο οτι πρεπει τοτε αλλαζουν τα στανταρτς και γινεται πιο μεγαλοσωμο
Το σακί της ξηράς τροφής γράφει επάνω την ακριβή ποσότητα που πρέπει να τρώει το κουτάβι. Φρόντισε να το τηρείς κατά γράμμα και να ταΐζεις το σκυλί όσο πρέπει. Ούτε παραπάνω, ούτε λιγότερο.

Την συμβουλή της κοπέλας την αφήνω ασχολίαστη για προφανείς λόγους…
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
ΟΚ απλα δεν ισχυει καποιος γενικος κανονας για την αναπτυη των κουταβιων? πχ μεχρι τον ταδε μηνα μεγαλωνουν παρα πολυ απο τον ταδε μεχρι τον ταδε δεν μεγαλωνουν τοσο.. κλπ? παιδιαστικες ερωτησεις απλα με επιασε ενα ψιλοαγχος μη μου βγει κανας μολοσος :lol: :p :p
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μην ανησυχείς Τάσο! Μολοσσός δεν πρόκειται να σου βγει η μικρή! Τώρα τι θα σου βγει… ίδωμεν…
Απόλυτοι κανόνες σχετικά με την ανάπτυξη των κουταβιών δεν ξέρω να υπάρχουν.
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
ROTTIE said:
Μην ανησυχείς Τάσο! Μολοσσός δεν πρόκειται να σου βγει η μικρή! Τώρα τι θα σου βγει… ίδωμεν…
Απόλυτοι κανόνες σχετικά με την ανάπτυξη των κουταβιών δεν ξέρω να υπάρχουν.
Να σου πω την αληθεια αφου την αποδεχθηκαν και οι δικοι μου (που ηταν αυτο που μ εαγχωνε περισσοτερο για οταν θα πηγαιναμε στο χωριο) και μολοσσος να γινει δε με νοιαζει!:D παντως τωρα ειναι just 1 κιλο. και δε χρειαζεται να τη βαζω καν εγω στη ζυγαρια! απλα η ζυγαρια ιεναι το αγαπημενο μερος της μεσα στο μπανιο και καθεται συνεχεια εκει πανω!:D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαλά είναι ... 5-6 θα γίνει το πολύ ... μην ξεχνας ότι έριξες ζάρι ... :wink:

Πές στην κοπέλα ότι θα κόψεις τα ποδια αν ψηλώσει, είναι καλύτερα πό το να ασχολήσε με την ποσότητα τροφής ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Τάσο, επειδή η γονείς της μικρής είναι μικρόσωμη,
να σου βγει μικρόσωμη η δικιά σου.
Τα μικρόσωμα ολοκληρώνουνε την ανάπτυξη τους πιο γρήγορα
από τα μεγαλόσωμα σκυλιά.
Εγώ πιστεύω, 8-10 μηνών να τελειώσει η ανάπτυξη της.
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
denis said:
Kαλά είναι ... 5-6 θα γίνει το πολύ ... μην ξεχνας ότι έριξες ζάρι ... :wink:

Πές στην κοπέλα ότι θα κόψεις τα ποδια αν ψηλώσει, είναι καλύτερα πό το να ασχολήσε με την ποσότητα τροφής ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Το πιστευεις οτι πλεων δε μου απανταει καν στα μυνηματα? τη ρωταω να μου πει την αληθεια για την ηλικια της μικρης γιατι την πρωτη φορα που μου ειπε την ηλικια της(οπου πρεπει και να ελεγε αληθεια) την εκανε πιο μικρη απο τη δευτερη φορα που με αναγκασε να την παρω.. ηταν ενος μηνος ακριβως και επειδη της ειχα πει οτι δε θελω να την παρω απο ενος μηνος γιατι δεν εχει απογαλακτιστει κλπ μετα μου λεει οχι ρε συ ειναι σχεδον δυο μηνων! (το καημενο δεν μπορουσε καλα καλα να περπατησει...) τεσπα ολα τελειωσαν και ειτε το μικρο μου γινει 2 κιλα ειτε 20 αυτη ειναι! απλα ηθελα να μαθω με ποιο τροπο περιπου αναπτυσονται γιατι καπου ειχα διαβασει οτι τις πρωτες 7-8 βδομαδες αναπτυσονται ταχυτατα κλπ.
 




tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
denis said:
O κτηνίατρος ΜΑΛΛΟΝ θα μπορεί να σου πεί, από τα δόντια ...
Την πρωτη φορα που πηγα να την δω και να την.. "κλεισω" (δινοντας της τα 50 ευρω) ειχε μολις ανοιξει τα ματια της και εκεινη μου ειπε οτι ηταν 3 εβδομαδων.. μια εβδομαδα μετα που πηγα μου ειπε οτι ειναι εναμιση μηνων... :p
 




tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
denis said:
Tην δεύτερη φορά που πήγες ήταν περίπου 3 εβδομάδων ... πόσο είναι τώρα ?? (Quiz ... ρε τί τραβάμε :D )
πηγα μετα απο μια βδομαδα και δυο μερες οπου συμφωνα με την αρχικη της.. δηλωση ειχε μολις κλεισει τον ενα μηνα. την πηρα στα μεσα Δεκεμβρη.. Οποιος το βγαλει κερδιζει DVD! :p
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Tην πήρες 20 - 23 ημερών, είναι τώρα 53 ημερών, τώρα δηλδή έπρεπε να την έπαιρνες ... :evil: :evil:

Ενώ έπρεπε να θηλάζει εσύ είχες πάρει ένα σακί κόκκινο που δεν θυμόσουν την μάρκα (καλά το θυμάμαι? ) και τάιζες κροκέτα ...

Μ'αυτά και μ'αυτά τουλάχιστον θα μείνει μικρόσωμη ... 8) :lol: :lol: :lol:
(δεν κράζω εσένα, την φάση κράζω, μην παρεξηγηθείς πάλι [-X )
 




tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
denis said:
Α! Το dvd τί είναι??
Θέλω τον 3ο κύκλο prison break ... :lol:
DVD player ρε συ! απλα στις εκπομπες εμεις για εξοικονομηση χρονου το λεμε απλα DVD! :p
Αν και δεν απαντησες σωστα! Οταν πηγα να την δω την ΠΡΩΤΗ φορα ηταν 3 εβδομαδων! Και ΞΑΝΑΠΗΓΑ μετα απο μια βδομαδα και 2 μερες! και οταν την πηρα ηταν γυρω στις 17 Δεκεμβριου..! Για παμε παλι ελα εχεις χρονο..! :p
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aν είχες πάει την πρώτη φορά και είχε ΜΟΛΙΣ ανοίξει τα μάτια του, όπως είπες,
Την πρωτη φορα που πηγα να την δω και να την.. "κλεισω" (δινοντας της τα 50 ευρω) ειχε μολις ανοιξει τα ματια της και εκεινη μου ειπε οτι ηταν 3 εβδομαδων
ήταν 2 εβδομάδων και όχι 3 ... μετά πάει όπως σου είπα ...

Για πάμε πάλι, έχεις πολύ χρόνο, αλλά θα τα καταφέρεις ... :wink:
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
denis said:
Aν είχες πάει την πρώτη φορά και είχε ΜΟΛΙΣ ανοίξει τα μάτια του, όπως είπες,
Την πρωτη φορα που πηγα να την δω και να την.. "κλεισω" (δινοντας της τα 50 ευρω) ειχε μολις ανοιξει τα ματια της και εκεινη μου ειπε οτι ηταν 3 εβδομαδων
ήταν 2 εβδομάδων και όχι 3 ... μετά πάει όπως σου είπα ...

Για πάμε πάλι, έχεις πολύ χρόνο, αλλά θα τα καταφέρεις ... :wink:
Οταν λεω μολις εννοω εκεινο τον καιρο.. οχι εκεινη τη μερα!:p ελα μπορεις! :) :p
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:D που εχετε κολλησει ρε παιδια?30 ημερων την πηρε στα χερια του ο Τασοs και αν ηταν 17/12 οπωs λεει το παιδι ειναι σημερα 64 ημερων!
 




tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
denis said:
Νόμιζα ότι ρώταγες σοβαρά ... sorry ...
Παντως περα απο την πλακα συνειδητοποιω οτι μαλλον ειμαι πολυ απαιτητικος μαζι της ενω ειναι ακομη πολυ μικρη... αλλα φταιει το οτι.. αναπτυχθηκε αποτομα και μου μοιαζει οτι μεγαλωσε κιολας... :p μιλαω σε θεματα εκπαιδευσης για την αναγκη της τη συμπεριφορα της κλπ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981