Ανθρωπινα δικαιωματα στους πιθηκους!






xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Το ιδιο και ο ανθρωπος! Ζωο ειναι! Πρωτευον 99% ομοιο με τον αγαπητο σξουλιαρη και δημιουργικο μπονομπο!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παντα το λεγα οτι αυτα τα πλασματα πρεπει να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τον ανθρωπο:D! εσεις?
Γιατί μόνο στους πιθήκους?
Ότι υπάρχει σε αυτόν τον πλανήτη, ως κάτοικος της Γης, (γήινος-earthling) δεν θα έπρεπε να έχει τα ίδια δικαιώματα? ;)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
μολις το οποιοδηποτε ζωο καταφερει να κανει μυνηση και να την στηριξει μεσα σε ενα δικαστηριο χρησιμοποιωντας ΜΟΝΟ τον δικο εγκεφαλο του, θα συμφωνησω μαζι σας. μεχρι τοτε θα εχουν οτι δικαιωματα πιστευουμε οτι τους αξιζουν
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Gorillas, bonobos, orang-utans and chimps are great apes
Chimpanzees and bonobos differ from humans by only 1% of DNA and could accept a blood transfusion or a kidney
All great apes recognise themselves in a mirror
Elephants and dolphins show similar self-awareness
Great apes can learn and use human languages through signs or symbols but lack the vocal anatomy to master speech
Great apes have displayed love, fear, anxiety and jealousy
In 1997 the UK government banned experiments on great apes but not on primates such as marmosets and macaques

Ιδανικα ναι. Αλλα ο ανθρωπος χρειαζεται κρεας να τραφει(ειδικα τα παιδια) ζωα να του κανουν τις δουλειες πειραματοζωα ν ακανει τα πειραματα του.
Δεν ξερω διαβαστε τα παραπανω. Εμενα αυτα τα πλασματα με εντυπωσιαζουν! Ειναι σαν πρωτογονοι ανθρωποι παρα σα ζωα,
Π.χ. δεν μπορεις να απαγορεψεις στον κινεζο να τρωει σκυλο (αηδια) αφου εμεις τρωμε βοδι, αλλα ο πιθηκος χμμ να τρωγεται? Να ειναι πειραματοζωο? Ενα πλασμα που μπορει να επικοινωνησει με ανθρωπο μεσω νοηματικης. Που μπορει να καταλαβει προτασεις οπως "Πιασε το πορτοκαλι τετραγωνο πλαστικο παιχνιδι"? Δεν ειναι οπως ολα τα αλλα ζωα τα πιθηκακια.


 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
μολις το οποιοδηποτε ζωο καταφερει να κανει μυνηση και να την στηριξει μεσα σε ενα δικαστηριο χρησιμοποιωντας ΜΟΝΟ τον δικο εγκεφαλο του, θα συμφωνησω μαζι σας. μεχρι τοτε θα εχουν οτι δικαιωματα πιστευουμε οτι τους αξιζουν
Χαχαχα τοτε ολος ο κοσμος εκτος απο τον μοντελοπνιχτη δε θα επρεπε να ειχε δικαιωματα!Το σοι μου παντως οχι!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com

Ι Ενα πλασμα που μπορει να επικοινωνησει με ανθρωπο μεσω νοηματικης. Που μπορει να καταλαβει προτασεις οπως "Πιασε το πορτοκαλι τετραγωνο πλαστικο παιχνιδι"? Δεν ειναι οπως ολα τα αλλα ζωα τα πιθηκακια.
Είναι ανώτερα? Η υψηλή νοημοσύνη ορίζει κάποιον/κάτι ως ανώτερο άλλου? Τους ανθρώπους τους διαχωρίζουμε με βάση το iq?
Συμφωνώ με Κατερίνα και πιο κυνικά με sir-elric...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Το τι ειναι ανωτερο η κατωτερο ειναι μια τεραστια φιλοσοφικοεπιστημνικη κουβεντα. Αυτο παντως ειναι το κριτηριο που χρησιμοποιουν οι ανθρωποι για να διαχωριζουν εαυτους απο τα αλλα ζωα. Οποτε? Οι ανθρωποι ειναι το ιδιο ειδος. Μιλαω για διαειδικους διαχωρισμους. Τους ανθρωπους τους διαχωριζουμε δυστυχως με ακομα χειροτερα κριτηρια. Χρημα, δοξα, ομορφια :(. αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Χαχαχα τοτε ολος ο κοσμος εκτος απο τον μοντελοπνιχτη δε θα επρεπε να ειχε δικαιωματα!Το σοι μου παντως οχι!
ειπα να την στηριξει οχι να την κερδισει:p!

παντως δεν γουσταρω τα πιθηκοειδη και τα σκυλια να τα πειραζουν! τα εχω σαν τα χαζα μου ξαδερφια:D!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
για να κανω τη γαλαζιο! μουχαχαχαχαχ αχαχαχα καλοοο!
Κοιτα απο την αλλη ειναι αυτο οτι οπως λεει καποιος στο τελος του αρθρου οπως δεν μπορεις να καταδικασεις πιθηκο για κλοπη μπανανας δεν μπορεις να του δωσεις ολα τα δικαιωματα. Φανταζομαι οτι δε μιλανε ομως για δικαιωμα ψηφου! Αλλωστε τα ξαδερφακια μας ακομα και τα χαζα δικαιουνται να μη φονευονται η να μην ειναι ειδος προς εμπορια -νομιζω..-
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Αλλωστε τα ξαδερφακια μας ακομα και τα χαζα δικαιουνται να μη φονευονται η να μην ειναι ειδος προς εμπορια -νομιζω..-
να μιλας για το δικο σου το σοϊ , γιατι στο δικο μου...........!

ουτε το εμποριο, ουτε οτι τα χρησιμοποιουν για πειραματα μαρεσει.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
To ότι ο άνθρωπος είναι ανώτερος απ' τα υπόλοιπα ζώα λόγω IQ είναι δική μας γνώμη! Το δελφίνι μπορεί να έχει άλλη γνώμη! Όντως μεγάλη κουβέντα και κάνει και μια ζέστη...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εντελως μονο δικη μας. Εδω εχουμε 19 και αρχισα να τρεχω αλλο προγραμμα!!!!
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Μάλλον δεν το εννοούσε ακριβώς έτσι η Άννα.Δεν νομίζω ότι θεωρεί τους ανθρώπους και τους πιθήκους ανώτερούς των υπόλοιπων ζώων λόγο του iq τους απλά αυτό το τονίζει γιατί έτσι είναι.Μάλλον αυτό που θέλει να πει είναι ότι έχουμε τόσα πολλά κοινά (99%) με τους πιθήκους που θα μπορούσαμε να τους αντιμετωπίζουμε λίγο σαν όμοιούς μας.Εφόσον τα πειράματα στα ζώα αποκλείεται να σταματήσουν τουλάχιστον θα μπορούσαν να μην τα κάνουν στα πιθηκάκια.κάτι θα ήταν και αυτό και ας το έκαναν μόνο και μόνο επειδή έχουν υψηλό iq. :)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αλλωστε λογο αυτου του iq ειναι εξαιρετικα δυσκολα πειραματοζωα. Γιατι ξερουν να προσποιουνται. Θυμαμαι για το εητζ. Που οι πιθηκοι ηταν τα μοναδικα πειραματωζωα που μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν, θυμαμαι οτι διαβαζα στη σχολη οτι τα κοψανε η σκεφτοταν να τα κοψουν γιατι τα πιθηκακια σκεφτοταν διαφορους τροποπυς να ξεγελασουν και να επιτεθουν στους ερευνητες και πολλοι ειχαν κολλησει εητζ ετσι. Ακριβως το τι ειναι ανωτερο ειναι τεραστιο θεμα. Τα βακτηρια που υπηρχαν 3δις πριν απο μας και θα υπαρχουν και μετα την πυρηνικη καταστροφη, αξιζουν το θαυμασμο μας και μπορει να πεις οτι σε θεμα μηχανισμων επιβιωσης ειναι ανωτερα. Απλα ενα πλασμα που εχει τοσο μεγαλη ικανοτητα σκεψης και αισθηματων πρεπει να μην ειναι ειδος εμποριας και εκμεταλευσης! Συμφωνα με ροτι για το γενικο αλλα ειναι δυστυχως ανευφικτο
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Oι πίθηκοι ,τα άλογα ,τα δελφίνια είναι όντως τα πιο έξυπνα ζώα ...

Γιατί όμως να έχουν περισσότερα δικαιώματα οι πίθηκοι ...??


Δεν θα έπρεπε οτιδήποτε εν ζωή πλάσμα στην γη να έχει τα ίδια δικαιώματα?
Βάση iq θα κρίνουμε?
Δηλαδή τα παιδιά με μαθησιακα προβλήματα η προβλήματα καθυστέρησης έχουν λιγότερα δικαιώματα έναντι των επιστημόνων η απλά των εξυπνων ανθρώπων?θα μου πεις στην Ελλαδα ...ναι... αλλα ...

Για μένα δεν τίθεται καν αυτό .... ,στο δικό μου μυαλό ίδια δικαιώματα έχω εγώ και ίδια το μυρμήγκι που περπαταει στο έδαφος ,απλά αναζητάμε αλλα πράγματα και έχουμε δικαίωμα να τα υπερασπιστουμε..

Τώρα αν κάναμε μια δίκη βάση ποιος έχει τα περισσότερα δικαιώματα ακόμα και συνήγορο να είχαν τα ζώα θα κερδίσει ο πιο ετοιμόλογος με τα περισσότερα επιχειρήματα .. άρα όταν οι πίθηκοι θα μάθουν να κερδίζουν τα "δικαιώματα" τους εις βάρος αλλου ...
Οταν θα μάθουν να υπερασπιζονται το άδικο τους θα έχουν και ελπίδες να έχουν ισα δικαιώματα με τον "πλανητάρχη άνθρωπο ...θα ενταχθουν δηλαδη στην δικη μας ζωη..
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Παιδια μιλαμε για δικαιωματα μεταξυ ειδων οχι μεταξυ ανθρωπων.
Ειναι δυνατον να μη σφαζει ο ανθρωπος ζωα για να τραφει? Ακομα και ολοι οι ενηλικες να γινουμε βετζετεριανς τα παιδια μας χρειαζονται κρεας. Το θεμα ειναι σφαζεις η οχι ενα ζωο με το οποιο μπορεις να συζητησεις? Το χρησιμοποιεις για πειραματοζωο? Το κυνηγας αν δε θεωρειται ειδος υπο εξαφανιση? Μη φανταστειτε συζητηση για τον Προυστ και το χαμενο χρονο του αλλα κουβεντα που θα εκανες στο 4χρονο παιδακι σου.
Οσο για τους εξυπνους επιστημονες..
Αν ερθεις προς τα μερη μου θα διαπιστωσεις πως πολλοι επιστημονες μαλλον προς το ειδικα προβληματα πανε παρα προς τους εξυπνους ανθρωπους. Εχω αναπτυξει θεωρια γιατι εχουμε τοσα βλαμμενα αλλα θα σας την εξηγησω στον καφε:D
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Χε αμα τον εκπαιδευσετε εσεις γιατι οχι?!:)
Εγω δε θελω παγκοσμια ειρηνη!!
Η εκπαιδευση των πιθηκων θα ηταν πολυ ενδιαφερουσα απο αποψη επιστημονικη. Να δουμε ποσο μεγαλες ειναι οι δυνατοτητες των πιθηκων. Ας πουμε μεχρι πριν απο λιγο καιρο η κατασκευη εργαλειων θεωρουταν προνομιο των ανθρωπων. Τωρα θεωρειται και των πιθηκων και μαλιστα εχει βρεθει οτι διαφορετικοι πληθυσμοι εχουν διφορετικα εργαλεια πραγμα που σημαινει οτι η χρηση εργαλειων μαθαινεται απο γενια σε γενια! Αλλα οχι δεν εννοω αυτο. Φανταζομαι οτι οπως ειπα και πριν σημαινει απαγορευση εκμεταλευσης του απο τον ανθρωπο. Απαγορευση του να εχει ο ανθρωπος δικαιωμα επιλογης οσο αφορα τη ζωη και το θανατο του. Απαγορευση θηρευσης αν καποια απο αυτα δε θεωρουνται ειδη που κινδυνευουν. Τετοια. Οχι εκπαιδευση. Αν και οι μπονομπο μπορει να ειναι πιο εξυπνα απο κατι παιδια κουμπια που θυμαμαι οτι ειχαμε στο σχολειο. Να μη μιλησω για καθηγητες :D