Ανθρωποϊδή σκοτώνουν λύκους


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ο σωστός κυνηγός δεν κυνηγά τις περιόδους που απαγορεύετε και έτσι δεν "εξοντώνει",αφήνει να πολλαπλασιαστούν τα ζώα και δεν τα "ενοχλεί" όταν δεν πρέπει.
Σκοτώνει όμως τις περιόδους που επιτρέπεται.... "Οτι είναι νόμιμο, δεν είναι απαραίτητα και ηθικό!"

Ο σωστός κυνηγός εμπλουτίζει την πανίδα και κυρίως τα θηράματα τα οποία κυνηγά,με απελευθερώσεις θηραμάτων ανα τακτά χρονικά διαστήματα.
Πως την εμπολουτίζει δηλαδή?? Αν δεν τα έπιανε, δεν θα χρειαζόταν και να τα απελευθερώσει!!!
Ο σωστός κυνηγός είναι φύλακας του δάσους και του περιβάλλοντος που αγαπά δρώντας και ως δασοφύλακας και δίνοντας πληροφορίες έγκαιρα για φωτιές,λαθροθήρες,κλπ.
Να γινει πεζοπόρος τότε!! Γιατί χρειάζεται να σκοτώνει? Ας προστατευει απλώς το δάσος!!!


Ο σωστός κυνηγός τις περισσότερες φορές κυνηγά με τα σκυλιά του και για τα σκυλιά του.
Δεν τον ενδιαφέρει να φάει κρέας!
Για τα σκυλιά του??? Να τους πάρει καλύτερα ένα μπαλάκι!!! Μην τρελαθούμε.....

Το οτι δεν τον ενδιαφέρει να φάει το κρέας, για μενα είναι ακόμα χειρότερο!!!! Αρκείται απλά στο να σκοτώνει!!
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Εγώ δεν προσπαθώ να σας κάνω να αγαπήσετε το κυνήγι,απλά ίσως να κατανοήσετε πως υπάρχουν πολλές "ποιότητες" κυνηγών και πως οι σωστοί κυνηγοί δεν δρουν όπως οι άνθρωποι στο συγκεκριμένο θέμα.

Τώρα για το τι είναι ηθικό και το τι θα μπορούσε να κάνει η madam του τρίτου ορόφου που έχει 2 σκυλάκια στο μπαλκόνι τα τελευταία 3 χρόνια ως εναλλακτική στο να πάρει σκυλιά...είναι άλλο θέμα.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Γιατί να σκοτώσεις κάτι που σου παρέχεται σε 1000δες ποσότητες στην αγορά;

Δεν είμαστε ιθαγενείς, για να σκοτώνουμε, ώστε να ζήσει η φυλή μας, ούτε μένουμε στη ζούγκλα ή μακριά από τον πολιτισμό.
Κ οι ιθαγενείς είχαν αυτοδημιούργητα όπλα (όχι καραμπίνες), το κυνήγι ήταν ιεροτελεστία, προσευχόντουσαν όταν του έπαιρναν τη ζωή, σεβόντουσαν ότι δίνει αυτό τη δική του για να συνεχίσουν εκείνοι να αναπνέουν.
Μέχρι κ όταν τίθεται θέμα επιβίωσης από αρκούδες ή άλλα άγρια ζώα πάλευαν για τη ζωή τους...

Όχι έχοντας την καραμπίνα στο χέρι κ πάω περίπατο, έχω τα σκυλιά να αναμοχλεύουν κ να διαταράσσουν την ισορροπία της πανίδας κ μόλις δω το 'θύμα' μου -το οποίο σπάνια κ έχει διέξοδο διαφυγής- σημαδεύω, πυροβολώ κ τέλος. Κ μετά πάω κ βγάζω κ ένα κάρο φωτο για να λέω ότι σκότωσα τον τάρανδο των 200 κιλών...!!

Άρα τί άλλο -εκτός από διάθεση για εν ψυχρό θάνατο κ εκτέλεση- είναι το κηνύγι;;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Ο σωστός κυνηγός δεν κυνηγά τις περιόδους που απαγορεύετε και έτσι δεν "εξοντώνει",αφήνει να πολλαπλασιαστούν τα ζώα και δεν τα "ενοχλεί" όταν δεν πρέπει.
Αφήνει τα ζώα να πολλαπλασιάσουν διότι ...τον πήρε ο πόνος για τα ζώα ή για να έχει κάτι να τουφεκίσει την επόμενη κυνηγετική περίοδο?

Ο σωστός κυνηγός εμπλουτίζει την πανίδα και κυρίως τα θηράματα τα οποία κυνηγά,με απελευθερώσεις θηραμάτων ανα τακτά χρονικά διαστήματα.
Αν ο σκοπός του κυνηγού ήταν να εμπλουτίσει την πανίδα, θα απελευθέρωνε και αρκούδες, λύκους, λυγκες, κοκκαλαδες, μαυροπετριτες κτλ! Δεν θα απελευθέρωνε ορτύκια και πέρδικες ΕΚΤΡΟΦΗΣ! Αναρωτιέμαι πόσο δίκαιο είναι να απελευθερώσεις ένα πουλί ΕΚΤΡΟΦΗΣ, το οποίο δεν έχει μάθει να επιβιώνει μόνο του, ούτε να προστατεύει τον εαυτό του για να το τουφεκίσεις με την έναρξη της κυνηγετικής περιόδου! Στερείται ή όχι ένα θήραμα εκτροφής την ικανότητα αυτοάμυνας σε σχέση με τους άγριους πληθυσμούς?
Όσο τίμιο είναι να βγει κάποιος με την καραμπίνα και να αρχίζει να τουφεκίζει ΚΟΤΕΣ σε κοτέτσι, άλλο τόσο είναι να βγει στο βουνό και να τουφεκίζει πέρδικες εκτροφής!

Ο σωστός κυνηγός τις περισσότερες φορές κυνηγά με τα σκυλιά του και για τα σκυλιά του.
Δεν τον ενδιαφέρει να φάει κρέας!
Αν δεν τον ενδιαφέρει να φάει κρέας, να ανεβαίνει στο βουνό με τη φωτογραφική του μηχανή και όχι με την καραμπίνα του, φίλε Anubis! Στο βουνό το μόνο πράγμα που θα έπρεπε να αφήνει κάποιος που σέβεται και αγαπά, όπως λες, το περιβάλλον θα πρεπει να είναι τα ίχνη απ’ τα παπούτσια του και ΟΧΙ κάλυκες.

Και κάτι άλλο (που αν γνωρίζεις μας λες). Πως γίνεται η εξόντωση όσων θεωρούνται «επιβλαβή»?
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Όπως και ο σκοπός της κυνοφιλίας ΔΕΝ είναι η διάσωση του σκύλου,έτσι και το κυνήγι ΔΕΝ έχει σκοπό να εμπλουτίσει την πανίδα.

Παρόλα αυτά ο σωστός κυνόφιλος όπως και ο σωστός κυνηγός,θα κάνουν ότι περνά απ'το χέρι τους για να διαφυλλάξουν το περιβάλλον,την πανίδα,τα σκυλιά.

Όπως είπα και πιο πάνω,δεν θέλω να κάνω εσάς,τους συνομιλητές μου,κυνηγούς απλά έστω να συμφωνήσουμε πως δεν μπορεί να κρίνετε μια ομάδα ανθρώπων από τον χειρότερο "αντιπρόσωπο" της.

Αν ισχύει αυτό τότε όλοι είμαστε οι χειρότεροι.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Όπως είπα και πιο πάνω,δεν θέλω να κάνω εσάς,τους συνομιλητές μου,κυνηγούς απλά έστω να συμφωνήσουμε πως δεν μπορεί να κρίνετε μια ομάδα ανθρώπων από τον χειρότερο "αντιπρόσωπο" της.
Εγώ και με τον καλύτερο αντιπρόσωπο της εν λόγω ομάδας διαφωνώ....
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ο σωστός κυνηγός τις περισσότερες φορές κυνηγά με τα σκυλιά του και για τα σκυλιά του.
Δεν τον ενδιαφέρει να φάει κρέας!
Aκόμα χειρότερα λοιπόν.

Όπως και ο σκοπός της κυνοφιλίας ΔΕΝ είναι η διάσωση του σκύλου,έτσι και το κυνήγι ΔΕΝ έχει σκοπό να εμπλουτίσει την πανίδα.
Eνας κυνόφιλος δεν θα σκότωνε ποτε ένα σκύλο και παρα πολλοί από αυτούς γενικά ζώο.
Στο κυνήγι όχι μονο καταστρέφουν την πανίδα..
Είναι και ένα χόμπι εντελώς ανήθικο.

Παρόλα αυτά ο σωστός κυνόφιλος όπως και ο σωστός κυνηγός,θα κάνουν ότι περνά απ'το χέρι τους για να διαφυλλάξουν το περιβάλλον,την πανίδα,τα σκυλιά.
Ξέρεις πολλούς που θα κάναν ότι περνα από το χέρι τους για να διαφυλάξουν την πανίδα και τα σκυλιά?
Γιατί εγώ ξέρω ότι οι περισσότεροι κυνηγοί ούτε καλά καλά δεν κρατάνε ασφαλισμένα τα όπλα τους σπίτι.
Ξέρω ότι βάζουν πολλοί από μικρή ηλικία παιδιά να κρατάνε όπλο.
Ξέρω ότι πολλοί σκοτώνουν η παρατάνε ένα σκυλί που δεν κάνει για κυνήγι.
Ξέρω ότι πολλοί δεν σέβονται καν το περιβάλλον και την πανίδα.
Ξέρω ότι αρκετοί δεν έχουν καν παιδεία για το πως μπορεί να γίνει ένα ασφαλές κυνήγι για αυτούς και το περιβάλλον.

Όπως είπα και πιο πάνω,δεν θέλω να κάνω εσάς,τους συνομιλητές μου,κυνηγούς απλά έστω να συμφωνήσουμε πως δεν μπορεί να κρίνετε μια ομάδα ανθρώπων από τον χειρότερο "αντιπρόσωπο" της.
Ξέρεις τι μου θυμίζεις τώρα?..

Το κάθε βενζινάδικο έχει από την εταιρία του συγκεκριμένους κανόνες ασφάλειες.
Κάποιους από αυτούς (που όλοι μας γνωρίζουμε και είναι από τους πιο ζωτικές σημασίας) είναι να έχουν ειδικά παπούτσια τη ώρα που βάζουν βενζίνη, να μην μιλάνε σε κινητό, να μην ανάβουν τσιγάρο κλπ..

Εχω πάει και όλοι μας, σε άπειρα βενζινάδικα στην Αθηνα..
Εχω δει άπειρα τσιγάρα αναμμένα την ώρα που μου βάζουνε βενζίνη..
Κάτι που μπορεί να κοστίσει την ζωή όλων που θα βρίσκονται στο ίδιο περιβάλλον εκεινη την ωρα.
και όμως συνεχίζουν και το κάνουν..
Είναι απίστευτο.

Θεωρείς ότι οι κυνηγοί (Ελληνες και αυτοί στο μυαλό) είναι πολλοί οι σωστοί τόσο ώστε να μην μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε από τους "άλλους"?

Αν ισχύει αυτό τότε όλοι είμαστε οι χειρότεροι.
Eίμαστε χειρότεροι γιατί όλοι μας καθημερινά με τον A η B λόγο βιάζουμε την φύση ακόμα και αυτήν την στιγμή που γράφουμε σε αυτόν εδώ τον υπολογιστή.

Oι κυνηγοί περνούν ένα όπλο (που ανάθεμα και αν κάνουν ψυχολογικό έλεγχο για να το πάρουν).
και κάνουν το χόμπι τους κόντρα στην φύση, κόντρα στην πανίδα, κόντρα σε εμάς που θέλουμε να χαρούμε έναν περίπατο.
Kόντρα στα σκυλιά μας επίσης που θελουν το ιδιο και αυτα.
Το ίδιο χόμπι λοιπόν θα μπορούσε να έχει και ο οικοπεδοφάγος που καίει τα δαση για να κάνει ξενοδοχεία, σπίτια κλπ..γιατι ισως του την "σπαει" η φυση..
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω τωρα που αγαπαω πολυ το κυνηγι,τι σχεση εχω με τα σιχαματα της φωτογραφιας ,εγω που αγαπαω πολυ το ψαρεμα, τι σχεση εχω με τα σιχαματα που ριχνουν δυναμιτες, τι σχεση εχω με το θεμα αυτο δηλαδη, ειλικρινα βοηθηστε με να καταλαβω, αλλιως εισαστε εκτος θεματος.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
το να σκοτωσεις ή να σκοτωθεις δεν ειναι αφυσικο ειναι οτι πιο φυσικο στην φυση και δεν διαταρασει το περιβαλλον

ΑΛΛΑ

βλεποντας ανθρωπολογικα - κοινωνιολογικα ( ; ) το πως κυνηγουν οι κυνηγοι των φυλων που ζουν με πολυ λιγα θηραματα ολοκληρη την φυλη καταλαβαινεις οτι εχει διαφορα απο το πως κυνηγα ενας κυνηγος που σκοτωνει 10 θηραματα μαζι ενω υπαρχουν συγχρονως αλλοι 1000 που κυνηγουν

δεχομαι το οτι ειναι ενα ενστικτο που θελουν να εκτονωσουν αλλα τα ενστικτα ειναι για να χαληναγωγουνται και να σμιλευονται και οχι να μας σμιλευουν και σε αυτον τον τομεα οι διαφοροι <<αγριοι>> ειναι πολυ πιο ανθρωποι απο τους κατα τα αλλα αγαπητους κυνηγους

κοντα στην φυση δεν ερχεσαι σιγουρα παντως
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Εγώ πάντως πιστεύω πως δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο στην κουβέντα.
Ο καθένας μπορεί και πρέπει να έχει την δική του άποψη.

Θα μου άρεσε απλά να μην είναι ισοπεδωτική.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Eχεις δίκιο ίσως να ήμουν υπερβολική..

Eίναι που δεν μπορώ να κατανοήσω με τίποτα αυτό το "hannibal" άθλημα..:p:D

και ο παππούς μού κυνήγαγε.:):)
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Κατά πάσα πιθανότητα είναι off topic...μάλλον , αλλά είπα να το μοιραστούμε... :D

 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ευτυχώς που το κρέας στο Μαγαζί είναι συνθετικό!!!!
:eek::eek::eek:
:shock::shock::shock:
:eyecrazy::eyecrazy::eyecrazy:
:flip::flip::flip:
](*,)](*,)](*,)
Αιντέ........Ποιός παλαβός το έγραψε αυτό;;;;;;;;:confused::confused::confused:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δε μου φαίνεται και τόσο παλαβός :D
(Βέβαια αναιρείται το point του - γιατί έχει ένα point - καθώς κανένας από τους κυνηγούς σήμερα δεν ισχυρίζεται ότι κυνηγά για να τραφεί)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ποιο point βρε Chloe;;;;;
Αφου΄λέει ότι no animals were harmed!!!:eek::eek::eek::eek:
Αν δεν βλάφτηκαν πως πήγε το κρέας εκεί;;;;;:confused::confused::confused::confused:
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ποιός το λέει ειρωνικά;:confused:
Σε έχασα τώρα!
Δηλαδή αυτός που το γράφει υποστηρίζει τελικά το κυνήγι;
Μπερδεύτηκα...:-|
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι σε στυλ "Παλιοκυνηγοί ΟΥ ΟΥ που σκοτώνετε για να φάτε! ΝΑ πάτε να ψωνίσετε σε μαγαζιά όπου φτιάχνουν το κρέας χωρίς να πειράζουν ζώα! Καθάρματα!"
Τη λέει δηλαδή σε όσους τρώνε καλά-καλά το μοσχαράκι που βασανίστηκε για να φτάσει στο πιάτο τους, κατηγορώντας ταυτόχρονα τους κυνηγούς.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3