Αντίο Μίνα, αγαπημένη μας φίλη...


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Στις 11 Απριλίου χάσαμε την 18χρονη σκυλίτσα μας. Βλέπετε τα δυναμιτάκια, βαρελότα και βεγγαλικά ξεκινάνε από νωρίς στην Κρήτη. Την ψάχναμε 2 ολόκληρες ημέρες μέχρι που αναρτήσαμε το dog alert στο Facebook όπου και βρέθηκε 20 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μας. Κάποιος ασυνείδητος την χτύπησε με το αμάξι και την εγκατέλειψε. Κάποιοι άνθρωποι επικοινώνησαν με το κυνοκομείο Ηρακλείου και ήρθαν άμεσα και την μάζεψαν. Κοντεύαμε να τρελαθούμε, ήμασταν σίγουροι πως δεν θα τη βρίσκαμε πουθενά, πως η ψυχούλα της θα είχε χαθεί, καθώς μόνη και αβοήθητη που ήταν, δεν έβλεπε καλά, δεν άκουγε καλά μέχρι που χτύπησε το τηλέφωνό μας και μας είπαν ότι μάλλον την βρήκανε, ήταν χτυπημένη, παράλυτη στα πίσω πόδια, αλλά δεν μπορούσαμε να την πάρουμε γιατί ήταν αργά το βράδυ. Το επόμενο πρωί καλέσαμε στο κυνοκομείο και πάλι και τους ρωτήσαμε αν φορούσε κόκκινο κολάρο και αν είχε 6 δάχτυλα στα πίσω πόδια. Μέσα μου παρακαλούσα να μην ήταν αυτή μιας και ακόμα ήλπιζα ότι κάποιος φιλόζωος θα την είχε βρεί, η θα επέστρεφε κοντά μας σύντομα. Δυστυχώς όμως ήταν αυτή... Μόλις την αντίκρυσα πλάνταξα στο κλάμα. Η φίλη μου η Μίνα, το κουτάβι που έσωσα από βέβαιο θάνατο από το δρόμο όταν ήμουν μόλις 12 χρονών, ήταν ξαπλωμένο, μας κοιτούσε στα μάτια αλλά δεν μπορούσε να κουνήσει την ουρά του, παρόλο που το βλέμα της έδειχνε ότι χάρηκε πολύ που ξαναβρήκε την οικογένειά της. Αμέσως την πήραμε και τρέξαμε στην κτηνίατρό μας. Στο δρόμο το σκυλί έκλαιγε, πονούσε, δεν την είχα ξανακούσει ποτέ έτσι... Η γιατρός μας, μας είπε ότι τα νέα δεν ήταν πολύ καλά, τα πίσω της πόδια ήταν παράλυτα και θα έπρεπε να της κάνουμε ακτινογραφία. Αφού κάναμε ενέσεις κορτιζόνης,βιταμίνες και παυσίπονη μήπως ήταν απλά κάποιος νευρόπονος προσευχόμασταν να μην ήταν αυτό που φοβόμασταν. Δυστυχώς η ακτινογραφία μας αποκάλυψε την αλήθεια. Η σπονδυλική της στήλη είχε κοπεί στη μέση. Μας προτάθηκε η ευθανασία για να μην ταλαιπωρείται, όμως δεν θέλαμε να το ακούσουμε... Ήταν πολύ δύσκολο για εμάς να πάρουμε μια τέτοια απόφαση. Την πήραμε σπίτι και την περιποιηθήκαμε, την είχαμε 3-4 ημέρες, μέχρι που το σκυλί πήρε τα πάνω του. Ήθελε πολύ περιποίηση, πλύσιμο και αλλαγή πάνας τουλάχιστον 6-8 φορές την ημέρα. Δεν άργησαν να έρθουν όμως οι επιπλοκές... Από τις ακαθαρσίες μολύνθηκε και βγήκαν σκουλικάκια, τότε ξέραμε ότι αδίκως την ταλαιπωρούσαμε, έπρεπε να φύγει... Ώσπου τη Μεγάλη Παρασκευή πήραμε την απόφαση. Δεν βοήθησε καθόλου η ημέρα, με τις πένθιμες καμπάνες να χτυπούν όλη την ώρα. Το κορίτσι μας είχε ζήσει 18 ολόκληρα χρόνια μαζί μας, μας πρόσφερε την αγάπη του χωρίς να ζητήσει ποτέ αντάλλαγμα και τώρα έπρεπε να την αποχαιρετήσουμε. Τα τελευταία της λεπτά δεν ήταν μόνη της, δεν πέθανε στη μέση του δρόμου, είχε την οικογένεια της στο πλάι της... Έχω πλαντάξει στο κλάμα, είναι η πρώτη φορά που βιώνω κάτι τέτοιο...
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Λυπαμαι παρα πολυ!Τουλαχιστον εισασταν διπλα τις οπως παντα σας ενιωθε κοντα της.
Δεν ξερω τι να πω για τον παλιανθρωπο που δεν σταματησε να την βοηθησει!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
18 χρόνια!!! Μια ζωή!!!
Καλό της ταξίδι Gherudos.
Οπως λες, όπως και να έγινε, σας είχε δίπλα της. Πιστεύω, της ήταν αρκετό!
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πιστεύω ότι νιώθουμε (όλοι "εδώ μέσα") σαν να έφυγε το σκυλί του καθενός μας...
Καλό ταξίδι, Μίνα... και καλή αντάμωση...
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Λυπάμαι πολύ...
Τουλάχιστον είχε μια γεμάτη με αγάπη ζωή...
Ο χρόνος θα απαλύνει τον πόνο σας, υπομονή.
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Πολυ συγκινητικό το βίντεο. Δυστυχως χάνονται αρκετά σκυλιά εξαιτίας της κροτοφοβίας. Τουλάχιστον έφυγε πλήρης ημερών και με την οικογένεια της δίπλα της. Καλό της ταξίδι, κουράγιο, να τη θυμάστε.
 
  • Like
Reactions: moko






Ian32

Member
19 Απριλίου 2014
20
0
26
Πειραιας
Έδωσες ότι καλύτερο μπορούσες αυτό είναι που μετράει, το σκύλι πέρασε μια ζωή γεμάτη και σε ευχαριστεί για αυτό.
Καλό της ταξίδι...
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Ήθελε όμως να πεθάνει; Εδώ και 2 ημέρες αναρωτιέμαι, πόσο σωστό είναι το να καθορίζουμε εμείς αν πρέπει το σκυλί να πεθάνει με τη μέθοδο της ευθανασίας; Είναι ηθικά σωστό; Δεν ξέρω, έχω τύψεις, πονάω, δεν είμαι καλά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μην βασανίζεις έτσι τον εαυτό σου. Εκανες το σωστό, αναμφισβήτητα.
Είναι λογικό να πονάς και να μην είσαι καλά. Και μόνο με τον χρόνο, θα το ξεπεράσεις.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ήθελε όμως να πεθάνει; Εδώ και 2 ημέρες αναρωτιέμαι, πόσο σωστό είναι το να καθορίζουμε εμείς αν πρέπει το σκυλί να πεθάνει με τη μέθοδο της ευθανασίας; Είναι ηθικά σωστό; Δεν ξέρω, έχω τύψεις, πονάω, δεν είμαι καλά.
Μερικές φορές η λογική, στις πιο δύσκολες στιγμές μας, μας βοηθάει να ξεπεράσουμε αυτό που μας βασανίζει. Σκέψου λοιπόν λογικά, ένα ζώο όπως ο σκύλος που ζει και απολαμβάνει το τώρα, πως ένοιωθε με την σπονδυλική στήλη της άχρηστη, με έντονη την αίσθηση της ανικανότητας ακόμη και να κάνει με αξιοπρέπεια τις βασικές της ανάγκες;
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Ήθελε όμως να πεθάνει; Εδώ και 2 ημέρες αναρωτιέμαι, πόσο σωστό είναι το να καθορίζουμε εμείς αν πρέπει το σκυλί να πεθάνει με τη μέθοδο της ευθανασίας; Είναι ηθικά σωστό; Δεν ξέρω, έχω τύψεις, πονάω, δεν είμαι καλά.
Θα το πω πολύ απλά και επιγραμματικά

Επειδή έχω κληθεί να αντιμετωπίσω το συγκεκριμένο δίλημμα σε πολλές διαφορετικές εκφάνσεις του για ανθρώπινες ζωές

και

Με βάση την περιγραφή των γεγονότων και την εξέλιξη της υγείας της

Σου λέω απερίφραστα (και επίτρεψέ μου τον ενικό):

Έκανες το απολύτως σωστό

Να μην έχεις καμία αμφιβολία

Έχεις ήδη αρκετό πόνο από την απώλεια αυτή καθαυτή. Επικεντρώσου στη διαχείριση του πόνου σου λοιπόν και μην επιβαρύνεις την ψυχή σου με άδικα φορτία.
 
  • Like
Reactions: johnk and l.Kyveli


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Καλό ταξίδι στην κοριτσάρα σου!Μην έχει τύψεις,έκανες ό,τι μπορούσες!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Δεν πιστευω οτι τα σκυλακια βασανιζονται απο ερωτηματα περι ζωης και θανατου! ακομα και σε αυτο ειναι ευλογημενα... Οπως και εζησε μια γεματη και ευλογημενη ζωη μαζι σας!
Να τη θυμαστε οπως της αξιζει... χαρουμενη και ευτυχισμενη κοντα σας
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli