''Αντισηπτικο' για την καθαριοτητα μετα την βολτα!


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Κι εγώ το ίδιο και νόμιζα ότι ήμουν η βρωμύλα του φόρουμ!
Μόνο αν είναι λασπαωμένα τα καθαρίζουμε, έτσι κι αλλιώς σε καναπέδες μόνο η Λούση ανεβαίνει , κι εκεί έχουμε ριχτάρια.
Αχαχαχαχαχα my thoughts exactly Kyveli!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Πάντως εγώ τα μαλλιά μου, ας πούμε, αν βραχούν από τη βροχή τα λούζω. Και τα ρούχα μου τα πλένω οπωσδήποτε. Με αυτή τη λογική το λέω και για το πλάσμα μου.... Δεν μου φαίνεται πολύ καθαρή η βροχή, σίγουρα δεν είναι όπως ήταν πριν κάποιες δεκαετίες. Έτσι κι αλλιώς, το μαλλιαρό πράγμα που έχω για σκύλο αν τον πιάσει η βροχή δεν έχει διαφορά από το μπάνιο. Ίδιος κόπος είναι το στέγνωμα...
δηλαδη το νερο απο το σπιτι ειναι πιο καθαρο ? :)
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Δεν το γνωρίζω να σου απαντήσω. Προσωπικά πάντως δεν αισθάνομαι άνετα όταν έχω λουστεί με βροχή. Οπότε, αντιλαμβάνομαι ότι είμαι η μόνη περίεργη που ξεπλένει το μωρό μετά το πλύσιμο στη βροχή. :rolleyes:

(Έχω και μια περίεργη αμυδρή ανάμνηση από μια εικόνα βιβλίου του δημοτικού με κάτι βρομερές βροχές, μπορεί να φταίει και αυτό)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
μια χαρα ειναι η βροχη,επαφη με την φυση..
το αλλο το νερο με το χλωριο και τα βαρεα μεταλλα απλα εκανες το δερμα σου να το συνηθισει...

εχει διαφορετικη μυρωδια ο σκυλος μετα απο το βροχινο νερο ? σαν να βγαζει πιο σκυλιλα με την καλη εννοια..
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Αν είναι βρεγμένα τα πόδια μαζεύει και βρωμιές που κολλάνε πάνω όπως άμμο,κλαδάκια μικρά κ αλλά σκουπίδια μικρού μεγέθους.
Οπότε είναι λογικό να κάνεις ένα πλύσιμο κ μετά από βόλτα με βροχή.

Κ εγώ μωρομαντιλα σκέτα χρησιμοποιώ,μάρκα συγκεκριμένη όμως που να είναι όλα επαρκώς υγρά. Τα περισσότερα είναι στεγνά πάνω πάνω κ έχει καθίσει όλη η υγρασία στα τελευταία..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 


Lead Poisoner

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2011
125
0
43
Νέα Σμύρνη
www.facebook.com
Οι πατούσες των σκύλων, δεν έχουν φτιαχτεί, να απολυμαίνονται σε καθημερινή και πολλαπλή βάση με διάφορα χημικά/καλλυντικά. Κάποια στιγμή, θα "διαμαρτυρηθούν" και δίκιο θα 'χουν :)
ισχυει αυτο εγω τη επαθα απο μωρομαντηλα κ σαμπουαν λογω διααφορετικου p.h.(πεχα) μονο νερακι πλεον κ σημειωτεον κοιμαται στο κρεββατι το παιδι μου μη γινουμε κ υποχονδριοι πια :p
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Νεράκι με λευκό ξύδι ή μηλόξυδο (λίγο ε) μετά από κάθε βόλτα. Εναλλακτικά σκέτο νεράκι. Ακολουθεί στέγνωμα / σκούπισμα με πετσετούλα.
Τα μωρομάντηλα δεν είναι αρκετά για τη βρώμα της γειτονιάς μας!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Στην εκθεση του οκτωβρίου στο Ελληνικό, ειχαν κατι κυλινδρικά κουτιά διαφόρων μεγεθών που το καπάκι τους ήταν ανοιχτο με λάστιχα και εχωνες μεσα την ποδάρα του σκύλου και μεσα στο κυλιδρινο κουτι υπήρχαν περιμετρικα βουρτες για να καθαρίσουν την πατουσα... τι γέλιο ειχα ρίξει!!!


Να το https://www.google.gr/search?q=paw+...com%2F2010%2F05%2F06%2Fpaw-plunger%2F;350;350
 


D

Deleted member 14614

Guest
Η αλήθεια είναι ότι τα μωρομάντηλα-μηλόξυδα,κλπ λογικά δεν είναι ό,τι καλύτερο για τις πατούσες των σκύλων. Από την άλλη, όμως και το σκέτο νερό δεν μπορεί να προσφέρει κάτι όταν στη βόλτα τσαλαβουτά στις λάσπες (καλή ώρα τώρα που έρχεται σιγά σιγά ο χειμώνας). Άρα, ίσως καλύτερο είναι ανάλογα με την εποχή να κινούμαστε κι εμείς, δηλαδή χειμώνα-μωρομάντηλα και καλοκαίρι απλό νεράκι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση ποτέ όμως, να ασχοληθώ με το να καθαρίσω τα ποδάρια του σκύλου, γυρνώντας από βόλτα. Ούτε μία. Βέβαια, δεν αφήνω να ανεβαίνουν σε κρεβάτια, πολυθρόνες και καναπέδες. Στους καναπέδες υπάρχουν ριχτάρια, οπότε και να ανεβάσουν τα πόδια τους καμμιά φορά, σιγά την ζημιά. Αλλά για να ασχοληθώ να τους κάνω ποδόλουτρα, σε...12 πόδια χ 2 τουλάχιστον φορές ημερησίως, ούτε γι'αστείο...
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Οταν το ποδι του εχει απο κατω βρωμα και λογω του οτι οτι ιδρωνει στα πατουσια , μολις πατησει στο ανοιχτοχρωμο πλακακι αφηνει μια καφε σταμπα. Συν το οτι τον εχω δει πολλες φορες να παταει σκατα αλλων σκυλων.
Αρα τα μωρομαντηλα ειναι απαραιτητα και χρηστικα.
Και αν δεν παθαινει τιποτα το ευαισθητο κωλαρακι του νεογεννητου μωρου απο τα μαντηλακια αυτα , τοτε σιγουρα δεν παθαινει απολυτως τιποτα η βρωμοπατουσαρα του κοπρου.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Λιγο λαθος ο συσχετισμος. Ανθρωπος και σκυλος εχουν διαφορετικο ph. Ο ανθρωπος μπορει να πλυθει καθε μερα, αν κανεις καθε μερα το σκυλο μπανιο, θα παρεις το δερμα του στα χερια (που λεει ο λογος)

Εμεις δε κανουμε απολυτως τιποτα, λιγο νερακι κι αυτο ειναι. Κατι που σιγουρα δε βλαπτει κανεναν.

Αν θελετε καθαρισμο με καποιο μαντηλι προτιμηστε αυτα που ειναι σχεδιασμενα για σκυλια και οχι μωρομαντηλα και αλλα ανθρωπινα σκευασματα.



http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias=aps&field-keywords=Dog+wipes
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ποιο ph βρε ?? Δεν ειναι ουτε σαμπουαν , ουτε αφρολουτρα. Μαντηλια ειναι ποτισμενα με χαμομιλακι , αλοε βερα και αλλα τετοια. Ουτε οινοπνευμα εχουν , ουτε χημικη ουσια. Τα μαντηλια για σκυλο δηλαδη τι εχουν ?? Για μενα τιποτα. Διαφημιστικο κολπο για να πουληθει ενα προιον ακομα.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ναι, μια διευκρίνηση κι από εμένα. Μαντηλάκια για κατοικίδια χρησιμοποιούμε ακριβώς για το λόγο που ανέφερε η aouimbae, όχι μωρομάντηλα. Pet wipes λέγονται αυτά που αγοράζω εγώ.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Τα μαντηλακια με ουδετερο ph είναι μια χαρά,όπως είπε ο/η afg.

Το δέρμα των σκύλων έχει μέσο όρο ph από 7 μέχρι 7.4. Είναι δηλαδή ήπια αλκαλικο.
Η κλίμακα του ουδέτερου ph είναι 7. Άρα δεν τίθεται θέμα ακόμα και για τους υπερπροστατευτικους σκύλο γονείς :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Εγώ του σκουπίζω πάντα τα πόδια με πανάκι βρεγμένο με μηλοξυδο (1/10 με νερό η και πιο αραιό σε μπουκαλάκι) κάθε φορά που μπαίνουμε σπίτι. Αν έχει λάσπες η νερά σκουπίζουμε και την κοιλιά μας καθότι έχουμε χαμηλό σασι !!! Τον αφήνω βέβαια να ανεβαίνει στους καναπέδες και είναι και βρωμιαρης (έχει πετύχει πολλές φορές το πόδι του στο κατουρημα). Έχω να δηλώσω ότι, παρά την καθημερινή χρήση επι τουλαχιστον 3 φορές τη μέρα αυτής της μεθόδου, τα Πατουσια του έν λόγω βρωμιαρη είναι μαλακά και απροβληματιστα:p
 
Last edited:


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Εχω μπροστά μου για να συγκρίνω ένα πακέτο μαντηλάκια καθαρισμού για πατούσες σκύλου ιταλικής εταιρίας που σε μια στιγμή τρέλας πήρα απο το φαρμακείο προς 4,5 ευρώ (ασχολίαστο) τα 40 μαντηλάκια, ένα πακέτο μαντηλάκια απο τα τσάμπο αυτά για σκύλους που έχει και ένα πακέτο μωρομάντηλα που βρήκα προσφορά προς 3 ευρώ τα 4 πακέτα των 64....
Κοιτάω τα συστατικά τους και.....

Εχουν και τα 3 ως πρώτο συστατικό το νερο! (λογικό και επόμενο)!
γλυκερίνη έχουν και τα 3 αλλα τα ανθρώπινα και του τσάμπο έχουν και λανολίνη
αλόη και χαμομήλι έχουν και τα 3
αλκοόλ δεν έχει κανένα τους....
σε γενικές γραμμές τα ανθρώπινα έχουν πιο πολλά συντηριτικά (ακα παραμπενς)
και τα πανάκριβα έχουν και Byotrol που είναι αντισηπτικό γιατί κάνουν και για τα αυτάκια!

Εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα οτι εαν είναι να χρησιμοποιήσω μωρομάντηλα μια χαρά μου κάνουν την δουλειά μου οποιαδήποτε είναι χωρίς αλκοολ και συμφέρουν την τσέπη μου.
Με 2 βολτες την ημέρα κυρίως σε λάσπες δεν θα γινόταν να μην τις καθαρίζω τα πόδια.
Με τα χιόνια που σκάνε τα πατουσάκια της προσπαθώ μετα το καθάρισμα να της βάζω και κεραλοιφή την οποία φυσικά προσπαθώ να μην την τρώει!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Εγώ του σκουπίζω πάντα τα πόδια με πανάκι βρεγμένο με μηλοξυδο (1/10 με νερό η και πιο αραιό σε μπουκαλάκι) κάθε φορά που μπαίνουμε σπίτι. Αν έχει λάσπες η νερά σκουπίζουμε και την κοιλιά μας καθότι έχουμε χαμηλό σασι !!! Τον αφήνω βέβαια να ανεβαίνει στους καναπέδες και είναι και βρωμιαρης (έχει πετύχει πολλές φορές το πόδι του στο κατουρημα). Έχω να δηλώσω ότι, παρά την καθημερινή χρήση επι τουλαχιστον 3 φορές τη μέρα αυτής της μεθόδου, τα Πατουσια του έν λόγω βρωμιαρη είναι μαλακά και απροβληματιστα:p
ολα τα λεφτα το χαμηλο σασι ! ειναι καλο για τις μπαντες... :snake1:
 


D

Deleted member 14614

Guest
Τελικά, αλλάζω αυτό που είχα γράψει. Αν και με είχαν βολέψει, επειδή, πλέον, οι πατούσες του καημένου του σκύλου έχουν σκάσει πολύ και είναι σκληρές, κομμένα τα υγρομάντηλα. Πανάκι με νερό και τέλος...
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
επειδή ο δικός μου σκύλος ανεβαίνει στο κρεβάτι και σε καναπέδες, επειδή τα παρκάκια είναι ναρκοπέδια με "βουτσιές" από ιδιοκτήτες ζώων που δεν τα μαζεύουν κι επειδή τουλάχιστον μια φορά την ημέρα πάει στο πάρκο να τρέξει (μαζεύει δλδ χωματάκι στα νύχια του), αλλά κι επειδή είναι κοντό σκυλί και αν υπάρχουν λασπόνερα κτλ τα μαζεύει και στη κοιλιά και ψηλά στα πόδια του...χρησιμοποιώ συνήθως μωρομάντηλα με αλόε βέρα για καθαρισμό των πατουχών του σκύλου κι αν είναι πολύ λερωμένα, τα ξεπλένω κατευθείαν με νεράκι πρώτα κι έπειτα τα στεγνώνω με πετσετούλα (κι αν έχει κρύο με πιστολάκι για να μην μείνει πάνω του νερό κι όπως κουβαριαστεί μετά βραχεί και κρυώσει...το έχω παθει μια φορά έτσι...γι αυτό κατέφυγα και στα μωρομάντηλα ως βασικό μέσο καθαρισμού)...

επειδή στο παιχνίδι με άλλα σκυλιά μπορεί επίσης να βρωμίσει (σάλια πχ) έχω και μια πετσετούλα που βρεχω με νερό, τη στύβω καλά, ρίχνω λίγο ξυδάκι και του περναω το σώμα/τρίχωμα για να απομακρύνω μικρές βρωμιές, αλλά και δυσάρεστες μυρωδιές....είναι αγκαλίτσας, τί να κάνουμε...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3