Ανυπομονησία για το φαγητό


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Γεια σας!!

Ο Αμπού είναι 3 βδομάδες και κάτι μαζί μας. Τις πρώτες μέρες ήταν πολύ ανυπόμονος την ώρα που του ετοίμαζα το φαγητό του, κλαψούριζε και γάβγιζε. Αφού έψαξα στο φόρουμ, με το να σταματάω την προετοιμασία και να απομακρύνομαι όταν γάβγιζε και να συνεχίζω όταν σταματάει, μέσα σε λίγες μέρες το κατάλαβε και ηρέμησε.

Πριν 3 μέρες όμως του άλλαξα μάρκα στην τροφή, επίσης βρέχω τις κροκέτες με χλιαρό νερό όπως μου πρότειναν στο pet shop, και με κάτι από τα δύο (ή και με τα δύο ταυτόχρονα) έχει ξετρελαθεί! Κάνει σαν τρελός, γαβγίζει πάρα πολύ, και η μέθοδος "σταματάω και περιμένω να ησυχάσει" δεν πιάνει πια.

Τι μπορώ να κάνω;
 
Last edited:


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Επιμένεις μέχρι να ξαναπιάσει.

Γιατί τις βρέχεις;
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Επιμένεις μέχρι να ξαναπιάσει.

Γιατί τις βρέχεις;
Το γάβγισμα δεν το σταματάει με τίποτα, και να φύγω από την κουζίνα, έρχεται μαζί μου, χοροπηδάει πάνω μου και κάνει σαν τρελός. Πόση ώρα να περιμένω;:confused:

Μου είπε αυτός ότι κανονικά αν ήταν στη φύση η τροφή του θα είχε 70% υγρασία, η ξηρά τροφή είναι ξηρά απλά γιατί βολεύει εμάς, να διατηρείται. Και έτσι θα του είναι πιο εύπεπτο. Επίσης για να "απελευθερωθούν τα αρώματά της".
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Α, τώρα είδα την ηλικία του στο άλλο θέμα, μικρούλης είναι ακόμη :love:
Εγώ θα περίμενα μέσα στην κουζίνα, να κάνει τη σύνδεση δηλαδή, απλά θα καθόμουν με σταυρωμένα τα χέρια που λένε μέχρι να τα παρατήσει. Ανάλογα το χαρακτήρα του μπορείς να βάλεις και μια φωνή σαν ψιλομάλωμα, αλλά εσύ ξέρεις αν το σηκώνει, μην τρομάξει δηλαδή.
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Α, τώρα είδα την ηλικία του στο άλλο θέμα, μικρούλης είναι ακόμη :love:
Εγώ θα περίμενα μέσα στην κουζίνα, να κάνει τη σύνδεση δηλαδή, απλά θα καθόμουν με σταυρωμένα τα χέρια που λένε μέχρι να τα παρατήσει. Ανάλογα το χαρακτήρα του μπορείς να βάλεις και μια φωνή σαν ψιλομάλωμα, αλλά εσύ ξέρεις αν το σηκώνει, μην τρομάξει δηλαδή.
Μωρέ δεν τρομάζει το τέρας με τη φωνή. Έχει μεγαλώσει τώρα λίγο και έχει γίνει "μάγκας" τρομάρα του! :p Φοβάμαι ότι δε θα σταματήσει ποτέ αν δε φάει! :confused::mad:
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Θα σταματήσει, απλά λίγο (ίσως) ο δικός σου ενθουσιασμός για τη νέα τροφή (μη μου πεις πως δεν είχες), λίγο που μεγαλώνει, λίγο που μεγαλώνει όπως είπες, μες στο σχέδιο είναι αυτά, εσύ σταθερή και θα επανέλθει ο μπόμπιρας :)
 
  • Like
Reactions: Nizinny


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Θα σταματήσει, απλά λίγο (ίσως) ο δικός σου ενθουσιασμός για τη νέα τροφή (μη μου πεις πως δεν είχες), λίγο που μεγαλώνει, λίγο που μεγαλώνει όπως είπες, μες στο σχέδιο είναι αυτά, εσύ σταθερή και θα επανέλθει ο μπόμπιρας :)
Μακάρι να ηρεμήσει το τερατάκι!! :cautious:

Όσο για μένα.. ναι, ενθουσιάστηκα είναι η αλήθεια! Γιατί πριν του είχα πάρει μια χαζοτροφή πριν έρθει στο σπίτι, γιατί δεν προλάβαινα, και τώρα το έψαξα και ανέβηκε πολύ η ποιότητα! :D
 
  • Like
Reactions: medusa and Anniegr


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Και εμενα ετσι εκανε. γαυγιζε χοροπήδαγε κ.τ.λ Μάλλον επεσες στη κατηγορια λιχουδης μεχρι αηδίας. Ισως σιγα σιγα να του μάθεις το κάτσε, το φαι μαλιστα θα ειναι φοβερο κίνητρο. Εγω τον έβαζα να κάτσει απο τη τριτη μέρα που τον είχα εδω, ουτε 2 μηνων . Εννοείοιται αρχικα του δείχνεις εσυ τι θέλεις να κάνει .Στην αρχη παρέβλεπα τα γαυγισματα, αδιαφορούσα και του έδινα την εντολή κάτσε πριν του δώσω το μπολ,μολις καθόταν το έδινα και σιγα σιγα αυξησα το χρόνο της εντολης, δηλαδή την έδινα νωρίτερα πχ οταν βαζεις το νερο και νωρίτερα. Αυτα τα στάδια θα κρατήσουν βδομάδες. Πλέον δε δίνω καν εντολή μόλις πάω στο ντουλάπι με τη τροφή πάει μόνος του και κάθεται διπλα στο μπωλ το γλυκούλι και περιμένει. Σταδιακά συνδίασε στο μυαλό του τη κίνηση. Βεβαια ακόμα τον βλέπεις οτι το κάτσε του είναι αεράτο, τα πόδια τρέμουν απο την ένταση και τη χαρά και είναι έτοιμος να εκτοξευτει μολις ακουμπήσω το πιάτο κάτω, αλλα τουλάχιστον δε γαυγιζει και δε χοροπηδάει.
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Και εμενα ετσι εκανε. γαυγιζε χοροπήδαγε κ.τ.λ Μάλλον επεσες στη κατηγορια λιχουδης μεχρι αηδίας. Ισως σιγα σιγα να του μάθεις το κάτσε, το φαι μαλιστα θα ειναι φοβερο κίνητρο. Εγω τον έβαζα να κάτσει απο τη τριτη μέρα που τον είχα εδω, ουτε 2 μηνων . Εννοείοιται αρχικα του δείχνεις εσυ τι θέλεις να κάνει .Στην αρχη παρέβλεπα τα γαυγισματα, αδιαφορούσα και του έδινα την εντολή κάτσε πριν του δώσω το μπολ,μολις καθόταν το έδινα και σιγα σιγα αυξησα το χρόνο της εντολης, δηλαδή την έδινα νωρίτερα πχ οταν βαζεις το νερο και νωρίτερα. Αυτα τα στάδια θα κρατήσουν βδομάδες. Πλέον δε δίνω καν εντολή μόλις πάω στο ντουλάπι με τη τροφή πάει μόνος του και κάθεται διπλα στο μπωλ το γλυκούλι και περιμένει. Σταδιακά συνδίασε στο μυαλό του τη κίνηση. Βεβαια ακόμα τον βλέπεις οτι το κάτσε του είναι αεράτο, τα πόδια τρέμουν απο την ένταση και τη χαρά και είναι έτοιμος να εκτοξευτει μολις ακουμπήσω το πιάτο κάτω, αλλα τουλάχιστον δε γαυγιζει και δε χοροπηδάει.
Ξέρει ήδη τα "μπες στο πάρκο", "κάτσε", "μείνε", και τα κάνει από μόνος του πια όταν με δει να παίρνω το πιάτο του απο τον πάγκο της κουζίνας. Γαβγίζει από τη στιγμή που θα καταλάβει ότι ξεκινάω το φαγητό του, και όσο βάζω νερό, ζυγίζω τροφή, και περιμένω και 2 λεπτάκια να μουλιάσουν. Όταν καταλάβει όμως ότι είναι έτοιμο τρέχει μόνος του και με περιμένει καθιστός στο πάρκο του κύριος!! Και ναι, είναι ΠΟΛΥ λιχούδης!! :p
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ενταξει σιγα σιγα θα στρωσει. Εμενα γαυγιζε ολες τις ωρες, οταν μαγειρευα για εμενα, οταν ανοιγα το ψυγειο, οταν πεινουσε σε ασχετες ωρες πηγαινε μπροτσα στη κουζίνα και γαυγιζε... Σιγα σιγα καταλαβε οτι δε παίρνει τιποτα και το κοβει....Αλλα μεσα μου εβραζα οσο εκανα οτι αδιαφορω, εφτανα σε σημείο να θελω να τον πνιξω, εχει γαυγισμα πολλών ντεσιμπελ....Ενα θα σου πω, μολις τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχω καταφερει να φαω το δικο μου φαι χωρις να μου βγει ξινο. Και εμαθα να τρωω σε ωρες μη κοινης ησυχιας για να γινει αυτο :LOL:
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Κ εμενα στις αρχες ο δικος μου ηταν ανυπομονος μεχρι αηδιας :p
Δεν γαβγιζε ουτε εκλαιγε αλλα πηδαγε πανω μου οταν κρατουσα το μπολ
Με υπομονη κ καθημερινη επαναληψη τον εμαθα να καθετε πριν φαει κ να τρωει μονο με την εντολη μου "φαε"
Δηλαδη μην παρεις τον Σιζαρ Μιλαν ακομα :p Υπομονη κ επαναληψη αυτα κρατα!
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Ενταξει σιγα σιγα θα στρωσει. Εμενα γαυγιζε ολες τις ωρες, οταν μαγειρευα για εμενα, οταν ανοιγα το ψυγειο, οταν πεινουσε σε ασχετες ωρες πηγαινε μπροτσα στη κουζίνα και γαυγιζε... Σιγα σιγα καταλαβε οτι δε παίρνει τιποτα και το κοβει....Αλλα μεσα μου εβραζα οσο εκανα οτι αδιαφορω, εφτανα σε σημείο να θελω να τον πνιξω, εχει γαυγισμα πολλών ντεσιμπελ....Ενα θα σου πω, μολις τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχω καταφερει να φαω το δικο μου φαι χωρις να μου βγει ξινο. Και εμαθα να τρωω σε ωρες μη κοινης ησυχιας για να γινει αυτο :LOL:
ΕΥΤΥΧΩΣ ο δικός μου μας αφήνει να φάμε και να μαγειρεψουμε με ησυχία! Μπορεί να κάνει μια δοκιμή να ζητιανέψει αν είμαστε στον καναπέ που μας βλέπει, αλλά μετά από ένα λεπτό αδιαφορίας από 'μας το παίρνει απόφαση και φεύγει. (Κάθεται σε σημείο βέβαια που μπορεί να μας κοιτάει πλαγίως, μήπως και αλλάξουμε γνώμη!:ROFLMAO:)
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Κ εμενα στις αρχες ο δικος μου ηταν ανυπομονος μεχρι αηδιας :p
Δεν γαβγιζε ουτε εκλαιγε αλλα πηδαγε πανω μου οταν κρατουσα το μπολ
Με υπομονη κ καθημερινη επαναληψη τον εμαθα να καθετε πριν φαει κ να τρωει μονο με την εντολη μου "φαε"
Δηλαδη μην παρεις τον Σιζαρ Μιλαν ακομα :p Υπομονη κ επαναληψη αυτα κρατα!
Χαχαχα εντάξει με καθησυχάσατε! Δε θα τον πάρω! :p
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μην επαναπαυεσαι ομως γιατι και εμενα στην αρχη οταν δεν εφτανε στο τραπεζι δε πολυεκλαιγε και μετα εγινε χειροτερος....Να σκεφτεις καποια φαση οταν ψηλωσε αρχισε να σηκωνεται στα πόδια και να γλυφει τα απλυτα πιατα του νεροχυτη! Εχω τρομαξει πλεον.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Μην επαναπαυεσαι ομως γιατι και εμενα στην αρχη οταν δεν εφτανε στο τραπεζι δε πολυεκλαιγε και μετα εγινε χειροτερος....Να σκεφτεις καποια φαση οταν ψηλωσε αρχισε να σηκωνεται στα πόδια και να γλυφει τα απλυτα πιατα του νεροχυτη! Εχω τρομαξει πλεον.
:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Μην επαναπαυεσαι ομως γιατι και εμενα στην αρχη οταν δεν εφτανε στο τραπεζι δε πολυεκλαιγε και μετα εγινε χειροτερος....Να σκεφτεις καποια φαση οταν ψηλωσε αρχισε να σηκωνεται στα πόδια και να γλυφει τα απλυτα πιατα του νεροχυτη! Εχω τρομαξει πλεον.
Επαληθεύεσαι σιγά σιγά!!! Είναι πολύ λιχούδης!! Κατάφερε να ανέβει στον καναπέ και μας έχει τρελάνει! Όταν ψηλώσει κι άλλο και φτάσει το τραπέζι πάει δε θα ξαναφάμε με ησυχία!!


Επίσης το γάβγισμα όση ώρα ετοιμάζω το φαγητό του έχει παραμείνει ίδιο! Δε λέει να το καταλάβει! :cry:
Έχει αρχίσει να γαβγίζει ακόμα και την ώρα της εκπαίδευσης για τα σνακ!!:confused:
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
αχαχχα...θελει επιμονη. Καποια στιγμη θα καταλαβει οτι απο το τραπεζι δε περνει τιποτα και θα σταματησει. Συνηθως εγω τον εβαζα να κατσει , αυτος πηδαγε που και που, διορθωνα και ξαναδιορθωνα και μολις τελειωνα το φαγητο και αδειαζα το τραπέζι του εδινα ενα σνακ εφοσον ηταν ηρεμος. Καπως το συνδιασε οτι κατι θα παρω αλλα αφου τελειωσουν και τωρα δε με πρηζει. Σταματησα να τρωω σνακ στο καναπε και τρωω τα παντα στο τραπέζι , εκει μόνο καταλαβαινει και καθεται διπλα, αφου με κυκλωσει σαν καρχαριας 2-3 φορες και κλαψουρισει υποκωφα.

Πιστευω πάντως οτι δεν ειναι στο level του δικου μου, εχεις ελπιδες. Να σκεφτεις οταν πηγα να τον παρω απο το σπιτι της κοπελας που τον φιλοξενουσε 50 ημερων τον αφησαν λιγο κατω να τον δω. Μας εγραψε και ετρεξε προς το μπολ του σκυλου τους. Επισης με προειδοποιησαν οτι παει μπροστα στη κουζίνα και κλαψουριζει αλλα δεν εδωσα σημασία, εβλεπα μονο το μαυρο φατσακι του. Ελπιζω εσυ να εχεις κουζινα χωριστα απο σαλονι γιατι εγω εχω πραγματικα φτασει στα ορια μου πολλες φορες. Ακόμα και τώρα παει ασταματητα ανα 15 λεπτα στη κουζινα και να κάνει ενα γαβ μπροστά ή να προσπαθεί να φτάσει πάνω να γλύψει τα μάτια. Λεω ησυχια σταματαει και ξανα τα ιδια. Πλεον εβαλα αυτοσχέδιο πορτακι και τώρα ανεβαίνει με τα πόδια πάνω και κάνει γαβ ή ξύνει το πορτάκι. Ακόμα και αν μολις εχει φάει. Η παει στο νεροχύτη που ειναιε ξω απο το πορτάκι κια προσπαθεί να γλύψει τα πιάτα. Τον γραφω και καποια στγμη το περνει αποφαση. Αυτη η στιγμη μπορει να ειναι και 2 ωρες μετα. Υπαρχει βελτιωση αλλα πιστευω θα χρειαστω πολυ χρονο ακομα για να το κοψει. Δε ξερω αν εχω τόσο υπομονή.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Διορθωση και επιμονη. Αυτα τα δυο εχουν δουλεψει σε λιχουδοφαταουλικο σκυλο φιλου. Αργησε μεν, τωρα αδιαφορει και ουτε που του περναει απο το μυαλο να κλαψουρισει για φαγητο/μεζεδακι.

Βεβαια το γεγονος οτι ειναι κοιλιοδουλος, ειχε βοηθησει στην βασικη υπακοη τα μεγιστα
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Διορθωση και επιμονη. Αυτα τα δυο εχουν δουλεψει σε λιχουδοφαταουλικο σκυλο φιλου. Αργησε μεν, τωρα αδιαφορει και ουτε που του περναει απο το μυαλο να κλαψουρισει για φαγητο/μεζεδακι.

Βεβαια το γεγονος οτι ειναι κοιλιοδουλος, ειχε βοηθησει στην βασικη υπακοη τα μεγιστα
Ετσι ειναι.... Βοηθαει πολυ στις εντολες και να μαθει...αλλα σου βγάζει και τη ψυχή. Το σπαστικό είναι οτι ενω οταν μαθαίνει κατι χρειάζεται λόγω λαιμαργίας πραγματικά ελάχιστο χρόνο οταν ειναι να κοψει μια συνηθεια με τιποτα..... Βελτίωση υπάρχει αλλα υπαρχουν στιγμές που η υπομονή μου δοκιμάζεται ασχημα. Στο τραπέζι και αυτα εχουμε ψιλοηρεμησει. Ο δικός μου ζητάει κατι που δεν υπάρχει απλα ξέρει οτι φτιάχνεται εκει. Και δυστυχως η κουζινα ειναι παντα εκει, οποτε τρώει φλασιές όποτε περάσει, το θυμηθεί κ.τ.λ
 
  • Like
Reactions: alexouli


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Μαθαίνει όντως γρήγορα κοιτώντας το φαγητό, αλλά αν δεν κρατάω λιχουδιά δεν είναι και σίγουρο πως θα υπακούσει! :p

Στην περίπτωση που αρχίσει να πηγαίνει όποτε του'ρθει στην κουζίνα και να ζητιανεύει, ευτυχώς έχω πόρτα και θα την κλείσω!

Έχουμε καινούργιο πρόβλημα... έβαλαν σημείωμα σήμερα στο ασανσέρ ότι ένοικοι της πολυκατοικίας παραπονέθηκαν για φασαρία από σκυλί στον όροφο τάδε, και οι ιδιοκτήτες να το επιλύσουν άμεσα. :mad: