Αν ξέρετε τι γίνεται...[πρόστιμα]


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Επειδή το είχα πάντα απορία, ακούμε κάποιες φορές (και λέω κάποιες γιατί δυστυχώς δεν είναι πολλές οι περιπτώσεις) που συλλαμβάνονται όσοι έχουν κακοποιήσει ζώα.
Το δικαστήριο τους επιβάλλει κάποια χρόνια φυλάκισης (με αναστολή νομίζω) και ένα χρηματικό πρόστιμο.
Αυτό το χρηματικό πρόστιμο το πληρώνει κανείς ή γενικότερα μπαίνει για τα μάτια του κόσμου;
Γιατί ακούμε για τις αποφάσεις των δικαστηρίων αλλά μετά δεν ακούμε τι γίνεται στη συνέχεια.
Πώς πληρώνεται αυτό το πρόστιμο; Εφάπαξ; Σε δόσεις;
Και αν ισχυριστεί ο κατηγορούμενος ότι δεν έχει να τα δώσει; (γιατί κάποια ποσά είναι μεγάλα, σιγά μην έχουν να τα δώσουν).
Τους τη χαρίζουν; (άλλωστε ποιος θα το μάθει; )
Αν δεν τα δώσει τι γίνεται;
Υπάρχουν τρόποι να αποφύγουν το πρόστιμο;

Θέλω να πω ότι καλές είναι οι ποινές που μπαίνουν για τις κακοποιήσεις ζώων αλλά θέλω να ελπίζω ότι αυτές εφαρμόζονται κιόλας και δεν μπαίνουν μόνο για τα μάτια του κόσμου.

Γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο να υπάρχει ένα πρόστιμο πχ 5.000 ευρώ και ο κατηγορούμενος να έχει να τα δώσει. Αυτό που υποψιάζομαι είναι ή ότι αφήνει "πιστόλι" (έτσι κι αλλιώς χέστηκε) ή ότι κάνει εφέσεις μέχρι να του μειωθεί η ποινή και στο τέλος ή πληρώνει ένα συμβολικό ποσό ή μπορεί να επικαλεστεί χίλιους δυο άλλους λόγους για να την γλιτώσει.
Αυτά φυσικά είναι δικές μου εικασίες αλλά και από την άλλη είναι τόσο θολό το τοπίο που κανείς δεν μαθαίνει τι γίνεται μετά οπότε μπορεί να σκεφτεί ο καθένας ό,τι θέλει.

Τι λέτε επί του θέματος;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3