Αξιοποίηση κήπου για Γ.Π.


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Για τις ακραίες συνθήκες σπιτάκι
Για φόλα πολύ πιο μέσα απ' τα κάγκελα
Για σκνίπα είναι θέμα!

Εγώ ρε παιδιά για εκείνον το λέω,αλλιώς αν δεν μου κάνει το σπίτι μπάχαλο δεν έχω κανένα θέμα.Και αυτό είναι μια βασική απορία μου.Πείτε ότι στην αρχή τον έχω σε κρέιτ με κλειστό πορτάκι.Γίνεται όμως να τον αφήνω για κανα 6ωρο π.χ.?Δεν μου κάθεται καλά!Και πείτε πως όταν είναι μέχρι 7-8 μηνών τον αφήνω.Μετά όμως,που θα μεγαλώσει πολυ?Πώς δεν θα μου κάνει το σπίτι μπάχαλο,όταν λείπουμε(υπό την προϋπόθεση ότι τον εκτονώνω όπως πρέπει,δηλαδη και βόλτα και αρκετό παιχνιδι)?
Eφόσον δεν θέλεις να μένει μόνιμα ο σκύλος στον κήπο και θα ζει σπίτι μαζί σου δεν υπάρχει περίπτωση να πάει 6-7 μηνών και να στο καταστρέψει. Αυτό μπορεί να το κάνει ένας σκύλος που ζει μόνιμα στον κήπο και δεν έχει μάθει να συμπεριφέρεται διαφορετικά μέσα σε ένα σπίτι.
Για το θέμα του όταν λείπεις, ναι, αν μπορείς να διασφαλίσεις ένα κέννελ στον κήπο, στο οποίο να μην κινδυνεύει ο σκύλος από φόλες θα μπορούσες να τον αφήνεις εκεί, όχι όμως αν κάνει πολύ κρύο και ιδιαίτερα όχι αν έχει τρελό καύσωνα. Οπότε θα πρέπει να έχεις εναλλακτικές ειδικά για τον καύσωνα.
Όσο για την σκνίπα, είναι ένα μεγάλο θέμα για τα ζώα που βρίσκονται σε κήπο ιδιαίτερα από το σούρουπο μέχρι το πρωί. Έχε κι αυτό υπόψη σου.
 


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
Το kennel θα ειναι ολο δικο του (γι αυτο σου ειπα οτι δεν πρεπει να ακουει "μη" εκει μεσα) Ο προσωπικος του χωρος να μπορει να παει αν το θελει να κανει οτι γουσταρει και να ειναι εκει αν δεν υπαρχει κανεις αλλος να του κανει παρεα στο σπιτι.
Μεσα στο σπιτι παρτου ενα κρεββατακι να εχει να κοιμαται κ ολα κομπλε.
Εκει δεν ειναι ο προσωπικος του χωρος. Ειναι το σπιτι σου κ του επιτρεπεις να ειναι μεσα, οταν εισαι κι εσυ.
Αν το κανεις ετσι, προσωπικα δεν βρισκω κανενα λογο να παρεις crate για να τον βαζεις οταν θα ειναι μεσα στο σπιτι.
Εαν το συνδιασει με καλες εικονες (γι αυτο σου ειπα για το φαγητο) κ αν του συμπεριφερθειτε οπως πρεπει, θα ειναι το ιδιο ησυχος (αναλογα με την εκπαιδευση σας) αν ειναι στο kennel κ υπαρχει κοσμος στοn κηπο η αν ηταν στο crate κ υπηρχε κοσμος στο σπιτι.......

Υ.Γ.Ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης - οι δε συμβουλες που σου δινω (και δεν βρισκουνε συμφωνους τους περισσοτερους) ειναι καθαρα προσωπικες αποψεις και εχουνε σχεση με το τι κανω εγω......
Πάρα πολύ καλά αυτά!!Πραγματικά!Κάτι τελευταίο:Aν κάποια μέρα είμαστε συνέχεια σπίτι,θα θέλει να πάει έξω?(γι,αυτό είπα μπας και είχε προσωπικό χώρο και στο σπίτι)

Επίσης,όταν λες πως τα σκυλιά σου ζουν έξω για πόσες και ποιές ώρες μιλάς?
 
Last edited:


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
Eφόσον δεν θέλεις να μένει μόνιμα ο σκύλος στον κήπο και θα ζει σπίτι μαζί σου δεν υπάρχει περίπτωση να πάει 6-7 μηνών και να στο καταστρέψει. Αυτό μπορεί να το κάνει ένας σκύλος που ζει μόνιμα στον κήπο και δεν έχει μάθει να συμπεριφέρεται διαφορετικά μέσα σε ένα σπίτι.
Για το θέμα του όταν λείπεις, ναι, αν μπορείς να διασφαλίσεις ένα κέννελ στον κήπο, στο οποίο να μην κινδυνεύει ο σκύλος από φόλες θα μπορούσες να τον αφήνεις εκεί, όχι όμως αν κάνει πολύ κρύο και ιδιαίτερα όχι αν έχει τρελό καύσωνα. Οπότε θα πρέπει να έχεις εναλλακτικές ειδικά για τον καύσωνα.
Όσο για την σκνίπα, είναι ένα μεγάλο θέμα για τα ζώα που βρίσκονται σε κήπο ιδιαίτερα από το σούρουπο μέχρι το πρωί. Έχε κι αυτό υπόψη σου.
Κυβέλη,από σούρουπο μέχρι πρωί θα είναι μέσα!Οπότε ;)
Δηλαδή μέσα από το "μη" όταν βλέπω να κάνει κάτι "κακό" στο σπίτι,δεν θα το κάνει και όταν λείπω?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κυβέλη,από σούρουπο μέχρι πρωί θα είναι μέσα!Οπότε ;)
Δηλαδή μέσα από το "μη" όταν βλέπω να κάνει κάτι "κακό" στο σπίτι,δεν θα το κάνει και όταν λείπω?

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Εμένα οι σκύλοι μου μένουν ελεύθεροι όταν λείπουμε και δεν κάνουν τίποτε. Μας περιμένουν ήσυχα.
Μαθαίνοντας τον σκύλο θα δεις ο ίδιος πότε μπορείς να τον εμπιστευτείς. Μέχρι τότε και για την δική του ασφάλεια και για την δική σου ηρεμία περιορισμός είτε σε κέννελ έξω είτε σε κρέιτ μέσα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Για το θέμα του όταν λείπεις, ναι, αν μπορείς να διασφαλίσεις ένα κέννελ στον κήπο, στο οποίο να μην κινδυνεύει ο σκύλος από φόλες θα μπορούσες να τον αφήνεις εκεί, όχι όμως αν κάνει πολύ κρύο και ιδιαίτερα όχι αν έχει τρελό καύσωνα. Οπότε θα πρέπει να έχεις εναλλακτικές ειδικά για τον καύσωνα.
Όσο για την σκνίπα, είναι ένα μεγάλο θέμα για τα ζώα που βρίσκονται σε κήπο ιδιαίτερα από το σούρουπο μέχρι το πρωί. Έχε κι αυτό υπόψη σου.
Αν εχει μεσα στο κεννελ χτιστο σπιτακι, με μικρη πορτα με οροφη απο κεραμιδι η μονωτικο πανελ, αεριζομενο κατ επιλογη (με παραθυρο οροφης που το κλεινεις αναλογα αν κανει ζεστη η κρυο) ενα δεντρο απο πανω κ ειναι προστατευμενο απο τον αερα μια χαρα θα ειναι απο -5 (γιατι θα ζεσταινει το χωρο με το σωμα του αν κανει κρυο) μεχρι +40 που θα ειναι στην σκια με ανοιχτο το παραθυρο κ θα κανει ρευμα.
Για τις ακραιες ζεστες εχω παρατηρησει οτι τσαλαβουτανε στο νερο (γι αυτο ειπα για φλοτερ στην πορτιστρα).
Κι εσυ στο σπιτι με +40 κ χωρις a/c μια χαρα ζεις οπως επισης κ το χειμωνα μπορεις να κανεις καμπιγκ μεσα σε μια σκηνη κ δεν εχεις την τριχα του ΓΠ!
Ολα ειναι θεμα ΣΩΣΤΗΣ κατασκευης κ σχεδιασμου τπτ αλλο....

Πάρα πολύ καλά αυτά!!Πραγματικά!Κάτι τελευταίο:Aν κάποια μέρα είμαστε συνέχεια σπίτι,θα θέλει να πάει έξω?(γι,αυτό είπα μπας και είχε προσωπικό χώρο και στο σπίτι)
Ισως αν θελει να κανει κατι που δεν τον αφηνεις να το κανει μεσα στο σπιτι, η αν ασχολεισαι με κατι αλλο κ οχι μαζι του.....
Θα σου ελεγα οτι για εναν σκυλο που ειναι μονος του οχι δεν ειναι πιθανο, αλλα δεν αποκλειεται κι ολας.....
Αν πχ του δινεις κοκκαλα να μασουλαει αλλα δεν τον αφηνεις μεσα στο σπιτι να το κανει κ να γεμιζει σαλια κ λιπη τον τοπο, τοτε πιθανον οταν βαρεθει να σου κανει παρεα, να παει να τα μασησει εξω πχ κι ας ειναι μονος του......
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κυβέλη,από σούρουπο μέχρι πρωί θα είναι μέσα!Οπότε ;)
Δηλαδή μέσα από το "μη" όταν βλέπω να κάνει κάτι "κακό" στο σπίτι,δεν θα το κάνει και όταν λείπω?
Ειναι θεμα σωστης εκπαιδευσης κ δικων σου οριων, που τα περνας στο σκυλο.
Οπως με το μη κ την εκπαιδευση θα τον μαθεις να μην κανει την αναγκη του μεσα ειτε εισαι εκει ειτε οχι, ετσι θα του μαθεις κ να μην σου τρωει τον καναπε η να μην σου σκαρφαλωνει στο κρεββατι αν λειπεις κ ειναι μεσα πχ.....
Αλοιμονο αν ο σκυλος κανει οτι θελει οταν δεν εισαι εκει, απο πανω του!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και αντέχανε,Κυβέλη,μέσα στο crate?Για πόσες ώρες?
Τα δικά μου τα σκυλιά είναι προνομιούχα :D
Για περισσότερο από 4 ώρες συνεχόμενες δεν έχουν μείνει σε κρέιτ στην διάρκεια της ημέρας, νύχτα όμως έμεναν ολόκληρη χωρίς κανένα θέμα.
Για 10 ώρες π.χ. εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα σκύλο στο κρέιτ εκτός αν ήταν βελζεβούλ και μου έκανε το σπίτι μπάχαλο μετά από δοκιμές. Και στην περίπτωση αυτή θαα προτιμούσα έναν χώρο όπως π.χ. έναν διάδρομο, κάτι πιο άνετο δλδ ώστε ούτε να γκρεμίσει το σπίτι ούτε να κινδυνεύσει από κάτι που θα καταπιεί.
 


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
Αν εχει μεσα στο κεννελ χτιστο σπιτακι, με μικρη πορτα με οροφη απο κεραμιδι η μονωτικο πανελ, αεριζομενο κατ επιλογη (με παραθυρο οροφης που το κλεινεις αναλογα αν κανει ζεστη η κρυο) ενα δεντρο απο πανω κ ειναι προστατευμενο απο τον αερα μια χαρα θα ειναι απο -5 (γιατι θα ζεσταινει το χωρο με το σωμα του αν κανει κρυο) μεχρι +40 που θα ειναι στην σκια με ανοιχτο το παραθυρο κ θα κανει ρευμα.
Για τις ακραιες ζεστες εχω παρατηρησει οτι τσαλαβουτανε στο νερο (γι αυτο ειπα για φλοτερ στην πορτιστρα).
Κι εσυ στο σπιτι με +40 κ χωρις a/c μια χαρα ζεις οπως επισης κ το χειμωνα μπορεις να κανεις καμπιγκ μεσα σε μια σκηνη κ δεν εχεις την τριχα του ΓΠ!
Ολα ειναι θεμα ΣΩΣΤΗΣ κατασκευης κ σχεδιασμου τπτ αλλο....


Ισως αν θελει να κανει κατι που δεν τον αφηνεις να το κανει μεσα στο σπιτι, η αν ασχολεισαι με κατι αλλο κ οχι μαζι του.....
Θα σου ελεγα οτι για εναν σκυλο που ειναι μονος του οχι δεν ειναι πιθανο, αλλα δεν αποκλειεται κι ολας.....
Αν πχ του δινεις κοκκαλα να μασουλαει αλλα δεν τον αφηνεις μεσα στο σπιτι να το κανει κ να γεμιζει σαλια κ λιπη τον τοπο, τοτε πιθανον οταν βαρεθει να σου κανει παρεα, να παει να τα μασησει εξω πχ κι ας ειναι μονος του......
Ανοίγεις πόρτα μετά δηλαδή :p!!
Ναι κατάλαβα!!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!!!!!
 


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
Τα δικά μου τα σκυλιά είναι προνομιούχα :D
Για περισσότερο από 4 ώρες συνεχόμενες δεν έχουν μείνει σε κρέιτ στην διάρκεια της ημέρας, νύχτα όμως έμεναν ολόκληρη χωρίς κανένα θέμα.
Για 10 ώρες π.χ. εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα σκύλο στο κρέιτ εκτός αν ήταν βελζεβούλ και μου έκανε το σπίτι μπάχαλο μετά από δοκιμές. Και στην περίπτωση αυτή θαα προτιμούσα έναν χώρο όπως π.χ. έναν διάδρομο, κάτι πιο άνετο δλδ ώστε ούτε να γκρεμίσει το σπίτι ούτε να κινδυνεύσει από κάτι που θα καταπιεί.
Αυτό είναι και μένα το θέμα μου!Οι ώρες :p !!
Και το βράδυ με κλειστό πορτάκι εννοείς,που προοδευτικά όσο μεγαλώνει και ωριμάζει το αφήνεις ανοικτό?
 


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
Ειναι θεμα σωστης εκπαιδευσης κ δικων σου οριων, που τα περνας στο σκυλο.
Οπως με το μη κ την εκπαιδευση θα τον μαθεις να μην κανει την αναγκη του μεσα ειτε εισαι εκει ειτε οχι, ετσι θα του μαθεις κ να μην σου τρωει τον καναπε η να μην σου σκαρφαλωνει στο κρεββατι αν λειπεις κ ειναι μεσα πχ.....
Αλοιμονο αν ο σκυλος κανει οτι θελει οταν δεν εισαι εκει, απο πανω του!
Ναι,έχεις δίκιο!Απλά όταν τα σκέφτομαι στην πράξη φαίνεται δυσκολότερο,γιατι...είναι δυσκολότερο :p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι,έχεις δίκιο!Απλά όταν τα σκέφτομαι στην πράξη φαίνεται δυσκολότερο,γιατι...είναι δυσκολότερο :p
Τίποτα δεν είναι δύσκολο!
Γι'αυτό ρωτάς όπως κάνεις και 'συ ΠΡΙΝ πάρεις σκύλο ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ταλαιπωρείσαι.
Απλά πρέπει να είσαι openmind και να εξετάζεις τις εκδοχές που υπάρχουν.
Είμαι ιδιοκτήτης με Γερμανικό Ποιμενικό μέσα στο σπίτι, χωρίς κήπο.
Αν είχα κήπο θα έφτιαχνα ένα kennel έξω περιφραγμένο, με σωστά υλικά, και προστατευμένο.Εγώ θα επέλεγα σε στυλ δωματίου, όχι ανοιχτό για σκνίπες και γενικά για εξωπαράσιτα κτλ.
Ο ενδιασμός μου για να μείνει έξω ο σκύλος είναι οι σκνίπες.Από κει και πέρα άνετα θα είχα τον σκύλο είτε μέσα στο σπίτι, είτε στο kennel έξω.
Όλο αυτό με την προϋπόθεση ο σκύλος να έχει μάθει να ζει μεσα στο σπίτι που είναι και το βασικότερο.
Δηλαδή θα πρέπει να κάνεις προγραμματισμό για όλα τα πράγματα.Δεν θα πρέπει να είναι πανάκεια το kennel στον κήπο.

Με λίγα λόγια:

ΝΑΙ kennel στον κήπο!

ΟΧΙ σκύλος στον κήπο!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
kennel στον κήπο?την θωρώ κακή ιδέα αν και δεν το έχω δεί στην πράξη να πώ την αλήθεια.μα τι ζημιές να κάνει ο σκύλος για λίγες ώρες μόνος έξω αφού βγαίνει κανονικά τις βόλτες του και μπαίνει μέσα?
απο την στιγμή όμως που δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν θα κλείσουν την πόρτα ώστε μην φύγει καλύτερα να βγαίνεις μαζί του και για αρχή ξέχνα το μόνος στον κήπο.
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
kennel στον κήπο?την θωρώ κακή ιδέα αν και δεν το έχω δεί στην πράξη να πώ την αλήθεια.μα τι ζημιές να κάνει ο σκύλος για λίγες ώρες μόνος έξω αφού βγαίνει κανονικά τις βόλτες του και μπαίνει μέσα?
απο την στιγμή όμως που δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν θα κλείσουν την πόρτα ώστε μην φύγει καλύτερα να βγαίνεις μαζί του και για αρχή ξέχνα το μόνος στον κήπο.
Δεν το έχεις δει γιατί κανείς δεν το κάνει!;)
Η νοοτροπία φταίει!
Και επειδή δεν το κάνει κανείς δεν σημαίνει ότι είναι κακή ιδέα!Αν επισκεφθείς σωστούς ιδιοκτήτες με κήπο που διατηρούν τα σκυλιά τους εκτός οικίας θα δεις ότι έχουν kennels. Κυρίως όμως αν επισκεφθείς εκτροφείς θα δεις για τι πράγμα μιλάμε.

Αναρωτιέσαι τι ζημιές μπορεί να κάνει λίγες ώρες έξω στον κήπο?
Για πέρνα από την ενότητα "κλοπές", "χάθηκε", "φόλα", "καταστρέφει τον κήπο", "απόδραση" κτλ κτλ να δεις τι μπορεί να πάθει ένας σκύλος μόνος του εκτεθειμένος στην...αυλίτσα.

Σκύλος λυτός την ώρα που λείπεις είναι επικίνδυνο. Όχι πολλές φορές από τον ίδιο τον σκύλο αλλά από εξωγενείς παράγοντες. Ακόμα και αν ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα και κάθεται μια χαρά στον κήπο/αυλή είναι επικίνδυνο.
Εγώ ας πούμε τρομάζω στην ιδέα ότι θα φύγω από το σπίτι και ο σκύλος θα αλωνίζει στην αυλή.
Τρομάζω στην ιδέα ότι κάποιος από έξω μπορεί να του προξενήσει κάτι. Δεν έχω δουλέψει αυτήν την προοπτική στο μυαλό μου ποτέ. It's not an option, που λένε και οι φίλοι οι Άγγλοι.
Θα μου πεις και μέσα στο kennel μπορεί να πάθει κάτι ο σκύλος, ακόμα και μέσα στο σπίτι. Οκ συμφωνώ, αλλά και εδώ προσπαθούμε να ελαχιστοποιούμε τις πιθανότητες.

Υ.Γ.: Διευκρίνηση!
Kennel δεν εννούμε συρματόπλεγμα-περίφραξη 5x5 μέτρων και τέλος.
Kennel εννούμε ειδικός χώρος για ύπνο μέσα σε δώμα με σχεδιασμό της αρεσκείας σου, προτιμάται 2 δωμάτια για καλύτερη απομόνωση και προστασίας από καιρικές συνθήκες. Κατάλληλα υλικά για την κατασκευή, αυλισμός του ζώου, κατάλληλα υλικά για το δάπεδο και την περίφραξη κτλ κτλ.
 
Last edited:


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλησπέρα,
όπως,ίσως έχετε διαβάσει κάποιοι δεν έχω σκύλο αλλά πληροφορούμαι επί παντός επιστητού για να αποκτήσω πιθανότατα το χειμώνα!
=Αν το αποφασίσεις και είσαι έτοιμος να ανταπεξέλθεις, πρέπει να κάνεις προσεχτική επιλογή.


Εμείς(οι 4 της οικογένειας μου)στο εισόγειο και στον πάνω όροφο μένουν οι κουμπάροι μας.Μοιραζόμαστε λοιπόν ένα μεσαίο προς μεγάλο,για τα αστικά δεδομένα,κήπο.Μη φανταστείτε τίποτα γκαζον και τέτοια.Χώμα κυρίως με τριανταφυλλιές και κάτι άλλα μικρά στις πλευρές των τοίχων και καμιά δεκαρια δεντράκια στο εσωτερικό διάσπαρτα!Ο κήπος αυτός στενεύει σε μια άκρη του και οδηγεί στην εξώπορτα,που ανοίγοντάς την βγαίνεις στο δρόμο!
=Βεράντα υπάρχει;
=όπως καλά σου είπαν, απαραίτητα κατασκευής πόρτας & κυνοσπιτου για να μην φυγει ο σκύλος.
=για τον σκύλο δεν παίζει ρόλο αν υπάρχει γκαζόν, δένδρα, θάμνοι ή λουλούδια...


Στην αρχή της σκέψης μου,έλεγα ότι θα τον έχω μεσα στο σπίτι(120 με 130-135 τετραγωνικά περίπου).Έχω διαβάσει και ότι το σκυλί δεν το ενδιαφέρει ο χώρος αλλά τα πρόσωπα και επίσης έχω διαβάσει ότι ο Γ.Π. προτιμάει άπλα!
=Σκέφτηκες να έχεις το σκύλο ελευθερο σε 120-135 τετρ. μ/ μέσα στο σπίτι να αλώνίζει;;;
Είπα λοιπόν,ότι είναι κρίμα να το έχω μόνο σπίτι,ενώ έχουμε τόσο χώρο έξω και σκέφτηκα,ότι όταν λείπουμε όλοι απο το σπίτι να είναι έξω "κηπάτος"(με σπιτάκι βέβαια μπας και βρέξει) και όταν είναι τουλάχιστον ένας σπίτι να μπαίνει μέσα και φυσικά το βράδυ σπίτι μέσα!
=Καλή σκέψη, αλλά υπο προϋποθέσεις!!!
Μετά την έκθεση αυτή ρωτάω τα εξής:
1)Εφόσον, α)τον βγάζω 2-3 δίασπαρτες(πρωι-μεσημερι-βραδυ π.χ.) ώρες της μέρας για να μυρίσει,"μαρκάρει" κ.τ.λ. και
β)τον εκτονώνω με παιχνίδι κ.τ.λ. και
γ)τον φροντίζω(φαί,βούρτσισμα κ.τ.λ.) και γενικότερα τον προσέχω,ασχολούμαι και του δείχνω ότι τον αγαπάω,τις ώρες που είμαι σπιτι(κανονικές ώρες θα λείπω λόγω σχολής και από το μεσημέρι και μετά υπάρχουν άτομα στο σπίτι)
υπάρχει περίπτωση να το "σκάσει" αν βρει την εξώπορτα ανοιχτή,γιατί πολλές φορές η κουμπάρα μας βγαίνει ξέρω γω εκει στο δρόμο να μιλήσει κ.τ.λ. και αφήνει την εξώπορτα ανοιχτη και δεν της έχω full εμπιστοσύνη ότι θα την κλέινει πάντα αν της το πω!

2)Πώς θα του δείξω/μάθω να μην το βλέπει σαν τιμωρία το έξω(κήπος όταν λείπουμε όλοι) ή γενικά σαν κάτι αρνητικό?

=Αν βρει πόρτα ανοιχτή έχει φύγει με 200....Και αν μυρίσει καμια τσαπερδόνα στις "μέρες" της...Τρεχα γυρευε...


Ευχαριστώ πολύ όλους τους "μαραθωνοδρόμους",που άντεξαν την ανάγνωση και περιμένω όλες τις απαντήσεις και προτάσεις σας!!
Εκτος απο όλα αυτα που αναφέρεις πρέπει να σκεφτείς ότι:
1.Ο "ιδιοκτήτης" του σκύλου, ο άνθρωπος του σκύλου ένας (1) είναι και όχι όλοιοι ένοικοι της οικείας.
2.Υπάρχουν στιγμές που ο σκύλος θα αντιδράσει σε κάποια ερεθίσματα, είσαστε έτοιμοι ως οικεία να τα δεχτείτε;
3.Οι κουμπάροι τι γνώμη έχουμ έχουν "ιστορικό" με σκυλιά, έχουν αγάπη;
4.Άν & Όταν επιλέξεις κουτάβι-εκτροφέα-εκπαιδευτή, καλό είναι να έρθουν για καφέ πριν την απόκτηση του κουταβιού, να δουνε τις ειδικές συνθήκες του σπιτιού και να σου προτείνουν λύσεις.
5.Αν είναι 3-4-5-6-7-8 άνθρωποι και θέλουν να είναι "αφεντικά" του σκύλου, κάνοντας υποδείξεις κλπ, ο σκύλος κάπου θα μπερδευτεί...
6.Να είσαι έτοιμος να φορτώσεις το μιναίο σου προϋπολογισμό με παραπάνω έξοδα.
7.Να είσαι έτοιμος να διαθέσεις χρόνο, υπομονή, αντοχή και να "σκοτώσεις" άλλες ασχολίες & ελευθερο χρόνο που μπορεί να έχεις για το κουτάβι.


Με λίγα λόγια, θέλει πολύ σκέψη, τι θέλω απο το σκύλο, τι μπορεί ο σκύλος να δώσει, απαιτήσεις και υποχρεώσεις.

Το ότι θέλω να αποκτήσω εναν σκύλο, το ότι μου αρέσει ενας συγκεκριμένος σκύλος, κλπ, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αποκτήσω εναν σκύλο.
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Eνα σωστο kennel ειναι οτι ασφαλεστερο για το σκυλο.
Εχω δει extreme κατασκευη που πανω-εξωτερικα απο το συρματοπλεγμα ειχε αλουμινενια κατασκευη με σιτα. Ο συγκεκριμενος κηπος ειχε πολυ κουνουπι κ εφτασα σε καποια στιγμη να λεω "μακαρι να μπουμε εμεις στο κεννελ να πιουμε καφε κ οχι στην αυλη!!!!
χαχαχαχαχαχαχα

Περα απο την πλακα, ενα ΣΩΣΤΗΣ κατασκευης κ σχεδιασμου kennel ειναι οτι ασφαλεστερο κ ανετοτερο για το σκυλο αν ο ιδιοκτητης λειπει πολλες ωρες κ το ζωο ειναι μικρο η εχει πολυ ενεργεια.

Εξω στον κηπο, αν υποθεσουμε οτι δεν κινδυνευει απο ξενους/φολες κλπ κ η αυλη εχει αποδειχθει ασφαλης για σκυλια απο "περιεργους", μετα μενει στον ιδιο τον σκυλο κ τους αλλους χρηστες του κηπου να συμβιωσουνε.
Εκτος το θεμα του να μεινει ανοιχτη η πορτα κ να φυγει ο σκυλος - που σε μενα ας πουμε δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει, δημιουργουνται διαφορα αλλα θεματα που εγω προσωπικα θα ελεγα κεννελ ασυζητιτι οπως:
-Να μπει καποιος που ο σκυλος δεν τον θελει κ αυτος που ειναι εκει να μην μπορει να τον ελενξει
-Να ειναι ανοιχτη η πορτα κ να περναει απ εξω αλλο ζωο κ να γινει συμπλοκη
-Να αφηνει καποιος αλλος χρηστης του κηπου πραγματα εξω που μπορει ο σκυλος να μασουλησει, ξεκινωντας απο το κλασσικο: τα σκουπιδια.
-Να θελει καποιος να βρισκεται στον κηπο χωρις να εχει τον σκυλο εκει, η δεν ξερω τι ισχυει σε σενα, να παιζουνε παιδια στον κηπο.
-Να σκαβει η να εχει κηπουρικη μανια κ να "κλαδευει" δεντρα, οποτε θα κανει μακελιο στον κηπο
-Να ξεπατωσει το αυτοματο ποτισμα (εχουνε μανια με τα μπεκ γενικοτερα τα σκυλια)
-Να βρεχει κ να σουλατσαρει ανενοχλητος απο χωμα σε βεραντες -πλακοστρωτα δημιουργοντας ενα ατελειωτο χαος
-Να θες να τον απομονωσεις καπου για διαφορους λογους
κ η λιστα παει λεγοντας.......

Η προταση μου ειναι να φτιαξεις μια σωστη κατασκευη κ ας μην την χρησιμοποιεις κ συχνα, αρκει να εχεις την δυνατοτητα. Στην τελικη ανοιγοντας την μια μερια, θα ειναι απλα μια γωνια του σκυλου στον κηπο!
Ακομα κ αν μπορεις να φυγεις αφηνοντας το σκυλο μεσα στο σπιτι γιατι συμπεριφερεται αναλογως, μια ζεστη μερα του καλοκαιριου που θα εισουνα μονος σου, εσυ που θα ηθελες να εισαι? Μεσα σε ενα σπιτι με σχεδον κλειστα πορτοπαραθυρα μην κανοντας τπτ η εξω κατω απο την σκια ενος δεντρου????
Το ιδιο κ ο σκυλος σου.......

Αν πραγματικα θελεις να το φτιαξεις, φωτο δεν μπορω να σου στειλω γιατι τα δικα μου ηταν ημι-λυομενα κ τα εχω ανοιξει ενεκα εργασιων κ τωρα τα σκυλια μπορουν να περιοριστουν σε ενα μεγαλο τμημα του κηπου (στρεμμα+) αλλα εχω τα σχεδια αν σε ενδιαφερει να στα στειλω......
Το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενα 3Χ5 αρκετη ορεξη αν πιανουνε τα χερια σου κ καμια 400αρια ευρω οπως το ειχα υπολογισει εγω.........
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Eφόσον δεν θέλεις να μένει μόνιμα ο σκύλος στον κήπο και θα ζει σπίτι μαζί σου δεν υπάρχει περίπτωση να πάει 6-7 μηνών και να στο καταστρέψει. Αυτό μπορεί να το κάνει ένας σκύλος που ζει μόνιμα στον κήπο και δεν έχει μάθει να συμπεριφέρεται διαφορετικά μέσα σε ένα σπίτι.
Καλά...
Συμβαίνουν και αντίστροφα τα πράγματα μερικές φορές.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλά...
Συμβαίνουν και αντίστροφα τα πράγματα μερικές φορές.
Σίγουρα,

όμως ρε παιδιά σας ακούω να περιγράφετε τα κεννελ στον κήπο σαν να πρόκειται να τους φτιάξετε μεζονέτα γιανα ζουν το υπόλοιπο της ζωής τους..
Εγώ σε περίπτωση που είχα το κέννελ που λέμε θα ήταν ένα απλό κέννελ όπως ακούγεται, γιατί ο σκύλος εκεί θα περνούσε πολύ μικρό χρόνο της ημέρας του, και αν..Έτσι όπως τα περιγράφετε κάποιοι θεωρώ ότι ο σκύλος σας κατά βάση ζει εκεί.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Νομίζω ότι αυτό που εννοεί ο/η east49 είναι να φτιάξεις ένα σημείο στον κήπο με περίφραξη τύπου crate - δηλαδή με συρματόπλεγμα/πορτάκι/κάτι τέτοιο, ώστε να είναι και έξω (δηλαδή στον κήπο) αλλά και 'μέσα' (δηλαδή σε περιορισμένο χώρο). -- ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν δεν εννοούσες αυτό east49! Προσωπικά δε μου ακούγεται κακή λύση για κάποιες φορές, αλλά - όπως και με το training στο crate - θα πρέπει να το κάνεις με σωστά βήματα για να μη το δει σαν τιμωρία και, φυσικά, η όποια τέτοια κατασκευή να είναι ασφαλής, μιας και το μισό νόημα του crate (και του όποιο περιορισμού) είναι να ηρεμεί ο σκύλος και να έχει ασφάλεια, όχι μόνο να μην λερώνει και να μην κάνει ζημιές.

Όσο για τις ώρες, αν μιλάμε για ενήλικο, τότε μια χαρά είναι 6 στο crate. Εμένα μένει 8 και δεν παραπονιέται γιατί έτσι έχει μάθει... Καλώς ή κακώς, αρκετοί δουλεύουμε και, γενικά λείπουμε από το σπίτι ώρες, οπότε...
 


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
Δεν το έχεις δει γιατί κανείς δεν το κάνει!;)
Η νοοτροπία φταίει!
Και επειδή δεν το κάνει κανείς δεν σημαίνει ότι είναι κακή ιδέα!Αν επισκεφθείς σωστούς ιδιοκτήτες με κήπο που διατηρούν τα σκυλιά τους εκτός οικίας θα δεις ότι έχουν kennels. Κυρίως όμως αν επισκεφθείς εκτροφείς θα δεις για τι πράγμα μιλάμε.

Αναρωτιέσαι τι ζημιές μπορεί να κάνει λίγες ώρες έξω στον κήπο?
Για πέρνα από την ενότητα "κλοπές", "χάθηκε", "φόλα", "καταστρέφει τον κήπο", "απόδραση" κτλ κτλ να δεις τι μπορεί να πάθει ένας σκύλος μόνος του εκτεθειμένος στην...αυλίτσα.

Σκύλος λυτός την ώρα που λείπεις είναι επικίνδυνο. Όχι πολλές φορές από τον ίδιο τον σκύλο αλλά από εξωγενείς παράγοντες. Ακόμα και αν ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα και κάθεται μια χαρά στον κήπο/αυλή είναι επικίνδυνο.
Εγώ ας πούμε τρομάζω στην ιδέα ότι θα φύγω από το σπίτι και ο σκύλος θα αλωνίζει στην αυλή.
Τρομάζω στην ιδέα ότι κάποιος από έξω μπορεί να του προξενήσει κάτι. Δεν έχω δουλέψει αυτήν την προοπτική στο μυαλό μου ποτέ. It's not an option, που λένε και οι φίλοι οι Άγγλοι.
Θα μου πεις και μέσα στο kennel μπορεί να πάθει κάτι ο σκύλος, ακόμα και μέσα στο σπίτι. Οκ συμφωνώ, αλλά και εδώ προσπαθούμε να ελαχιστοποιούμε τις πιθανότητες.

Υ.Γ.: Διευκρίνηση!
Kennel δεν εννούμε συρματόπλεγμα-περίφραξη 5x5 μέτρων και τέλος.
Kennel εννούμε ειδικός χώρος για ύπνο μέσα σε δώμα με σχεδιασμό της αρεσκείας σου, προτιμάται 2 δωμάτια για καλύτερη απομόνωση και προστασίας από καιρικές συνθήκες. Κατάλληλα υλικά για την κατασκευή, αυλισμός του ζώου, κατάλληλα υλικά για το δάπεδο και την περίφραξη κτλ κτλ.
Στέλιο,δίαβασα και τα 2 σου σχόλια!
Σαφώς και δεν σκέφτομαι μια απλή περίφραξη!Αλλά επειδή είπες για ύπνο δεν θα κοιμάται εκεί το βράδυ!
Κάτι που ρώτησα και παραπάνω!Γίνεται να αισθάνεται και το "κηπάτο kennel" σπίτι του και το "σπιτικό crate" σπίτι του?Και,αν ναι,αυτό που ρώτησα και τον east49:παίζει να είμαι σπίτι και να θέλει αν απομονωθεί στο kennel(υπό την προϋπόθεση ότι ασχολούμαι με τον σκύλο,ξέρω γω τον χαιδεύω και ψιλοπαίζουμε)
Και όλα αυτά με τι κόστος υπολογίζεις?Ο east49 ας πούμε είπε για καμιά 400αρα!