Απελπισία με το Akita Inu μου


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Φίλε καλησπέρα.
Ο σκύλος σου την περνάει μια χαρά μαζί σας , να είσαι σίγουρος και μην στενοχωριέσαι.Εσείς δεν θα περνάτε καλά μαζί του.
Μερικοί άνθρωποι ξεχνούν ότι τα σκυλιά είναι ζώα.

Αν έκανε την επίθεση αυτή στον αρχηγό της αγέλης του ξέρεις τι θα πάθαινε?
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Και τι να κάνω φίλε Under; Να τον σκοτώσω στο ξύλο για να του επιβληθώ σαν αρχηγός της αγέλης; Είμαι κατά της βίας. (Έφαγε 2 στον κώλο όμως σήμερα μόλις είδα τις σκισμένες σημειώσεις της σχολής μου).
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
τον ειδες να της τρωει και τον μαλωσες?το οτι σου εφαγε της σημειωσεις δεν φταιει ο σκυλος αλλα εσυ που δεν της ειχες σε μερος που δεν μπορουσε να της βρει.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Πιστευω παντως και αυτο που λενε τα παιδια ειναι σωστο δηλ να τον περιοριζεις οταν λειπεις.Δεν μπορουμε να ζηταμε απο το σκυλο να κανει η ναμην κανει καποια πραγματα αφου δεν του τα εχουμε δειξει πρωτα.τον αφηνεις ολη μερα ελευθερο μονο του να κανει οτι θελει και μετα τον μαλωνεις για πραγματα που μπορει να εκανε πριν 5-6 ωρες δεν μπορει ο σκυλος να συσχετιση καταστασης τοσο μακρινες.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
όταν ο σκύλος μου ήταν 6 μηνών άρχισε να δαγκώνει από το πουθενά.Μάλλον είναι η πρώτη φάση που " αντρεύουν"
αγχώθηκα τόσο πολύ που άρχισα να μιλάω με εκπαιδευτές μετά το θεώρησα γελοίο να μην μπορώ να τιθασεύσω το δικό μου το σκυλί στα δικά μου μέτρα και θα έπρεπε να πληρώσω ένα χιλιάρικο.Για να εκπαιδεύσω ένα κουτάβι.
Κι έτσι κι έγινε.
Εκπαίδευση με επιβράβευση και πειθαρχία.
Ακόμα και στην βόλτα.Στοπ - κάτσε - κάτω - πάμε ...συνέχεια.
και επιβράβευση.
Εκεί τον κάνεις να καταλαβαίνει ποιος είναι το αφεντικό , όχι πολλά χάδια στο σπίτι και πειθαρχία.
Στον χώρο του κι εσύ στον δικό σου. Σεβασμός και πειθαρχία.
Θα στρώσει.
ο δικός μου τώρα το βάζω φαγητό και περιμένει να φύγω για να έρθει να φάει.
του κάνω νόημα να φύγει ή να έρθει κ εκτελεί, χωρίς εκπαιδευτή.

Συνεχίζω να πιστεύω πως τα σκυλιά δεν χρειάζονται ΑΓΑΠΗ με την ανθρώπινη έννοια αλλά σεβασμό.
Εσυ είσαι άνθρωπος αυτός σκύλος.Εσυ αφεντικό αυτός "εργαλείο".
και με την πάροδο του χρόνου ο σεβασμός του ενός προς τον άλλον θα δημιουργήσει μια τέλεια σχέση.

Τα παραπάνω αφορούν την δική μου λογική η οποία στο δικό μου σκυλί δούλεψε και τώρα έχουμε μια απίστευτη συμβίωση.
Σίγουρα τον αγαπάω απίστευτα αλλά δεν προσπαθώ να του το μεταφέρω με ανθρώπινους τρόπους.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
τον ειδες να της τρωει και τον μαλωσες?το οτι σου εφαγε της σημειωσεις δεν φταιει ο σκυλος αλλα εσυ που δεν της ειχες σε μερος που δεν μπορουσε να της βρει.
balaso έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις αλλά ταυτόχρονα έχεις και πολύ άδικο.
Έχεις δίκιο μόνο γιατί είναι κουτάβι το σκυλί , πρέπει όμως να μάθει να σέβεται πράγματα που δεν είναι δικά του.
Δηλαδή μεθαύριο θα αφήνει ο άνθρωπος το σκυλί μέσα στο σπίτι για φύλαξη και θα γυρίζει και θα βλέπει το σπίτι άνω κάτω με άπειρες ζημιές?
Αυτές οι συμπεριφορές δεν πρέπει να ενθαρρύνονται , ειδικά όταν γίνονται Live Μπροστά σου .

Σίγουρα τώρα που είναι κουτάβι θα πρέπει και ο φίλος να προσέχει πιο πολύ τα πράγματα του γιατί τα κουτάβια είναι περίεργα και θέλουν συνέχεια να δοκιμάζουν και να μασουλάνε.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Δεν εννοω οτι θα αφηνουμε να κανει ο σκυλος οτι θελει απλα οπως εγραψα και ποιο πανω δεν μπορουμε να ζηταμε απο το σκυλο κατι εφοσων δεν του το εχουμε δειξη.Εμενα δεν θα μου αρεσε να εμπαινε καποιος σπιτι και ξαφνικα να με εδερνε χωρις να καταλαβω το γιατι.θα μπορουσε πιστευω να γινει η διορθωση εκεινη ακριβως τη στιγμη που γινεται το συμβαν και οχι μετα απο ενα λεπτο η ωρες.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
και αφου δεν μπορουσε να τον διορθωση εκεινη τη στιγμη η δεν ξερει να τον διορθωνει καλητερα να προνοει για να μην κανει ζημιες στο σπιτι περιοριζοντας τον καπου τον κουταβο.καποιες φορες κανουμε καποια πραγματα λες και θελουμε να τσακωσουμε τον σκυλο μας να κανει ζημια.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
άμα πάρει τις σημειώσεις και του τις τρύψει στην μούρη και του βάλει τις φωνές , πίστεψε με θα καταλάβει...
τα σκυλιά δεν είναι τόσο χαζά .
ξέρεις πόσες φορές μου είχε τύχει όταν ο έκτορας ηταν μικρός να μπαίνω σπίτι και να κρύβεται?
και ήξερα ότι την έχει κάνει την ζαβολιά....κοιτούσα προσεκτικά και την έβρισκα.
τον μάλωνα με αυτό που είχε φάει και ποτέ δεν ξαναπείραξε τίποτα.
Γιατί λοιπόν κρύβεται ένα σκυλί ενω έχει κάνει την ζημιά πολύ νωρίτερα?
Γιατί ξέρει ότι κάνει κάτι κακό ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.
αφου ξέρει ότι κάνει κάτι κακό όταν κάνει μια ζημιά σε ενα αντικειμενο τότε θα καταλάβει αν το μαλώσεις με το αντικείμενο στο χέρι.

Αν τα σκυλια καταλαβαιναν την διόρθωση μόνο την στιγμή της ζημιας τότε θα είχαν σκύλο μόνο όσοι είναι χομπιστες και είναι όλη μέρα στο σπίτι.

γνώμη μου πάντα...
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
τα παιδια πιο πανω εχουν δικιο,
δεν εχει καποιο νοημα να μαλωνεις τον σκυλο για κατι που εκανε στο παρελθων.
η τον μαλωνεις την ιδια στιγμη που το εκανε ,η καθολου
και αφου δεν μπορεις να τον παρακολουθεις ολη μερα ,τις ωρες που εισαι μαζι του προκαλεσε τον να κανει καποιες ζημιες για να τον διορθωσεις
δεν ειναι δυσκολο,τροπο θελει
δεν εχεις να κανεις με παιδι,
τα πολλα γουτσου γουτσου σταματησε τα ,η κανετα σωστα
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Όχι μόνο τον τσάκωσα στα πράσα αλλά μόλις μάζευα το χάος πήγε και πήρε άλλο ένα τετράδιο και άρχισε να το μασουλάει! Τις σημειώσεις και τα τετράδια τα πήρε από τη βιβλιοθήκη, έχετε δίκιο έπρεπε να τις είχα βάλει στο χρηματοκιβώτιο (που δεν έχω) ώστε να μην μπορεί να τις ακουμπήσει. Δεν είναι λογική αυτή. Ο κούταβος ποτέ δεν είχε κάνει ζημιά στο σπίτι, ΠΟΤΕ! τις τελευταίες 3 ημέρες τον τρώει το κωλαράκι του.
 
Last edited:


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Αν παρεις της σημειωσεις και της τριψεις στη μουρη του ο σκυλος θα καταλαβει οτι η σημειωσεις σε συνδιασμο με το αφεντικο του σε εξαλη κατασταση να φωναζει δεν ειναι καλο, εκεινη την ωρα ο σκυλος μαζευεται νομιζοντας εμεις οτι καταλαβε οτι εκανε κατι κακο.
Ο σκυλος δεν ξερει τι ειναι κακο και τι οχι αυτες ειναι ανθρωπινες συμπεριφορες,δηλ δεν μπορει να ξεχωρισει το πανακριβο ρουχο απο ενα φτηνο που του εχουμε δωσει για να παιζει και τα δυο αν του τα δωσεις θα στα φαει.
Οταν εμεις μπαινουμε σπιτι και βλεπουμε μια ζημια πριν μιλησουμε κανουμε καποιες κινησης και εκφρασης ακουσια και επειδη ο σκυλος καταλαβαινει ποιο καλα τη γλωσσα του σωματος απο τα λογια και επειδη ειναι ενδοτικος και θελει να αποφυγη τσακωμο φευγει δεν ειναι οτι ξερει οτι εκανε καποια ζημια. αυτη ειναι η γνωμη η δικια μου


Φιλικα Χρηστος
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
περα απο τα ατυχηματα(σημειωσεις).
το σοβαρο του θεματος ειναι τα δαγκωματα κ οσο μεγαλωνει θα ειναι πιο δυσκολο να τον κουμανταρεις.
αμα σου ξανακανει μαρς καλλο θα ηταν να του αστραπσεις μια μπατσα που θα τη θυμαται εφ ορου ζωης
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πολυ ωραιες οι συμβουλες αλλα ξεχνατε οτι ο καθε σκυλος θελει διαφορετικη αντιμετωπιση...
διαφορετικα θα αντιδρασει ενα καυκασιο στη μπατσα διαφορετικα ενα λαμπραντορ....
Επισης, τα σταφακια ειναι εκ διαμετρου αντιθετα σκυλια σε χαρακτηρα απο τα ακιτα...
Ποσο μαλλον οταν οι συμβουλες απευθυνονται σε εναν ιδιοκτητη που ηδη εχει δεχτει επιθεση απο το σκυλο του...και εκτος απο τον ιδιο και αλλο μελος της οικογενειας.
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Να φανταστώ ότι εσείς σε ανάλογες περιπτώσεις όταν έκανε την ανάγκη του στο σπίτι του τρίβατε τη μούρη στα τσίσα και τα κακά και αν δεν έφτανε αυτό του ρίχνατε και 2 μπάτσα για να του μείνει αξέχαστη η εμπειρία. Όχι παιδιά δεν συμφωνώ.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Για σενα gherudos ποια ειναι η λογικη δηλ?πως θα μαθει στο σκυλο σου οταν λειπης να μην κανει καποια πραγματα που σε ενοχλουν?σημερα ειναι η σημειωσεις αυριο θα ειναι το μπουφαν σου μεθαυριο κατι αλλο.
Σοβαρα τωρα πως σκεφτεσαι να του μαθεις να μην κανει κατι που δεν θες?


Φιλικα Χρηστος
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Ουτε εγω συμφωνω με της μπατσες και τα τριψηματα, και συμφωνω οτι καθε σκυλος θελει διαφορετικη μεταχειρηση και τροπο, δεν εχουν ολλοι ιδιο χαρακτηρα.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
αλλο πραμα να τριβεις τη μουρη στα κακα.
κ αλλο να σε τρωει ο σκυλος σου!μηπως μολις τον τρωει να του πει μη και μολις τον αφησει να επιβραβευσει?
φαντασου αυτος ο σκυλος τι θα κανει σε 6 μηνες.
ο καθε σκυλος εχει διαφορετικη αντιμετωπιση αλλα δε λυνονται ολα με φαγακι και χαδακι δυστυχως
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ο σκυλος ειναι μικρος και το προβλημα διορθωνεται σιγουρα. Καπου στην ιεραρχια εχει χαθει η μπαλα γι αυτο και αντεδρασε ετσι. Μπορει να υπακουει σε κατσε, μεινε κλπ αλλα αυτο δε σημαινει οτι ΟΝΤΩΣ σε βλεπει ως ανωτερο του.
Ο εκπαιδευτης της σκυλας μου μια φορα που χε ερθει, πανω στη συζητηση για επιθετικα σκυλια, μου χε φερει το παραδειγμα ενος πιτ. Το συγκεκριμενο(ενηλικο) ειχε δαγκωσει και γενικως εκδηλωνε τετοιες τασεις. Δαγκωσε και τον εκπαιδευτη οταν πηγε σπιτι να τον δει. Αυτο που του εκανε ηταν μια εντονη διορθωση με πνιχτη αν θυμαμαι καλα. Και με τον καιρο που τον ρωταγα πως παει μου ελεγε οτι τα πραγματα φτιαχνουν.

Αυτο που θελω να πω ειναι να μη το βλεπεις απαισιοδοξα, το θεμα σου μπορει να λυθει. Μαζεψε χρηματα και μολις μπορεσεις πηγαινε σ εναν εκπαιδευτη
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Βασικα πιστευω οτι ο Hachi αρχιζει οντως να αντρευει και διεκδικει την πρωτη θεση στην ιεραρχια της οικογενειας σας... ειναι πολυ πιο ζορικα προφανως απο την γλυκεια τους μουριτσα..
Θελει να μιλησεις με εναν εκπαιδευτη για την λογικη της ιεραρχιας στον σκυλο.. και πως αυτη εκδηλωνεται απο αυτον , οπως επισης πως αυτην την κερδιζεις χωρις απολυτως καμια βια... ;) ο εκπαιδευτης που σου ζητησε τοσα για τοσο χρονικο διαστημα.. το λεγομενο πακετακι .. κατα την αποψη μου ειναι πολλα...
Χρειαζεσαι καποιον που να ξερει την δουλεια του καλα.. οχι να σου μαθει τα κατσε, μεινε σηκω, κτλ... αυτα τα ξερει οπως μας ειπες,απλα ο σκυλος σου επιλεγει να σε γραψει... αρα.. αυτος σε σερνει και οχι εσυ αυτον..
Μιλα με καποιον σωστο εκπαιδευτη να ερθει σπιτι σας, να εντοπισει τις αδυναμιες και που σας ριχνει ο σκυλος και πως αυτο να αντιμετωπισετε..
Η υπακοη στο κατσε μεινε πριν το φαι του , ειναι κατι ευχαριστο για αυτον.. δεν "κερδιζει" καπου το φαι του.. πλεον του ειναι μια ευχαριστη συνηθεια.. δεν ζοριζεται.. για δοκιμασε το με κρεατακι... θα ειναι τοσο χαρουμενα υπακουος? κοφτον απο το φαι και παρτου το ... εκει σε θελω μαστορα :p .. εκει μαλλον κερδιζει σκυλος..

οσο για τις ζημιες, δειχνει τον "κακο" του χαρακτηρα οταν εσυ λειπεις... crate ...

και επισης μολις μπω σπιτι μου, και εχουν κανει καποια ζημια το καταλαβαινω απο το βλεμμα τους πριν δω την ζημια... αρα την εχουν χεσμενη την φωλια τους .. αρα θυμουνται..
 
Last edited: