Απελπισία με το Akita Inu μου


stamatina

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2011
363
0
Αιγαλεω city
Ο σκυλος ειναι μικρος και το προβλημα διορθωνεται σιγουρα. Καπου στην ιεραρχια εχει χαθει η μπαλα γι αυτο και αντεδρασε ετσι. Μπορει να υπακουει σε κατσε, μεινε κλπ αλλα αυτο δε σημαινει οτι ΟΝΤΩΣ σε βλεπει ως ανωτερο του.
Ο εκπαιδευτης της σκυλας μου μια φορα που χε ερθει, πανω στη συζητηση για επιθετικα σκυλια, μου χε φερει το παραδειγμα ενος πιτ. Το συγκεκριμενο(ενηλικο) ειχε δαγκωσει και γενικως εκδηλωνε τετοιες τασεις. Δαγκωσε και τον εκπαιδευτη οταν πηγε σπιτι να τον δει. Αυτο που του εκανε ηταν μια εντονη διορθωση με πνιχτη αν θυμαμαι καλα. Και με τον καιρο που τον ρωταγα πως παει μου ελεγε οτι τα πραγματα φτιαχνουν.

Αυτο που θελω να πω ειναι να μη το βλεπεις απαισιοδοξα, το θεμα σου μπορει να λυθει. Μαζεψε χρηματα και μολις μπορεσεις πηγαινε σ εναν εκπαιδευτη
οταν πρην απο καποιο διαστημα πηγα σε ενα σεμιναριο για το πως εκπαιδευουμε ενα σκυλο στην βασικη υπακοη μου ειπανε πως η διορθωση με πνιχτη εχει καταργηθη και πλεον γινεται μονο με τροφη εγω διαφωνησα καθετα πιστευω οτι σε καποιες περιπτωσεις δυσκολων σκυλιων η διορθωση με πνιχτη ειναι σωτηρια και βεβαια δεν μιλαω για πνιχτη με καρφια .Παντα βεβαια κατα την δικη μου αποψη και για μενα το βασικο ειναι οταν πρεπει να εισαι αρχηγος της αγγελης πρεπει να μπεις στο πετσι του αρχηγου να λειτουργεις σαν αρχηγος και εκει ειναι που πολλοι ιδιοκτητες σκυλων χανουν το παιχνιδι δεν μπορουν να ειναι ολοι αρχηγοι
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24

Καλημερα παραθετω αποσπασμα απο το βιβλιο

The Puppy Well-Being Training System



Ο σκύλος µου, µου έκανε αυτό από φθόνο
Ως άνθρωποι προσπαθούµε να καταλάβουµε τα άλλα ζώα ανθρωποποιώντας τα (αποδίδουµε τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά σε κάτι µη ανθρώπινο)κ αι
συγκρίνοντας τα µε εµάς. Είναι µάλλον φυσικό ότι εµείς το κάνουµε αυτό, γιατί γνωρίζουµε το είδος µας καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο. στόσο, η
ανθρωποποíηση µπορεί να είναι η πηγή πολλών παρεξηγήσεων µεταξύ του σκύλου και του ιδιοκτήτη. Αυτές οι παρεξηγήσεις µπορεί να κάνουν τον ιδιοκτήτη να ενεργήσει µε τρόπο που είναι επιζήµιος για τη σχέση του µε το σκύλο. "Ο σκύλος µου ούρησε το κρεβάτι µου για να µε εκδικηθεί που έµεινε µόνος στο σπίτι"είναι µια κοινή πρόταση µεταξύ των ιδιοκτητών σκύλων. Άλλες κοινές φράσεις είναι"ο σκύλος µου γαβγίζει όλη τη µέρα έστω και αν γνωρίζει ότι θα πρέπει να είναι ήσυχος"και "ο σκύλος µου κλέβει φαγητό από την κουζίνα µόνο για να µε δει να θυµώνω". Η εκδίκηση κάποιου, η διάκριση ανάµεσα στο καλό και στο κακό, η ύπαρξη ηθικής συνείδησης, αυτά είναι χαρακτηριστικά των ανθρώπων, και δεν έχουν καµία σχέση µε τα σκυλιά µας.
Τα σκυλιά µας δεν έχουν την εκδίκηση του ιδιοκτήτη στο καθηµερινό πρόγραµµα τους. Γιατί απλά δεν λειτουργούν έτσι. Όσο πιο γρήγορα κάποιος συνειδητοποιήσει ότι οι σκύλοι δεν κάνουν και δεν γίνεται να κάνουν τίποτα από φθόνο, τόσο πιο γρήγορα είναι σε θέση να σταµατήσει να τιµωρεί τον σκύλο του, δεδοµένου ότι, µετά από όλα αυτά, γιατί να τιµωρήσεις κάποιον, εάν αυτός δεν έχει παρά µόνο καθαρές προθέσεις. Οι σκύλοι µαθαίνουν συνδέοντας πράγµατα και καταστάσεις. ∆οκιµάζουν τον κόσµο για να δουν τι συµβαίνει. Το µόνο που σκέφτονται όταν κάνουν κάτι είναι πώς µπορoυν να αποκοµίσουν όφελος κατά τη στιγµή της πράξης αυτής. Εδώ είναι µερικά παραδείγµατα για το πώς σκέφτονται οι σκύλοι:Ανεβαίνω στο πάγκο της κουζίνας, υπάρχει τροφή επάνω στο πάγκο, Τρώω το φαγητό και µου αρέσει- θα το ξανακάνω στο µέλλον. Σε αντίθεση: Ανεβαίνω στο πάγκο της κουζίνας- ποτέ δεν υπάρχει τίποτα εκεί, θα σταµατήσω να ανεβαίνω στο πάγκο. Με άφησε µόνο µου στο σπίτι και είµαι αγχωµένος, Πηγαίνω στο υπνοδωµάτιο του ιδιοκτήτη, γιατί οι κάλτσες του έχουν την µυρωδιά του και αυτό µε χαλαρώνει- εγώ µασάω τις κάλτσες. Σε αντίθεση: Ο ιδιοκτήτης µου µε αφήνει µόνο µου, ∆εν
έχω καµία πρόσβαση στο υπνοδωµάτιο του ιδιοκτήτη, µόνο στο δωµάτιο µου που έχει παιχνίδια γεµισµένα µε διάφορες λιχουδιές- Εγώ µασάω αυτό το παιχνίδι. Όσο λιγότερο χρόνο ξοδεύετε προσπαθώντας να βγάλετε άκρη µε το γιατί ο σκύλος σας να κάνει κάτι, και όσο πιο πολύ επικεντρωθείτε στις ενέργειες του σκύλου σας και πώς µπορείτε να τις τροποποιήσετε, τόσο πιο µεγάλη επιτυχία θα έχετε στην επικοινωνία µε το σκύλο σας. Είναι επίσης σηµαντικό να σηµειωθεί ότι οι σκύλοι δεν µπορούν να µάθουν µετά το γεγονός.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Μόλις µία συµπεριφορά έχει σταµατήσει δεν µπορούµε να την ενισχύσουµε ή να την τιµωρήσουµε. Εάν θέλετε να ενισχύσετε µία συµπεριφορά στο σκύλο σας(ή να τιµωρήσετε το σκύλο σας), πρέπει να το κάνετε κατά τη διάρκεια της συµπεριφοράς αυτής. Όταν κάποιος επιστρέφει σπίτι, βλέπει µια λίµνη από ούρα και τιµωρεί τον σκύλο του, τότε αυτός δεν διδάσκει το σκύλο τίποτα άλλο εκτός του ότι είναι επικίνδυνος ότανέρχεται σπίτι και έχει αυτή την έκφραση. Ο σκύλος απλά δεν µπορεί να κάνει τη σύνδεση ότι µια συγκεκριµένη συνέπεια, συµβαίνει5 δευτερόλεπτα, 2 λεπτά ή µία ώρα µετά την πράξη που υποτίθεται ότι προκάλεσε. Θυµηθείτε, παρά τα όσα µπορεί να πιστεύετε, και παρά τα όσα σας έχουν πει στο παρελθόν, ο σκύλος σας δεν κάνει τίποτα για να σας εκδικηθεί. Οι λόγοι για τις πράξεις του σκύλου είναι πολύ απλούστεροι από τα σύνθετα σχήµατα σκέψης που τους αποδίδουµε. ∆εν υπάρχουν απώτερα κίνητρα και µυστηριώδεις συνωµοσίες? Αν ο σκύλος ενεργεί µε ένα συγκεκριµένο τρόπο, είναι γιατί πιστεύει ότι θα είναι προς όφελος του. Καθήκον µας είναι να διδάξουµε το ποιο είναι προς όφελος του και ποιο όχι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
@balaso
Οτι σωστότερο έχει γραφτεί μέχρι στιγμής, σχετικά με την συμπεριφορά του σκύλου.

@under
Καμμία σχέση όμως, όλα αυτά που νομίζεις ότι πέτυχες, τρίβοντας ώρες μετά, την οποιαδήποτε ζημιά στα μούτρα του σκύλου σου. Διάβασε το κείμενο που παρέθεσε παραπάνω ο balaso. Και γενικώς καλό είναι, να υπάρχει και λίγη σωστή θεωρία στην ζωή μας με τους σκύλους μας. Να διαβάζουμε που και που κάτι έγκυρο, που να μας δίνει τις σωστές ερμηνείες και κατευθύνσεις.

@Gherudos
Είναι αποκλειστικά δική σου ευθύνη, το τι θα βρει να καταστρέψει ο σκύλος σου, είτε είσαι στο σπίτι είτε όχι. Αυτό είναι το μόνο εύκολο κομμάτι της όλης υπόθεσης.

Οι λάθος επιλογές μας, εφ'όλης της ύλης, είναι που κάνουν την συγκατοίκηση με τον σκύλο μας, μαρτύριο. Είμαστε αποκλειστικά υπεύθυνοι. Είσαι αποκλειστικά υπεύθυνος και οφείλεις στον σκύλο σου [που δεν σε διάλεξε ούτε για την εμπειρία σου, ούτε για τις σκυλογνώσεις σου, ούτε για την υπομονή σου, ούτε για τον ποιοτικό χρόνο που δεν του διαθέτεις, ούτε για τα χρήματα που δεν του διαθέτεις] να βρεις τον σωστό τρόπο να το χειριστείς. Τώρα. Αμεσα. Αλλιώς, μόνο χειρότερα μπορεί να γίνουν τα πράγματα.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Φίλε μου καλε βρες έναν καλό εκπαιδευτή άμεσα μα άμεσα λέμε .....

Ελπίζω να μην τον φοβασαι τον σκύλο σου και να μην σου έχει σπασει τον τσαμπουκά γιατί αν το έχει κάνει είσαι σε δύσκολη θέση ....

Τιμωρία και διόρθωση πρέπει να γίνονται μέσα στα πρώτα 2-5 δευτερόλεπτα μετά άστο να πάει δεν έχει νόημα ...
Αποφάσισε τι σε ενοχλεί σηζήτησε το με τον εκπαιδευτή και ξεκίνα να ασχολήσαι με τον σκύλο σου ουσιαστικά γιατί το να παιζουμε μόνο δεν είναι ουσιαστική ασχολία ... Χρειάζεται από μέρους σου χρόνο να καταγραψεις αναλυτικά σε χαρτί τι σε ενοχλεί ( όχι παραλογα πράγματα έτσι ) να βρεις τρόπους διόρθωσεις με τον εκπαιδευτή και μετά να κανεις καθημερινά σεναρια ( να του δημιουργείς καταστασεις) για να σου δοθεί η δυνατότητα τις
διόρθωσης.. Πολύ προσοχή με την κοινωνικοποίηση του έχεις μείνει πισω πολύ

Ολα τα παραπανω φιλικά πολύ και με εκτίμηση
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Ας προσπαθήσω και εγώ να κάνω μία προσέγγιση στο θέμα που το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον.

Καταρχήν Ξύλο και Ακίτα απαγορεύεται. Και αυτό δεν το λέω εγώ. Το λένε εκτροφείς που δεν έχουν μόνο 1 Ακίτα. Έχουν 7 Ακίτα, στον ίδιο χώρο και πρέπει να τα πείσουν και τα 7 για το ποιος είναι ο Αρχηγός της αγέλης. Φανταστείτε αν ο αρχηγός της αγέλης χτυπούσε κάποιο μέλος για να αποδώσει δικαιοσύνη. Και έστω ότι κατάφερνε να υποτάξει το 1 αυτό μέλος. Τα υπόλοιπα τι θα κάνανε για να “ανέβουν” ιεραρχικά??? Θα σκοτωνόντουσαν μεταξύ τους και το ποιο δυνατό θα επιβίωνε…. Η βία φέρνει βία και αυτό σε κυριαρχικές φυλές ισχύει. Ίσως σε κάποιο σκυλί που δεν είναι τόσο κυριαρχικό να λειτουργούσε άψογα η μέθοδος το χτυπάω και θα υποταχτεί… Του τρίβω την μούρη και θα τον πείσω… Ίσως… Αλλά η πλειοψηφία των εκπαιδευτών δεν θα δοκιμάσει σε κυριαρχικές φυλές την βία.. Και αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι όσο είναι μικρό θα είσαι ποιο δυνατός και θα τα καταφέρνεις… Όταν μεγαλώσει??? …

Επίσης βλέπω ότι κανείς δεν έχει σχολιάσει το περιστατικό που συνέβη πριν από λίγο καιρό με την επίθεση που δέχθηκε ο Hachi από ένα Dogo Argentino. Μήπως έπαιξε αυτό το περιστατικό σημαντικό ρόλο? Μήπως το οτί
1ον) δέχθηκε επίθεση το κουτάβι
2ον) ο μέχρι τότε αρχηγός της Αγέλης ΔΕΝ τον προστάτεψε
3ον) τον έτρεχε σε γιατρούς και στο τέλος του έβαλε και κολάρο, δλδ είναι σαν να τον τιμώρησε και από πάνω…

Σε καμία περίπτωση δε λέω πως έφταιγε ο Gherudos. Όποιος και να ήταν στη θέση του τις ίδιες ενέργειες θα έκανε. Λέω πως σκέφτεται ο σκύλος και για ποιο λόγο αποφάσισε να πάρει τα ινία.

Επίσης δεν θεωρώ πως ο Gherudos δεν είναι καλός ιδιοκτήτης ή δεν έχει γνώσεις. Έχω δει έναν τύπο με αρσενικό Ακίτα από Pet Shop ο οποίος το μόνο που ξέρει είναι πως τα Ακίτα έχουν τέσσερα πόδια… Τίποτα άλλο… Να φανταστείτε του έδινε τροφή ανάλογα το πόσα κιλά ήταν τη τρέχουσα περίοδο… Δλδ όσο ήταν κουτάβι για σκυλιά μέχρι 10 κίλα…(Small Breed). Στην εφηβεία (Medium Breed) και μόνο όταν μεγάλωσε του έδινε (Large Breed). Ότι να’ναι δλδ. Τουλάχιστον ο Gherudos και ενδιαφέρεται, και ρωτάει και ψάχνει και το παλεύει….

Τώρα η λύση ποια είναι? Η καλύτερη λύση, εκπαιδευτής με εμπειρία σε διόρθωση συμπεριφορών. Δεν νομίζω Gherudos να σε απασχολεί πόσο τέλεια εκτελεί το κάτσε, το μείνε, το δίπλα ο σκύλος. Σε απασχολεί να γίνει ιεραρχική ταξινόμηση από την αρχή. Τα 700 ευρώ που σου είπε ο εκπαιδευτής μου φάνηκαν τεράστιο ποσό για αυτό που θες. Νομίζω αν το ψάξεις θα βρεις και με κάτω από 500 Ευρώ.

Αν τώρα δεν υπάρχουν λεφτά για εκπαιδευτή, καταρχήν ξεκίνα από το μηδέν και διάβασε όσο μπορείς για διόρθωση ανεπιθύμητων συμπεριφορών, για κυριαρχικές φυλές κτλ. Βιβλία, Internet. Υπάρχουν πηγές. Και να δουλέψεις τη κυριαρχικότητα που δείχνει στο φαγητό.

Δεν νομίζω πως ήρθε η συντέλεια του κόσμου επειδή σε δάγκωσε, αλλά πιστεύω πως πρέπει να δράσεις…
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν ένας σκύλος ακόλουθος αντιδρούσε έτσι σε έναν σκύλο αρχηγό τι θα γινόνταν?
Θα θεωρηθεί βία αν αντιδράσω με τον ίδιο τρόπο?
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Αν ένας σκύλος ακόλουθος αντιδρούσε έτσι σε έναν σκύλο αρχηγό τι θα γινόνταν?
Θα θεωρηθεί βία αν αντιδράσω με τον ίδιο τρόπο?
Καλή ερώτηση....
Γνώμη μου οτί αλλιώς θα διορθώσει ένας σκύλος έναν σκύλο με "Βία" π.χ. θα γρυλίσει, θα δείξει δόντια, θα κάνει κίνηση με το σώμα...Και αν δεν πιάσει αυτό τότε θα επιτεθεί....
και αλλιώς μπορεί ένας άνθρωπος να διορθώσει έναν σκύλο με βία...Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τον πλακώσει στα χαστούκια...

Άρα δεν είναι το ίδιο και δε μπορεί να συγκριθεί....
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μα ένας σκύλος ποτέ δεν διορθώνει με βία.
Η βία στην φύση δεν υπάρχει.
Εμείς είμαστε που το βλέπουμε "άγριο" γιατί έχουμε πλέον γυρίσει την πλάτι απο την Φύση.

Δεύτερον, εφόσον δεν μπορώ να "διορθώσω" ένα σκυλί με τον ίδιο τρόπο που θα γινόνταν μεταξύ τους τότε για ποιό λόγο ψάχνω να γίνω "αργηχός"?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Έχω δει έναν τύπο με αρσενικό Ακίτα από Pet Shop ο οποίος το μόνο που ξέρει είναι πως τα Ακίτα έχουν τέσσερα πόδια… Τίποτα άλλο… Να φανταστείτε του έδινε τροφή ανάλογα το πόσα κιλά ήταν τη τρέχουσα περίοδο… Δλδ όσο ήταν κουτάβι για σκυλιά μέχρι 10 κίλα…(Small Breed). Στην εφηβεία (Medium Breed) και μόνο όταν μεγάλωσε του έδινε (Large Breed). Ότι να’ναι δλδ. .
Και τι σημαίνει αυτό; Οτι ο κάθε Gherudos θα πρέπει να παίρνει άριστα με τόνο, επειδή υπάρχουν και χειρότερα;

Τουλάχιστον ο Gherudos και ενδιαφέρεται, και ρωτάει και ψάχνει και το παλεύει….
Ολα εκ των υστέρων. Και όλα αυτά είναι υποχρεωμένος να τα κάνει. Κατά την δική μου άποψη.

Τώρα η λύση ποια είναι? Η καλύτερη λύση, εκπαιδευτής με εμπειρία σε διόρθωση συμπεριφορών. Δεν νομίζω Gherudos να σε απασχολεί πόσο τέλεια εκτελεί το κάτσε, το μείνε, το δίπλα ο σκύλος. Σε απασχολεί να γίνει ιεραρχική ταξινόμηση από την αρχή. Τα 700 ευρώ που σου είπε ο εκπαιδευτής μου φάνηκαν τεράστιο ποσό για αυτό που θες. Νομίζω αν το ψάξεις θα βρεις και με κάτω από 500 Ευρώ.
Δηλαδή και εξειδικευμένος και καλύτερα δωρεάν. Το μόνο που μένει, να αρχίσουμε να τους ζητάμε να μας πληρώνουν κι από πάνω, που τους κάνουμε την χάρη, να ασχοληθούν για να μας ξεστραβώσουν και να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής του σκύλου μας. Και την δική μας κατ'επέκταση.

Ετσι είμαστε όμως εμείς οι Ελληνες. Να έχουμε δίκιο σε όλα όσα αποφασίζουμε, να ρίχνουμε την ευθύνη στους άλλους [βλέπε επίθεση από ντόγκο] και να ασχολούνται όλοι μαζί μας. Ετσι...για την ψυχή της μάνας τους...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Θα πω κατι που ξερω οτι θα θεωρηθει "απλοϊκο": Αν μπορει ο φιλος(θα επρεπε απο την αρχη), να αρχισει να τον πιανει και να τον σηκωνει ψηλα και να τον κραταει λιγα δευτερολεπτα.

Μην βιαστει να γελασει καποιος. Αυτο μαζι με μια αλλη κινηση(που ομως ειναι αργα πλεον για να εφαρμοστει) δειχνουν πολλα στον σκυλο για το ποιος ειναι ανωτερος, μιας και ενας διποδος αρχηγος ουτε γρυλλιζει, ουτε δοντια βγαζει, ουτε δαγκωνει ...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα πω κατι που ξερω οτι θα θεωρηθει "απλοϊκο": Αν μπορει ο φιλος(θα επρεπε απο την αρχη), να αρχισει να τον πιανει και να τον σηκωνει ψηλα και να τον κραταει λιγα δευτερολεπτα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
Αυτο δημιουργει μεγαλη ανασφαλεια στο σκυλο... σε ενα κουταβι που πολυ ευκολα δαγκωσε 2 ατομα απο την οικογενεια, θα μπορουσε να δημιουργησει μεγαλυτερα προβληματα... ισως...

Ο Gherudos πρεπει να απευθυνθει σε εναν εμπειρο εκπαιδευτη που θα δει το σκυλο του και θα τον συμβουλευσει αναλογως οσο ειναι νωρις. Τα πειραματα δεν ωφελουν...
 
Last edited:


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Θα πω κατι που ξερω οτι θα θεωρηθει "απλοϊκο": Αν μπορει ο φιλος(θα επρεπε απο την αρχη), να αρχισει να τον πιανει και να τον σηκωνει ψηλα και να τον κραταει λιγα δευτερολεπτα.

Μην βιαστει να γελασει καποιος. Αυτο μαζι με μια αλλη κινηση(που ομως ειναι αργα πλεον για να εφαρμοστει) δειχνουν πολλα στον σκυλο για το ποιος ειναι ανωτερος, μιας και ενας διποδος αρχηγος ουτε γρυλλιζει, ουτε δοντια βγαζει, ουτε δαγκωνει ...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
Γιατί να γελάσουμε? και εγώ το έκανα συνέχεια..Και ακόμα το έχω κάνει κάνα 2 φορές παρόλα τα 20 κιλά του...
Απο τα πρώτα πράγματα που κάνουμε σε ένα κουτάβι.. Σήκωμα...Όχι τράνταγμα... ;-)
Είναι το πρώτο μάλωμα που μπορείς να κάνεις σε κουτάβι...

Όπως και κάποια άλλα τέτοια "κολπάκια" που υπάρχουν και έχουν αποδειχθεί πως δουλεύουν....
π.χ. αν τύχει να τον κοιτάξεις στα μάτια, πρέπει αυτόν να πάρει το βλέμα πρώτος...και πολλά άλλα τέτοια...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Αυτο δημιουργει μεγαλη ανασφαλεια στο σκυλο... σε ενα κουταβι που πολυ ευκολα δαγκωσε 2 ατομα απο την οικογενεια, θα μπορουσε να δημιουργησει μεγαλυτερα προβληματα... ισως...
Για αυτο ειπα οτι θα επρεπε απο την αρχη. Και παλι μπορει να του το κανει χωρις να του παρεχεται η δυνατοτητα να δαγκωσει. Εκτος και αν τα κιλα ειναι απαγορευτικα για μια τετοια κινηση(που πολυ το φοβαμαι)...
Ενα κουταβι που δαγκωσε, πρεπει να αλλαξει αποψη και να καταλαβει και οτι δεν πρεπει, αλλα και οτι δεν τον παιρνει να κανει τετοια. Επρεπε απο την αρχη...
Μεγαλυτερα προβληματα θα δημιουργηθουν αν ο σκυλος μεινει ανεξελενγκτος, και περναει το δικο του.


Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Και τι σημαίνει αυτό; Οτι ο κάθε Gherudos θα πρέπει να παίρνει άριστα με τόνο, επειδή υπάρχουν και χειρότερα;


Ολα εκ των υστέρων. Και όλα αυτά είναι υποχρεωμένος να τα κάνει. Κατά την δική μου άποψη.


Δηλαδή και εξειδικευμένος και καλύτερα δωρεάν. Το μόνο που μένει, να αρχίσουμε να τους ζητάμε να μας πληρώνουν κι από πάνω, που τους κάνουμε την χάρη, να ασχοληθούν για να μας ξεστραβώσουν και να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής του σκύλου μας. Και την δική μας κατ'επέκταση.

Ετσι είμαστε όμως εμείς οι Ελληνες. Να έχουμε δίκιο σε όλα όσα αποφασίζουμε, να ρίχνουμε την ευθύνη στους άλλους [βλέπε επίθεση από ντόγκο] και να ασχολούνται όλοι μαζί μας. Ετσι...για την ψυχή της μάνας τους...
Ωραία είναι ένοχος, να τον ρίξουμε στη πυρά και να τον αφήσουμε και μετεξεταστέο....
Επίσης να του ρίξουμε BAN για να μάθει να ρωτάει κατόπην εορτής....
Μπορούμε να γεμίσουμε 100άδες σελίδες με λάθη που έχουν γίνει με παρατηρήσεις και με τσακωμούς...
Το θέμα είναι, μπορούμε να γεμίσουμε 100αδες σελίδες με συμβουλές και κατευθύνσεις??? Αυτό θα ήταν χρήσιμο...

Οι Έλληνες εκτός από ξερόλες, ευθυνόφοβοι και παρτάκιδες είναι και φιλόξενοι, φιλικοί και βοηθάνε όταν ο άλλος έχει πρόβλημα...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Η κριτική μου ήταν στα δικά σου λεγόμενα. Οχι του Gherudos.
Τον Gherudos όλοι προσπάθησαν και πολύ μάλιστα, να τον βοηθήσουν, πριν ακόμη παραλάβει το κουτάβι.
Το "κατόπιν εορτής" είναι καθαρά δική του επιλογή.
Και τελικά τώρα που έχει ειδικό πρόβλημα, λέω ότι δεν είναι δική μας αρμοδιότητα να του το λύσουμε.
Εντάξει...καλές οι θεωρίες μας. Αλλά ακόμη καλύτερος, κάποιος που είναι το επάγγελμά του, που θα δει τα πράγματα πως έχουν από κοντά και που θα ξέρει τι να πει και τι να συμβουλεύσει.
Αυτή θεωρώ ότι είναι, η πιο σοβαρή συμβουλή που μπορούμε να του δώσουμε και που κάνουμε από την αρχή του θέματος.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Η κριτική μου ήταν στα δικά σου λεγόμενα. Οχι του Gherudos.
Τον Gherudos όλοι προσπάθησαν και πολύ μάλιστα, να τον βοηθήσουν, πριν ακόμη παραλάβει το κουτάβι.
Το "κατόπιν εορτής" είναι καθαρά δική του επιλογή.
Και τελικά τώρα που έχει ειδικό πρόβλημα, λέω ότι δεν είναι δική μας αρμοδιότητα να του το λύσουμε.
Εντάξει...καλές οι θεωρίες μας. Αλλά ακόμη καλύτερος, κάποιος που είναι το επάγγελμά του, που θα δει τα πράγματα πως έχουν από κοντά και που θα ξέρει τι να πει και τι να συμβουλεύσει.
Αυτή θεωρώ ότι είναι, η πιο σοβαρή συμβουλή που μπορούμε να του δώσουμε και που κάνουμε από την αρχή του θέματος.
Οκ, σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Και εγώ το 1ο που είπα είναι εκπαιδευτής...
Αν δεν έχει όμως ο άνθρωπος να δώσει λεφτά για εκπαίδευση???
Θα μου πεις κακώς δεν έχει...Ας μην έπαιρνε σκύλο...
Αλλά δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα...Άσπρο - Μαύρο..

Μπορεί κάποιος από εδώ μέσα να έχει αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα, να απευθύνθηκε σε ειδικό και να του βρήκε λύση...
Μπορεί η λύση που του βρήκε να είναι τόσο απλή, που εμείς δεν την φανταζόμαστε... Μπορεί, μπορεί , μπορεί...
Από το να μην κάνει τίποτα, τουλάχιστον ας ακούσει 5-10 γνώμες κάποιων, ας κρίνει ο ίδιος ποιες είναι καλύτερες και ας πράξει...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Αν δεν έχει όμως ο άνθρωπος να δώσει λεφτά για εκπαίδευση???
Θα μου πεις κακώς δεν έχει...Ας μην έπαιρνε σκύλο...
Αλλά δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα...Άσπρο - Μαύρο...
Εγώ σου λέω, ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δυστυχώς ή και ευτυχώς, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα όπως τα θέλουμε σ'αυτή την ζωή...