Απλά βρείτε τη και πράξτε τα δέοντα






betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πως ξερετε οτι ειναι γυναικα;

Πριν μια δυο εβδομαδες ειχαμε παει εναν αδεσποτακο στον κτηνιατρο για αιματολογικες. Τον επεστρεψα εγω στα στεκια του. Βγηκα απ το αυτοκινητο, του εβαλα φαγητο, καθισα λιγο μεχρι να αρχισει να τρωει, μπηκα και εφυγα. Και θυμαμαι να σκεφτομαι, πλακα θα χει αυριο να κυκλοφορησει καμια φωτογραφια ή βιντεο "#$$#$@@@ παραταει το σκυλο της!! Ψοφο!!" και αλλα ωραια. :LOL:
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Στο μυαλό μου είσαι @betty coltrane !

Αναρωτιόμουν όσο το παρακαλουθούσα, ποιος παρατάει τον σκύλο του και κάθεται να δει τι κάνει; Μου φάνηκε σαν να φεύγει τη στιγμή που σταματάει να διασχίζει το δρόμο;
Επίσης ο σκύλος δείχνει μάλλον στην κοσμάρα του...

Όχι ότι είναι στοιχεία που αποδυκνύουν απαραίτητα επανατοποθέτηση, αλλά θα νομίζω θα μπορούσε να είναι.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ολα πιθανά είναι, πράγματι!
Οταν γίνεται όμως επανατοποθέτηση, συνήθως είναι στην περιοχή, απ'όπου μαζεύτηκε εξ'αρχής. Αρα, υποθέτοντας πως είναι έτσι, φαντάζομαι θα τον αναγνώριζαν στην περιοχή. Είναι και κοτζαμάν σκύλαρος. Δεν περνάει απαρατήρητος.
Πάντως, όπως και να'χει, δεν τον αφήνεις ρε παιδί μου, μέσα στην μέση του δρόμου, με τόση κίνηση, γνωρίζοντας μάλιστα, πως ο σκύλος είναι εντελώς γιούπης.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλο θα ηταν να μην το παιζουμε μπατσοι, εισαγγελεις και δικαστες χωρις να ξερουμε τι γινεται.
Χμμμ...δεν πολυσυμφωνώ. Μερικές φορές, καλύτερα να το παίζουμε μπάτσοι [και εκτός φόρουμ] και να αποδεικνύεται προς μεγάλη μας έκπληξη και χαρά, ότι κάνουμε λάθος, παρά κάτι τέτοιο να περνάει απαρατήρητο. Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, αλλά α) τα χλωρά θα καταφέρουν να αποδείξουν ότι δεν άξιζε να τσουρουφλιστούν, ενώ β) τα ξερά θα αρχίσουν να φοβούνται όλο και περισσότερο [ελπίζω].
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Κοιτα να σου πω. Αν εβλεπα κατι τετοιο μπροστα μου, θα το επαιζα μπατσος. Εκεινη την ωρα. Σίγουρα δε θα το δημοσιευα με γενικη προτροπη 'πραξτε τα δεοντα'(;!)
Νομιζω τον λογο τον εξηγησα πιο πανω.
 
  • Like
Reactions: alexouli and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
΅Εχουν γινει και κατι κυνηγια μαγισσων τελευταια, δεν ειναι ολοι ικανοι να διαχειριστουν το θυμο τους, εχεις δικιο. Ποτε δε "μοιραζω" , καλο ειναι να κραταμε επιφυλαξη.

Το σκυλακι μιας φιλης μου βγαινει ετσι με την ιδια χαρα παντως απο το αμαξι για να μπει στο μαγαζι των γονιων της απεναντι.
Εγκαταλειψη ετσι χαλαρα μεσα στη κινηση και μερα δε θα ταν λιγο αποτυχημενη? Δε ξερω βεβαια, δε το συνηθιζω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγκαταλειψη ετσι χαλαρα μεσα στη κινηση και μερα δε θα ταν λιγο αποτυχημενη?
Ε καλά, δεν δείχνει να το ξαναβάζει στο αμάξι. Σίγουρα όχι, μέχρι όσο πιάνει το μάτι του υπαλλήλου, που δήλωσε [και φαίνεται και στο βίντεο] πως παρακολουθούσε τον σκύλο από μακριά, να τρέχει ανάμεσα στ'αμάξια. Εσύ ή όποιος από εμάς, αν έβλεπε τον σκύλο που προσπαθεί να επανατοποθετήσει, να τρέχει αλλόφρων μέσα στην κίνηση, θα τον άφηνε; Μάλλον όχι!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κι εγώ είδα το βίντεο και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το αυτοκίνητο στάθηκε τόση ώρα και περίμενε να δει που πάει ο σκύλος.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κι εγώ είδα το βίντεο και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το αυτοκίνητο στάθηκε τόση ώρα και περίμενε να δει που πάει ο σκύλος.
Ισως κοιτουσε απλα αν τη βλεπει κανενας.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Λοιπόν παίδες εγώ μένω κοντά και, χωρίς να θυμάμαι όλα μα όλα τα αδέσποτα (έχουμε άπειρα), μπορώ να πω ότι μοιάζει με μερικές γνωστές φάτσες (δυστυχώς δεν είναι και καθαρή η εικόνα). Δεν θα εκπλαγώ αν ήταν ένα από αυτά που μένουν στο Κόδρα και το είχε παει ο ιδιοκτήτης του ΙΧ στον κτηνίατρο. Βέβαια υποθέσεις κάνουμε. Αλλά δεν θα έλεγα ότι σωνει και καλά πρόκειται για εγκατάλειψη
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Κοιτα να σου πω. Αν εβλεπα κατι τετοιο μπροστα μου, θα το επαιζα μπατσος. Εκεινη την ωρα. Σίγουρα δε θα το δημοσιευα με γενικη προτροπη 'πραξτε τα δεοντα'(;!)
Νομιζω τον λογο τον εξηγησα πιο πανω.
Εγώ δεν δίνω καμία δικαιολογία:
1. τον εγκαταλείπει
2. τον επανατοποθετεί
3. τον αφήνει να πάει κάπου που ξέρει

Και στο 1 και στο 2 και στο 3, δεν παύει να αφήνει ένα σκύλο στον αυτόματο πιλότο και όπου βγει.
Αν το έπαιρνε κανένα αυτοκίνητο το ζωντανό παραμάζωμα, πόσο σημασία έχει αν ήταν το 1, το 2, ή το 3 ;
Και στο 3 ακόμα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είναι χωρίς λουρί το σκυλί στο δρόμο. Πόσο είναι το πρόστιμο. Ας το φάει για να συμμορφωθεί.

Τόσο απλό είναι. Δεν χρειάζεται να το κάνουμε κομπλικέ. Ας βρεθεί και ανάλογα με το τι ισχύει από τα τρία, ας γίνει ότι πρέπει, προς γνωση και συμμόρφωση και της ίδιας (που είναι γυναίκα σύμφωνα με τον υπάλληλο) και τον επόμενων επίδοξων.

Οι εκπτώσεις και τα δεν πειράζει μας έφτασαν εδώ που είμαστε και με τα αδέσποτα και σαν κοινωνία._

υ.γ. 1 Και φυσικά το δημοσιεύω χωρίς καμιά αναστολή, αφού μου δίνει το δικαίωμα να την κάνω ρόμπα, γιατί έπαιξε με τη ζωή μιας ψυχής.
υ.γ. 2 Και για να μην το παίζω ηθικοπλάστης, εγώ είμαι περισσότερο ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ, που πήρα το σκυλί μου χωρίς να ξέρω από πριν όλες τις υποχρεώσεις που ανέλαβα. Το ότι αποφάσισα ότι πρέπει να είμαι συνεπής απέναντί του και στις υποχρεώσεις που ανέλαβα, ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΝΕΥΘΥΝΟ, ως προς την αρχική απόφαση.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Eroe


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δε θα κρινω το συγκεκριμενο περιστατικο. Δεν ειναι και δουλεια μου αλλωστε. Δεν ξερω καν αν υπαρχει παρανομια. Ισως ναι ισως οχι αλλα δεν με ενδιαφερει. Αν ημουν εκει ισως ειχα καλυτερη εικονα ισως και οχι. Θεωρω πιο επικινδυνο το να ανεβαζει καποιος βιντεο και να στοχοποιει κοσμο. Ασε που ειναι και παρανομο. Σιγουρα.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Εγώ δεν δίνω καμία δικαιολογία:
1. τον εγκαταλείπει
2. τον επανατοποθετεί
3. τον αφήνει να πάει κάπου που ξέρει

Και στο 1 και στο 2 και στο 3, δεν παύει να αφήνει ένα σκύλο στον αυτόματο πιλότο και όπου βγει.
Αν το έπαιρνε κανένα αυτοκίνητο το ζωντανό παραμάζωμα, πόσο σημασία έχει αν ήταν το 1, το 2, ή το 3 ;
Και στο 3 ακόμα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είναι χωρίς λουρί το σκυλί στο δρόμο. Πόσο είναι το πρόστιμο. Ας το φάει για να συμμορφωθεί.

Τόσο απλό είναι. Δεν χρειάζεται να το κάνουμε κομπλικέ. Ας βρεθεί και ανάλογα με το τι ισχύει από τα τρία, ας γίνει ότι πρέπει, προς γνωση και συμμόρφωση και της ίδιας (που είναι γυναίκα σύμφωνα με τον υπάλληλο) και τον επόμενων επίδοξων.

Οι εκπτώσεις και τα δεν πειράζει μας έφτασαν εδώ που είμαστε και με τα αδέσποτα και σαν κοινωνία._

υ.γ. 1 Και φυσικά το δημοσιεύω χωρίς καμιά αναστολή, αφού μου δίνει το δικαίωμα να την κάνω ρόμπα, γιατί έπαιξε με τη ζωή μιας ψυχής.
υ.γ. 2 Και για να μην το παίζω ηθικοπλάστης, εγώ είμαι περισσότερο ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ, που πήρα το σκυλί μου χωρίς να ξέρω από πριν όλες τις υποχρεώσεις που ανέλαβα. Το ότι αποφάσισα ότι πρέπει να είμαι συνεπής απέναντί του και στις υποχρεώσεις που ανέλαβα, ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΝΕΥΘΥΝΟ, ως προς την αρχική απόφαση.
Αν είναι το 1 ή το 3 συμφωνώ μαζί σου. Αν είναι όμως το 2 προσωπικά δεν θα ήμουν τόσο σκληρή. Όντως μπορεί να το κάνει με λάθος τρόπο αλλά από την άλλη μεριά, για να τον επανατοποθετεί σημαίνει ότι κάπου τον πήγε, πιθανότατα στο γιατρό.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγώ δεν δίνω καμία δικαιολογία:

Και στο 1 και στο 2 και στο 3, δεν παύει να αφήνει ένα σκύλο στον αυτόματο πιλότο και όπου βγει.
Βσκ το ότι δεν κατέβηκε απ'το αμάξι για να συνοδέψει τον σκύλο μέχρι εκεί που μένει είναι ένα λάθος τεράστιο προς εγκληματικό εκ μέρους της. Για εγκαταλειψη παντως δεν μου μοιάζει όλη η φάση. Δεν είναι και κανένα παρατημένο οικόπεδο η Σοφούλη. Άσε που κι ο σκύλος από ότι φαίνεται ήξερε που να πάει.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Οκ εννοειται οτι πρεπει να βρεθει αν οντως τον παρατησε. Ισως και μην ειναι αυτο που νομιζεις ομως...Θυμαμαι καποια φορα που ειχα παει για δουλεια στις ελιες, εμφανιστηκε ενα κυνηγοσκυλο σε μαυρα χαλια, πρεπει να ειχε να φαει καμια δεκαρια μερες. Μιλαω για αρκετα χλμ εξω απο την πολη. Στην περιοχη υπαρχουν αποδεδειγμενα λυκοι. Του εδωσα το φαγητο που ειχα παρει μαζι μου για την μερα. Με περιμενε σαν απο ενστικτο διπλα στα πραγματα μου μεχρι να τελειωσω. Οταν ηρθε η ωρα τον ανεβασα στο αυτοκινητο. Το μονο που μπορουσα να κανω για αυτο το σκυλι ηταν να τον ταϊσω και να τον αφησω στο κεντρο της πολης οπου εχει τις πιο πολλες πιθανοτητες να βρει τροφη, νερο και να μη γινει μεζεδακι. Αν με εβλεπες την ωρα που τον κατεβαζα απο το αμαξι για να τον αφησω τι θα σκεφτοσουν; Θεωρεις οτι αυτο που εκανα ηταν λαθος;
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Δε θα κρινω το συγκεκριμενο περιστατικο. Δεν ειναι και δουλεια μου αλλωστε. Δεν ξερω καν αν υπαρχει παρανομια. Ισως ναι ισως οχι αλλα δεν με ενδιαφερει. Αν ημουν εκει ισως ειχα καλυτερη εικονα ισως και οχι. Θεωρω πιο επικινδυνο το να ανεβαζει καποιος βιντεο και να στοχοποιει κοσμο. Ασε που ειναι και παρανομο. Σιγουρα.
Καταρχήν να διευκρινίσω ότι δεν αντιδικώ μαζί σου. Ότι έχουμε διαφορετική οπτική στο θέμα δεν αλλάζει το γεγονός. Αλλάζει βέβαια η αντίδραση. Εγώ λοιπόν είμαι πιο αυστηρός στο θέμα, δεν κρίνω, αλλά ζητάω τιμωρία, γιατί πέφτω πάνω στο βίντεο στο youtube, βλέπω ένα σκύλο εντελώς φεύγα, χωρίς λουρί να κόβει βόλτες στο δρόμο, όχι τυχαία, αλλά γιατί έτσι. Για μένα δεν είναι λοιπόν αποδεκτό σαν θέαμα (πέρα από τους κινδύνους που κρύβει για τον σκύλο, για τους οδηγούς). Οφείλω λοιπόν να ζητήσω την τιμωρία της/του ΑΝΕΥΘΥΝΟΥ που εσκεμμένα (ακόμα κι αν απλά βαριέται) δεν κάνει το βασικό. Να οδηγήσει με ασφάλεια το σκυλί στον προορισμό του.
Το θέμα επίσης βλέπω ότι παίζει και εδώ:

Το βίντεο ανέβηκε στο youtube και κάνει το γύρο του διαδικτύου. Οι κινήσεις της οδηγού καταγράφονται από κάμερα ασφαλείας...
Ένα απίστευτο περιστατικό με εγκατάλειψη σκύλου καταγράφηκε από κάμερα ασφαλείας χθες Κυριακή (26-11-2017) στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης.

Όλα συνέβησαν χθες το πρωί στην οδό Θεμιστοκλή Σοφούλη, όταν μια γυναίκα η οποία οδηγούσε ένα κόκκινο Opel Corsa, σταμάτησε μπροστά από βενζινάδικο, άνοιξε την πόρτα και εγκατέλειψε τον σκύλο της.

Το συμβάν καταγράφηκε από την κάμερα ασφαλείας του βενζινάδικου, ενώ όταν ένας υπάλληλος διαπίστωσε τι είχε συμβεί βγήκε έξω και είδε το Ι.Χ. να απομακρύνεται, με το σκύλο να τρέχει ανάμεσα στα οχήματα.

Το βίντεο ανέβηκε στο youtube και έκανε γρήγορα το γύρο του διαδικτύου, με τους χρήστες των social media να δείχνουν ενδιαφέρον για την υπόθεση.

http://www.newsit.gr/topikes-eidhse...iadiktyo-ta-epimaxa-deyterolepta-vid/2305501/

Ξαναβλέποντας το βίντεο μέχρι το 0,30 το σκυλί βγαίνει σφαίρα, χάνεται, περνά απέναντι, πάει πέρα δώθε, σαν να μην ξέρει που πρέπει να πάει. Θεωρώ λοιπόν ότι το περιστατικό χρήζει διερεύνησης, με απλό πρόστιμο αν ισχύει το 3 και βαρύτερες ποινές για το 1.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συγνώμη για να καταλάβω :
κατηγορείται δημόσια μια γυναίκα, χωρίς να ξέρουμε λεπτομέρειες για το συμβάν;
Ξέρετε πολλούς που περιμένουν 1 λεπτό όταν εγκαταλείπουν έναν σκύλο;

Και αν η γυναίκα με το κορσα, πήρε τον αδέσποτο σκύλο, τον πήγε στο γιατρό και τον αφησε πίσω στα λημέρια του, θα βγει κάνεις ποτέ δημόσια να παραδεχτεί το λάθος του και να βγάλει την ρετσινιά από έναν άνθρωπο που άδικα στοχοποιηθηκε;;;

Το "πράξτε τα δέοντα" τι σημαίνει;
Να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας;
Να φωνάξουμε την αστυνομία;;
Πως το φαντάζεστε;