Απογοητευση ενος νεου στο χωρο του σκυλου και του κυναθλητισμου.


apnea5909

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2009
145
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
apnea5909.webs.com
Πολυ σωστα απαντας αλλα εχεις και πισω σου μια εμπειρια στο χωρο, στους σκυλους που ισως εσενα σε κανει να εισαι ανεπηρεαστη απο τετοιου ειδους κουτσομπολια και φημες.
Εμενα τον απειρο παλι οχι.
Φυσικα στο σκυλι μετα-ερμη εποχη η στο 2ο σκυλο αν το αποφασισω φυσικα θα πραξω οπως γραφεις στο ποστ σου.
Απλα δεν μπορω να λεω ουτε για εμενα ποσο μαλλον για αλλους ΄΄νεους΄΄ οτι θα μενω ανεπηρεαστος απο φημες και θολα σημεια.
Ισως να μην χρειαζετε να το συζητησουμε και παραπανω μιας και θα αναλωθουμε στα ιδιο υφος συζητησης.
Ηταν απλα μια παρατηρηση παραπονο ως νεος στο χωρο και οχι σαν προσωπικοτητα .
Το τι θα πραξω εγω με τον ερμη ειναι θεμα για αλλα ποστ.

Θα σας πριξω με ερωτησεις στο μελλον dont worry :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πολυ σωστα απαντας αλλα εχεις και πισω σου μια εμπειρια στο χωρο, στους σκυλους που ισως εσενα σε κανει να εισαι ανεπηρεαστη απο τετοιου ειδους κουτσομπολια και φημες.
Εμενα τον απειρο παλι οχι.
Κάνεις λάθος.
Εδώ μιλάμε για ευθυκρισία και ΟΧΙ για εμπειρία.
Μάθε να κρίνεις σωστά και δεν θα βγεις χαμένος. :)
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Ο χωρος ομως μαστιζεται απο τρομερες ιντριγκες , ζηλιες , φθονο. Ο καθενας προσπαθει να βγαλει τα ματια του αλλου. Προσωπικες κοντρες , εχθρες και ολοι να αναλωνονται σε αχρηστες διαμαχες και σκεψεις χανοντας το νοημα.
.
φίλε πάρε 16αρια και κόψτα με συντελεστη 2,9

και πάντα με σχοινένιες καμπάνες :)

σε όλους τους χώρους τα ίδια γίνονται..

με πιάνεις ?
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
σε όλους τους χώρους τα ίδια γίνονται..

με πιάνεις ?
και ακομα πιο εντονα σε εναν ελιτιστικο χωρο.

που να παρει ο διαολος ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι αυτος που εχει προβατα λεγεται κτηνοτροφος και η κυρια Λουλού που εχει κατι κουραδακια με τεσσερα ποδια λεγεται εκτροφεας.:cool: γαμωτο, μαλλον πρεπει να βγαλω και το γυμνασιο για να καταλαβω. ουτε ο Τεο δεν μπορεσε να μου εξηγησει:)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μια διαφορά του κτηνοτρόφου με τον εκτροφέα ειναι οτι ο πρωτος φροντίζει ζώα με σκοπό την εμπορικη εκμετάλευση των ίδιων και των προιοντων αυτών ( με την εννοια οτι απο αυτα ζει , αυτη ειναι η δουλεια του ) ενω ο δεύτερος το κανει σαν χόμπυ για την διατηρηση των στοιχείων εκεινων που κανουν εναν σκυλο καθαρόαιμο .

φενοτυπικα και μορφολογικα

εξαρτατε βεβαια παντως τι καταλαβαινεις και τι εννοεις με τον ορο εκτροφέας

αντικειμενικα πάντως τα ορια μεταξύ τους ειναι δυσδιάκριτα
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
μια διαφορά του κτηνοτρόφου με τον εκτροφέα ειναι οτι ο πρωτος φροντίζει ζώα με σκοπό την εμπορικη εκμετάλευση των ίδιων και των προιοντων αυτών ( με την εννοια οτι απο αυτα ζει , αυτη ειναι η δουλεια του ) ενω ο δεύτερος το κανει σαν χόμπυ για την διατηρηση των στοιχείων εκεινων που κανουν εναν σκυλο καθαρόαιμο .

φενοτυπικα και μορφολογικα

εξαρτατε βεβαια παντως τι καταλαβαινεις και τι εννοεις με τον ορο εκτροφέας

αντικειμενικα πάντως τα ορια μεταξύ τους ειναι δυσδιάκριτα
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
:):):):):):):)
Μπραβο με εκανες και γελασα.

ΘΕΣΦΑΤΟ

Εκτροφεας= ενας χομπιστας που τα κανει ολα για το χομπυ του:)
Ας ξαναγελασω.
Το φωτοστεφανο λειπει.
Αν ειναι ετσι,να τα χαριζεται τα κουταβια,σε επιλεγμενους για να εχεται και το ηθικο "πανω χερι".
Ε ακου λοιπον.
Νομιζω οτι ο κτηνοτροφος ειναι πιο ειλικρινης.
Δεν αφηνεται τα σαπια λεω εγω;
Βγηκε ο ανθρωπος να πει τη γνωμη του και μονο ηλιθιο που δεν τον ειπατε.
ειρωνειες και εξυπναδες.
:eek::cool::cool::cool::cool::cool:
Ξερολες υπαρχουν πολλοι.
Γνωριζοντες να μεταλαμπαδεψουν τις γνωσεις τους,
ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ
:confused:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ζητάς να σου μεταλαμπαδεύσουν τις γνώσεις τους οι ΣΑΠΙΟΙ? Γιατί? Υποχρεωμένοι είναι να ξεστραβώσουν εσένα κι τον καθένα ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ και το ευχαριστώ τους να είναι τα περί σάπιων που έχουν εισπράξει εκ προοιμίου?

Όντως λοιπόν «Κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας» και καλό είναι να ψαχτούμε πρώτα οι ίδιοι και μετά να αρχίσουμε να αναζητάμε τη σήψη στους άλλους.
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Ο κάθε εκτροφέας, αγαπητέ μου φίλε, κρίνεται εκ του αποτελέσματος, έτσι κι αλλιώς και όχι από 5 αράδες που ο καθένας μας αντιλαμβάνεται και ερμηνεύει/παρερμηνεύει κατά το δοκούν.
Το αποτέλεσμα και η ουσία λοιπόν δεν είναι στα Subfora, είναι στους στίβους. Εκεί κρίνεται η ποιότητα της δουλειάς των εκτροφεων όλων των φυλών ανεξαιρέτως.

Αν λοιπόν θέλεις να αγοράσεις σκύλο, επισκέψου κάποιες εκθέσεις, μίλησε με τους εκτροφείς, δες τα σκυλιά τους από κοντά, κάνε την έρευνα αγορά σου και αποφάσισε.

Τα υπόλοιπα είναι της κατηγορίας «Να χαμε να λέγαμε» (για ακόμα μια φορά).
Αυτό:)
 


apnea5909

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2009
145
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
apnea5909.webs.com
Rottie αυτο που βλεπω η αν θες εισπραττω απο ολες σου τις απαντησεις ειναι ενας ξεσηκωμος ενας θυμος ενα συνοθηλευμα εντασεων προσπαθωντας να αποστομοσεις εμενα που ποσταρω η καποιον αλλον που θα ποσταρει την αποψη του. Τη γνωμη μου εξεφρασα και δεν περιμενα συμβουλες για το τι πρεπει να κανω για να παρω σκυλο,μιας και αφενος εχω αφετερου εχω τη κριση πλεον να αποφασισω απο που και πως θα παρω ενα σκυλο.
Συζητηση εγινε για το χωρο γενικα και οχι προσωπικα σε κανενα μελος του φορουμ ποσο μαλλον σε εσενα που με τοσο παθος υπερσπιζεσαι τις απαντησεις σου χωρις να υπαρχει καμια κλιμακωση στο τονο η το υφος της συζητησης.
Επειδη βλεπω το ποστ να οδευει σε διαμαχες λεκτικες και δεν αξιζει θα τελειωσω λεγοντας οτι ναι ολοι εσεις οι παλιοι ο γνωριζοντες (οπως ειπε ο προηγουμενος) εχετε υποχρεωση τουλαχιστον ηθικα να μεταλαμπαδευσετε τις γνωσεις σας(το κανετε αλλωστε εδω οσο καιρο λειτουργει το φοροθμ) . Αν παλι δεν θελετε εχει καλως υπαρχουν ανθρωποι αναμεσα σας που το κανουν απλωχερα και ανιδιοτελως.... Καλη συνεχεια και δεν υπαρχει λογος παρεξηγησεων και εντασεων. Καθε αποψη ειναι σεβαστη αλλα οχι ασυνειδητα ασπαζομενη.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Κωνσταντινε τελικα ειχες δικαιο σε πολλα...

η γνωμη μου ειναι οτι στην Ελλαδα τα ορια μεταξυ κτηνοτροφου και εκτροφεα ειναι δυσδιακριτα.

τι λες κανουμε μια αιτηση για κτηνοτροφειο newfoundland και bullmastiff και λυκοσκυλα?

καποτε ενα "φιλαρακι" μου ειπε...φιλε μου δεν ενδιαφερομαι για Γ.Ποιμενικους,αλλα για Λυκοσκυλα...

τα λυκοσκυλα ειναι το μελλον!;)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Rottie αυτο που βλεπω η αν θες εισπραττω απο ολες σου τις απαντησεις ειναι ενας ξεσηκωμος ενας θυμος ενα συνοθηλευμα εντασεων προσπαθωντας να αποστομοσεις εμενα που ποσταρω η καποιον αλλον που θα ποσταρει την αποψη του. Τη γνωμη μου εξεφρασα και δεν περιμενα συμβουλες για το τι πρεπει να κανω για να παρω σκυλο,μιας και αφενος εχω αφετερου εχω τη κριση πλεον να αποφασισω απο που και πως θα παρω ενα σκυλο.
Δεν προσπαθώ να αποστομώσω κανένα. Εσύ ρώτησες γνώμες, εγώ απάντησα. Εάν δεν ήθελες τις γνώμες όσων συμμετείχαν στο θέμα που άνοιξες, κακώς το άνοιξες.

Αυτό που εσύ βλέπεις ως «πάθος», «θυμό» ή «ξεσηκωμό» είναι απλά η προσπάθεια που κάνω για να γίνω όσο το δυνατόν πιο κατανοητή και να τεκμηριώσω όσο το δυνατόν καλυτέρα την άποψη μου, έτσι ώστε να καλύψω τις απορίες και τους προβληματισμούς σου.

Εάν αυτό το θεωρείς «προσπάθεια αποστόμωσης» μήπως θα πρέπει να αναρωτηθείς για το ανίσχυρο το επιρρημάτων σου? Εάν εσύ είχες παγιωμενη άποψη η οποία καταρρίφθηκε από τα δικά μου επιχειρήματα και δεν έχεις πλέον άλλα να αντιπαραθέσεις για να στηρίξεις τις θέσεις σου, δεν είναι δικό μου σφάλμα.

Δεύτερον, ζητάς να σου μεταλαμπαδεύσουν τις γνώσεις τους οι παλαιότεροι και γνωριζοντες.

Και ξαναρωτώ: Γιατί? Υποχρεωμένοι είναι να ξεστραβώσουν εσένα κι τον καθένα ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ και το ευχαριστώ τους να είναι τα περί σάπιων που έχουν εισπράξει εκ προοιμίου?

Πως ζητάς από κάποιους να σε βγάλουν από τα σκοτάδια της άγνοιας ενώ τους βρίζεις, τους ακυρώνεις και τους απαξιώνεις?

Σου φαίνεται λογικό? :confused:
Διότι εμένα μου θυμίζει την κλασσική ατάκα του Λαζοπουλου «Παραλογοοοοοοοοοο??? Δεν απαντάει, άρα λογικό!» :-|
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λενε πως οταν κατι θελουμε πολυ το συμπαν συνομοτει για να το αποκτησεις..
Αν κατι θελεις πολυ δεν θα κολησεις σε ιντριγκες αλλων.., αυτο και το ιδιο το συμπαν θα το θεωρησει κουτο..

Αν θελεις να κανεις αυτο που αγαπας κανενας δεν θα σε εμποδισει.., το θεμα ειναι αν οντως το θελεις τοσο οσο.. να μην ριχνεις αλλου την προσοχη σου αποσπωντας εσενα απο το προκειμενο..το οποιο ειναι..?..
 
Last edited:






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγω θα παρω ομπρελα και θα προχωρησω..γιατι δεν βρεχει παντα..πολλες φορες εχει και ηλιο κανενας καιρος δεν θα με σταματησει αν το θελω πολυ..
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
οτι και να κρατησεις...θα βραχεις...:)
(ειδικα αν φυσαει κιολας...)

τεσπα...επειδη εχουν συμβει πολλα τις τελευταιες μερες στο φορουμ,δεν ειναι ωρα να αναλυσουμε τετοια πραγματα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το θεμα ειναι να μην ριχνουμε αλλου τις ευθυνες για δικες μας αποφασεις..
Ολοι οι χωροι εχουν τα στραβα τους..
Δεν χρειαζεται να συμμετεχουμε στα στραβα..μπορουμε απλα να τα προσπερναμε..:)

και αν Θοδωρη σταματησω επειδη βραχικα, τοτε δεν το ηθελα πραγματικα..και σιγουρα δεν θα φταιει η βροχη..;)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
δεν θα διαφωνησω...το πεισμα και ο στοχος ειναι σημαντικα "οπλα" στην φαρετρα του καθενος μας...και μακαρι να τα ηχαν ολοι...

απλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...και σου μιλα,ενας ρομαντικος στον κυνολογικο "σκυλο" χωρο...

:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πολύ στην φιλοσοφία το ρίξατε....καποιος σας παρασείρει....:p:D

Στην αρχή, όλοι μπερδευτικάμε κι ολοι θα μπερδευτούμε όταν μπαίνουμε σε έναν καινούριο χώρο και δεν γνωρίζουμε και μπορεί να ακούσουμε λάθος ανθρώπους και τα πάντα!

Σιγά και τι έγινε;:rolleyes:

Το ζήτημα είναι να μην θεωρήσουμε ποτέ και κανενός την γνώμη ευαγγέλιο και να συνεχίζουμε να μελετάμε, να ενημερωνόμαστε, να αμφισβητούμε, να αναζητούμε τεκμηριωμένες απόψεις και φυσικά να προσπαθούμε!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
απλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...και σου μιλα,ενας ρομαντικος στον κυνολογικο-σκυλο-χωρο...
Aν ηταν ομως αυτο το θεμα μας.. η συζητηση θα ειχε αλλη βαση..:)
Οχι ομως οταν μιλαμε για δεινοσαυρους που κατασπαραζουν.., ιντριγκες..και μη δημοκρατικες καταστασεις εδω μεσα..
Που τελικα ποιο ηταν το προκειμενο?
Το εχασα..

Πολύ στην φιλοσοφία το ρίξατε....καποιος σας παρασείρει....
Λες???
Φτουυυυ το ξερα..:D
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU