Αποκοπή κουταβιού από τη μαμά του.


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Ξαναλέω, ο γνωστός μου, που είναι εκτροφέας και τελειώνει αυτό το θέμα εδώ, βρήκε τη μαμά σκυλίτσα έγκυο και την κράτησε. Λοιπόν... έκανε τρία παιδάκια και θέλει να τα δώσει και εγώ προσφέρθηκα.
............

.....
εκτροφεας που βρηκε εγκυο σκυλιτσα και σου ειπε παρτο το κουταβι απο τωρα,, δεν παιζει,,,
,,.
μονο εαν ειναι σκυλεμπορος παιζει τετοιο εργο....
..
αυταααα..

και ζησαμε εμεις καλα και αυτοι καλυτερα..... αυτη η φραση ειναι καρμπον με καποιο αλλο παρομοιο θεμα εχω αρχισει να πιστευω οτι εχουμε γεμισει με φοινικες και σταχτες ==)) ,,
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Ξαναλέω, ο γνωστός μου, που είναι εκτροφέας και τελειώνει αυτό το θέμα εδώ, βρήκε τη μαμά σκυλίτσα έγκυο και την κράτησε. Λοιπόν... έκανε τρία παιδάκια και θέλει να τα δώσει και εγώ προσφέρθηκα.​


Ανικητος....
 


dimer

Member
2 Οκτωβρίου 2013
22
0
Σαν εκτροφέας, βρίσκω λογικό να εφαρμόζει στην τοκετοομάδα τους ίδιους κανόνες είτε η γέννα προέρχεται από καθαρόαιμους γονείς είτε, όπως σε αυτή την περίπτωση, από ημίαιμο. Τα κουτάβια, είτε καθαρόαιμα, είτε ημίαιαμα έχουν το ίδιο δικαίωμα στη φροντίδα και την ανατροφή ανεξαρτήτως φυλής. Εκτός κι αν δίνει και κουτάβια της φυλής που εκτρέφει τόσο νωρίς... Εκεί δεν ξέρω τι να πω... Αν όχι όμως, με ποιο σκεπτικό εφαρμόζει δύο μέτρα και δυο σταθμά?

Αναρωτιέμαι, εμβόλιο puppy τους έχει κάνει (ή έχει σκοπό να τους κάνει)? Αποπαρασίτωση εσωτερική/εξωτερική?
Ευχαριστώ. Κι εγώ αναρωτιέμαι... είναι σωστό να κατηγορούμε κάποιον χωρίς να τον ξέρουμε; Εγώ επειδή τον ξέρω, λέω ότι είναι πολύ φιλόζωος και μου είπε να μου το δώσει 40 ημερών, αλλά αν θέλω μου το δίνει και τώρα, γιατί η μάνα είναι μικρόσωμη και ίσως δεν αντέξει το θηλασμό.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Μπορουμε να τον μαθουμε για να τον κατηγορουμε ενω τον ξερουμε.
Ποιος ειναι λοιπον αυτος ο σουπερ ντουπερ φιλοζωος-εκτροφεας??
 


dimer

Member
2 Οκτωβρίου 2013
22
0
............

.....
εκτροφεας που βρηκε εγκυο σκυλιτσα και σου ειπε παρτο το κουταβι απο τωρα,, δεν παιζει,,,
,,.
μονο εαν ειναι σκυλεμπορος παιζει τετοιο εργο....
..
αυταααα..

και ζησαμε εμεις καλα και αυτοι καλυτερα..... αυτη η φραση ειναι καρμπον με καποιο αλλο παρομοιο θεμα εχω αρχισει να πιστευω οτι εχουμε γεμισει με φοινικες και σταχτες ==)) ,,
Αν θες το πιστεύεις, αν θες δεν το πιστεύεις. Το ίδιο που μου κάνει.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
μονο εσυ το πιστευεις...οι υπολοιποι ξερουν οτι δεν ειναι...εσενα προσπαθουν τα πεισουν.
 


dimer

Member
2 Οκτωβρίου 2013
22
0
Μπορουμε να τον μαθουμε για να τον κατηγορουμε ενω τον ξερουμε.
Ποιος ειναι λοιπον αυτος ο σουπερ ντουπερ φιλοζωος-εκτροφεας??
Να κρίνεις τον εαυτό σου, όχι τους άλλους.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ευχαριστώ. Κι εγώ αναρωτιέμαι... είναι σωστό να κατηγορούμε κάποιον χωρίς να τον ξέρουμε; Εγώ επειδή τον ξέρω, λέω ότι είναι πολύ φιλόζωος και μου είπε να μου το δώσει 40 ημερών, αλλά αν θέλω μου το δίνει και τώρα, γιατί η μάνα είναι μικρόσωμη και ίσως δεν αντέξει το θηλασμό.
Δεν κατηγόρησα κανέναν γιατί δεν ξέρω πως είναι η κατάσταση. Μιλάω βάσει των δεδομένων που έχω και λέω την προσωπική μου άποψη, όχι μόνο για τον συγκεκριμένο άνθρωπο, αλλά για όποιον βρεθεί σε αντίστοιχη θέση. Αν δεις η πρώτη μου πρώταση είναι προσωπική θεώρηση, η δεύτερη, αν και δεν το ξεκαθαρίζω ακολουθεί την προσωπική θεώρηση της πρώτης. Η τρίτη είναι υποθετική, η τέταρτη πάλι προσωπική σκέψη αλλά και πάλι όχι κατηγορία. όλες οι επόμενες εκφράζουν απορία. Θα ήθελες να μου δείξεις που θεωρείς ότι κατηγορώ?
 


dimer

Member
2 Οκτωβρίου 2013
22
0
Εκτός κι αν δίνει και κουτάβια της φυλής που εκτρέφει τόσο νωρίς... Εκεί δεν ξέρω τι να πω... Αν όχι όμως, με ποιο σκεπτικό εφαρμόζει δύο μέτρα και δυο σταθμά?

Αναρωτιέμαι, εμβόλιο puppy τους έχει κάνει (ή έχει σκοπό να τους κάνει)? Αποπαρασίτωση εσωτερική/εξωτερική?
Αυτά τα λόγια είναι έμμεσες κατηγορίες.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Να κρίνεις τον εαυτό σου, όχι τους άλλους.
Θα κρινω οποιον γουσταρω. Δε θα μου πεις εσυ.
Και το να σε ρωτησει καποιος αν εχει γινει αποπαρασιτωση δεν ειναι κατηγορια.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Αρχικό μήνυμα απο kritikopoula

Εκτός κι αν δίνει και κουτάβια της φυλής που εκτρέφει τόσο νωρίς... Εκεί δεν ξέρω τι να πω... Αν όχι όμως, με ποιο σκεπτικό εφαρμόζει δύο μέτρα και δυο σταθμά?

Αναρωτιέμαι, εμβόλιο puppy τους έχει κάνει (ή έχει σκοπό να τους κάνει)? Αποπαρασίτωση εσωτερική/εξωτερική? ,,,,,,

σιγα μη τους εχει κανει και σολαριουμ ==))
 


marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
Συγγνώμη για την επέμβαση, νέα είμαι κι εγώ στο forum, το σκυλάκι μου το έχω ούτε 15 μέρες, οπότε στο θέμα σκύλου και ανατροφής, εκτροφής, διατροφής κλπ δεν με παίρνει να πω και πολλά, ένα σχόλιο μόνο, το ποίος είναι επιθετικός και ποίος δεν είναι, είναι κάτι παραπάνω από φανερό στην όμορφη παρέα μας και επίσης καθώς το επίπεδο της συζήτησης ανεβαίνει από το ένα post στο άλλο, δηλώνω ότι περιμένω εν αγωνίως ν ακούσω το "όποιος το λέει είναι" και το "καθρεφτάκι" :p! Πέρα από την πλάκα όμως, εμείς οι άπειροι αν πραγματικά αγαπάμε το ζωάκι μας ας σταματήσουμε να βλέπουμε τα φαντάσματα του κάθε κακόβουλου φιλόζωου που δεν μας αγαπά, και ας ακούσουμε και καμία συμβουλή μπας και μπορέσουμε να προσφέρουμε στο ζωάκι μας την ζωή που του αξίζει. Επίσης πέρα από το είναι δεν είναι εκτροφέας, πρέπει δεν πρέπει, υπάρχει κι ένα θέμα ευθύνης που πρέπει να δεις, παίρνοντας ένα τόσο μικρό σκυλάκι (περίπου τόσο μικρό πήρα και το δικό μου), πρέπει να ξέρεις και να σκεφτείς ότι βάζεις στο σπίτι σου και στην ζωή σου μια τεράστια ευθύνη, σαν να έχεις ένα βρέφος σπίτι σου (που έχεις) και οι ανάγκες και οι απαιτήσεις του από εσένα είναι πολύ μεγάλες και πολύ κρίσιμες, θα πρέπει ν αντικαταστήσεις την μάνα του που την χρειάζεται και τ αδέρφια του και η μάνα δεν είναι εκεί μόνο για το γάλα του είναι και για πολλά αλλά (αν είχα κι εγώ την ευκαιρία να τ αφησώ στην μάνα του θα το έπαιρνα μεγαλύτερο, απλά το δικό μου ήταν θύμα μιας "ανεπιθύμητης" γέννας και χωρίστηκε από την μάνα του), αυτό το κομμάτι είναι το μόνο που μπορώ να πω την γνώμη μου. Ελπίζω να μην μπήκα κι εγώ στην black list.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Με συγχωρεις φιλε ντουλη αλλα οποιος πληρωνει ενα εκτροφικο κουταβι (κανονικο εκτροφικο...οχι σαν του φιλου του του μπατζανακη του γειτονα) επειδη θελει κατι συγκεκριμενο δεν εχει καμια σχεση με καποιον που περνει ενα κουταβι απο ανευθυνη γεννα ιδιωτη η απο πετ σοπ. Μη μπλεκουμε τις π***ες με τις βουρτσες. Δεν ειναι μεμπτό ή ανηθικο το να θελει καποιος καθαροαιμο σκυλο.
θελει κατι συγκεκριμενο.. οκ aunt mary ολα κουλ τοτε..εγω απλα εχω την δικη μου γνωμη να μην χωριζουμε κανενα παιδι απο τους γονεις του.. ανθρωπος η σκυλακος.. ουτε να πληρωνουμε για να γινει αυτο..ισως εχουμε μια διφορετικη αποψη στο τι ειναι ηθικο..τι προσβολη,τι υβρις κτλ κτλ.. απο την ανθρωπινη πλευρα ναι συμφωνω και εγω δεν ειναι ανηθικο να εισαι αυτος που εισαι και να θες ενα καθαροαιμο σκυλακο για χι-ψι λογους.. απο την θεικη πλευρα ομως ειναι ! γιατι και εκεινη η πλευρα θα σε περασει και εσενα για <<σκυλακο>> και θα <<θελει>> και αυτος κατι συγκεκριμενο-καθαροαιμο..για τον <<κηπο>> του
φιλικα ολα..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αρες μαρες κουκουναρες dimer. :rolleyes:

Πες μας το ονομα του εκτροφεα να λυθει εδω το θεμα. Πριν τους δυο μηνες ζωης θα ειναι δευτερο εγκλημα μετα το πρωτο που ειναι η ανευθυνη γεννα. Βρηκε ημιαιμη εγκυο κι επρεπε να τη στειρωσει αμεσα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυτά τα λόγια είναι έμμεσες κατηγορίες.
Κατ'εσέ. Επέτρεψέ μου να λειτουργώ διαφορετικά απ'ότι νομίζεις. Εκτός κι αν είσαι μέσα στο μυαλό μου όταν γράφω. Όπως και να'χει, ότι και να κάνεις, όποιος και να είναι αυτός που θα σου δώσει το κουτάβι, όποτε και να το πάρεις, σου εύχομαι να είναι υγιές, ισορροπημένο και να το χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Και επειδη νομιζω πως δεν αναφερθηκε :

Δεν επιτρέπεται η πώληση ζώων συντροφιάς με ηλικία μικρότερη των οκτώ εβδομάδων.
 


dimer

Member
2 Οκτωβρίου 2013
22
0
Και επειδη νομιζω πως δεν αναφερθηκε :

Δεν επιτρέπεται η πώληση ζώων συντροφιάς με ηλικία μικρότερη των οκτώ εβδομάδων.
Και επειδή αναφέρθηκε: Διάβασε παραπάνω, είπα θα μου το χαρίσουν δε θα μου το πουλήσουν. Bye.
 


dimer

Member
2 Οκτωβρίου 2013
22
0
Συγγνώμη για την επέμβαση, νέα είμαι κι εγώ στο forum, το σκυλάκι μου το έχω ούτε 15 μέρες, οπότε στο θέμα σκύλου και ανατροφής, εκτροφής, διατροφής κλπ δεν με παίρνει να πω και πολλά, ένα σχόλιο μόνο, το ποίος είναι επιθετικός και ποίος δεν είναι, είναι κάτι παραπάνω από φανερό στην όμορφη παρέα μας και επίσης καθώς το επίπεδο της συζήτησης ανεβαίνει από το ένα post στο άλλο, δηλώνω ότι περιμένω εν αγωνίως ν ακούσω το "όποιος το λέει είναι" και το "καθρεφτάκι" :p! Πέρα από την πλάκα όμως, εμείς οι άπειροι αν πραγματικά αγαπάμε το ζωάκι μας ας σταματήσουμε να βλέπουμε τα φαντάσματα του κάθε κακόβουλου φιλόζωου που δεν μας αγαπά, και ας ακούσουμε και καμία συμβουλή μπας και μπορέσουμε να προσφέρουμε στο ζωάκι μας την ζωή που του αξίζει. Επίσης πέρα από το είναι δεν είναι εκτροφέας, πρέπει δεν πρέπει, υπάρχει κι ένα θέμα ευθύνης που πρέπει να δεις, παίρνοντας ένα τόσο μικρό σκυλάκι (περίπου τόσο μικρό πήρα και το δικό μου), πρέπει να ξέρεις και να σκεφτείς ότι βάζεις στο σπίτι σου και στην ζωή σου μια τεράστια ευθύνη, σαν να έχεις ένα βρέφος σπίτι σου (που έχεις) και οι ανάγκες και οι απαιτήσεις του από εσένα είναι πολύ μεγάλες και πολύ κρίσιμες, θα πρέπει ν αντικαταστήσεις την μάνα του που την χρειάζεται και τ αδέρφια του και η μάνα δεν είναι εκεί μόνο για το γάλα του είναι και για πολλά αλλά (αν είχα κι εγώ την ευκαιρία να τ αφησώ στην μάνα του θα το έπαιρνα μεγαλύτερο, απλά το δικό μου ήταν θύμα μιας "ανεπιθύμητης" γέννας και χωρίστηκε από την μάνα του), αυτό το κομμάτι είναι το μόνο που μπορώ να πω την γνώμη μου. Ελπίζω να μην μπήκα κι εγώ στην black list.
Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη... Να το χαίρεσαι το σκυλάκι σου.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Και επειδή αναφέρθηκε: Διάβασε παραπάνω, είπα θα μου το χαρίσουν δε θα μου το πουλήσουν. Bye.
Δηλαδη αν χαριζονται παει να πει πως δεν πρεπει να μενουν με την μανα τους ? Οτι ειναι νομιμο δεν ειναι και ηθικο(ή στην περιπτωση σου υγιες) "φιλε" μου.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
μετά απο 60 μέρεις πρέπει να αποχωριστεί την μάνα του..τώρα αν πάθει κάτι η μάνα απο τον θηλασμό που δεν νομίζω, όπως γέννησε έτσι και στην φύση θα είναι αυτό! Ακούγεται κάπως άσχημο αλλά λογικό απο την άλλη ..χμμ?