Αποκτηση Καθαροαιμου Λαμπραντορ Γκολντεν Ριτριβερ


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Τον αριθμό του εκτροφέα σου τον έδωσε?Την επωνυμία του εκτροφείου στη έδωσε? 50 σκυλιά από τον ίδιο εκτροφέα? κλωσσομηχανες έχει? Πόσα θυλικα έχει? Πολλά ερωτήματα.....για ψάξουν.
Τα πάντα θα ψάξω πριν δούμε για κουταβάκι .... Επίσης πρωτησυναντηση ήταν ...
 


An aer

Active Member
16 Μαϊου 2020
25
11
31
Δηλαδή όταν αυτός ο άνθρωπος μου είπε ότι αν θελω pedigree φυσικά προσφέρθηκε να μου φέρει σκυλάκι από Σερβία με το χαρτί του και μου εξήγησε οτι εκει τους υποχρεώνουν ολους...επίσης αυτός έχει δικό του συνεργάτη στο εξωτερικό. Γενικά αυτός είναι 30 χρόνια και έχει δώσει 50 σκυλάκια .... Ότι τον ρώτησα προσφέρθηκε να μου απαντήσει και γενικά μ είπε ότι αν δεν τον εμπιστεύομαι ακόμα μου έδειξε τα χαρτιά του τα πάντα ! Και Μ είπε να ρωτήσω γενικά την πελατεία του και να δω τα σκυλάκια τους
Αυτό ακριβώς σου λέω ότι συνέβη κ σε εμένα.. δεν μου αρνήθηκαν το pedigree.. αλλά καθαρόαιμο, χωρίς αυτό, δεν υφίσταται.. το να σου φέρει ένα χαρτί, μπορεί να είναι κ fake.. ζητά τα στοιχεία αυτού του Σέρβου εκτροφέα, googlαρε τον..αν είναι όντως, σίγουρα θα βρεις στοιχεία του.. ζητά φωτο από τους γονείς του σκυλιου..
Αν δεν σου δώσει τίποτα από τα δύο, κάτι να σε υποψιασεί..
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Αυτό ακριβώς σου λέω ότι συνέβη κ σε εμένα.. δεν μου αρνήθηκαν το pedigree.. αλλά καθαρόαιμο, χωρίς αυτό, δεν υφίσταται.. το να σου φέρει ένα χαρτί, μπορεί να είναι κ fake.. ζητά τα στοιχεία αυτού του Σέρβου εκτροφέα, googlαρε τον..αν είναι όντως, σίγουρα θα βρεις στοιχεία του.. ζητά φωτο από τους γονείς του σκυλιου..
Αν δεν σου δώσει τίποτα από τα δύο, κάτι να σε υποψιασεί..
Και οι φωτό των γονιών μπορεί να είναι και fake γενικά όλα μπορεί να είναι fake αλλα πριν την αγορά θα πάω εκεί να μου τα δώσεις όλα από κοντά ! Και θα υπάρξει ανάλογη ενημέρωση
 
  • Like
Reactions: An aer


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Καλημέρα και από εμένα. Και εγώ στην αρχή έψαχνα σκυλάκι από petshop internet κτλ
Αλλά είδα τη μαγική λέξη puppy mill's Και αυτό ήταν. ...Δεν θα μπορούσα να συγχωρήσω τον εαυτό μου να βοηθούσα και εγώ αυτή την βιομηχανία. .......αλήθεια εψαξες για τα puppy mills????
Από εκεί θα είναι το σκυλάκι σου.....πραγματικά αυτό θες???
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Καλημέρα και από εμένα. Και εγώ στην αρχή έψαχνα σκυλάκι από petshop internet κτλ
Αλλά είδα τη μαγική λέξη puppy mill's Και αυτό ήταν. ...Δεν θα μπορούσα να συγχωρήσω τον εαυτό μου να βοηθούσα και εγώ αυτή την βιομηχανία. .......αλήθεια εψαξες για τα puppy mills????
Από εκεί θα είναι το σκυλάκι σου.....πραγματικά αυτό θες???
Μπορώ να ρωτήσω κάτι κάτι ? Καλημέρα σας !! Γιατί αναγκαστικά όλα τα petshop πρέπει να αγοράσουν από τα puppymills εάν ο συγκεκριμένος μου πει το όνομα του εκτροφείου ?και Μ δείξει τα χαρτιά ?
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Μπορώ να ρωτήσω κάτι κάτι ? Καλημέρα σας !! Γιατί αναγκαστικά όλα τα petshop πρέπει να αγοράσουν από τα puppymills εάν ο συγκεκριμένος μου πει το όνομα του εκτροφείου ?και Μ δείξει τα χαρτιά ?
οχι,δεν ειναι αναγκαστικο οπως λες ολα τα πετ σοπ να αγορασουν κουταβια που θα διαθεσουν προς πωληση απο παπυμιλς,αν αυτο θες να ακουσεις,και ναι,πολλα κουταβια που πουλανε ισως δεν εχουν γεννηθει εκει.
αν μπορουσαμε να βαλουμε ενα ποσοστο ποσα κουταβια ειναι απο παπυμιλς,απο την γεννα του γειτονα που εχει γνωστο τον πετσοπα,απο αλλου και τελος απο εναν εκτροφεα τα ποσοστα θα ειχαν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους και τελευταια θα ηταν τα ποσοστα ενως εκτροφεα..
το εχω ξαναγραψει και θα το ξαναπω μπας και σου μπει η ιδεα.αν εγω ειμαι εκτροφεας και πουλαω εξω μονος τα κουταβια μου 500 γιατι να τα δωσω στον πετσοπα για 200 (γιατι θα εχει κερδος και αυτος απο την μια και εγω σαν εκτροφεας θα πρεπει να ειμαι πιο ακριβως απο αυτον) και να χασω ενα καλο ποσο καθως λογικα δεν θα δωσω μονο ενα κουταβι ετσι..
εχεις δει καμια ετσιρια να λεει οτι το δικο της προιον ειναι κατωτερο απο αλλη αντιστοιχη;;;εταιρια πωλησεις κουταβιων εχει και αυτος που λεει οτι θα στο φερει,τι περιμενεις να σου πει;;;τα συνηθισμενα,εκτροφειο εξωτερικο,πολυ καλα αιματα,γονεις πρωταθλητες,αν θες πεντιγκρυ +200 και εγγυησεις και ολα..αν το μικρο βγαλει κατι θα δεις οτι η εγγυηση που σου προσφερει ειναι να σου αλλαξει το κουταβι..

αν ακομα επιμενεις να παρεις το κουταβι σου απο εκει καντο...
καντο αλλα μην πιαστεις τοσο κοροιδο,πιασου λιγοτερο..με αυτα τα λεφτα πηγαινε μονος ταξιδι και παρτο..50 ευρω θα σου στοιχισει το κουταβι και τα υπολοιπα διαθεσε τα ωστε να κανεις ενα ταξιδακι,να δεις και ξενα μερη..
ειδες;;;σου δινω λυση να κερδισεις 2 πραγματα
 




Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Αγαπητή κυρία μαρεκο, πείτε μου.
Μπορώ να σας βοηθήσω σε κάτι;
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΘΕΜΑΤΟΣ !!! αφού απεριψα το puppyland βρήκα επιτέλους παραθυράκι για να τον αποκαλέσω απατεώνα ! Έπεσα σε ένα petshop που ονομαζεται play house of pets στην Πάτρα !! Ο συγκεκριμένος είναι ταυτόχρονα και εκτροφέας Ροντ βαιλερ και έχει δύο υπέροχα σκυλάκια από Σερβία( κατεβαίνει σε εκθέσεις και έχει αρκετές διακρίσεις ) ! Μου εξήγησε την ιστορία του πως ο ίδιος είχε πέσει παλιότερα θύμα από petshop ( βαριά μορφή δυσπλασίας 5 ) και για αυτό είχε καταφύγει στην Σερβία ο ίδιος για να βρει σκυλιά υγιέστατα και καθαρόαιμα... Αυτός είπε στην αρχή να ανοίξει μετά από χρόνια εμπειριας το δικό του pet shop το οποίο κυρίως πουλάει τροφές περιποιείται τα κουταβάκια και τα φροντίζει ... Ο συγκεκριμένος από ότι είδα σε άρθρα έχει καίριο ρόλο στα αδέσποτα αφού τα βάζει στο μαγαζί του να τα σώσει μεχρι να τους βρει σπιτάκι ! Επίσης, όταν τον ρώτησα γτ να τον εμπιστευτώ κτλπ μου είπε πράγματα που κανένας ιδιώτης δεν μου είχε πει ... Όπως ότι προμηθεύεται σκυλάκια από Σερβία από τον εκτροφέα που γνωρίζει και πηγαίνει συχνά ... Επίσης μου είπε ότι τα δίνει στην τιμή των 750 ευρώ ! Η πιο ψηλή τιμή που έχω ακούσει από petshop ... Ότι δίνει εγγύηση καθαρόαιμιας , υγείας , δυσπλασίας ... Και επίσης ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ότι μου είπε όταν θα πάρω το σκυλάκι και μεγαλώσει ... Αν θέλω να συνεργαστούμε να το πηγαίνουμε σε εκθέσεις μαζί και να τον εμπιστευτώ στην καλή ποιότητα σκυλιών που βρίσκει ! Επίσης μου είπε ότι και για λαμπραντόρ που ήθελε ένας κυρίως ψάχναμε μαζί 2 μήνες μέχρι να βρουν το κατάλληλο!! Τι πιστεύετε ?πραγματικά σε κάποια φάση όταν του είπα ότι δεν εμπιστεύομαι κανέναν και για το πόσο πολύ αγάπη και χώρο και χρόνο έχω και θέλω να δώσω στο κουταβάκι _ παιδί μου ...μου είπε ότι να πάω από κοντά να μιλήσουμε και ότι μαζί με το σκυλάκι (κάτι που δεν μου το είπε άλλο πετ σοπ ) θα παραλάβω από αυτόν ένα χαρτί του εκτροφέα της Σερβίας που πάνω θα έχει τα στοιχεία του την υπογραφή του και τον αριθμό του τσιπ που θα έχει το κουταβάκι για να τον ψάξω και να τον τσεκαρω !
@mareco @AGRIAN
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Δεν υπάρχει "εγγύηση καθαροαιμιας", υπάρχει μόνο το pedigree. Όποιος σου δίνει "χαρτιά με υπογραφές και σφραγίδες" μετά την αγορά του σκύλου, αλλά δεν σου δίνει pedigree θέλει να σε εξαπατήσει. Τέλος.
Με ποιον Έλληνα εκτροφέα ήρθες σε επαφή και τι συζητήσατε;
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Εκθέσεις χωρίς pedigree δεν υπάρχει... επίσης χρειάζεται export pedigree για σκυλιά πού έρχονται από το εξωτερικό. Αυτά τα ξέρει ο κουταβεμπορας από την Πάτρα.. επίσης αν θέλεις να ρωτήσεις για τον εκτροφέα και αν είναι νόμιμος και υπάρχει γέννα καθόλα νόμιμη, στείλε email στον KSS ( κυνολογικος Σερβία)
 
  • Like
Reactions: Spilio


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Δεν υπάρχει "εγγύηση καθαροαιμιας", υπάρχει μόνο το pedigree. Όποιος σου δίνει "χαρτιά με υπογραφές και σφραγίδες" μετά την αγορά του σκύλου, αλλά δεν σου δίνει pedigree θέλει να σε εξαπατήσει. Τέλος.
Με ποιον Έλληνα εκτροφέα ήρθες σε επαφή και τι συζητήσατε;
Μου ειπε οτι τα σκυλια που προμηθευεται απο την σερβια δεν εχουν pedigree αλλα εχουν οι γονεις τους
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Δεν υπάρχει "εγγύηση καθαροαιμιας", υπάρχει μόνο το pedigree. Όποιος σου δίνει "χαρτιά με υπογραφές και σφραγίδες" μετά την αγορά του σκύλου, αλλά δεν σου δίνει pedigree θέλει να σε εξαπατήσει. Τέλος.
Με ποιον Έλληνα εκτροφέα ήρθες σε επαφή και τι συζητήσατε;
Επισης μου ειπε οτι φυσικα αν θελω με pedigree μπορω να εχω και το σκυλακι απλα απο τα 750 θα παει 850
 




Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Εκθέσεις χωρίς pedigree δεν υπάρχει... επίσης χρειάζεται export pedigree για σκυλιά πού έρχονται από το εξωτερικό. Αυτά τα ξέρει ο κουταβεμπορας από την Πάτρα.. επίσης αν θέλεις να ρωτήσεις για τον εκτροφέα και αν είναι νόμιμος και υπάρχει γέννα καθόλα νόμιμη, στείλε email στον KSS ( κυνολογικος Σερβία)
Αυτο θα το ρωτησω μολις με το καλο παω απο το pet shop να συζητησουμε ολα αυτα που μου ειπατε και επισης να μου δωσει τα στοιχεια του εκτροφεα απο σερβια !
 




Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Μ@λ@κιες σου λέει... γέννες από αγγελίες βρίσκει με 50 ευρώ..
Οσοι εχουν παρει απο αυτον ομως και ειναι απο πατρα ειναι πολυ ευχαριστημενοι.. πριν λιγο πηγα να δω ενα golden και πραγματικα εχει μεγαλη διαφορα απο τα αλλα pet shop δεν μπορω να το εξηγησω... επισης οσοι εχουν κανει τεστ καθαροαιμιας βγηκαν 100%
 
  • Haha
Reactions: mareco






ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Επισης μου ειπε οτι φυσικα αν θελω με pedigree μπορω να εχω και το σκυλακι απλα απο τα 750 θα παει 850
Μεγάλη μπίζνα φίλε.... φύγε με πλάγια.20 ευρώ δίνουνε για να σου δώσουν το pedigree...και αυτό μπορεί να είναι άλλου σκύλου με αλλαγμένη ημερομηνία.χαμος με τούς Σέρβους φίλε..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3