Αποκτηση Καθαροαιμου Λαμπραντορ Γκολντεν Ριτριβερ


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Συμφωνώ είναι υψηλη η τιμή.. αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό το πόσο.. τόσοι εκτροφείς.. όλοι Σ αυτά τα λεφτά είναι.. ; εγώ που έψαχνα για dogo argentino και υπήρχαν κ εκτροφείς στα 700 κ έφταναν κ 1200 το ανώτερο.. Και πάλι κάνεις δεν μου έλεγε απόλυτη τιμή εξ αρχής.. όλοι μου έλεγαν ανάλογα το κουτάβι που θα επιλέξω..
Συγκεκριμενα εμενα μου ειπαν μεχρι 1300 ...ξερω ειναι μεγαλη τιμη... μακαρι να με βολευε αληθεια για το κουταβακι θα τα εδινα ολα δεν μετανιωνω τα λεφταπ ου δινω ουτε ειμαι φιλοχρηματος το ψαχνω αρκετα αληθεια ουτε ρωταω εδω μεσα για να σας δουλεψω ουτε να υπερασπιστω τα petshop ουτε τιποτα απλα θελω βοηθεια! ειμαι 3 μηνες ψαχνω παραπ ολυ ρωταω βρισκω απορριπτω
 
  • Like
Reactions: An aer


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Εκτροφέας χωρίς να έχει δηλώσει την γέννα για να έχουν τα κουτάβια pedigreeδεν υπάρχει αδερφέ.ενα διαβατήριο υπάρχη αδερφέ μου. Έλα να σου δώσω 10
Να σε ρωτησω... τοτε γιατι μου ειπε +100 για το pedrigree κερδιζει αυτος ? κερδιζει ο σερβος ? αλλαζει εκτροφεα που βγαζει pedigree ?τι γινεται
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Ευρωπαϊκό διαβατήριο από σκυλιά από Σερβία δεν υπάρχουν ,Η Σερβία δεν είναι στην ευρώπη.θα πάρεις η Βουλγαρικό η ελληνικό..περνάνε από Βουλγαρία όλα τα σκυλιά εκεί υπάρχει λόγος και η άλλη μεγάλη μπίζνα.... τελωνείο.φιλε σου ανοίγουμε τα μάτια.Ο αδερφός μου έζησε 5 χρόνια στην Σερβία λόγο δουλειάς... ξέρω πολλά περισσότερα από εσενα για αυτή την μεγάλη μπίζνα
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Να σε ρωτησω... τοτε γιατι μου ειπε +100 για το pedrigree κερδιζει αυτος ? κερδιζει ο σερβος ? αλλαζει εκτροφεα που βγαζει pedigree ?τι γινεται
Κέρδος όλοι.μεγαλη μπιζνα
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Κέρδος όλοι.μεγαλη μπιζνα
Μπορειτε να μου πειτε τι ερωτησεις πρεπει να του κανω στη συναντηση του μαζι του ?
και τι απαντησεις πρεπει να μου δωσει παρακαλω ?
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Ένα τελευταίο, να ρωτήσω?
Όταν τον πήρες τηλέφωνο και τα μιλήσατε, του είπες οτι θέλεις ένα "Λαμπραντόρ Γκόλντεν Ριτρίβερ", όπως γράφεις στον τίτλο του θέματος?
 
Last edited:




ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Μπορειτε να μου πειτε τι ερωτησεις πρεπει να του κανω στη συναντηση του μαζι του ?
και τι απαντησεις πρεπει να μου δωσει παρακαλω ?
Εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι να κοιτάξεις τι λέει ο νόμος για την εισαγωγη σκύλου από τρίτες χώρες στην Ελλάδα. Πότε μπορεί να μπει ?σε ποια ηλικία? με ποια εμβόλια?και με πόσα και ποια χαρτιά.Φορμα1 φόρμα 5 κλπ. Όσοι έχουν φέρει από τρίτες χώρες ξέρουν..Εδώ με τον κοταβεμπορα ως δια μαγείας εξαφανίζονται όλα αυτά και σου έρχεται το σκυλάκι σπίτι.... μπίζνα τρελή..Ο Σέρβος λέει θέλω πελάτες......Ο Έλληνας λέει θέλω σκυλιά......Ο τελώνης μετράει κεφάλια......σε κάθε σπίτι και μια γεννα στην Σερβία..... Εσύ ακούς και πληρώνεις όλο αυτό το σύστημα......το pedigree έρχεται κατά παραγγελία από παράρτημα του KSS από υπάλληλο που βρίσκει μια γεννα παλιά αλλάζει το όνομα καί έχεις το χαρτάκι έτοιμο.20ευρω.Αν θέλεις export pedigree μιας και έχει και τον αριθμό chip και τα δικά σου στοιχεία επάνω τότε είναι 50ευρω Η μπίζνα δεν γίνεται ποτέ στα κεντρικά του KSS.Η Σερβία έχει μικρά παραρτήματα σε πολλές πόλεις. Ο Έλληνας έχει τόσα να σου πει για να σε μαγέψει....Αυτή είναι η δουλειά του. ψάξουν λίγο ακόμα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
απαντησα λιγο πιο πανω.

Με ελληνες εκτροφεις μιλησα!! βασικα με ολους μιλησα... ολοι τα ιδια ειμαστε οι καλυτεροι, πρωταθλητες σκυλια κτλπ κτλπ... οκαυ το δεχομαι να δω pedigree τους γονεις να διαλεξω κουταβακι να το ελεγχουμε μαζι.. αλλα για πιο λογο ολοι να το δινουν 1500 ευρω ενα κουταβακι ? και εκει πρεπει να χτυσω εμπιστοσυνη και θεωρω οτι σε αυτους τους καιρους ειναι παρα πολλα για ενα κουταβακι που δεν εχω σκοπο να το κανω εκθεσιακο
@Spilio

Mίλησες το Palm Hills μίλησες? Αξιοπρεπέστατο εκτροφείο και μέσα στην αγορά θυμάμαι ότι έδινε και κάποια μαθήματα βασική υπακοής (δηλαδή γλίτωνες και λεφτά από εκπαίδευση). Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη έτσι.

Για το pedigree τα extra 100€ που σου ζητάει ο κουαβέμπορας, όπως είπαν και η άλλοι είναι Pedigree από Photoshop - τέτοια φτιάχνεις μόνος σου και τσάμπα.

Το βασικό πράγμα που χρησιμοποιούν για να πουλήσουν αυτοί οι κουταβέμπορες πάντως είναι η εγγύση επιστροφής. Δεν είναι εγγύηση ότι δεν θα πάθει τίποτα - μην το μπερδεύεις. Είναι εγγύηση "θα το πάρουμε πίσω για να σου δώσουμε άλλο". Γιατί το κάνουν αυτό? Για 2 λόγους:

1. Άνθρωπος που έχει δεθεί συναισθηματικά με το σκύλο του 1 χρόνο, δύσκολα θα τον επιστρέψει ακόμη κι αν έχει σοβαρό πρόβλημα. Εδώ βασίζονται πάρα ολύ.

2. Ακόμη και αν επιστραφεί το προβληματικό εμπόρευμα πίσω, το οποίο δεν ξαναπουλιέται προφανώς, δεν τους είναι πρόβλημα. Δεν κάθονται να το νταντέψουν - πάει κατευθείαν για ευθανασία με συνοπτικές διαδικασίες.

Γι αυτό είναι τόσο άνετοι με την εγγύηση επιστροφής.
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
@TARA @vrmode @ondin @p__nat nat
Εληξα τον θεμα με το καθε petshop. Ξερετε πολλα πραγματα για αυτα...καταλαβα πολλα πραγματα.. Αυτο που θελω να πω ειναι πως εχθες οσο δεν ειδα τι αλλο μου ειχατε γραψει σκεφτομουν πολλα πραγματα πεισμωσα και επειδη ηξερα τι σκυλακι αλλα κυριως γιατι θα ειναι το 5ο μελος της οικογενειας μου και θα το εχω σαν παιδακι μου σε καμια περιπτωση δεν θελω να παιξω με την υγεια του. Ξαναπηρα ολους τους εκτροφεις στην ελλαδα που ειναι στον ΚΟΕ. Υπαρχει μια προφωρικη συμφωνια πιο πολυ με το εκτροφειο iris land πολυ ευγενικοι κτλπ.. Σε λιγο καιρο λογω κορονοιου θα μιλησουμε μεσω skype να μιλησουν και με τους δικους μου ανθρωπους να γνωριστουμε ολοι μαζι. κοντα απριλιο του 2021 θα εχουν γεννα οποτε θα τους γνωρισω απο κοντα τον δεκεμβριο περιπου αν μου επιτρεπουν οι συνθηκες να δω κα ιτους γονεις και παππουδες του κουταβιου..Ολοι εδω στο forum "φωναζετε " γιατι ξερετε τι βρωμια παιζει με τα καημενα τα κουταβακια... απλα ειχα και εγω μια ελπιδα να βρω εναν αξιοπιστο εδω στην πατρα αλλα τζιφος. Ευχαριστω πολυ ολους σας ! οτι νεο υπαρχει θα ενημερωνω απο αυτο το θεμα.
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
@Spilio

Mίλησες το Palm Hills μίλησες? Αξιοπρεπέστατο εκτροφείο και μέσα στην αγορά θυμάμαι ότι έδινε και κάποια μαθήματα βασική υπακοής (δηλαδή γλίτωνες και λεφτά από εκπαίδευση). Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη έτσι.

Για το pedigree τα extra 100€ που σου ζητάει ο κουαβέμπορας, όπως είπαν και η άλλοι είναι Pedigree από Photoshop - τέτοια φτιάχνεις μόνος σου και τσάμπα.

Το βασικό πράγμα που χρησιμοποιούν για να πουλήσουν αυτοί οι κουταβέμπορες πάντως είναι η εγγύση επιστροφής. Δεν είναι εγγύηση ότι δεν θα πάθει τίποτα - μην το μπερδεύεις. Είναι εγγύηση "θα το πάρουμε πίσω για να σου δώσουμε άλλο". Γιατί το κάνουν αυτό? Για 2 λόγους:

1. Άνθρωπος που έχει δεθεί συναισθηματικά με το σκύλο του 1 χρόνο, δύσκολα θα τον επιστρέψει ακόμη κι αν έχει σοβαρό πρόβλημα. Εδώ βασίζονται πάρα ολύ.

2. Ακόμη και αν επιστραφεί το προβληματικό εμπόρευμα πίσω, το οποίο δεν ξαναπουλιέται προφανώς, δεν τους είναι πρόβλημα. Δεν κάθονται να το νταντέψουν - πάει κατευθείαν για ευθανασία με συνοπτικές διαδικασίες.

Γι αυτό είναι τόσο άνετοι με την εγγύηση επιστροφής.
Μιλησα αλλα το iris land μου φανηκε λιγο πιο καλο! ειναι προσωπικη γνωμη... φυσικα θα μπορεσω σιγα σιγα να πηγαινω εκθεσεις να τους παρακολουθω ολους απλα με το iris land συμφωνησαμε σε πιο πολλα θεματα και ειναι πιο ελαστικοι με την τιμη , τα πραγματα που θελει ο σκυλος , οι τροφες ολα..
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Ένα τελευταίο, να ρωτήσω?
Όταν τον πήρες τηλέφωνο και τα μιλήσατε, του είπες οτι θέλεις ένα "Λαμπραντόρ Γκόλντεν Ριτρίβερ", όπως γράφεις στον τίτλο του θέματος?
καλημερα @p__nat του ζητησα ενα golden retriever σκετο !! οχι λαμπραντορ γκολντεν ριτριβερ ! συγγνωμη σου εδωσα λαθος απαντηση
 




Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
ελα μωρεεεε,ιδια ειναι αυτα..το ενα εχει τριχα το αλλο οχι.σιγα.
Φαντάζομαι είναι λιγάκι ειρωνικό το σχόλιο σας ! Γιατί δεν είναι αυτές οι διαφορές εννοως πως αν κάποιος έχει ψάξει για αυτά τα δύο θα δει πόσο διαφέρουν
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εγώ πρόσφατα έψαχνα κατά UK μεριά και δεν βρήκα Λαμπραντόρ λιγότερο από δυόμιση χηναρια ( λίρες ). Θα έχουν μεγάλο πληθωρισμό ή θέλουν να με πιάσουν κότσο.

Φιλαράκι ψώνισε απ' όπου γουστάρεις. Δικά σου τα γένια και τα χτένια.
 
  • Like
Reactions: Spilio


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Πέρα από τα χρηματικά ποσά και την ανηθικότητα της λειτουργίας των puppy mills....

1/Οι αγορές σκύλων μέσω petshop από το εξωτερικό αφορούν ως επι το πλείστον παπυμιλαδικα κουτάβια η κουτάβια εγχώριων ΒΥΒ που παρουσιάζονται ως προερχόμενα από "φημισμένα εκτροφεία του εξωτερικού" . Εννοείται ότι και στις δύο περιπτώσεις και προκειμένου να πειστεί ο αδαής πελάτης, του σερβίρονται όλα τα επιχειρήματα περί "πρωταθλητων γονέων" "εγγυήσεων δυσπλασίας" χωρίς αυτά να αποδεικνύονται από πουθενά.
Το pedigree συνήθως παρουσιάζεται από τον έμπορο ως κάτι περιττό, χρήσιμο μόνο για τους ψωνισμενους των εκθέσεων και πάντα επιβαρύνει την τιμή αγοράς. Εννοείται ότι πουλάνε ως pedigree ένα ψεύτικο χαρτί που δεν αξίζει ούτε το μελάνι του.
Εννοείται επίσης ότι η τιμή πώλησης ενός τέτοιου κουταβιου είναι δεκαπλάσια της αρχικής του αγοράς (μιας και αγοράζεται για 50 ευρώ και πωλείται για 400-500-700) και υποπολλαπλάσια των χρημάτων που έχουν δαπανηθεί για να γεννηθεί.

2/ Οι τιμές των ποιοτικών εκτροφικων κουταβιων στο εξωτερικό είναι συνήθως πολύ πιο ψηλές από την Ελλάδα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι οι όμιλοι της Σκανδιναβίας της φυλής μου (Γκρενενταλ) έχουν οριοθετήσει ως χαμηλότερη τιμή πώλησης ενός κουταβιου τα 1.500 ευρώ , ενώ οι τιμές στο Βέλγιο, Ολλανδία, Γαλλία, ΗΒ αγγίζουν η και ξεπερνούν τα 2.000 ευρώ.

3/ Προσωπικά είμαι πεισμενη 1000/100 ότι το να έρθει ένα ποιοτικό κουτάβι στην Ελλάδα από αξιόλογο εκτροφείο του εξωτερικού είναι εξαιρετικά δύσκολο και σπάνιο, και μπορεί να γίνει εάν και μόνο : ο αγοραστής έχει την ικανότητα να διαλέξει ανάμεσα στα κουτάβια και ο ξένος εκτροφέας έχει πειστεί ότι το κουτάβι του θα έχει μια τέτοια πορεία που θα διαφημίσει την εκτροφή του.
Αν κάποιο από τα δύο δεν ισχύει, θεωρώ ότι το εισαγόμενο κουτάβι θα είναι προϊόν ξεσκαρταρισματος μιας και τα καλύτερα κουτάβια τα κρατά ο εκτροφέας για τον εαυτό του και τους πολύ δικούς του ανθρώπους.
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Πέρα από τα χρηματικά ποσά και την ανηθικότητα της λειτουργίας των puppy mills....

1/Οι αγορές σκύλων μέσω petshop από το εξωτερικό αφορούν ως επι το πλείστον παπυμιλαδικα κουτάβια η κουτάβια εγχώριων ΒΥΒ που παρουσιάζονται ως προερχόμενα από "φημισμένα εκτροφεία του εξωτερικού" . Εννοείται ότι και στις δύο περιπτώσεις και προκειμένου να πειστεί ο αδαής πελάτης, του σερβίρονται όλα τα επιχειρήματα περί "πρωταθλητων γονέων" "εγγυήσεων δυσπλασίας" χωρίς αυτά να αποδεικνύονται από πουθενά.
Το pedigree συνήθως παρουσιάζεται από τον έμπορο ως κάτι περιττό, χρήσιμο μόνο για τους ψωνισμενους των εκθέσεων και πάντα επιβαρύνει την τιμή αγοράς. Εννοείται ότι πουλάνε ως pedigree ένα ψεύτικο χαρτί που δεν αξίζει ούτε το μελάνι του.
Εννοείται επίσης ότι η τιμή πώλησης ενός τέτοιου κουταβιου είναι δεκαπλάσια της αρχικής του αγοράς (μιας και αγοράζεται για 50 ευρώ και πωλείται για 400-500-700) και υποπολλαπλάσια των χρημάτων που έχουν δαπανηθεί για να γεννηθεί.

2/ Οι τιμές των ποιοτικών εκτροφικων κουταβιων στο εξωτερικό είναι συνήθως πολύ πιο ψηλές από την Ελλάδα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι οι όμιλοι της Σκανδιναβίας της φυλής μου (Γκρενενταλ) έχουν οριοθετήσει ως χαμηλότερη τιμή πώλησης ενός κουταβιου τα 1.500 ευρώ , ενώ οι τιμές στο Βέλγιο, Ολλανδία, Γαλλία, ΗΒ αγγίζουν η και ξεπερνούν τα 2.000 ευρώ.

3/ Προσωπικά είμαι πεισμενη 1000/100 ότι το να έρθει ένα ποιοτικό κουτάβι στην Ελλάδα από αξιόλογο εκτροφείο του εξωτερικού είναι εξαιρετικά δύσκολο και σπάνιο, και μπορεί να γίνει εάν και μόνο : ο αγοραστής έχει την ικανότητα να διαλέξει ανάμεσα στα κουτάβια και ο ξένος εκτροφέας έχει πειστεί ότι το κουτάβι του θα έχει μια τέτοια πορεία που θα διαφημίσει την εκτροφή του.
Αν κάποιο από τα δύο δεν ισχύει, θεωρώ ότι το εισαγόμενο κουτάβι θα είναι προϊόν ξεσκαρταρισματος μιας και τα καλύτερα κουτάβια τα κρατά ο εκτροφέας για τον εαυτό του και τους πολύ δικούς του ανθρώπους.
Αυτά είπαμε και με το εκτροφείο από όπου προσπαθούμε να φτιάξουμε μια σχέση εμπιστοσύνης (iris land ) μου τα εξήγησε όλα αναλυτικά και πόσα ακόμα θα μου πει κατά την συνάντηση μας ! Μιλήσαμε για τα γονίδια την κληρονομικότητα ... Και το πας ανά γενιά οι μεγάλοι εκτροφείς οι διαφημιζομενοι από Ισπανία Νορβηγία και Ρωσία εκτρέφουν τα σκυλάκια τους ! Τέλος πάντων είναι πάρα πολλά πράγματα και πάρα πολλές ώρες συζήτησης για αυτά τα θέματα ...
 


cutter

Member
6 Απριλίου 2013
9
3
Καλημέρα παιδιά, δεν ανοίγω καινούριο θέμα γιατί έχω απορία σχετική με αυτά που συζητάτε εδώ.

Γνωστός μου που έμαθε πως ψάχνω για golden, τηλεφώνησε σε φίλο του ο οποίος είναι εκπαιδευτής σκύλων και εισαγωγέας σκύλων και προσφέρθηκε να μου βρει σκύλο σε 2 μήνες. Έχοντας διαβάσει αυτά που υπάρχουν εδώ, είναι πολύ επιφυλακτικός. Δεν έχω μιλήσει μαζί του ακόμα, εννοείται πως ξέρω το όνομα του και τον έψαξα online, είναι πράγματι εκπαιδευτής σκύλων, έχει βγει στην τηλεόραση για θέματα συμπεριφοράς ζώων αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία στον χώρο, θέλω να ρωτήσω και την γνώμη σας.

Αν υποθέσουμε πως μιλήσω απευθείας μαζί του και συμφωνήσουμε να επιλέξω εγώ μέσω φωτογραφιών το κουτάβι που θα μου στείλει, αν μαζί με το κουτάβι μου δώσει και το pedigree του, υπάρχει περίπτωση αυτός ο άνθρωπος να είναι σε επαφή με πραγματικούς εκτροφείς κι όχι από puppy mills?

Δεν αναφέρομαι σε άλλα χαρτιά ή σε αόριστες εγγυήσεις ή υποσχέσεις του τύπου ξέρω τα σκυλιά, αν έχεις στο μέλλον πρόβλημα φέρτο μου πίσω κλπ, όλα αυτά είναι κόκκινες σημαίες. Αναφέρομαι μόνο στην περίπτωση που του μιλήσω και δεχτεί να μου δείξει τα σκυλιά του εκτροφέα για να δω το σκυλάκι που θα επιλέξω (και ίσως για να καταλάβω τι ποιότητα ζωής έχει εκεί που ζει) και μόνο σε περίπτωση που δεχτεί να μου στείλει και το pedigree.

Αντιλαμβάνομαι πως μπορεί άλλο να μου δείξει κι άλλο να μου στείλει, πως ακόμα και το pedigree να είναι πλαστό και μετά τρέχα γύρευε, αλλά δεν θέλω να καταδικάζω ανθρώπους που μπορεί να είναι στο κάτω κάτω να έντιμοι, λόγω καχυποψίας μου. Τι λέτε? Αξίζει να το ψάξω?
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν υποθέσουμε πως μιλήσω απευθείας μαζί του και συμφωνήσουμε να επιλέξω εγώ μέσω φωτογραφιών το κουτάβι που θα μου στείλει, αν μαζί με το κουτάβι μου δώσει και το pedigree του, υπάρχει περίπτωση αυτός ο άνθρωπος να είναι σε επαφή με πραγματικούς εκτροφείς κι όχι από puppy mills?
Κανένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα έδινε κουτάβι του σε κάποιον μεσάζοντα.
Δίνω έμφαση στο "σοβαρός", γιατί πλέον και οι λέξεις έχουν χάσει την σημασία τους και πολλοί έμποροι, κουταβοπαραγωγοί και εισαγωγείς, αυτοαποκαλούνται "εκτροφείς".
Θα πρότεινα να απευθυνθείς απευθείας σε εκτροφείς της φυλής που επιθυμείς, που κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους ώστε να φέρουν στον κόσμο υγιή και τυπικά για την φυλή τους κουτάβια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3