Αποκτηση νεου σκυλου


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ακριβως αυτο που λες @Hammer
Αγριεύουμε επιτηδες ισορροπημενους σκυλους ενω απο γεννημενους φυλακες και μαχητες κανουμε καναπεδες... κατ'εμε ειναι και τα 2 το ιδιο κακο.
Σε καμια περιπτωση δεν θα επαιρνα δυναμικο σκυλο για να τον κανω πιο ηπιο. Ασε που η επιθετικοτητα προς αλλα σκυλια ποτε δεν διορθωνεται 100%, μονο περιοριζεται μεχρι ενος σημειου.

ΥΓ ξεθαψα μια φωτο με τον Ηρωα να παιζει με ΡΡ. Αστειρωτα αρσενικα και τα 2, το ΡΡ ουτε ιχνος επιθετικοτητας
Αυτο δεν σημαινει φσκ οτι ειναι αρνια αλλα καμια, μα καμια σχεση με τα πιτοειδη

FB_IMG_1532262248341.jpg
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ακριβως αυτο που λες @Hammer
Αγριεύουμε επιτηδες ισορροπημενους σκυλους ενω απο γεννημενους φυλακες και μαχητες κανουμε καναπεδες... κατ'εμε ειναι και τα 2 το ιδιο κακο.
Σε καμια περιπτωση δεν θα επαιρνα δυναμικο σκυλο για να τον κανω πιο ηπιο. Ασε που η επιθετικοτητα προς αλλα σκυλια ποτε δεν διορθωνεται 100%, μονο περιοριζεται μεχρι ενος σημειου.

ΥΓ ξεθαψα μια φωτο με τον Ηρωα να παιζει με ΡΡ. Αστειρωτα αρσενικα και τα 2, το ΡΡ ουτε ιχνος επιθετικοτητας
Αυτο δεν σημαινει φσκ οτι ειναι αρνια αλλα καμια, μα καμια σχεση με τα πιτοειδη

View attachment 68521
Οτι ειναι κυνηγος, και ειδικα μεγαλου θηραματος θελει προσοχη παντα.
Οπως κι αν το μεγαλωσεις, καπου βαθια μεσα στα γονιδια του κοιμουνται οι παππουδες του.
 
  • Like
Reactions: Eroe




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οτι ειναι κυνηγος, και ειδικα μεγαλου θηραματος θελει προσοχη παντα.
Οπως κι αν το μεγαλωσεις, καπου βαθια μεσα στα γονιδια του κοιμουνται οι παππουδες του.
Φυσικα, και αυτο τονισα στα προηγουμενα μηνυματα.
Αλλα αλλο κυνηγος κι αλλο μονομαχος
Μιλαμε για εντελως διαφορετικη ψυχολογια.
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Το που θα τον αφηνω ειναι το σοβαροτερο μου προβλημα, πιστευω. Και για αυτο ψαχνω μια πιο σταθερη λυση απο φιλους/συγγενεις. Να ξερω δηλαδη οταν χρειαστει θα ειναι εκει. Το μυαλο μου πηγε σε φιλους και συγγενεις διοτι θεωρησα πως θα ειναι πιο φιλικα, πιο οικεια επειδη θα ειναι με δικους του ανθρωπους. Ενα ξενοδοχειο ζωων πιστευω ειναι καλυτερη λυση. Φυσικα γνωριζοντας οτι ειναι σε καλα χερια.

Μπορω να καταλαβω το οτι ειναι δυσκολο για καποιον που δεν τον εχει στη καθημερινοτητα του να του ειναι δυσκολο να τον κουμανταρει. Ακομα και για τον ιδιο τον ιδιοκτητη θα υπαρχουν δυσκολες στιγμες. Για αυτο και θελω να τους κανω μερος της εκπαιδευσης. Να ξερει πως οταν λειπω εγω, η αδερφη μου θα ειναι το αφεντικο πχ. Ειναι πολυ μεγαλη ευθυνη. Το ξερω. Ειχαμε σκυλο, μικρο μεν, αλλα 5 ατομα σαν οικογενεια. Τωρα θα τον εχω μονος μου. Ολα αυτα τα ξερω και προσπαθω να σκεφτω σωστα πριν το παρω.

Καλως ή κακως, αυτες ειναι οι φυλες που με γοητεψαν και θελω να βαλω στη ζωη μου. Με το ΡΡ να κραταει τη σκυταλη.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Το που θα τον αφηνω ειναι το σοβαροτερο μου προβλημα, πιστευω. Και για αυτο ψαχνω μια πιο σταθερη λυση απο φιλους/συγγενεις. Να ξερω δηλαδη οταν χρειαστει θα ειναι εκει. Το μυαλο μου πηγε σε φιλους και συγγενεις διοτι θεωρησα πως θα ειναι πιο φιλικα, πιο οικεια επειδη θα ειναι με δικους του ανθρωπους. Ενα ξενοδοχειο ζωων πιστευω ειναι καλυτερη λυση. Φυσικα γνωριζοντας οτι ειναι σε καλα χερια.

Μπορω να καταλαβω το οτι ειναι δυσκολο για καποιον που δεν τον εχει στη καθημερινοτητα του να του ειναι δυσκολο να τον κουμανταρει. Ακομα και για τον ιδιο τον ιδιοκτητη θα υπαρχουν δυσκολες στιγμες. Για αυτο και θελω να τους κανω μερος της εκπαιδευσης. Να ξερει πως οταν λειπω εγω, η αδερφη μου θα ειναι το αφεντικο πχ. Ειναι πολυ μεγαλη ευθυνη. Το ξερω. Ειχαμε σκυλο, μικρο μεν, αλλα 5 ατομα σαν οικογενεια. Τωρα θα τον εχω μονος μου. Ολα αυτα τα ξερω και προσπαθω να σκεφτω σωστα πριν το παρω.

Καλως ή κακως, αυτες ειναι οι φυλες που με γοητεψαν και θελω να βαλω στη ζωη μου. Με το ΡΡ να κραταει τη σκυταλη.
Υπαρχουν 2 ατομα να σου συστησω που ειναι και εκπτες και εχουν και ξενοδοχεια. Αν θελεις σου στελνω τα στοιχεια τους.
 
  • Like
Reactions: alexxela




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Υπαρχουν 2 ατομα να σου συστησω που ειναι και εκπτες και εχουν και ξενοδοχεια. Αν θελεις σου στελνω τα στοιχεια τους.
@Eroe είναι άσχετο με το θέμα αυτό αλλά σε παρακαλώ στείλε και σε μένα τα πανσιόν στη Θεσσαλονίκη που τα εμπιστεύεσαι εσύ (με τιμούλες αν θες)
 
  • Like
Reactions: Eroe


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το που θα τον αφηνω ειναι το σοβαροτερο μου προβλημα, πιστευω. Και για αυτο ψαχνω μια πιο σταθερη λυση απο φιλους/συγγενεις. Να ξερω δηλαδη οταν χρειαστει θα ειναι εκει. Το μυαλο μου πηγε σε φιλους και συγγενεις διοτι θεωρησα πως θα ειναι πιο φιλικα, πιο οικεια επειδη θα ειναι με δικους του ανθρωπους. Ενα ξενοδοχειο ζωων πιστευω ειναι καλυτερη λυση. Φυσικα γνωριζοντας οτι ειναι σε καλα χερια.

Μπορω να καταλαβω το οτι ειναι δυσκολο για καποιον που δεν τον εχει στη καθημερινοτητα του να του ειναι δυσκολο να τον κουμανταρει. Ακομα και για τον ιδιο τον ιδιοκτητη θα υπαρχουν δυσκολες στιγμες. Για αυτο και θελω να τους κανω μερος της εκπαιδευσης. Να ξερει πως οταν λειπω εγω, η αδερφη μου θα ειναι το αφεντικο πχ. Ειναι πολυ μεγαλη ευθυνη. Το ξερω. Ειχαμε σκυλο, μικρο μεν, αλλα 5 ατομα σαν οικογενεια. Τωρα θα τον εχω μονος μου. Ολα αυτα τα ξερω και προσπαθω να σκεφτω σωστα πριν το παρω.

Καλως ή κακως, αυτες ειναι οι φυλες που με γοητεψαν και θελω να βαλω στη ζωη μου. Με το ΡΡ να κραταει τη σκυταλη.
Μια αλλη προσεγγιση ειναι να μετακομισεις σε σπιτι με αυλη, αν δεν εχεις ηδη, που να πληρει ολες τις προυποθεσεις (να μην υπαρχει κανενας τροπος να βγει ο σκυλος) και οταν λειπεις καποιος να μενει στο σπιτι μαζι του.
Για μια βδομαδα την παλευει στο χαλαρο.
Ετσι δεν υπαρχει η αναγκη για 2 και 3 βολτες την ημερα.
Μειωνεις κατα πολυ την πιθανοτητα να γινει στραβη και ο σκυλος ειναι στο σπιτι του με δικους του.
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Ιδανικα θα ειχα ενα τετοιο σπιτι και 2 ΡΡ. :D

Δυστυχως ομως τα πραματα εχουν ετσι, μενω σε μικρο διαμερισμα, η δουλεια μου ειναι αυτη οπως και η ζωη μου. Παρολαυτα, εχω μπολικη αγαπη να του προσφερω.
 
  • Like
Reactions: stefanosk and Eroe


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@Verve
Το θέμα της επιθετικότητας σε άλλα σκυλιά, της συμπεριφοράς αλλά και της καθημερινής άσκησης λύνεται με εκπαίδευση. Αν δεν μπορείς τότε ένας εκπαιδευτής που έχει γνώσει από δυναμικές φυλές θα μπορεί να σε βοηθήσει. Το ιδανικό είναι να βρείς πρώτα αυτόν και μετά να πάρεις τον σκύλο.
Η εκπαίδευση θα βοηθήσει στη διαχείριση του σκύλου (πριν) την ώρα της κρίσης αλλά δεν θα του αλλάξει το dna. Γεγονός είναι ότι δεν σηκώνουν γρύλισμα στο σπαθί τους και όταν θα εμπλακούν στον καυγά θα εμπλακούν για να τον "τερματίσουν". Άπαξ και βουτήξει άλλο σκύλο δεν πα να κοπανιούνται δέκα εκπαιδευτές μαζί και ο σίζαρ μίλαν να κάνει τάματα στην Τήνο. Με δεδομένο ότι ο άνθρωπος που άνοιξε το θέμα θα αφήνει αυτό το σκύλο σε άλλο άτομο, αρκετά συχνά, που δεν θα είναι το αφεντικό, ο χαρακτήρας αυτός είναι πρόβλημα.

Τέλος ως προς το ρίτζαμπακ το θεωρώ εξίσου προβληματικό λόγω όγκου/βάρους, το να το αφήσεις σε κάποιον τρίτο. Μπορεί να γίνει η στραβή, να του βγάλει το χέρι και το σκυλί να φύγει απλά χωρίς χειριστή. Οι δυνατότητες διαχείρισης του σκύλου είναι αντιστρόφως ανάλογες με το βάρος και τον όγκο του όταν συμβεί το επεισόδιο.

Στα σταφ δεν ξέρω ποιους εκτροφείς θέλεις να προτείνεις, αλλά θα σου 'λεγα κράτα μικρό καλάθι. Κάποιος μπορεί να εκτρέφει λαχανοντολμάδες σε παραγωγή φασόν, κάποιος να έχει κάνει κάπου κάποτε κάτι αλλαξοκολιές στο pedigree, κάποιον κάποτε τον έψαχναν οι μισοί ιδιοκτήτες για τα χαρτιά του σκύλου που δεν πήραν ποτέ... Ποπκορν και καλή διάθεση να υπάρχει. :D
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and Hammer


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Ναι και για αυτό που περιγράφεις θα πρέπει ο ιδιοκτήτης και ο όποιος άλλος να μάθει χειρισμό για να αποφεύγει αυτές τις καταστάσεις. Γίνεται, δεν είναι αδύνατο. Κατά τα άλλα και αδέσποτο να μαζέψεις δεν ξέρεις πώς θα στα φέρει η μοίρα, από άποψη επιθετικότητας...

Νομίζω το είχα κάπου ακούσει αυτό για τα χαρτιά αλλά δεν θυμάμαι τί και πώς καθόλου..! Υπάρχει θρέντ;

Εγώ τα στοιχεία των εκτροφέων της τελευταίας έκθεσης μπορώ να του στείλω, μέχρι εκεί...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Νταξ τα 35 κιλα του ΡΡ δεν τα θεωρω τεραστιο βαρος. Μην αρχισει να σκεφτεται ο θεματοθετης οτι προκειται για κατι σαν εκεινο το θηριο της Κεντρικης Ασιας :)
Γενικα δεν ειναι παρορμητικα σκυλια τα ΡΡ, ενα σταφυ πιο ευκολα σου βγαζει ωμο. Βεβαια στην εφηβεια η αμα ο σκυλος ειναι αντιδραστικος γενικα σαν ατομο θελει αρκετα δυνατο χειριστη αλλα να μην τα παραλεμε :)
 
  • Like
Reactions: alexxela


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλα ζυγισμενα 35 κιλα και βαρια @@ αμα ειναι ασπαστο ομως
Rhodesian-Ridgebacks-with-hog.jpg
Απο τις φυλες που μου αρεσουν πολυ.
Ειναι εκπαιδευσιμο, παρα πολυ δυνατο για τα κιλα του, θαρραλεο και προσαρμοσμενο σε ζεστο κλιμα, οτι πρεπει για outdoor καταστασεις στην Ελλαδα.
Για σκυλος πολης, δεν θα το ελεγα, εκτος αν παιρνεις τα βουνα συχνα πυκνα, ισως τοτε ναι.
Το κατατασσω σιγουρα στις δυναμικες, απαιτητικες φυλες.
 
  • Like
Reactions: stefanosk and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Απαιτητηκες σιγουρα.
Δυναμικες... νταξ για μενα δυναμικος ειναι ο σκυλος που μπορει ευκολα να γινει απειλη για ανθρωπους και αλλους σκυλους. Το ΡΡ δεν ειναι ετσι αν ειναι σωστης εκτροφης. Επιθετικο, ανισορροπο, καχυποπτο ΡΡ = αισχος.
Σημερα παιζαμε στο σκυλοπαρκο με μια νεαρη θηλυκια. Εξαιρετικα ηρεμο σκυλι που ταυτοχρονα εχει φοβερη δυναμη αλλα δεν την χαραμιζει για μαλακιες. Εφερα τον θεματοθετη σε επαφη με τον ιδιοκτητη της, μπορει να του δωσει καμια συμβουλη.
Βεβαια χρειαζεται εξοχη και φυση. Εδω συμφωνω απολυτα. Αλλα οσο για το τι να φοβαμαι, αμα ειχα ΡΡ πιο πολυ θα φοβομουν για τα ζαρκαδια κ τα αγριοκατσικα στο βουνο παρα για σκυλια στην πολη. Οπως δειχνει κι η φωτο σου ειναι σκυλοι ομαδικης εργασιας, πραγμα που σημαινει οτι ξερουν να συνεργαζονται με ισους και να προστατευουν τους αδυναμους (κουταβια κλπ).
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Απαιτητηκες σιγουρα.
Δυναμικες... νταξ για μενα δυναμικος ειναι ο σκυλος που μπορει ευκολα να γινει απειλη για ανθρωπους και αλλους σκυλους. Το ΡΡ δεν ειναι ετσι αν ειναι σωστης εκτροφης. Επιθετικο, ανισορροπο, καχυποπτο ΡΡ = αισχος.
Σημερα παιζαμε στο σκυλοπαρκο με μια νεαρη θηλυκια. Εξαιρετικα ηρεμο σκυλι που ταυτοχρονα εχει φοβερη δυναμη αλλα δεν την χαραμιζει για μαλακιες. Εφερα τον θεματοθετη σε επαφη με τον ιδιοκτητη της, μπορει να του δωσει καμια συμβουλη.
Βεβαια χρειαζεται εξοχη και φυση. Εδω συμφωνω απολυτα. Αλλα οσο για το τι να φοβαμαι, αμα ειχα ΡΡ πιο πολυ θα φοβομουν για τα ζαρκαδια κ τα αγριοκατσικα στο βουνο παρα για σκυλια στην πολη. Οπως δειχνει κι η φωτο σου ειναι σκυλοι ομαδικης εργασιας, πραγμα που σημαινει οτι ξερουν να συνεργαζονται με ισους και να προστατευουν τους αδυναμους (κουταβια κλπ).
Οι σκυλοι της φωτο ομως, κατα 99,9% γεννηθηκαν μεσα σε αγελη, μεγαλωσαν με την αγελη και ζουν μαζι 24/7.
Ειναι προφανως εργαζομενα ζωα αρα εκτονωνονται οσο τους χρειαζεται, με τον πιο καταλληλο τροπο για την φυλη, κανουν αυτο για το οποιο γεννηθηκαν.
Ενα ριτζμπακ εργασιακης γραμμης πρεπει να εχει επιθετικοτητα για να δουλεψει, αλλα σιγουρα οχι προς τους αλλους σκυλους.
Σε κατασταση περιορισμου, οπως η ζωη στην πολη χωρις επαρκη εκτονωση, δεν ξερεις τι χαρακτηρα μπορει να βγαλει...
Την επιθετικοτητα προς σκυλους του ιδιου φυλου την θεωρω πολυ πιθανη.
Σιγουρα δεν ειναι σκυλος "απαγορευτικος" για καποιον που θελει να ασχοληθει σοβαρα αλλα δεν τον θεωρω σκυλο που θα λειψω ας πουμε δεκα μερες και θα τον αφησω στη θεια μου να μου τον βγαζει βολτες, δεν μου αρεσει σαν ιδεα...
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σιγουρα δεν ειναι σκυλος "απαγορευτικος" για καποιον που θελει να ασχοληθει σοβαρα αλλα δεν τον θεωρω σκυλο που θα λειψω ας πουμε δεκα μερες και θα τον αφησω στη θεια μου να μου τον βγαζει βολτες, δεν μου αρεσει σαν ιδεα...
Μην μου το χαλάς τώρα :p φίλατε @Hammer , είπαμε όλα τα σκυλιά κάνουν για διαμερίσματα. Έχεις γράψει για λιβάδια και αγέλες, μπας και σε τσίμπησαν μέλισσες, τι είναι αυτά, please.... :p

Καλά πάει μέχρι εδώ το θέμα, το παρακολουθώ βήμα - βήμα. Δημητράκη συμφωνείς ;
 
Last edited:


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Ιδανικα κανενα σκυλι δεν ειναι να το αφηνεις σε θειες και ξαδερφια. Αν και για καλυτερα θα κοιταξω ξενωνα/ξενοδοχειο ζωων. Αυτο εχουμε ομως.
Για διαμερισμα το ΡΡ εχω διαβασει/εχω δει/εχω ενημερωθει απο ιδιοκτητη και εκτροφεα οτι κανει μια χαρα. Ουτε που ακουγεται, ολη μερα στο καναπε. Παντα ομως αφου εκτονωθει οσο πρεπει. Αλλιως και ζημιαρικο γινεται, και γαυγιζει. Λογικο. Αναμενομενο.
Θελω να ασχοληθω σοβαρα. Εχω αρκετο ελευθερο χρονο περα απο τα ταξιδια και ειμαι προθυμος να τον αφιερωσω. Και προσπαθω να μαθω οσα μπορω για να δω αν γινεται οντως να συμβιωσω μαζι του. Δεν βιαζομαι να το παρω.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Eroe and Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Μην μου το χαλάς τώρα :p φίλατε @Hammer , είπαμε όλα τα σκυλιά κάνουν για διαμερίσματα. Έχεις γράψει για λιβάδια και αγέλες, μπας και σε τσίμπησαν μέλισσες, τι είναι αυτά, please.... :p

Καλά πάει μέχρι εδώ το θέμα, το παρακολουθώ βήμα - βήμα. Δημητράκη συμφωνείς ;
Οχι δεν πηγα σημερα:(
Θα παω αυριο να με τσιμπησουν τα κοριτσα στα λιβαδια:)
Το θεμα καλα παει αλλα δε με λενε Δημητρακη...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ιδανικα κανενα σκυλι δεν ειναι να το αφηνεις σε θειες και ξαδερφια. Αν και για καλυτερα θα κοιταξω ξενωνα/ξενοδοχειο ζωων. Αυτο εχουμε ομως.
Για διαμερισμα το ΡΡ εχω διαβασει/εχω δει/εχω ενημερωθει απο ιδιοκτητη και εκτροφεα οτι κανει μια χαρα. Ουτε που ακουγεται, ολη μερα στο καναπε. Παντα ομως αφου εκτονωθει οσο πρεπει. Αλλιως και ζημιαρικο γινεται, και γαυγιζει. Λογικο. Αναμενομενο.
Θελω να ασχοληθω σοβαρα. Εχω αρκετο ελευθερο χρονο περα απο τα ταξιδια και ειμαι προθυμος να τον αφιερωσω. Και προσπαθω να μαθω οσα μπορω για να δω αν γινεται οντως να συμβιωσω μαζι του. Δεν βιαζομαι να το παρω.
Καλη τυχη στην αναζητηση σου φιλε μου ειναι πραγματι φοβερα σκυλια αξιζουν
 
  • Like
Reactions: Verve


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU