Απορίες για απόκτηση Rottweiler κουταβιού


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα κουτάβι Rottweiler. Μία επιθυμία που υπάρχει μέσα μου εδώ και αρκετά χρόνια και έχει πλέον ωριμάσει. Προσπαθώ να ενημερώνομαι για την ράτσα και γενικότερα για κάποια πράγματα που απαιτούνται γενικότερα με την απόκτηση ενός σκύλου. Η εμπειρία μου στην συμβίωση σκύλου είναι πολύ μικρή (στην εφηβεία μου είχαμε για κάποιο διάστημα ένα ημίαιμο αλλά δεν είχαμε και την ανάλογη κυνοφιλική παιδεία για να καταφέρουμε να συνυπάρξουμε αρμονικά, οπότε και το δώσαμε).
Από τότε βέβαια έχουν περάσει αρκετά χρόνια και η αγάπη μου για τον σκύλο έχει μείνει ένας ανεκπλήρωτος καημός. Τον τελευταίο χρόνο οι συνθήκες της ζωής μου είναι πλέον αρκετά πιο ευνοϊκές από ότι στο παρελθόν και έχει αναθερμανθεί η προοπτική αυτή. Φυσικά ο σκοπός μου είναι η απόκτηση του κουταβιού να γίνει από έναν σωστό εκτροφέα. Και πρέπει να ομολογήσω πως σε μεγάλο βαθμό αυτό επηρεάστηκε από αρκετό διάβασμα στο forum καθώς και άλλα άρθρα σχετικά με την πρακτική των PUPPY MILLS και του ΒΥΒ. Τα προηγούμενα χρόνια ανήκα και εγώ στην κατηγορία των αφελών/ανίδεων μεν, καλοπροαίρετων συνήθως δε, που τα έβλεπα όλα τα ίδια χωρίς να αναρωτιέμαι και πολύ για το πως έφτασαν στην "βιτρίνα" λίγο πριν την πώληση τους.

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας στα εξής:
  • Στην επιλογή σωστού εκτροφέα. Έχω ήδη επισκεφτεί τον πρώτο που είναι κοντά στην περιοχή μου ( μένω Αθήνα ) και περιμένω απάντηση για ραντεβού σε κάποιο άλλο εκτροφείο. Δεν ξέρω όμως τι να προσέξω σε ένα pedigree ( ακόμα και για την εγγυρότητα του ) όπως και στις εξετάσεις που κάνουν. Και ποιες είναι αυτές οι εξετάσεις που θα πρέπει να έχουν γίνει για να διασφαλίζουν ( όσο μπορεί να διασφαλιστεί ) η υγεία ενός σκύλου. Άντε και μου δείχνουν μία ακτινογραφία για ελεύθερο δυσπλασίας, DNA κλπ. Πως θα ξέρω εγώ ότι αφορούν τον σκυλάκο που έχω επιλέξει ή έναν οποιοδήποτε άλλον. Sorry για τις ερωτήσεις αλλά δεν έχω ξαναδεί τέτοια έγγραφα. Θα βοηθούσε εδώ αν κάποιοι ιδιοκτήτες μπορούσαν να προτείνουν τους εκτροφείς που ξέρουν από την εμπειρία τους και είναι σωστοί ή αυτό δεν είναι επιτρεπτό;
  • Στην μεταφορά του σκύλου. Εδώ έχω έναν προβληματισμό καθώς δεν διαθέτω αυτοκίνητο ( μηχανόβιος γαρ ). Φυσικά όποτε θέλω να κάνω κάποιο ταξίδι νοικιάζω αυτοκίνητο αλλά για κάποιες άλλες ανάγκες ( μη προγραμματισμένες ) δεν ξέρω πως θα κάλυπτα την μεταφορά του. Θα είναι πρόβλημα πιστεύετε αυτό;
  • Παιδιά δεν υπάρχουν στο σπίτι μου και εργάζομαι στο γραφείο 3 φορές την εβδομάδα με 8ωρη απασχόληση και τις υπόλοιπες 2 τηλεργασία. Θεωρείτε πως θα είναι πρόβλημα να μένει μόνος του για αυτές τις ώρες;
  • Τέλος όσο αφορά την εκπαίδευση θα ήθελα να την κάνω εγώ. Και αναφέρομαι στην προεκπαίδευση και βασική υπακοή. Θέλω να έχω έναν ισορροπημένο σκύλο και γνωρίζω ότι είναι απαραίτητη η κοινωνικοποίηση του και η απαραίτητη εκπαίδευση. Έχω την όρεξη και τον χρόνο να το κάνω και δεν θα ήθελα να αφήσω το κουτάβι σε κάποιον εκπαιδευτή για καιρό. Είμαι διατεθειμένος ακόμα και να παρακολουθήσω κάποια σεμινάρια εκπαιδευτή σκύλων προκειμένω να μάθω να το κάνω πριν τον πάρω. Είναι εφικτό πιστεύετε αυτό ή είναι μονόδρομος ο επαγγελματίας εκπαιδευτής για αυτήν την ράτσα;
Συγγνώμη για το κατεβατό και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες σας
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
372
249
dog-place.blogspot.com
τα ροτβαιλερ δεν ειναι σκυλια για αρχαριους, θελουν καποιον εμπειρο που να μπορει να διακρινει το οποιοδηποτε προβλημα εν τη γενεσει του και που να ξερει πως ακριβως να τους συμπεριφερθει. θα σου προτεινα καλυτερα να ασχοληθεις με καποια φιλοζωικη για λιγο, να βγαζεις βολτα τα σκυλια τους, για να δεις διαφορες συμπεριφορες απο μικρα και μεγαλα σκυλια και πως αντιμετωπιζονται. οσο και να εχεις διαβασει, η πραγματικοτητα ειναι πολυ διαφορετικη και δυσκολη.
 
  • Like
Reactions: Siegfried and Ans


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
688
Και εγω συμφωνω οτι για αρχαριους το ροτβαιλερ δεν ειναι ιδανικο ομως αν εχεις αποφασησει οτι αυτο θα παρεις κανε μαθηματα με εναν εκπαιδευτη εστω για λιγο. Αφου ανεφερες να παρακολουθησεις και σεμιναρια ποια ειναι η διαφορα οταν ερθει το κουταβι να κανετε μαζι καποια μαθηματα. Σε καμια περιπτωση δεν στελνουμε το σκυλι να εκπαιδευτει με αλλος ανθρωπους χωρις να εισαι εσυ εκει. Για το αυτοκινητο που ανεφερες οτι δεν εχεις μονο σε επειγοντα μπορει να δημιουργησει προβλημα αλλα φανταζομαι καποιος θα μπορεσει να σε παει αν χτυπα ξυλο χρειαστει.
 
  • Like
Reactions: charpan


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλημέρα και καλώς ήρθες
Στα πολύ γρήγορα και πολύ χονδρικά..,,

1/Να πας σε όσους περισσότερους εκτροφεις ροτβαιλερ μπορεις. Μίλησε μαζί τους και προσπαθησε να τους κανεις να μιλήσουν για τα σκυλιά ΤΟΥΣ. Επειτα κρίνε εάν αυτό που σου περιέγραψαν ανταποκρίνεται σε αυτό που βλέπεις.

2/ Επέλεξε κουτάβι που οι γονείς να έχουν γερό νευρικό σύστημα και καθαρό μυαλό. Ένας ηρεμος σκυλος δεν σημαίνει ότι δεν έχει δυναμισμό και αυτοπεποίθηση. Ένας νευρικός συνηθως δεν έχει.

3/ Τις εξετασεις για δυσπλασία των γεννητόρων ( αυτές σε ενδιαφέρουν) θα τις δεις όχι σε ακτινογραφίες αλλά σε επίσημα έγγραφα της FCI. Εκεί αναφέρονται όχι μόνο τα στοιχεία του σκύλου ( όνομα , ΒΕΚ, microchip κλπ) αλλά και η επίσημη αξιολόγηση του κτηνιάτρου.
Τα αποτελέσματα των γονιδιακών εξετασεων θα τις δεις στις βεβαιώσεις του εργαστηρίου που τις έκανε. Τέτοια εργαστήρια υπάρχουν μόνο στο εξωτερικό. (Αυτο το λέω για να μην σου δείξουν τίποτε βιοχημικά από το εργαστήριο της γειτονιάς.)
4/ Την εκπαίδευση του κουταβιου μπορεις να την κανεις με έναν εκπαιδευτή με την ενεργητική η μη παρουσία σου.
Δεν χρειάζεται να πας σε καμία σχολή.
5/ Για το αυτοκίνητο δεν μπορώ να συμβουλέψω
Καλή απόκτηση
 


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Το έχω υπόψιν μου ότι δεν είναι εύκολη ράτσα. Βέβαια καταλαβαίνω πως άλλο στη θεωρία και άλλο να συμβιώνεις μαζί του. Η εκπαίδευση που αναφέρετε με ενεργή συμμετοχή μου ακούγεται πολύ καλύτερα από αυτό που πίστευα πως επικρατεί. Εννοείται πως έχω σκοπό να δω κι άλλους εκτροφείς. Νομίζω όμως πως στο τέλος περισσότερο θα με κερδίσει ο εκτροφέας με την προσσέγγιση του παρά τα κουτάβια του που όλα θα μου φαίνονται υπέροχα. Αυτό που έχω αποφασίσει είναι για θηλυκό και όχι ιδιαίτερα ενεργητικό ή κυριαρχικό. Φαντάζομαι πως ο εκτροφέας θα μπορεί να κάνει μία τέτοια εκτίμηση.
 


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Καλημέρα και καλώς ήρθες
Στα πολύ γρήγορα και πολύ χονδρικά..,,

1/Να πας σε όσους περισσότερους εκτροφεις ροτβαιλερ μπορεις. Μίλησε μαζί τους και προσπαθησε να τους κανεις να μιλήσουν για τα σκυλιά ΤΟΥΣ. Επειτα κρίνε εάν αυτό που σου περιέγραψαν ανταποκρίνεται σε αυτό που βλέπεις.

2/ Επέλεξε κουτάβι που οι γονείς να έχουν γερό νευρικό σύστημα και καθαρό μυαλό. Ένας ηρεμος σκυλος δεν σημαίνει ότι δεν έχει δυναμισμό και αυτοπεποίθηση. Ένας νευρικός συνηθως δεν έχει.

3/ Τις εξετασεις για δυσπλασία των γεννητόρων ( αυτές σε ενδιαφέρουν) θα τις δεις όχι σε ακτινογραφίες αλλά σε επίσημα έγγραφα της FCI. Εκεί αναφέρονται όχι μόνο τα στοιχεία του σκύλου ( όνομα , ΒΕΚ, microchip κλπ) αλλά και η επίσημη αξιολόγηση του κτηνιάτρου.
Τα αποτελέσματα των γονιδιακών εξετασεων θα τις δεις στις βεβαιώσεις του εργαστηρίου που τις έκανε. Τέτοια εργαστήρια υπάρχουν μόνο στο εξωτερικό. (Αυτο το λέω για να μην σου δείξουν τίποτε βιοχημικά από το εργαστήριο της γειτονιάς.)
4/ Την εκπαίδευση του κουταβιου μπορεις να την κανεις με έναν εκπαιδευτή με την ενεργητική η μη παρουσία σου.
Δεν χρειάζεται να πας σε καμία σχολή.
5/ Για το αυτοκίνητο δεν μπορώ να συμβουλέψω
Καλή απόκτηση
TARA από ότι κατάλαβα οι εξετάσεις για δυσπλασία των γεννητόρων καθώς βέβαια και το pedigree του είναι τα πλέον απαραίτητα. Βλέπω διάφορες εξετάσεις σε site εκτροφείων όπως " Ελεύθερος Δυσπλασίας , καρδιακές εξετάσεις , λαρυγγική παράλυση και πολυνευροπάθεια JLPP και γενετική εξέταση PCR". Είναι κάποιες από αυτές απαραίτητες ή τις κάνουν όποιοι θέλουν;
Ευχαριστώ
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Δυστυχώς όλες αυτές οι εξετάσεις είναι προαιρετικές, πλην όμως απαραίτητες, ώστε να μειώσεις τις πιθανότητες τα κουτάβια που θα γεννηθούν να φέρουν αυτές τις κληρονομικες παθήσεις.
 
  • Like
Reactions: charpan


keftos

Member
9 Ιανουαρίου 2023
16
3
28
καλησπέρα φίλε.
όντας νέος ιδοκτήτης του κουταβιού στην αθήνα έχεις 3 επιλογές οι οποιες είανι εγκεκριμένες. Επειδη δεν θέλω να πω απο που το πήραμε εμείς την μόνη συμβουλή που θα σου δώσω είναι να παρατηρήσεις τα σκυλία τους πολύ καλα.
Εμεις τον ανμθρωπο αυτών τον εμπιστευόμαστε με κλειστά μάτια και ότι τον έχουμε χρειαστεί είναι εκει.
 
  • Like
Reactions: charpan


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εγώ πάλι θα θέσω άλλους προβληματισμούς:

Μένεις μόνος; Θα μείνεις για πάντα μόνος; Θα συμβιώσεις/κάνεις οικογένεια/παιδί; Θα μπορείς να έχεις το σκύλο πάντα μαζί σου;
Το ροτ είναι ένας σκύλος υψηλών απαιτήσεων όπου το παραμικρό λάθος δεν συγχωρείται και μπορεί να αποβεί μοιραίο. Και συνήθως το κακό δεν βρίσκει τον ίδιο τον ιδιοκτήτη, αλλά την θεία που ήρθε επίσκεψη, τον γείτονα που κούνησε με θόρυβο τη σακούλα με τα σκουπίδια, το παιδί κλπ.
Προσωπικά δεν θα έβαζα τέτοιο μπελά στο κεφάλι μου.
 


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Καλησπέρα σας,

Yorkaddict καταλαβαίνω λοιπόν πως οι εξετάσεις αυτές είναι ένα βασικό κριτήριο για την επιλογή εκτροφέα και θα το λάβω σοβαρά υπόψιν.

vrmode σχετικά με τους προβληματισμούς σου θέλω να συμπληρώσω για μένα πως δεν υπάρχουν οικογένεια και παιδιά στο σπίτι μου και δεν προβλέπεται να αλλάξει αυτό. Φυσικά υπάρχουν επισκέψεις συντρόφου/φίλων/συγγενών αλλά κατ' ουσίαν μένω μόνος μου και ο σκοπός βεβαίως είναι να είναι πάντα δίπλα μου και μαζί ο σκύλος. Να αναφέρω επίσης πως έχω μπει αισίως στην μέση ηλικία και σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να διεγείρω τα επιθετικά ένστικτα της ράτσας με ανάλογες πρακτικές. Το αντίθετο μάλιστα θα ήθελα. Νομίζω εύλογα μου γεννιέται η απορία του πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι να έχεις στην κατοχή σου έναν τέτοιο σκύλο εφόσον τον έχεις επιλέξει με τα σωστά κριτήρια και έχει λάβει την κατάλληλη εκπαίδευση. Φαντάζομαι πως ένας ισορροπημένος σκύλος δεν θα επιτεθεί στην "θεία" μου χωρίς λόγο και δεν θα αφηνιάσει από τον θόρυβο μιας σακούλας.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Νομίζω εύλογα μου γεννιέται η απορία του πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι να έχεις στην κατοχή σου έναν τέτοιο σκύλο εφόσον τον έχεις επιλέξει με τα σωστά κριτήρια και έχει λάβει την κατάλληλη εκπαίδευση. Φαντάζομαι πως ένας ισορροπημένος σκύλος δεν θα επιτεθεί στην "θεία" μου χωρίς λόγο και δεν θα αφηνιάσει από τον θόρυβο μιας σακούλας.
Οι μόνοι σκύλοι για τους οποίους μπορούμε να έχουμε 100% "εγγύηση" συμπεριφοράς είναι ειδικές περιπτώσεις όπως οι σκύλοι οδηγών τυφλών. Προφανώς μία καλή επιλογή κουταβιού και μία σωστή εκπαίδευση θέτουν σωστές βάσεις αλλά πάντα υπάρχουν και οι αστάθμητοι παράγοντες και θα πρέπει κανείς να αξιολογεί το όποιο ρίσκο.
 
  • Like
Reactions: charpan


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Προφανώς μία καλή επιλογή κουταβιού και μία σωστή εκπαίδευση θέτουν σωστές βάσεις.
Επισης πάρα πολύ βασικό είναι και η σωστή κοινωνικοποίηση την ώρα που πρέπει.
 
  • Like
Reactions: charpan


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Εννοείται ότι η σωστή κοινωνικοποίηση στην κατάλληλη ηλικία και η σωστη εκπαίδευση είναι τα πλέον απαραίτητα για να έχει κάποιος έναν ισορροπημένο σκύλο δίπλα του.
Μην ξεχνάμε ομως τα γονίδια.
Αν ο σκυλος είναι γονιδιακά προγραμματισμένος να γίνει στραβόξυλο, μόνο μικροβελτιώσεις θα παίρνει.
 


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Εννοείται ότι η σωστή κοινωνικοποίηση στην κατάλληλη ηλικία και η σωστη εκπαίδευση είναι τα πλέον απαραίτητα για να έχει κάποιος έναν ισορροπημένο σκύλο δίπλα του.
Μην ξεχνάμε ομως τα γονίδια.
Αν ο σκυλος είναι γονιδιακά προγραμματισμένος να γίνει στραβόξυλο, μόνο μικροβελτιώσεις θα παίρνει.
Δηλαδή ακόμα και αν έχουν γίνει όλα σωστά όπως το να με έχει βοηθήσει ο εκτροφέας να επιλέξω ένα κουτάβι με ήπιο χαρακτήρα και μέτριας ενεργητικότητας και να έχει γίνει σωστή κοινωνικοποίηση τον χρόνο που πρέπει και εκπαίδευση με έναν επαγγελματία δεν διασφαλίζεται πως δεν θα καταλήξω με έναν σκύλο απρόβλεπτο με επικίνδυνες αντιδράσεις. Και επικίνδυνες εννοώ να "αρπάξει" κάποιον χωρίς λόγο και να έχει γενικότερα επιθετική συμπεριφορά. Το αν θα δείξει επιφυλακτικότητα σε έναν ξένο φαντάζομαι πως αυτό θα ήταν μέσα στα πρότυπα συμπεριφοράς της ράτσας και ίσως και θεμιτό. Συμπεριφορά Λαμπραντόρ δύσκολο να έχει και δεν θα ανέμενα κάτι τέτοιο.
Άραγε ποιες να είναι οι πιθανότητες να βγεί στραβόξυλο ο σκύλος παρότι δεν έκανε κάποιο λάθος χειρισμό ο ιδιοκτήτης; Ξέρω πως δεν μπορεί να υπάρχουν τέτοια στατιστικά αλλά έτσι αναρωτιέμαι για την εκτίμηση του ρίσκου.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
688
Δεν ειναι πολλες οι πιθανοτητες αλλα απο οτι καταλαβα οσοι στο λενε θελουν να σε βαλουν να σκεφτεις αν αυτο ειναι ενα ρισκο που θες να παρεις η μια κατασταση που αν προκυψει νοιωθεις ετοιμος να διαχειριστεις και να αποτρεψεις. Επισης το σκυλι ηπιου χαρακτηρα δεν νομιζω να μπορει να στο διασφαλισει ο εκτροφεας σε 2 μηνων κουταβακι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όπως ανέφερε πολύ σωστά και η Μαργαρίτα, τεράστιο ρόλο παίζει το γενετικό υπόβαθρο. Μετά έρχεται η κοινωνικοποιηση και τέλος έρχεται και κουμπώνει η εκπαίδευση.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι η αντίληψη που έχει ο καθένας μας για τον τρόπο αντιμετώπισης ενός σκύλου και το τί εστί σκύλος γενικότερα.
Αλλιως θα "βγει" ένας σκύλος αν ανατραφει με τσαμπουκάδες, φόβο και αρχηγηλικια και αλλιώς αν ανατραφει με καθοδήγηση και έμφαση στο να μας εμπιστευεται.
Το ίδιο αφορά ΚΑΙ τους εκπαιδευτές που θα επιλέξουμε.
Η επιθετικότητα πάντως κατά την γνώμη μου ξεκινάει από δικά μας λάθη και παραλείψεις και δικές μας εμμονές. Λίγοι είναι οι εντελώς βλαμμενοι εκ γενετής σκύλοι.

Εμένα πάντως δεν μου αρέσει η ιδέα του "ηπιου" της ομάδας 2. Είναι προτιμότερο να προσαρμοζουμε τα "θελω μας" στην εκάστοτε φυλή και όχι το ανάποδο.
 
  • Like
Reactions: Orjo and TARA


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δηλαδή...
Παίρνει ο άλλος δίπλωμα αυτοκινήτου, δεν έχει γράψει χιλιόμετρο και λέμε ότι μπορεί να πάρει μια porsche 911 turbo που βολεύει για αμπελόκηπους. Αρκεί να την πάρει από εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο και να κάνει και εκεί τα σέρβις και όλα καλά - τα πάντα λύνονται.
:unsure:
 
  • Like
Reactions: Siegfried


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
688
Δηλαδή...
Παίρνει ο άλλος δίπλωμα αυτοκινήτου, δεν έχει γράψει χιλιόμετρο και λέμε ότι μπορεί να πάρει μια porsche 911 turbo που βολεύει για αμπελόκηπους. Αρκεί να την πάρει από εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο και να κάνει και εκεί τα σέρβις και όλα καλά - τα πάντα λύνονται.
:unsure:
Καταλαβαινω τι εννοεις και το εγω σκεφτει παρα πολλες φορες τυπου τι θελουν μεγαλο κυριαρχικο σκυλο για διαμεριμα και εφοσον δεν εχουν εμπειρια κτλ. Ομως δεν ξερω αν ειναι απολυτα σωστος τροπος σκεψης και ισως προκατελειμενος για καποιες ρατσες και γενικα μεγαλοσωμα σκυλια. Οπως και να εχει το θεμα που ανοιξε ο κυριος ειναι πως να παρω σωστα ενα ροτ. Δεν νομιζω να μπορουμε εμεις να του αλλαξουμε γνωμη οποτε αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να πουμε καποιες συμβουλες πως να το κανει καλυτερα. Συμφωνω παρα πολυ με το να κανει καποιες εθελοντικες δρασεις για καποιον καιρο με φιλοζωικες για να αποκτησει μια καποια εμπειρια αλλα στην τελικη αν θελει το κανει αν θελει οχι.
 


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Όπως ανέφερε πολύ σωστά και η Μαργαρίτα, τεράστιο ρόλο παίζει το γενετικό υπόβαθρο. Μετά έρχεται η κοινωνικοποιηση και τέλος έρχεται και κουμπώνει η εκπαίδευση.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι η αντίληψη που έχει ο καθένας μας για τον τρόπο αντιμετώπισης ενός σκύλου και το τί εστί σκύλος γενικότερα.
Αλλιως θα "βγει" ένας σκύλος αν ανατραφει με τσαμπουκάδες, φόβο και αρχηγηλικια και αλλιώς αν ανατραφει με καθοδήγηση και έμφαση στο να μας εμπιστευεται.
Το ίδιο αφορά ΚΑΙ τους εκπαιδευτές που θα επιλέξουμε.
Η επιθετικότητα πάντως κατά την γνώμη μου ξεκινάει από δικά μας λάθη και παραλείψεις και δικές μας εμμονές. Λίγοι είναι οι εντελώς βλαμμενοι εκ γενετής σκύλοι.

Εμένα πάντως δεν μου αρέσει η ιδέα του "ηπιου" της ομάδας 2. Είναι προτιμότερο να προσαρμοζουμε τα "θελω μας" στην εκάστοτε φυλή και όχι το ανάποδο.
Καταλαβαίνω τι λες Yorkaddict. Βέβαια και εγώ εννοώ το ήπιο του χαρακτήρα μέσα στην κλίμακα "ιδιοσυγκρασίας"της συγκεκριμένης ράτσας και όχι όλων των φυλών. Γιατί προφανώς για την συγκεκριμένη ράτσα ενδιαφέρομαι και ρωτάω για να πάρω κάποιες πιο έμπειρες απόψεις και να καταλάβω που βαδίζω. Σίγουρα έχω μπει σε προβληματισμό σε όσα μου έχετε απαντήσει. Κατανοώ πως θα είναι δύσκολο το εγχείρημα και θα έχει το ρίσκο του.
 
  • Like
Reactions: TARA and Yorkaddict


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Δηλαδή...
Παίρνει ο άλλος δίπλωμα αυτοκινήτου, δεν έχει γράψει χιλιόμετρο και λέμε ότι μπορεί να πάρει μια porsche 911 turbo που βολεύει για αμπελόκηπους. Αρκεί να την πάρει από εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο και να κάνει και εκεί τα σέρβις και όλα καλά - τα πάντα λύνονται.
:unsure:
Ειρωνικό το ύφος σου χωρίς λόγο... Αρκεί να πεις την χαριτωμενιά σου!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf