Απορίες για απόκτηση Rottweiler κουταβιού


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δηλαδή...
Παίρνει ο άλλος δίπλωμα αυτοκινήτου, δεν έχει γράψει χιλιόμετρο και λέμε ότι μπορεί να πάρει μια porsche 911 turbo που βολεύει για αμπελόκηπους. Αρκεί να την πάρει από εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο και να κάνει και εκεί τα σέρβις και όλα καλά - τα πάντα λύνονται.
:unsure:
Εξαρτάται από την διάθεση που έχει ο καθένας να ασχοληθεί και να μάθει.

Προσωπικά τους ξερολες και τους δήθεν "έμπειρους" φοβάμαι περισσότερο (και στους σκύλους και στα αυτοκίνητα). ;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ειρωνικό το ύφος σου χωρίς λόγο... Αρκεί να πεις την χαριτωμενιά σου!
Όντως ήταν ειρωνικό, αλλά όχι προς εσένα. Ήταν προς όλους τους "έμπειρους" κυνολόγους που επικεντρώνονται στο αν το τανκς για το οποίο συζητάμε είναι από καλά γονίδια και από καλό μαγαζί - το τανκς. Κάποιος εδώ μέσα έπρεπε να μιλήσει για το ρίσκο, το οποίο δεν είναι μόνο ρίσκο για τον ιδιοκτήτη αλλά και για τον περίγυρο. Κάποιος πρέπει να το πει: Το ροτβάιλερ όταν δαγκώσει μπορεί να σκοτώσει. Και όταν αποφασίσει να εκτιναχθεί θα ξηλώσει και τα κράσπεδα. Αν υπάρχει κάποιος που δεν του έχει τύχει η στραβή ας μας πει ποιος είναι, εκτός αν δεν βγαίνει από το σπίτι του.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
692
Εξαρτάται από την διάθεση που έχει ο καθένας να ασχοληθεί και να μάθει.

Προσωπικά τους ξερολες και τους δήθεν "έμπειρους" φοβάμαι περισσότερο (και στους σκύλους και στα αυτοκίνητα). ;)
Πολυ σωστο αυτο που λες. Ακομη και να μεγαλωσες με σκυλια τετοια ρατσα ειναι διαφορετικη. Αφου ο ανθρωπος προτιθεται να κανει οτι ειναι δυνατο για εκπαιδευση δεν τον κανει ακαταλληλο και καποιον αλλον που ειχε σκυλι και πηρε ροτ πιτ μπουλ η κατι παρομοιο και νομιζει οτι το εχει υπο ελεγχο επειδη ξερει και ολα καλα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ναι μπορεί να σκοτώσει ένα ροτ αν αποφασίσει να δαγκώσει, ναι, δεν μαζεύεται έτσι απλά... όπως όμως και κάθε σκύλος ανάλογου όγκου.

Το ερώτημα είναι γιατί να το κάνει.

Δεν είναι κροκόδειλοι οι σκύλοι από μόνοι τους.

Κάποιοι βλαμμένοι 2ποδοι τους κάνουν με τις ηλιθιες απόψεις τους και για να το παίξουν μάγκες και μαγκισες.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Για το ροτβάιλερ ξέρω τα βασικά, οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ στις ερωτήσεις σου.
Σκέφτομαι ότι αν ήμουν στη θέση σου, ένα από τα τράγματα που θα έκανα, θα ήταν να πάρω σβάρνα τα εκτροφεία και να αρχίσω τις ερωτήσεις. Τι σημαίνει self-assured, steady and fearless? Τι εννοεί ο ποιητής "reacts to his surroundings with great alertness"? Και δεν εννοώ να σου πουν τη μετάφραση των λέξεων, αλλά παραδείγματα σε καθημερινές συνθήκες. π.χ. όταν λέμε self-assured εννοούμε ότι είναι τόσο σίγουρο για τον εαυτό του, που παίρνει αποφάσεις μόνο του και τις εκτελεί; Και αν ναι, πως το σταματώ αν του μπει κάτι στο μυαλό του; Ακόμα καλύτερα, πως του μαθαίνω ότι πρέπει να βασίζεται στη δική μου κρίση και όχι στη δική του αυτοπεποίθηση;
Και αν έχω φιλοξενούμενους στο σπίτι μπορούν το βράδυ να σηκωθούν για τουαλέτα με το σκύλο ελεύθερο; Αν φύγω το καλοκαίρι διακοπές, μπορώ να το αφήσω σε πανσιόν ή να έρχεται κάποιος στο σπίτι να το ταϊζει; Τετοια πράγματα :)

Διάβασε κι εδώ να πάρεις ιδέες και για άλλες ερωτήσεις:

Συζητώντας με τον εκτροφέα Ροτβάιλερ

Επίσης, παράλληλα με τον εκτροφέα, θα άρχιζα ήδη να ψάχνω τον εκπαιδευτή. Χωρίς εκπαιδευτή που να ξέρει, δε θα προχωρούσα.

(Το αυτοκίνητο θεωρώ ότι είναι μονόδρομος. Δεν είναι σκύλος που μεταφέρεται εύκολα σε ταξί, εννοείται ότι δε μπαίνει σε ΜΜΜ, και δε μπορείς να βασίζεσαι στην καλωσύνη φίλων και συγγενών να σας μεταφέρουν. Και δεν είναι μόνο για μια ώρα ανάγκης, αλλά και για απλά καθημερινά πράγματα,.

Δε νομίζω ότι τα ροτβάιλερ είναι τα πιο δύκσολα της κατηγορίας "δύσκολα σκυλιά", ούτε ότι είναι κινούμενες βόμβες, ούτε ότι είναι παντελώς αδύνατο ένας αρχάριος να έχει ομαλή συμβίωση μαζί τους - υπό προϋποθέσεις όλα τα παραπάνω. Μια βασική είναι ότι θα αφιερώσεις πολύ χρόνο και θα βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη, τόσο πριν όσο και μετά από την απόκτηση του σκύλου.
Από την άλλη, αν δεν τρελαίνεσα να αποκτησεις σκύλο με ένστικτο φύλαξης, πιθανόν δυσκολεύεις τη ζωή σου χωρίς λόγο.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
692
Από την άλλη, αν δεν τρελαίνεσα να αποκτησεις σκύλο με ένστικτο φύλαξης, πιθανόν δυσκολεύεις τη ζωή σου χωρίς λόγο.
Οντως δηλαδη τι σε εκανε να καταληξεις σε αυτη τη ρατσα? Μονο η εμφανιση? Γιατι απο αυτα που περιγραφεις για ηπιο χαρακτηρα
,οχι τοσο ενεργητικο σκυλι, να μειωσεις γενικα τα ενστικα φυλαξης κτλ σε καμια περιπτωση αυτα τα χαρακτηριστικα δεν περιγραφουν ενα ροτβαιλερ.
 


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Για το ροτβάιλερ ξέρω τα βασικά, οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ στις ερωτήσεις σου.
Σκέφτομαι ότι αν ήμουν στη θέση σου, ένα από τα τράγματα που θα έκανα, θα ήταν να πάρω σβάρνα τα εκτροφεία και να αρχίσω τις ερωτήσεις. Τι σημαίνει self-assured, steady and fearless? Τι εννοεί ο ποιητής "reacts to his surroundings with great alertness"? Και δεν εννοώ να σου πουν τη μετάφραση των λέξεων, αλλά παραδείγματα σε καθημερινές συνθήκες. π.χ. όταν λέμε self-assured εννοούμε ότι είναι τόσο σίγουρο για τον εαυτό του, που παίρνει αποφάσεις μόνο του και τις εκτελεί; Και αν ναι, πως το σταματώ αν του μπει κάτι στο μυαλό του; Ακόμα καλύτερα, πως του μαθαίνω ότι πρέπει να βασίζεται στη δική μου κρίση και όχι στη δική του αυτοπεποίθηση;
Και αν έχω φιλοξενούμενους στο σπίτι μπορούν το βράδυ να σηκωθούν για τουαλέτα με το σκύλο ελεύθερο; Αν φύγω το καλοκαίρι διακοπές, μπορώ να το αφήσω σε πανσιόν ή να έρχεται κάποιος στο σπίτι να το ταϊζει; Τετοια πράγματα :)

Διάβασε κι εδώ να πάρεις ιδέες και για άλλες ερωτήσεις:

Συζητώντας με τον εκτροφέα Ροτβάιλερ

Επίσης, παράλληλα με τον εκτροφέα, θα άρχιζα ήδη να ψάχνω τον εκπαιδευτή. Χωρίς εκπαιδευτή που να ξέρει, δε θα προχωρούσα.

(Το αυτοκίνητο θεωρώ ότι είναι μονόδρομος. Δεν είναι σκύλος που μεταφέρεται εύκολα σε ταξί, εννοείται ότι δε μπαίνει σε ΜΜΜ, και δε μπορείς να βασίζεσαι στην καλωσύνη φίλων και συγγενών να σας μεταφέρουν. Και δεν είναι μόνο για μια ώρα ανάγκης, αλλά και για απλά καθημερινά πράγματα,.

Δε νομίζω ότι τα ροτβάιλερ είναι τα πιο δύκσολα της κατηγορίας "δύσκολα σκυλιά", ούτε ότι είναι κινούμενες βόμβες, ούτε ότι είναι παντελώς αδύνατο ένας αρχάριος να έχει ομαλή συμβίωση μαζί τους - υπό προϋποθέσεις όλα τα παραπάνω. Μια βασική είναι ότι θα αφιερώσεις πολύ χρόνο και θα βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη, τόσο πριν όσο και μετά από την απόκτηση του σκύλου.
Από την άλλη, αν δεν τρελαίνεσα να αποκτησεις σκύλο με ένστικτο φύλαξης, πιθανόν δυσκολεύεις τη ζωή σου χωρίς λόγο.
Έχω ήδη ξεκινήσει να κοιτάω εκτροφείς και να ενημερώνομαι όσο μπορώ. Όλα όσα αναφέρεις τα έχω υπόψιν μου και έχω την διάθεση να μάθω και χρόνο να ασχοληθώ για να γίνει ότι απαιτείται. Επίσης μπορώ να το υποστηρίξω οικονομικά. Το αυτοκίνητο είναι πράγματι ένα θέμα τουλάχιστον για κάποια έκτακτα που μπορεί να προκύψουν γιατί σε προγραμματισμένα ταξίδια νοικιάζω. Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο όμως είναι, όπως λες και εσύ, τι γίνεται με την παρουσία άλλων ανθρώπων που θα τύχει κάποια στιγμή να φιλοξενήσω. Αν πράγματι είναι τόσο δύσκολη η κατάσταση δεν θα μπορέσω να συμβιβαστώ με αυτή την ανησυχία. Δεν περίμενα να σου πω την αλήθεια ότι θα υπήρχε για παράδειγμα ο κίνδυνος να έρθει κάποιος συγγενής/φίλος να μείνει σπίτι μου και εγώ να μην μπορώ να λείψω στην δουλειά μου. Αναρωτιέμαι τι κάνει ο κόσμος που έχει δυναμικές ράτσες και προκύψει τέτοια ανάγκη. Το παίζει κορώνα γράμματα και αν γίνει ατύχημα έγινε;
 


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Οντως δηλαδη τι σε εκανε να καταληξεις σε αυτη τη ρατσα? Μονο η εμφανιση? Γιατι απο αυτα που περιγραφεις για ηπιο χαρακτηρα
,οχι τοσο ενεργητικο σκυλι, να μειωσεις γενικα τα ενστικα φυλαξης κτλ σε καμια περιπτωση αυτα τα χαρακτηριστικα δεν περιγραφουν ενα ροτβαιλερ.
Θυμάμαι πολλά χρόνια να θαυμάζω αυτήν τη ράτσα με απροσδιόριστα κριτήρια. Περισσότερο η εμφάνιση του μου άρεσε και γενικότερα έχω αδυναμία στα μεγαλόσωμα σκυλιά, όχι υπερμεγέθη όμως. Το μικρόβιο όμως μου μπήκε πριν αρκετό καιρό σε καλοκαιρινές διακοπές που γνώρισα τον ιδιοκτήτη της πανσιόν που έμενα ο οποίος είχε ένα Rottweiler. Δεν θυμάμαι να μου είχε πει αν τον είχε εκπαιδεύσει σε επαγγελματία αλλά έτσι φαινόταν. Όλη η αλληλεπίδραση που είχαν μεταξύ τους ήταν κάτι που δεν είχα ξαναδεί. Απίστευτα υπάκουος και έξυπνος στις εντολές που λάμβανε. Και φαινόταν τόσο έκδηλα πόσο χαρούμενος και αφοσιωμένος ήταν όταν βρισκόταν δίπλα στο αφεντικό του. Κατάφερα δυο τρεις φορές να τον χαϊδέψω λίγο (φυσικά ήδη ήταν στα χέρια του αφεντικού του) και εκεί που νόμιζα πως έχω κερδίσει την "φιλία" του, αρκούσε το ψαρωτικό του βλέμμα για να με προσγειώσει όταν ήταν μέσα στην αυλή μόνο του και εγώ περνούσα από έξω. Ίσως η αντίθεση αυτή να με γοήτευσε ακόμα περισσότερο και από τότε άρχισα να με φαντάζομαι κάποια στιγμή με έναν σκύλο αυτής της φυλής και να ενημερώνομαι σχετικά.
Όταν αναφέρομαι για ήπιο χαρακτήρα εννοώ ισορροπημένο. Δεν περιμένω ένα Rottweiler να έχει ταπεραμέντο Labrador. Να μην είναι στα κάγκελα εννοώ και να μην βγάζει επιθετικότητα. Τα ένστικτα φύλαξης το καταλαβαίνω ότι υπάρχουν μέσα του απλά δεν θα είχα ποτέ σκοπό να τα διεγείρω επίτηδες. Και για ποιο λόγο; Να με προστατεύσει από τι; Δεν μου έχει τύχει ποτέ τίποτα που να χρήζει προστασίας σκύλου. Αλλά αφού υπάρχει το ένστικτο φύλαξης καλώς έχει απλά να μην βγαίνει ανεξέλεγκτα και αναίτια.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν συμπαθούν τους φιλοξενούμενους, περιορίζουν το σκύλο :giggle:
Το παράδειγμα ήταν λιγο τραβηγμένο, με την έννοια ότι σε κάτι "μεγάλο", θα σκεφτείς εύκολα από πριν και θα βρεις τη λύση. Στα καθημερινά, απλά θα πρέπει να έχεις μάτια και στην πλάτη, και να προβλέπεις καταστάσεις.

Σκέψου πως φαντάζεσαι τη ζωή σου με το σκύλο, που θα κινείστε... Θελεις ένα σκύλο που θα είστε μαζί σε ο,τι κάνεις? Θέλεις να τον παίρνεις μαζί στην καφετέρια? Θέλεις να πηγαίνετε μαζί διακοπές? Έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο να βρεις τον έρωτα της ζωής σου όταν ο σκύλος σου θα είναι ενήλικος και θα θέλετε να συγκατοικήσετε? Που θα εκτονώνεται το ενεργητικό σκυλί σου?

Κάνε όλες αυτές τις ερωτήσεις στους εκτροφείς. Αν σου πουν "φυσικά και μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά και ακόμα περισσότερα", ρώτησε πως φτάνεις να τα κάνεις , ποια είναι η δουλειά που πρέπει να γίνει και ποιοι είναι τελικά οι περιορισμοί.

Δε σημαίνει οτι δε μπορείς να κάτσεις με το σκύλο για καφέ, αλλά σιγιρα θα πρέπει να έχεις το νου σου γύρω γύρω γι'αυτον που θα έρθει από πίσω σου και θα απλώσει το χέρι να τον χαϊδέψει χωρίς να σε ρωτήσει. Γιατί να πάω μς τον σκύλο για καφέ θα με ρωτήσεις, και θα σου πω ότι δε βρίσκω το λόγο (για κανένα σκύλο), αλλά κουβέντα κάνουμε. Ή γιατί πήγατε διακοπές και δε μπορείς να φύγεις και να τον αφήσεις στο δωμάτιο.

Σε γενικές γραμμές τα ροτάκια δεν είναι σκυλιά της νοοτροπίας "όσοι δεν είναι της οικογένειας είναι εχθροί μας και πρέπει να πεθάνουν". Με έναν ισορροπημένο σκύλο και σωστή δουλειά από σένα, που μάλλον έχεις καταλάβει ότι είναι πιο δύσκολο απ'οσο ακούγεται, μια χαρά μπορείτε να τα περάσετε, και να μη γίνεις πρωτοσέλιδο.

Χρόνο έχεις μέχρι να αποκτήσεις σκυλο αν το αποφασίσεις, τα εκτροφεία σπάνια έχουν ετοιμοπαραδοτα κουτάβια. Ομιλος φυλής υπάρχει και φαίνεται αρκετά ενεργός, μπορείς να αρχίσεις να συμμετέχεις. Διάβασε, μίλα με ιδιοκτήτες, με εκτροφεις, μαζεψε πληροφορίες (πως θα τις ξεδιαλύνεις είναι άλλο θεμα!), και βλέπεις αν τελικά θέλεις να προχωρήσεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
@charpan ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει όλες τις γραμμές όλων των post που γράφηκαν για να σε βοηθήσουν. Λίγο πολύ, από το ποιός γράφει στο φόρουμ μας, ξέρεις περίπου τι θα πει. Κατάλαβα ότι είσαι αρχάριος. Νέος wannabe ιδιοκτήτης; Οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις στην ζωή σου. Η...και ότι χειρότερο, αν δεν λάβεις υποψιν σου, όλα όσα σου έχουν ήδη πει, με ευλάβεια.
Τον μπελά σου και την ζωή σου δύσκολη, τόσο που να μην θέλεις να βγεις από το σπίτι σου μαζί του, ή να μην θέλει/μπορεί να έρχεται κανείς μια επίσκεψη, μπορείς να την κάνεις και μ' ένα 3κιλο σκυλάκι, κι ας μην κινδυνεύει ντε και καλά η ζωή του.
Αφού έχεις χρόνο και δεν βιάζεσαι, που πήρε κάπου το μάτι μου και είχες και την τύχη να βρεις έναν χώρο, όπου μπορείς να συγκεντρώσεις πολλές καίριες ερωτήσεις από ανθρώπους που την έχουν πατήσει [εννοείται] πριν από σένα, για σένα :p σχετικά με την συμβίωσή σου με έναν οποιονδήποτε σκύλο, θα ήταν άδικο πρωτίστως για το σκυλάκι με το οποίο τελικά θα καταλήξεις αλλά και για τον εαυτό σου, να μην προσπαθήσεις να βρεις ΠΡΩΤΑ όλες τις απαντήσεις.
Μια χαρά σκυλιά είναι τα rottweiler. Αρκεί τουλάχιστον να έχεις την σωματική διάπλαση να διαχειριστείς μια στραβή στιγμή και την διαύγεια να το ψάξεις τόσο, όσο χρειάζεται.
 


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και θα λάβω σοβαρά υπόψιν μου τις επισημάνσεις/συμβουλές σας. Φυσικά και δεν είχα την πρόθεση να κάνω μία τέτοια κίνηση βιαστικά και πριν καταλήξω θα το ψάξω καλά. Δεν βιάζομαι και σίγουρα έχω πολλά ακόμα να δω.
Η αλήθεια είναι πως τα περίμενα πιο εύκολα τα πράγματα και όποιες δυσκολίες ανέκυπταν να ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα. Όπως από ποιον εκτροφέα θα το πάρω, αν μπορώ να το εκπαιδεύσω μόνος μου ή απαιτείται επαγγελματίας εκπαιδευτής, οι ώρες που λείπω κλπ. Σίγουρα είναι πολύ περισσότερα. Θα συνεχίσω τις επισκέψεις μου στα εκτροφεία και θα προσπαθήσω να πάω πιο διαβασμένος. Επίσης αναφέρθηκε και ο Όμιλος και θα δω τι βοήθεια μπορώ να πάρω και από εκεί. Οι κίνδυνοι και οι δυσκολίες που αναφέρατε θα μπουν στα νέα ερωτήματα που θα θέσω και θα δω κατά πόσο θα πάρω πειστικές απαντήσεις.
θα ενημερώσω σχετικά για τις όποιες εξελίξεις και σε ότι νομίζετε συμβουλεύετε.

Thanks
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλά ξεκινάς :)

Ένα τελευταίο από μένα: πολλοί ξεκινήσαμε διαβάζοντας, ψάχνοντας, ρωτώντας, βρίσκοντας εκπαιδευτή, σωστή τροφή, ωραία κολάρα, διαδρομή βόλτας, που θα πηγαίνουμε διακοπες, πως θα κάνουμε διορθώσεις, αν θα επιτρέπεται να ανεβαίνει στο κρεβάτι - όλα αυτά πριν καν πάρουμε το σκύλο (από εκτροφείο, από καταφύγιο, από το δρόμο...). Ξεκινήσαμε διαβασμένοι!

Αφού πήραμε το σκύλο, πολύ γελάσαμε (κλάψαμε βασικά), πόσο καμία σχέση δεν είχε αυτό που είχαμε καταστρώσει, με αυτό που τελικά ζήσαμε. Την εμπειρία θα την αποκτήσεις όχι μόνο όταν θα ζοριστείς, αλλά αφού θα χρειαστεί να να καταλάβεις τι λάθη έκανες, και αφού θα αναγκαστείς να διαχειριστείς το όποιο ζόρι σε βρήκε.

Εννοείται ότι θα κάνεις την προετοιμασία σου όσο καλύτερα μπορείς, διότι αν μη τι άλλο θα σε βάλει στο τριπάκι να συνειδητοποιήσεις πόσα δεν ξέρεις, πόσα θα μπορέσεις να μάθεις μόνο στην πράξη και με ποιο κόστος (όχι μόνο οικονομικό), και πόσο τελικά είσαι διατεθειμένος να κάνεις το ταξίδι.

Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω, είναι βγάλε από το μυαλό σου την εξίσωση: έκανα όλες τις ερωτήσεις που έπρεπε, πήρα σκύλο από σωστή πηγή, έκανα καλή εκπαίδευση ΑΡΑ όλα θα πάνε καλά. Δεν ισχύει. Όχι για το ροτ, για κανένα ζωντανό οργανισμό.

Γράφε μας τα νέα σου, και θα σου γράφουμε κι εμείς το μακρύ μας και το κοντό μας!
 






zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
@charpan
Εκτυπωνεις το ποστ #32, το πλαστικοποιεις, το βαζεις σε κορνιζα, και διπλα στο εικονοστασι.
Θα τοποθετηθω αργοτερα, μη φυγεις, εχουμε να πουμε αρκετα

@sis
1000 like button το like μου
 


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
@charpan
Εκτυπωνεις το ποστ #32, το πλαστικοποιεις, το βαζεις σε κορνιζα, και διπλα στο εικονοστασι.
Θα τοποθετηθω αργοτερα, μη φυγεις, εχουμε να πουμε αρκετα

@sis
1000 like button το like μου
Δεν πάω πουθενά! Άντε μέχρι κάνα εκτροφέα :)
 
  • Like
Reactions: zenio and mareco




charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Καλημερα,εργασιακο η μορφολογικο ροτ ?:giggle:
Καλησπέρα,
Αν η ερώτηση αφορά για το ενδιαφέρον μου να κατεβαίνω με τον σκύλο μου σε εκθέσεις μορφολογίας η απάντηση είναι όχι.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Λοιπον...
Οσον αφορα τις απαντησεις που πηρες ηδη, θεωρω το
τα ροτβαιλερ δεν ειναι σκυλια για αρχαριους, θελουν καποιον εμπειρο που να μπορει να διακρινει το οποιοδηποτε προβλημα εν τη γενεσει του και που να ξερει πως ακριβως να τους συμπεριφερθει.
πολυ τραβηγμενο σαν απαντηση και απολυτο (@bella_gr χωρις παρεξηγηση ε; :) ) το οποιο ωστοσο κατα τη γνωμη μου εξηγειται σαν απαντηση απο αυτο
Κάποιος εδώ μέσα έπρεπε να μιλήσει για το ρίσκο, το οποίο δεν είναι μόνο ρίσκο για τον ιδιοκτήτη αλλά και για τον περίγυρο. Κάποιος πρέπει να το πει: Το ροτβάιλερ όταν δαγκώσει μπορεί να σκοτώσει. Και όταν αποφασίσει να εκτιναχθεί θα ξηλώσει και τα κράσπεδα.
Καλα κανουν τα παιδια και θετουν προβληματισμους, ας σε τρομαξουν και λιγο, δεν πειραζει, για να εισαι εσυ σε εγρηγορση.
Αυτο ειναι ομως ενα κομματι, και το "δια ροπαλου απαγορευεται ροτ για πρωτος σκυλος" ειναι το αλλο ακρο.
Κρινουμε τον καθε εναν απο τα γραπτα του, δεν μπορουμε να ξερουμε αν στην προσωπικη του ζωη εχει τα λογικα του, οποτε θα πρεπει σιγουρα να χτυπησουμε ενα καμπανακι. Απο τον τροπο που γραφει ο θεματοθετης και απο τις πληροφοριες που μας δεινει εμενα μου κανει για μια χαρα εν δυναμει ιδιοκτητης ροτ.

Να προσθεσω εδω, που ισως και να μην κολαει, δεν ξερω, ποσες κουβεντες γινονται για το ποσο αλλαζουν οι φυλες, κοιμιζουμε τα ενστικτα, φλωροποιουμε τα σκυλια κτλ...και οταν εμφανιζεται υποψηφιος ιδιοκτητης....ροτ=δεινοσαυρος; :)

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Τωρα, στα ερωτηματα σου

1. Μενεις στην Αθηνα, τα εκτροφεια ειναι σε Αθηνα Θεσσαλονικη Πατρα, εκει που τα εχω αγησει εγω τα πραγματα τουλαχιστον, για να μην αδικω και κανεναν. Αρχικα θα πρεπει να εχεις υποψιν σου το προτυπο, θα πρεπει να βρεις εναν ανθρωπο να συνενοηθεις και που να εχει σκυλια που σου αρεσουν. Εφοσον μιλαμε για κανονικους εκτροφεις θα πρεπει τουλαχιστον για τα βασικα να εχουν κανει εξετασεις. Οσο φιλος και να γινεις με καποιον, αυτο ειναι κατι που δεν πρεπει να τεθει υπο διαπραγματευση ουτε για ενα δευτερολεπτο. Ουτε να ντραπεις να τα ζητησεις, θα πρεπει να σου τα δειχνουν μονοι τους και με καμαρι! Το τριπτυχο υγεια, χαρακτηρας/ταπεραμεντο, μορφολογια, με αυτη τη σειρα, με αυτη τη σειρα, και ξαναλεω, με αυτη τη σειρα, δεν σπαει.Το πως γραφονται και πως δε γραφονται θα το δεις στην πραξη, ειναι διαδικαστικο, δεν χρειαζεται να σε απασχολει τωρα τοσο πολυ. Το θεμα ειναι να ρωτησεις αν κανουν εξετασεις, που τις κανουν, να σου δειξουν μερικες, να δεις σκυλια τους να κινουνται στο χωρο, να εκπαιδευονται, να δεις σκυλια που εχουν δωσει αλλου, να μιλησεις με αλλους ιδιοκτητες...γενικα να αποκτησεις τριβη. Οσο βλεπεις θα καταλαβαινεις καλυτερα.

2. Αυτο με το αυτοκινητο το θεωρω πιο αποτρεπτικο απο το αν σου κανει το ροτ για πρωτη φυλη. Θα πρεπει να το δεις αρκετα. Δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω καπως, ειναι πολυ δυσκολο παντως, απο οσα εχεις γραψει μονο χαλαει τη σουπα, δεν ξερω

3. Οχι ο σκυλος δε θα εχει προβλημα, εφοσον εκτονωνεται οταν/οσο χρειαζεται και εχει την προσοχη και την αγαπη σου. Ισως το πρωτο διαστημα ειναι λιγο καπως, γενικα ομως οχι, δεν ειναι κατι που να σε προβληματισει

4. Σε εκπαιδευτη και με δικη σου παρουσια οπωσδηποτε. Απο αυτα που εχω καταλαβει εγω, σκυλο σε εκπαιδευτη αφηνουμε αν ειναι κατι πολυ εξτρα, απο υπερβολικα προβληματα συμπεριφορας εως σκυλο για πολυ συγκεκριμενες εργασιες, πχ φυλαξη ή ΙΡΟ ξερω γω. Ο σκοπος της τριβης με εκπαιδευτη ειναι να μαθεις εσυ, πως θα μαθεις το σκυλο σου ποιοι ειναι οι κανονες συμβιωσης, ειναι σαν να μαθαινεις εσυ μια ξενη γλωσσα, ωστε να μιλησεις στη γλωσσα του σκυλου, οχι να παρεις ενα εργαλειο ετοιμο προς χρηση. Περα απο την "εξελιξη" σου σαν ιδιοκτητης αυτο θα δημιουργησει και δεσιμο με το σκυλο σου.

Εχεις αρκετο διαβασμα μπροστα σου :) και θελω να πω και αλλα απλα ειναι πραγματα που εχουν χιλιογραφτει εδω μεσα. Εχουν γραφτει και στο θεμα σου πολυ ωραια πραγματα ομως, δωσε βαση

Σας ελεγα τοτε να στησουμε τη "βιβλιοθηκη", δεν το περπατησαμε, μπαμ μπαμ θα του πετουσαμε 5 λινκς θα εκανε τη δουλεια του ο ανθρωπος, Βλεπω και η @Orilis εχει να μπει χρονια :(
 


charpan

Member
4 Μαρτίου 2018
15
21
49
Λοιπον...
Οσον αφορα τις απαντησεις που πηρες ηδη, θεωρω το
πολυ τραβηγμενο σαν απαντηση και απολυτο (@bella_gr χωρις παρεξηγηση ε; :) ) το οποιο ωστοσο κατα τη γνωμη μου εξηγειται σαν απαντηση απο αυτο


Καλα κανουν τα παιδια και θετουν προβληματισμους, ας σε τρομαξουν και λιγο, δεν πειραζει, για να εισαι εσυ σε εγρηγορση.
Αυτο ειναι ομως ενα κομματι, και το "δια ροπαλου απαγορευεται ροτ για πρωτος σκυλος" ειναι το αλλο ακρο.
Κρινουμε τον καθε εναν απο τα γραπτα του, δεν μπορουμε να ξερουμε αν στην προσωπικη του ζωη εχει τα λογικα του, οποτε θα πρεπει σιγουρα να χτυπησουμε ενα καμπανακι. Απο τον τροπο που γραφει ο θεματοθετης και απο τις πληροφοριες που μας δεινει εμενα μου κανει για μια χαρα εν δυναμει ιδιοκτητης ροτ.

Να προσθεσω εδω, που ισως και να μην κολαει, δεν ξερω, ποσες κουβεντες γινονται για το ποσο αλλαζουν οι φυλες, κοιμιζουμε τα ενστικτα, φλωροποιουμε τα σκυλια κτλ...και οταν εμφανιζεται υποψηφιος ιδιοκτητης....ροτ=δεινοσαυρος; :)

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Τωρα, στα ερωτηματα σου

1. Μενεις στην Αθηνα, τα εκτροφεια ειναι σε Αθηνα Θεσσαλονικη Πατρα, εκει που τα εχω αγησει εγω τα πραγματα τουλαχιστον, για να μην αδικω και κανεναν. Αρχικα θα πρεπει να εχεις υποψιν σου το προτυπο, θα πρεπει να βρεις εναν ανθρωπο να συνενοηθεις και που να εχει σκυλια που σου αρεσουν. Εφοσον μιλαμε για κανονικους εκτροφεις θα πρεπει τουλαχιστον για τα βασικα να εχουν κανει εξετασεις. Οσο φιλος και να γινεις με καποιον, αυτο ειναι κατι που δεν πρεπει να τεθει υπο διαπραγματευση ουτε για ενα δευτερολεπτο. Ουτε να ντραπεις να τα ζητησεις, θα πρεπει να σου τα δειχνουν μονοι τους και με καμαρι! Το τριπτυχο υγεια, χαρακτηρας/ταπεραμεντο, μορφολογια, με αυτη τη σειρα, με αυτη τη σειρα, και ξαναλεω, με αυτη τη σειρα, δεν σπαει.Το πως γραφονται και πως δε γραφονται θα το δεις στην πραξη, ειναι διαδικαστικο, δεν χρειαζεται να σε απασχολει τωρα τοσο πολυ. Το θεμα ειναι να ρωτησεις αν κανουν εξετασεις, που τις κανουν, να σου δειξουν μερικες, να δεις σκυλια τους να κινουνται στο χωρο, να εκπαιδευονται, να δεις σκυλια που εχουν δωσει αλλου, να μιλησεις με αλλους ιδιοκτητες...γενικα να αποκτησεις τριβη. Οσο βλεπεις θα καταλαβαινεις καλυτερα.

2. Αυτο με το αυτοκινητο το θεωρω πιο αποτρεπτικο απο το αν σου κανει το ροτ για πρωτη φυλη. Θα πρεπει να το δεις αρκετα. Δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω καπως, ειναι πολυ δυσκολο παντως, απο οσα εχεις γραψει μονο χαλαει τη σουπα, δεν ξερω

3. Οχι ο σκυλος δε θα εχει προβλημα, εφοσον εκτονωνεται οταν/οσο χρειαζεται και εχει την προσοχη και την αγαπη σου. Ισως το πρωτο διαστημα ειναι λιγο καπως, γενικα ομως οχι, δεν ειναι κατι που να σε προβληματισει

4. Σε εκπαιδευτη και με δικη σου παρουσια οπωσδηποτε. Απο αυτα που εχω καταλαβει εγω, σκυλο σε εκπαιδευτη αφηνουμε αν ειναι κατι πολυ εξτρα, απο υπερβολικα προβληματα συμπεριφορας εως σκυλο για πολυ συγκεκριμενες εργασιες, πχ φυλαξη ή ΙΡΟ ξερω γω. Ο σκοπος της τριβης με εκπαιδευτη ειναι να μαθεις εσυ, πως θα μαθεις το σκυλο σου ποιοι ειναι οι κανονες συμβιωσης, ειναι σαν να μαθαινεις εσυ μια ξενη γλωσσα, ωστε να μιλησεις στη γλωσσα του σκυλου, οχι να παρεις ενα εργαλειο ετοιμο προς χρηση. Περα απο την "εξελιξη" σου σαν ιδιοκτητης αυτο θα δημιουργησει και δεσιμο με το σκυλο σου.

Εχεις αρκετο διαβασμα μπροστα σου :) και θελω να πω και αλλα απλα ειναι πραγματα που εχουν χιλιογραφτει εδω μεσα. Εχουν γραφτει και στο θεμα σου πολυ ωραια πραγματα ομως, δωσε βαση

Σας ελεγα τοτε να στησουμε τη "βιβλιοθηκη", δεν το περπατησαμε, μπαμ μπαμ θα του πετουσαμε 5 λινκς θα εκανε τη δουλεια του ο ανθρωπος, Βλεπω και η @Orilis εχει να μπει χρονια :(
Κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ. Διάβασα πρόσφατα και το post σου "Ο Ζαντός, το Ροτβάιλερ! "για τον δικό σου σκύλο και νομίζω πως μαζί με την πλαστικοποίηση του post #32 θα κάνω και μία βιβλιοδεσία του δικού σου σαν εγχειρίδιο οδηγού απόκτησης κουταβιού. :)
Πρέπει να πω πως ήδη έχω πάρει μία καλή πρώτη δόση πληροφόρησης από τις απαντήσεις όλων. Μου έγιναν πιο ξεκάθαρα κάποια πράγματα αλλά και νέοι προβληματισμοί γεννήθηκαν για καταστάσεις που μπορεί να αντιμετωπίσω και δεν τις είχα υπολογίσει. Σίγουρα έχω πολύ δρόμο ακόμα και δω που θα με βγάλει. Θα δω σίγουρα και άλλους εκτροφείς εδώ στην Αθήνα και θα επανέλθω με εντυπώσεις και τυχόν απορίες.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf