Απορίες για χάσκυ


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το ύφος και το στύλ σου γενικά στο φόρουμ μαρτυράει ότι εσύ βγάζεις το άχτι σου
και το πρόβλημα στην χώρα δεν είναι ότι ΔΕΝ παίρνουν οι άνθρωπου σκυλάκια
αλλά αντιθέτως ότι πολλοί που δεν θα έπρεπε ΠΑΙΡΝΟΥΝ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
και δοξα το θεο ο σκυλος την καταβρισκει και κοιμαται και χουζουρευει μπολικο κατω απο το φως του ηλιου στο παραθυρο απο την πρωινη βολτα ως την μεσημεριανη σχεδον..
Μπορείς να του πεις, να μας το δώσει γραπτώς;
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
το χασκυ δωστου νυχτα και παγο. ακου θελει ηλιο. ελεος. το καλοκαιρι μαδαει, ειναι ερειπιο. βαλε χασκυ 2 - 3 ωρες σε παραλια ιουλη μηνα. θα πεθανει. πατε καλα;;;;
αντε γιατι μονα ζυγα δικα σας τα θελετε, κανεις δεν μπορει να ειναι οκ να χει σκυλο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ δεν ήξερα αν το βλέπει ήλιος ή όχι
και ο ήλιος είναι πολύ βασικός για τον σκύλο(όπως και για όλα τα ζωντανά)
τα υπόλοιπα που λές είναι χαρακτηριστικά της περίπτωσής σου-έχουμε συνηθίσει
αλλά πρόσεξε το λεξιλόγιό σου........
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
εγώ δεν ήξερα αν το βλέπει ήλιος ή όχι
και ο ήλιος είναι πολύ βασικός για τον σκύλο(όπως και για όλα τα ζωντανά)
τα υπόλοιπα που λές είναι χαρακτηριστικά της περίπτωσής σου-έχουμε συνηθίσει
αλλά πρόσεξε το λεξιλόγιό σου........
δεν με νοιαζει . μου την πεσατε 2 και 3. επειδη τι; που εχω και εγω την ζωη μου; συγνωμη κι ολας που δε ζω στην ανταρκτικη σε μια σπηλια με ξυλα και σολωμους.

αν δεν μπορουσαν να ζησουν στους ρυθμους μας δε θα ηταν μια απο της τοπ φυλες που ειναι ακομα και σημερα. απλα τα πραγματα.

και αντε και γεια. τι να πω πια αλλο εδω μεσα σε αυτο το φορουμ. λετε για το λεξιλογιο μου. κοιταχτε την κουβεντα στο τοπικ σπυρος φερεκιδης και θα δειτε πιοι αγαπανε σκυλους η ανθρωπους η και τα 2 . την κανω.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν στην έπεσε κανείς.
αυτό που έκανες εσύ όμως πως λέγεται?

εγώ κατάλαβα απο αυτά που έλεγες ότι το σκυλί είναι όλη μέρα μέσα στο σπίτι σε ένα δωμάτιο, εκτός απο τις 3 φορές απο μισή ώρα που το βγάζεις βόλτα
και επειδή έχεις σκύλο μόνο 8 μήνες (κοινώς είσαι αρχάριος) είπα να σου επισημάνω ότι ο ήλιος είναι πολύ σημαντικός για τα θηλαστικά(σχεδόν φωτοσυνθέτουν με αυτόν )

επίσης είπα να σου επισημάνω ότι όποτε εμφανίζεσαι απο το φόρουμ έχεις πολύ οξύ ύφος και επιθετικό σχεδόν

και επειδή είσαι καλό παιδί έσπευσες να με δικαιώσεις αποκαλώντας άγνωστούς σου (ίσως μεγαλύτερους σε ηλικία ακόμα κι απο τους γονείς σου) με κοσμητικά επίθετα τα οποία και απαγορευονται απο τους κανονισμούς του φόρουμ αλλά και απο την κοινή λογική.......

σε έβρισε κανείς?
 




radionuclide

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
657
1
Athens
Στο πρώτο νήμα είχες γράψει..." αλλα ο χαρακτηρας του ειναι τοσο πολυμορφικος, που πρεπει να ξερεις ποτε θα του πατησεις το γκαζι , και ποτε το φρενο.

η καθημερινη και πολυωρη ενασχοληση μαζι του , μαζι με την απαιτουμενη προσοχη σκυλου και ανθρωπου, αποκωδικοποιουν τα πραγματα αν πατας στους κανονες.


ετσι το βλεπω.
"

Ακόμη είχες γράψει....."ειναι 8 μηνων στη φωτο. μου τον εφεραν απο ρωσια δικοι μου ανθρωποι. ζω ελλαδα , αλλα παω σε βουνα και οπου βρω κρυο γενικως και χιονι , ορμαμε
πιστευω πως η καλυτερη του φαση ηταν που κοινωνικοποιηθηκε στο πρωτο μισο χρονο της ζωης του στην ρωσια. ηταν κατι πολυ ουσιαστικο, μιας και αν δεν τον βαζω γιατι δεν το χρειαζομαι, ξερει να κουβαλα φορτιο.""

Τα οποία ουδόλως συνάδουν με αυτά που τώρα γράφεις...ποιά είναι τελικά η αλήθεια???
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Στο πρώτο νήμα είχες γράψει..." αλλα ο χαρακτηρας του ειναι τοσο πολυμορφικος, που πρεπει να ξερεις ποτε θα του πατησεις το γκαζι , και ποτε το φρενο.

η καθημερινη και πολυωρη ενασχοληση μαζι του , μαζι με την απαιτουμενη προσοχη σκυλου και ανθρωπου, αποκωδικοποιουν τα πραγματα αν πατας στους κανονες.


ετσι το βλεπω.
"

Ακόμη είχες γράψει....."ειναι 8 μηνων στη φωτο. μου τον εφεραν απο ρωσια δικοι μου ανθρωποι. ζω ελλαδα , αλλα παω σε βουνα και οπου βρω κρυο γενικως και χιονι , ορμαμε
πιστευω πως η καλυτερη του φαση ηταν που κοινωνικοποιηθηκε στο πρωτο μισο χρονο της ζωης του στην ρωσια. ηταν κατι πολυ ουσιαστικο, μιας και αν δεν τον βαζω γιατι δεν το χρειαζομαι, ξερει να κουβαλα φορτιο.""

Τα οποία ουδόλως συνάδουν με αυτά που τώρα γράφεις...ποιά είναι τελικά η αλήθεια???
Ανάλογα ποιο post διαβάζεις.
Δες εδώ
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Συγνώμη που θα πεταχτώ αλλά εγώ αγαπητέ Diego θα στην πέσω αντίθετα από τους άλλους, βρε όλοι οι άσχετοι σκύλο βαλθήκατε να πάρετε; Άντε βρείτε να ξεσπάσετε αλλού που μου γίνατε όλοι ιδιοκτήτες σκύλων και παντογνώστες... Μόνο ενας νόμος που να θέλει άδεια να έχεις κατοικίδια μας σώζει ,αλλά εδώ στην Ελλάδα και να ίσχυε πάλι θα λαδώνανε και θα την βγάζανε...α ρε κατακαημένο χάσκυ με τον κάθε κομπλεξικο...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
θα επισημάνω ότι οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν προσφέρουν στην συζήτηση και αντιβαίνουν και στους κανόνες του φόρουμ .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
I.Kyveli μην τρελλαίνεσαι. Τα έχουμε "ξαναπεί" με τον Diego στο παρελθόν, αλλά δυστυχώς κάποια πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κι όμως προσφέρει στην συζήτηση, νομίζω ότι μερικές φορές τα πράγματα πρέπει να λέγονται όπως είναι , και αν παραβαίνω τους κανόνες διαγράψτε με , δεν μπορώ να είμαι ευγενική με ανθρώπους που κακοποιούν ζώα και δεν βρίσκω και τον λόγο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η διαγραφή μέλους δεν είναι στις αρμοδιότητες των moderators αλλά του admin
και δεν έρχεται και τόσο ευκολα-πρέπει να επιμείνεις περισσότερο
:lol:
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Teo δεν θα τα χαλάσουμε στην διαγραφή ή στο ban, είναι πολύ καλό να θέλετε να διατηρείται ένα επίπεδο στο forum αλλά θεωρείται ότι με μέλη που εκφράζουν απόψεις όπως ο Diego, γίνεται; Και δεν είναι το πρόβλημα οι απόψεις, όλα μπορούν να τεθούν υπό συζήτηση, αλλά όταν όλοι μας βλέπουμε ότι στην πράξη κάνει κάτι απαράδεκτο τότε τι γίνεται; Αν ήταν γείτονας θα του έκανα καταγγελία, θα μου πεις σώθηκες, αλλά τελως πάντων. Εφόσον όμως ξέρω δεν ποιός είναι αλλά είναι μέλος του forum θα τον κράξω. Άλλωστε δεν χρησιμοποίησα τον χαρακτηρισμό που του ταιριάζει αλλά πιο κόσμιους. Επίσης το μικροτερο πρόβλημα είναι αν εγώ θα τον κράξω, αν θα χρησιμοποιήσω χαρακτηρισμούς ή αν θα φάω ban ή διαγραφή, το σημαντικό είναι ότι γίνεται ένα λάθος εις βάρος ενός σκύλου, και αυτός που το κάνει νομίζει ότι γνωρίζει από σκύλους αλλά δεν έχει ιδέα, και νομίζει και ότι διατηρεί και έναν ευτυχισμένο σκύλο ενώ το χάσκυ του ζει μία εντελώς προβληματική ζωή αν όσα διηγήθηκε ο ίδιος ισχύουν.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πιστεύω πως κακώς συζητάμε κάτι που σύμφωνα με τους κανονισμούς οφείλει να αναφερθεί στον admin με πμ ή να γίνει θέμα στα σχόλια για την λειτουργία του φόρουμ ,αλλά μιλώντας γενικά και όχι προσωπικά

ας κρατάμε σε μιά άκρη του μυαλού μας ότι το φόρουμ έχει ενημερωτικό χαρακτήρα
συνεπώς ίσως η ατάκα του φίλου Boris Vian "και να σκοτώσουμε όλους τους κακομούτσουνους" ίσως να μην είναι ιδιαιτέρως δημιουργική.........
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
......Η κατάσταση μου έχει ως εξής:
Είμαι 19, σχεδόν 20, .....
Είσαι νεαρός για "ιδιόκτητο" σκύλο στην Ελλάδα.. έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου για να αποκτήσεις ένα τετράποδο σύντροφο, απλά είναι νωρίς ακόμα, γιατί δεν είσαι ακόμα κατάλληλα "εξοπλισμένος" από τη Ζωή για να αντιμετωπίσεις καταστάσεις που ακόμα δε μπορείς να σκεφθείς ότι μπορούν να συμβούν... Θα σου συνιστούσα, να ΣΩΣΕΙΣ ένα αδέσποτο πρώτα (που είναι και σαν πραξη πιό συμβατή με την ηλικία του φοιτητή) και αργότερα, όταν θα έχεις πάρει τις εμπειρίες της συμβίωσης με ένα σκύλο, να μπορέσεις να διαλέξεις με μεγαλύτερη γνώση και σύνεση για το ποιά Φυλή πραγματικά σε εκφράζει... Το Σιβηρικό δεν είναι ομορφιά, είναι Ανεξαρτησία & Συντροφικότητα :)


...... ο σκυλος αυτος δεν ζει σε ενα διαμερισμα-γκαρσονιερα για τον εξης λογο:
για αυτον θα ναι η καλυτερη του γιατι ολη την ωρα θα χωνεται μαζι σας, αλλα θα γινει κακομαθημενος η καλομαθημενος γιατι δεν θα ειναι ευκολο να προσδιοριστουν τα ορια του και τα δικα σας και θα ειναι πιο δυσκολο να χαλιναγωγηθει το σκυλι.
....
Δεν ισχύει ΤΙΠΟΤΕ από αυτά... Τα Σιβηρικά είναι από τα πλέον συντροφικά σκυλιά, γιατί σχεδόν ΠΑΝΤΑ ήταν μαζί με ένα άνθρωπο, είτε δούλευαν, είτε όχι.. η ΣΤΕΡΗΣΗ αυτής της συντροφικότητας, με τη μορφή ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ στον κήπο, στο σπιτάκι του, στο οικόπεδο, στο μπαλκόνι, είναι κάτι που ΣΚΟΤΩΝΕΙ αυτή τη Φυλή, γι' αυτό και είναι ο πιό σημαντικός και απαράβατος όρος του συμβολαίου για κάθε κουτάβι που δίνουμε!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU