Απορίες


Gozark

Member
27 Οκτωβρίου 2018
13
66
34
Καλησπέρα. Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα κάποιος να μου τις λύσει ή να μου υποδείξει τις κατάλληλες πηγές ενημέρωσης .
Όπως θα ξέρουν κάποιοι έχω ένα κουτάβι τον Άρη κ ειναι 6μιση σχεδόν μηνών

aris1.jpg

Τον ζύγισα πριν 2 εβδομάδες και έχει βάρος 35kg. Παρά την αρκουδέ εμφάνισης του λόγο τρίχας, όταν τον κάνω μπάνιο δεν φαίνεται ούτε λεπτός ούτε παχύς αλλα ξεχωρίζουν οι μυς των ποδιών και δείχνει αρκετά αθλητικός, η τροφή του αρχικά ηταν γάλα για σκύλους (οταν το βρήκα ηταν ημερών) έπειτα ξηρά με 85% πρωτεΐνη και εδώ και δυο μήνες του δίνω αποκλειστικά barf .

Τον μέτρησα σήμερα και ειναι 60cm ύψος η πλάτη του και 80cm υψος το κεφάλι του
οπότε να περάσουμε στις απορίες

1) Όταν μετράμε το ύψος ενός σκύλου μετράμε το ύψος της πλάτης ή του κεφαλιού?
2) Πότε μπορώ ηλικιακά να αρχίσω να γυμνάζω τον σκύλο μου (πέραν της βόλτας , να του πετάω μπαλάκι και να παίζουμε με τον κόμπο που τραβάει) για να μην του δημιουργήσω προβλήματα στην ανάπτυξη του ?
3) Που μπορώ να μάθω ποιες μορφές άσκησης ειναι κατάλληλες για το σκύλο μου?

ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη αν δεν έπρεπε να ανοίξω εδώ το θέμα.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Τα σκυλιά τα μετράμε στην "πλατη".
Ο σκύλος σου φαινεται πως θα γινει πραγματικά μεγαλοσωμος οπότε προσπάθησε να τον προστατεύσεις μυοσκελετικά όσο περισσότερο μπορείς.

Όχι άσκηση, όχι σκάλες όχι παιχνίδια και τρέξιμο σε γλυστερες επιφάνειες.
Περπάτημα φουλ και υπομονή.

Σε ότι αφορά την διατροφη η barf θέλει πολύ προσοχή σε κουτάβι. Να ψάχνεις γιατί χωρίς να είμαι ειδικός μου φάνηκε ότι η τροφή με 85% πρωτεινη πως δεν είναι ότι καλυτερο για μεγαλόσωμα.
 
  • Like
Reactions: Gozark


Gozark

Member
27 Οκτωβρίου 2018
13
66
34
@joks
σ ευχαριστώ για την απάντηση

Αν κατάλαβα καλά τα μετράμε στην πλάτη στο ύψος της ράχης . Δεν τον τρέχω ιδικά έξω και οι βόλτες μας ειναι ήρεμες (μέχρι γρήγορο βήμα) αλλα όταν παίζουμε με την μπάλα τρέχει και γενικά δείχνει να μην ζορίζεται. Δεν μπορώ να του κόψω τελείως το παιχνίδι γιατι φαίνεται πως έχει πολύ ενέργεια.
Σκάλες σπάνια συναντάμε μιας και μένω σε μονοκατοικία , όπως κ για τις γλιστερές επιφάνειες φροντίζω να του σκουπίζω καλά τα πόδια μετά το μπάνιο (τον κάνω μπάνιο στην ντουζιέρα μου οπου έχει μάθει και κάθεται ακίνητος απο μωρό και δεν με δυσκολεύει καθόλου) γιατι πάντα όταν τον στεγνώσω τον πιάνει κάτι σαν υπερβολική χαρά κ τρέχει πέρα δώθε.

Σχετικά με την τροφή την ξηρά μου την είχε προτείνει ο κτηνίατρος αρχικά και έπειτα άλλαξα σε barf (ωμή ) μετά απο έρευνα και προτροπή φίλων.
Αυτό που είδα με την barf ειναι αλλαγές όπως (ποιο λαμπερή τρίχα , καθόλου οσμή στην ανάσα , λίγα και σφιχτά άοσμα σχεδόν κόπρανα και εύκολη χώνεψη, δηλαδή οταν τρώει δεν τον πιάνει η υπνηλία που τον έπιανε και βάραινε όταν έτρωγε ξηρά)

Εδώ είναι ένα σημερινό βίντεο που φαίνεται η κατασκευή του

 
Last edited:


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Η barf είναι μια πολύ καλή επιλογή και στο φόρουμ έχουμε εξαιρετικά θέματα, πολύ περιεκτικα και πολύ περιγραφικά.

Τον σκύλο τον μετράμε στο ύψος των μπροστινών ποδιών αν δεν κάνω λάθος.

Προσωπική και αστήρικτη άποψη είναι πως μια τροφή με 85% πρωτεινη είναι καταστροφική για τα νεφρά γενικώς και επιπλέον για τα μεγαλόσωμα αυξάνει την μυϊκή μάζα δυσανάλογα με τον σκελετό και τα αλλά στοιχεία (τένοντες κλπ) αυξάνοντας την πιθανότητα μυοσκελετικων προβλημάτων.(στην φάση της αναπτυξης)

Το σημαντικό είναι να ψάχνεις και να ενδιαφέρεσαι. Όσο το κάνεις τόσο καλύτερος σκυλοκηδεμονας θα γίνεσαι.

Καλά να περνάτε παρέα.
 
  • Like
Reactions: Gozark




Gozark

Member
27 Οκτωβρίου 2018
13
66
34
@joks Εννοείται πως ψάχνω κ ενδιαφέρομαι απλά ο χρόνος μου ειναι ελάχιστος οπότε κάνω οτι μπορώ αλλα κυρίως υπομονή 1,5 μηνα ακόμα να τελειώσω με την σχολή μου και να έχω μόνο την δουλειά οπότε να έχω άπειρο χρόνο μέσα στη μέρα. Μπορεί να μην το σχεδίαζα να πάρω σκυλί μιας κ τον βρήκα αλλα όλα πάνε καλά , ειμαι ευχαριστημένος κ ξετρελαμένος :)
Ξέχασα να πω οτι ειναι ο πρώτος μου σκύλος αν και 29 χρονών ,μέχρι τώρα είχα να κάνω μόνο με γάτες :ROFLMAO:
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
85% πρωτεΐνη δεν παίζει. 85% συστατικά ζωικής προέλευσης ναι. Λογικά orijen πρέπει να ταιζες. Ωραίος ο τσοπανακος σου. Επειδή είναι μεγάλο αγόρι δες πως θα εντάξεις στη διατροφή του αυξημένες ποσότητες χονδροιτινης και γλουκοζαμινης, ουσίες πιυ προστατεύουν τα οστά κ τις αρθρώσεις. Υπάρχουν έτοιμα συμπληρώματα, αλλά μπορεί τις λάβει απο φυσικές πηγές. Αλλά από barf δε σκαμπαζω.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Για μένα το καλύτερο συμπληρώμα χονδροιτηνης ,γλυκοζαμινης είναι το bone broth.
Είχα φτιαξει και θέμα για τη παρασκευή του...αν δε το βρεις πες Μ να το ξαναγραψω
 


Gozark

Member
27 Οκτωβρίου 2018
13
66
34
@ChrisApo σ'ευχαριστώ ,του έδινα opti-life μετά απο παρότρυνση του κτηνιάτρου και όντως είχα διαβάσει λάθος , έλεγε 80% ζωικά συστατικά (είχα 2 μήνες να δω την συσκευασία και δεν θυμόμουν καλά):LOL: , 26% πρωτεΐνη λέει στο site απλά το 81% είναι ζωική
θα ρωτήσω και στο pet shop που ψωνίζω αν φέρνει συμπληρώματα γιατι κάπου είχε πάρει το μάτι μου pre-workout για αθλητικά pitbull οπότε ίσως και να φέρνει και απο αυτά.

@Mariosgs το βρήκα ,αυτό μόνο του αρκεί ή χρειάζεται να δώσω παράλληλα και κάποιο συμπλήρωμα ?
σ ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
@ChrisApo σ'ευχαριστώ ,του έδινα opti-life μετά απο παρότρυνση του κτηνιάτρου και όντως είχα διαβάσει λάθος , έλεγε 80% ζωικά συστατικά (είχα 2 μήνες να δω την συσκευασία και δεν θυμόμουν καλά):LOL: , 26% πρωτεΐνη λέει στο site απλά το 81% είναι ζωική
θα ρωτήσω και στο pet shop που ψωνίζω αν φέρνει συμπληρώματα γιατι κάπου είχε πάρει το μάτι μου pre-workout για αθλητικά pitbull οπότε ίσως και να φέρνει και απο αυτά.

@Mariosgs το βρήκα ,αυτό μόνο του αρκεί ή χρειάζεται να δώσω παράλληλα και κάποιο συμπλήρωμα ?
σ ευχαριστώ πολύ!
Pre-work για pit bull??Σοβαρα???
Χαχαχαχαχαχ o tempora o morres..
Δεν έχουν ιδιαίτερη αξία αγαπητς και στο λέω έχοντας καταπιεί πολλά κουτιά νιτρικου.

Για μένα το bone broth einai αρκετο ,βέβαια μπορείς να δώσεις και καποιο συμπλήρωμα ανθρώπινο όπως osteoflex σε συννενοηση πάντα με τον κτηνιατρο σ.
Εγώ εδινα π.χ.
Όπως εδώ και κάνα χρόνο δίνω barf
 
  • Like
Reactions: Gozark


Gozark

Member
27 Οκτωβρίου 2018
13
66
34
Pre-work για pit bull??Σοβαρα???
Χαχαχαχαχαχ o tempora o morres..
Δεν έχουν ιδιαίτερη αξία αγαπητς και στο λέω έχοντας καταπιεί πολλά κουτιά νιτρικου.

Για μένα το bone broth einai αρκετο ,βέβαια μπορείς να δώσεις και καποιο συμπλήρωμα ανθρώπινο όπως osteoflex σε συννενοηση πάντα με τον κτηνιατρο σ.
Εγώ εδινα π.χ.
Όπως εδώ και κάνα χρόνο δίνω barf
ναι δεν είχα σκοπό να του δώσω κάτι τέτοιο , άλλωστε δεν ειναι και η ράτσα του να σκαρφαλώνει σε τοίχους οπως τα pit που βλέπουμε στα βίντεο :ROFLMAO:
πολύ ωραία σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια , καλή ανάσταση!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981