Απορρόφηση τροφής


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλημέρα σας.
Επαναφέρω το θέμα που έθιξα σε άλλο ποστ νωρίτερα σήμερα με αφορμή την τελευταία "εκκένωση" του σκύλου μου στη βόλτα μας μόλις τώρα.

Ξαναλέω τα στοιχεία σε περίπτωση που καποιος δεν τα έχει διαβάσει (συγνώμη για την επανάληψη σε όσους ξέρουν την ιστορία):

Πηρα το σκύλο μου πολύ αδύνατο απο καταφύγιο. Τροφή είχε άπλετη εκεί, αλλα θεωρήσαμε ότι τον "εμπόδιζε" ο κυριαρχικός αδερφός του να φάει, με τον οποίο ζουσε τον πρώτο 1.5 χρόνο της ζωής του. Θεώρησα οτι μαζί μου (και χωρίς τον αδερφό του) θα παχύνει γρήγορα. Κάτι τέτοιο δεν έγινε..... τρώει μεγάλες ποσότητες (διπλάσιες σχεδόν απο τις ενδεικνυόμενες) και με μεγάλη όρεξη, αλλά είναι ζήτημα αν έχει πάρει δυο κιλά (εξακολουθώ να βλέπω τα πλευρά του). Είναι μαζί μου έξι μήνες. Τρώει κυρίως καλή ξηρά (αλλάξαμε απο nutro σε orijen κάποια στιγμή) και ενίοτε μαγειρευτό κρέας με ρύζι μαύρο (όταν έχει διάρροιες). Πολλά κόπρανα δε βγάζει και με την orijen έχουν και το σωστό .... σφίξιμο!:D. Από τρίχα ηταν πάντα καλά (γυαλιστερή, ακόμα κι όταν έτρωγε φτηνή τροφή καταφυγίου). Γενική φυσική κατάσταση ακμαία. Δε βλέπω κανένα πρόβλημα παρόλο που είχε ερλιχίωση και του δώσαμε αντιβίωση (όπου να'ναι θα πάω για νέες εξετάσεις αίματος να δουμε που βρισκόμαστε απο αντισώματα αλλά συμπτωμα δεν έχει κανένα). Η κτηνίατρος που τη ρώτησα, δεν είχε κάτι να πει, και μου είπε οτι παιρνει χρόνο να παχύνουν.... Απο μόνη μου εγώ του δίνω neurobion (vit. B) καμιά φορά (δυο τρεις φορές την εβδομάδα) που βοηθάει στην απορρόφηση της τροφης. Γενικά πάντως το έντερο του είναι ευαίσθητο. Κάνει δηλαδή εύκολα διάρροιες όταν ξεφύγει λίγο απο την ξηρά.... (πχ αν του δώσει κάποιος λάθος λιχουδιά, ή αν φάει κάτι απο κάτω...)

Τις τελευταίες μέρες είχε μια μικρή διάρροια και χτες του έδωσα κοτόπουλο με μαύρο ρύζι μαγειρευτό (μέχρι να αξιωθώ να το αγοράσω και να το μαγειρέψω, του είχε περάσει η διάρροια, αλλά μια και το'φτιαξα, του το'δωσα!). Πέρασε μια μέρα χωρίς να κάνει καθόλου κόπρανα και σήμερα το πρωί, είδα ότι στην αρχή έκανε τα γνωστά σφιχτά μάυρα κόπρανα (χαρακτηριστικά της orijen)αλλά μετά έβγαλε το ρυζι και το κοτόπουλο από χτές το βράδυ άθικτα (εβλεπες τους κόκκους! σαν να μην έγινε καμια επεξεργασία!).

Οπότε έχω αρχίσει να ανυσυχώ ότι πραγματικά έχει πρόβλημα στην απορρόφηση της τροφής... καμιά ιδέα???
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Kopriti μηπως χρειαζεται μερικα κομματακια μοσχαρισιο λιπος?Περιπου 10% στο φαγητο την ημερα,5% πρεπει να παιρνει την ημερα νορμαλ αλλα παιζει ρολο και ο μεταβολισμος του?Αλλα και ενας φιλος μου εχει δυο αδερφια απο τσομπανο τα πηρε,το ενα ειναι εντελως αδυνατο και μακρυποδαρο και τρωνε τα ιδια,ισως μεγαλωνει ακομα,μπορει με 24-30 μηνες να δεσει.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Συμφωνώ. Κυρίως στο τελευταίο. Πολλοί σκύλοι αργούν να δέσουν και ο δικός σου είναι αρκετά μικρός ακόμη. Λογικά θα δεις διαφορά σύντομα όμως. Εκτός αν σου κάνει "κόλπα" και δεν τρώει καλά το καλοκαίρι λόγο ζέστης.

Εγώ δεν θ' ανησυχούσα πάντως. Άσε που πιστεύω πως είναι καλό όλοι οι σκύλοι να είναι λίγο αδύνατοι μέχρι τα δυό τους χρόνια (για να μην σου πω και για πάντα!).
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Συμφωνώ κι εγώ με την Dr!
Ειδικά αν το βλέπεις το σκυλί να είναι υγιές και ευδιάθετο γιατί να το παχύνεις;;)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τhanks, παιδιά για τις απαντήσεις, αλλά θεωρείτε νορμάλ να περνάει το ρύζι απ'ολο το πεπτικό του σύστημα και να βγαίνει .... κόκκος??? Κάτι δεν πάει καλά.....

Δεν προσπαθώ πλεον να τον παχύνω, αλλά με ανυσυχεί το γεγονός ότι τρώει διπλάσιες για το βάρος του ποσότητες ξηράς..... και δεν είναι ότι σέρνει έλκηθρα όλη μέρα!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
ΑΝ ήταν ένας-δύο κόκοι μάλλον είναι τυχαίο και όχι ιδιαίτερα σπάνιο!Πολλές φορές σε κόπρανα θα δεις διάφορες απεπτες τροφές!Αν ήταν πολλοί θα πει ότι μάλλον δεν μπορεί να το αφομιώσει!

Α!Δεν γνώρισα ποτέ σκύλο που να μην καταβροχθίζει πολύ μεγαλύτερη από την συνιστόμενη δόση της συσκευασίας εφόσον έτρωγε ευχάριστα την ξηρά του και την έβρισκε μπροστά του!;)
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΑΝ ήταν ένας-δύο κόκοι μάλλον είναι τυχαίο και όχι ιδιαίτερα σπάνιο!Πολλές φορές σε κόπρανα θα δεις διάφορες απεπτες τροφές!Αν ήταν πολλοί θα πει ότι μάλλον δεν μπορεί να το αφομιώσει!

Α!Δεν γνώρισα ποτέ σκύλο που να μην καταβροχθίζει πολύ μεγαλύτερη από την συνιστόμενη δόση της συσκευασίας εφόσον έτρωγε ευχάριστα την ξηρά του και την έβρισκε μπροστά του!;)
Δεν ήταν ένας κόκκος... ήταν όλοκληρη η σκατούλα! (τι λεω η γυναίκα κυριακάτικο....:D:D)

Το ανυσηχητικό δεν είναι ότι τρώει πολύ.... είναι ότι τρώει αλλά δεν παχαίνει!!!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Έχει ευαίσθητο πεπτικό σύστημα γιατί είχε πολλά σκουλίκια μικρός.
Πάντα θα έχει (του έχουν αφήσει τραύμα).

Εχει δίκιο ο Ομαροκ. Το ρίζι είναι αρκετά ευκολοχώνευτο συνήθως. Η ασθένεια (διάροια) σε συνδιασμό με το ευαίσθητο πεπτικό σύστημα (χρόνιο θα είναι αυτό, το νου σου) είναι ο λόγος που στο "έδωσε πίσω" το ριζάκι, ανέπαφο.

Με κόκαλα θα το βλέπεις πιο έντονα (ίσως να κάνει κι εμετούς), να τα αποφεύγεις...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μαλλον ειναι θεμα μεταβολισμου,αλλα η σκατουλα:D:D:D?μη του δινεις ρυζι δωστου κατι αλλο,η μηπως δεν ειχε βρασει αρκετα?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
H διάρροια είχε διορθωθεί πριν του δώσω το ρύζι με κοτόπουλο (καθυστέρησα:rolleyes: ). Καλά βρασμενο ήταν το ρύζι, αλλά ήταν μαύρο... είναι πιο δυσκολοχώνευτο??

Οσο για τα σκουλικια μικρός, στο καταφύγιο είμαι σίγουρη οτι έκανε τακτικά αποπαρασίτωση..... ίσως πριν τον μαζέψουν..... είναι γεγονός πάντως ότι τα εντερικά του δεν είναι και τα καλύτερα.... με τα κόκκαλα προς το παρόν δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα, αλλά θα το έχω υποψη μου...

ΟΚ.... είδωμεν. Ξαναγυρίσαμε στην ξηρά σήμερα (τέλειωσε το κοτόπουλο!). Ευχαριστώ παιδιά.....
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το δοκίμασες το ρίζι; Το μαύρο θέλει μια ώρα βράσιμο αν δεν έχει μουλιάσει όλη νύχτα (όπου θέλει 35-45 λεπτά βράσιμο!). Μάλλον αυτό θα έφταιγε!

Αν δεν έχει πρόβλημα με κόκαλα τότε μάλλον έκανα λάθος για την υπόθεση με τα σκουλίκια (τα κόκαλα είναι το βασικό κριτήριο/σημάδι).
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Απο οτι θυμαμαι παλια πολλα κυνηγοσκυλα φερμες ειχαν πολυ ευαισθητα στομαχια και δεν παχαιναν,μηπως ο δικος σου μοιαζει σαν φερμα?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εμένα μου κάνει κάτι σε λαγωνικό οράσεως... άλλος ένας τύπος σκύλου που δεν παχαίνει!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το δοκίμασες το ρίζι; Το μαύρο θέλει μια ώρα βράσιμο αν δεν έχει μουλιάσει όλη νύχτα (όπου θέλει 35-45 λεπτά βράσιμο!). Μάλλον αυτό θα έφταιγε!
Το δοκίμασα!!! Μάλιστα μύριζε τόσο ωραία που έβαλα αλάτι κι έφαγα ένα πιάτο κι εγώ!:D:D. Μπορεί πάντως να έφταιγε κι αυτό.... αν και νομίζω οτι είχαμε συμπληρώσει ώρα που έβραζε το συνοθήλευμα.....

,μηπως ο δικος σου μοιαζει σαν φερμα?
Εμένα μου κάνει κάτι σε λαγωνικό οράσεως...
Τι λέτε ρε παιδιά..... λετε να'χει τέτοιο γονίδιο ο κοπρίτης?? Ορε κελεπούρι μου 'τυχε.... :D:D:D
Δεν ξέρω τίποτα απο λαγωνικά (τι είναι το φέρμας και τι το οράσεως??), αλλά η αλήθεια είναι ότι μυρίζει συνέχεια κάτω στις βόλτες και καμιά φορά και στον αέρα.... Αυτός είναι ο πιο ψηλός απο τα οχτώ αδερφάκια και ο πιο ψηλοπόδαρος.... οι υπόλοιποι έχουν μακρύτερη τρίχα, εχουν και λίγο καφέ και πιο πεσμένα αυτιά.... φανταστείτε κάτι ανάμεσα σε ΓΠ και ντόπερμαν ή λαμπραντόρ..... ο δικός μου πάντως ηταν ο πιο λεπτος απ'ολους.... (μάλλον και ο πιο φοβιτσιάρης). Ο τελευταίος αδερφός που έχει μείνει, είναι μάλιστα και χοντρούλης, αλλά και ο πιο κυριαρχικός και μιας και ταίζονται όλα μαζί πιθανόν να οφείλεται σ'αυτο.....

Α, να προσθέσω ότι τρέχει πάρα πολύ γρήγορα!!! Μιλάμε για αγώνες δρόμου!!! Πολύ γρηγορότερα απ'οτι το σεττεράκι που είχα παλιότερα...... την πρωτη φορά που τον είδα να τρέχει έμεινα!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Για δοκιμασε με μακαρονια ολικης αλεσεως.
Σηκωνει κανενα απο τα μπροστινα ποδια οταν αντιληφθει κατι φερμαρει?,γατα πουλι η κατι τετοιο και μενει ακινητος?Αν ναι τοτε απο τωρα παιρνει τιτλο ευγενους κατι σαν "Sir kopritis"
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ο κλασσικό λαγωνικό οράσεως είναι το Greyhound.
Υπάρχουν και πολλά άλλα

Με κοντή τρίχα:

Sloughi
Chart Polski
Mayar Agar

και πολλά μακρύτριχα:
πχ

Μπορζοι
Λ.του Αφγκανιστάν
και ο "Βασιλιάς" ο Ιρλανδικός Λυκοθύρας
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αχ!!ο Ιρλανδός είναι μεγάλη μου αδυναμία!!!!!Για πρώτη φορά από κοντά είδα πέρσυ στην Dianna!Δεν ξέρω αν ήταν καλός ή κακός μορφολογικά αλλά εμένα με άφησε με ανοικτό το στόμα!!!!:D:D:D
Έχω δει σκυλιά και σκυλιά που δεν έχουν καμία σχέση με κυνηγόσκυλα φέρμας να φερμαρουν, από την δικιά μου που ήταν Γ.Π. με κόλευ μέχρι Ε.Π.!!!Όχι σταθερή φέρμα αλλά φέρμα, έστω για λιγο!Λες να κρύβουν κι αυτά κανα λόρδο μέσα τους!!!:p:p:p:pΗ δικιά μου πάντως σίγουρα ήταν λαίδη!Να μην σου πω βασίλισσα!Ούτε την βροχή δεν ανεχόταν πάνω της από όταν πέρασε την εφηβία και μετά!!!:p:p:D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981