Αποτυχια στο παιχνιδι!!


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Οσο για το θέμα της κτητικοτητας ειναι αυτοννοητο οτι αναφερομαι σε καλοτροπα ισορροπημένα σκυλιά, δε νομίζω να μην ξερει ο εκάστοτε ιδιοκτητης οτι το σκυλι του εχει τετοια ζητηματα...οποτε θαναι το λιγοτερο ανόητο εκ μέρους του να παει γυρεύοντας...αν κ για μενα εαν κάποιος εχει τετοια ζητηματα καλύτερα να απευθυνει την προσοχη του σαυτο το πρόβλημα πρώτα παρα στα παιχνίδια....
Απορία! :D

Αν κάποιο σκυλί δεν δέχεται τα υπόλοιπα να του βουτάνε αυτά που έχει στο στόμα, είναι κακότροπο και ανισόρροπο δηλαδή; Γιατί πραγματικά δεν βρίσκω το λόγο να ανέχεται κάποιο σκύλο εκτός αγέλης να του "κλέβει" τα πράγματα. Προσωπικά μου αρκεί να μπορεί ο ιδιοκτήτης να του τα πάρει ή σκύλος εντός αγέλης (κι αυτό να μην τον τσιγκλάει συνέχεια). Αν τώρα τα τελευταία δεν ίσχυαν, ναι θα έλεγα ότι χρειάζεται αντιμετώπιση. :)

Όσο για το σκύλο της Viviana, θα έλεγα να δοκιμάσει τον ιμάντα 3-4 φορές ώστε να τον συνηθίσει κι ο σκύλος.. Ιδανικά με στηθόλουρο ώστε να μην τον έχει να κρέμεται από το λαιμό του! Πιστεύω πως μόλις το συνηθίσει λιγάκι θα είναι μια χαρά..
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Οσο για το θέμα της κτητικοτητας ειναι αυτοννοητο οτι αναφερομαι σε καλοτροπα ισορροπημένα σκυλιά, δε νομίζω να μην ξερει ο εκάστοτε ιδιοκτητης οτι το σκυλι του εχει τετοια ζητηματα...οποτε θαναι το λιγοτερο ανόητο εκ μέρους του να παει γυρεύοντας...αν κ για μενα εαν κάποιος εχει τετοια ζητηματα καλύτερα να απευθυνει την προσοχη του σαυτο το πρόβλημα πρώτα παρα στα παιχνίδια....
ας τα παρουμε λιγο απο την αρχη τα πραματα , ενα σκυλι που δεν ειναι και πολυ φιλικο με τα υπολοιπα σκυλια δεν ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να φτιαχτει , απλα παντα μπορεις να αποφευγεις τα πολλα πολλα με τα υπολοιπα σκυλια και τελειωσε το θεμα , ομως ενα σκυλι που βαριεται να παιξει με το αφεντικο σημαινει οτι δεν υπαρχει τοσο μεγαλο φιλινγκ αναμεσα σε ιδιοκτητη και σκυλο η ο ιδιοκτητης δεν εχει μαθει στον σκυλο να παιζει μαζι του . Αυτο που παντα πρεπει να επιδιωκουμε ειναι να δενεται ο σκυλος μαζι μας και να κολλαει απανω μας το πως γινετα αυτο ? ειναι πολυπλοκο και απαιτει χρονο υπομονη και τις καταλληλες γνωσεις . Απαξ και δεθει ο σκυλος απανω μας και γνωριζει οτι στον μπαμπα/μαμα υπαρχει το ενδιαφερον και ολα τα υπολοιπα ερχονται σε δευτερη μοιρα τοτε να εισαι σιγουρη οτι και ακομα προβληματα συμπεριφορας του σκυλου απεναντι σε αλλα σκυλια η ανθρωπους η ακομα και καταστασεις λυνονται αρκετα ευκολα . Ενας απο τους ευκολοτερους τροπους για να κανεις δυο σκυλια να μαλωσουν μεταξυ τους ειναι να τους ριξεις ενα κινητρο αναμεσα τους ειτε λεγεται φαι ειτε λεγεται μπαλακι ειτε το οτιδηποτε . Αντε και πες οτι ξερει το ενα το αλλο και εχουν λυσει τα θεματα κυριαρχιασ μεταξυ τους και ριχνει ενα μπαλακι τοτε να εισαι σιγουρη οτι ο σκυλος θα παιξει ανταγωνιστικα με το αλλο σκυλι και το κινητρο του ειναι να φτασει αυτο πρωτο στην μπαλα και οχι ο αντιπαλος τετραποδος δηλαδη θα κανεις το σκυλι να χεστει ποιοσ πεταει το μπαλακι απλα θα μαθει να παιζει με το αλλο σκυλι και οχι με εσενα . Για αυτο κατι σκυλοπαρκα που παει ο καθε ανεγκεφαλος αμολαει το σκυλο του και καλα να "παιξει "με τα αλλα σκυλακια για να καθεται αυτος να πινει την φραπεδουμπα του και να κανει κους κους με τους υπολοιπους ανεγκεφαλους ειναι οτι χειροτερο για πολλα σκυλια .
Το οτι λεμε καλο ειναι να κανουν παρεα τα σκυλια με ισορροπημενα σκυλια παρεα σε αρκετες αλλες περιπτωσεις ειναι σωστο , δεν ισχυει για ολες ομως , οποτε προσοχη στο τι λεμε και στο τι προτεινουμε ειδικα αν δεν εχουμε την καταλληλη εμπειρια .
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Οτι πρότεινα μονο αυτο δλδ κ τιποτα αλλο...η αυτο το συγκεκριμένο θιξατε εσεις για τους χ ψ δικούς σας λόγους? κ παλι.... oookkkkkkk....
Πρότεινα διάφορα φιλτατε, οποιο θεωρει η θεματοθετρια οτι καθεται καλα σε εκεινη κ το σκυλι της μπορεί να ακολουθήσει, μπορει να μην της καθεται κ τιποτα αποσα πρότεινα εγω...λετε να το πάρω πατριωτικα?

Απο κει κ περα τα περι το παιζω ετσι κ το παιζω γιουβετσι κρατηστε τα για τον εαυτο σας παρακαλώ πολύ, δεν γνωριζομαστε κ απο χθες!

Αγαπητε @Elrandir όπως είδατε αναφέρθηκα στο θεμα της "κτητικοτητας" (γενικα, δεν συγκεκριμενοποιησα τιποτα) το να μην θελει να μοιραζεται ειναι ενα θεμα (καλο κακο ειναι στην κρίση του εκαστοτε ιδιοκτητη) το να αντιδραει ασχημα ή βιαια παλι (συνηθες σε τετοιες περιπτωσεις) είναι αλλο ομως κ εκει είναι που οφειλει ο ιδιοκτητης να παρέμβει εφοσον δεν θέλει να θεωρειται το σκυλι του κακοτροπο ή ανισόρροπο.

Δλδ κατα την αποψη σας (επιστρεφω σε εσας φιλτατε) το σκυλι της θεματοθετριας δεν εχει δεθει μαζι της...σωστα? κ πρεπει να δουλεψουν την μεταξυ τους σχεση...επειδη βαρεθηκε μια δυο φορες να παιξει...ενω στο παρελθόν σε διαφορετικό χωρο (πιο ελευθερο) μια χαρα έπαιζαν παρέα...αλλα τωρα αποφασισε οτι δε την πολυγουσταρει....ooookkkkkkk
( κ οχι δεν αισθάνομαι θιγμενη...για να αισθανομουν το οτιδηποτε θα επρεπε να σημαινουν κιολας κατι για μενα οσα λετε, οπως υπεδειξα κ προηγουμενως ομως δεν γνωριζομαστε....)
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Οτι πρότεινα μονο αυτο δλδ κ τιποτα αλλο...η αυτο το συγκεκριμένο θιξατε εσεις για τους χ ψ δικούς σας λόγους? κ παλι.... oookkkkkkk....
Πρότεινα διάφορα φιλτατε, οποιο θεωρει η θεματοθετρια οτι καθεται καλα σε εκεινη κ το σκυλι της μπορεί να ακολουθήσει, μπορει να μην της καθεται κ τιποτα αποσα πρότεινα εγω...λετε να το πάρω πατριωτικα?

Απο κει κ περα τα περι το παιζω ετσι κ το παιζω γιουβετσι κρατηστε τα για τον εαυτο σας παρακαλώ πολύ, δεν γνωριζομαστε κ απο χθες!

Αγαπητε @Elrandir όπως είδατε αναφέρθηκα στο θεμα της "κτητικοτητας" (γενικα, δεν συγκεκριμενοποιησα τιποτα) το να μην θελει να μοιραζεται ειναι ενα θεμα (καλο κακο ειναι στην κρίση του εκαστοτε ιδιοκτητη) το να αντιδραει ασχημα ή βιαια παλι (συνηθες σε τετοιες περιπτωσεις) είναι αλλο ομως κ εκει είναι που οφειλει ο ιδιοκτητης να παρέμβει εφοσον δεν θέλει να θεωρειται το σκυλι του κακοτροπο ή ανισόρροπο.

Δλδ κατα την αποψη σας (επιστρεφω σε εσας φιλτατε) το σκυλι της θεματοθετριας δεν εχει δεθει μαζι της...σωστα? κ πρεπει να δουλεψουν την μεταξυ τους σχεση...επειδη βαρεθηκε μια δυο φορες να παιξει...ενω στο παρελθόν σε διαφορετικό χωρο (πιο ελευθερο) μια χαρα έπαιζαν παρέα...αλλα τωρα αποφασισε οτι δε την πολυγουσταρει....ooookkkkkkk
( κ οχι δεν αισθάνομαι θιγμενη...για να αισθανομουν το οτιδηποτε θα επρεπε να σημαινουν κιολας κατι για μενα οσα λετε, οπως υπεδειξα κ προηγουμενως ομως δεν γνωριζομαστε....)

Εν αντιθεση με εσας φιλτατη εγω δεν αρχισα να δινω συμβουλες και να γραφω το πρωτο που σκεφτηκα , αμα διαβασετε καλα δεν εδωσα καμια συμβουλη απλα εκανα καποιες ερωτησεις . Και επειδη απο οσα γραφω δεν καταλαβατε ουτε τα μισα μην βαζετε λογια που δεν εχω πει , αμα διαβασετε καλα ειπα διαφορες περιπτωσεις που μπορει να ισχυουν , δεν εβγαλα πορισμα , στα πορισματα ειστε εσεις η ειδικος οχι εγω , εδω βγαλατε πορισμα στο ποια ειναι η γνωμη μου ελεος δηλαδη..... Αυτη η τεχνικη αλλοιωσης και τετοιου ειδους πυροτεχνηματα για εντυπωσιασμο και να καλυψουμε τα λαθη μας εχει γινει μοδα βλεπω στο φορουμ , μια χαρα.....
Εφοσον δεν ειστε θιγμενη αν και κατι πληθυντικοι κτλπ και καποιες αμυνες που βγαινουν αλλα δειχνουν αλλα οκ , καλο ειναι να μαθετε να γραφετε με ευπρεπεια και οχι με ειρωνια γιατι οπως ειπατε δεν με ξερετε δε σας ξερω . Αν αντιδρατε ετσι επειδη δε συμφωνησα με τα γραφομενα σας , τοτε δεν ειστε καν αξια να συνεχισω τον διαλογο μαζι σας .
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Απαξιω κ (να ημαστε κ σε κατι on topic - σκυλο-)βαριέμαι αγαπητέ....
εαν απο οσα ειπα αυτα ειναι τα συμπεράσματα σας καλως!
Κατα ταλλα αποψη σας κ αποψη μου.
Δεν εχω κατι να χωρισω μαζι σας!
 




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
@Viviana και ο δικός μου ο μούργος έτσι κάνει, το μόνο που θέλει είναι να μυρίζει γυρω γύρω, να σημαδεύει κλπ ενώ στο σπίτι παίζουμε παρέα συνέχεια και όταν πάμε διακοπές επίσης τρέχει παίζει και εκτονώνεται.

Το είχα συζητήσει παλιότερα με τον εκπαιδευτή, μου είχε πει ότι είναι θέμα ανασφάλειας και αν ήθελα να το διορθώσω θα έπρεπε να εξαφανιστούν όλα τα παιχνίδια απο το σπίτι ΕΝΤΕΛΩΣ και να παίζουμε μόνο έξω. Στην αρχή έξω απο την πόρτα και σιγά σιγά όλο και πιο μακριά. Δεν τα κατάφερα (εννοείται) ίσως επειδή δε μου φάνηκε και τόσο σημαντικό να τα παράτησα γρηγορότερα από ότι έπρεπε.
 
  • Like
Reactions: Elrandir and Orilis


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καπου αν προσεξα καλα γραφετε οτι τον σκυλο τον πηρατε 2 χρονων περιπου...
μεχρι τοτε που και πως εζησε?
πολυ πιθανο.. η απαντηση σας θα με διαφωτιζε...
ο σκυλος απλα να μην νοιωθει ανετα μακρυα σας σε ξενο περιβαλλον οποτε δν θελει να παιξει μεχρι τωρα αν καταλαβα καλα επαιζε μαζι σας σε οικειο περιβαλλον...
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Το ιδιο μαραζι εχω και εγω...μεχρι εδω και κανα χρονο ετρεχ λιγο οταν ηταν με αλλα σκυλια επαιζε και τωρα τιποτα...Ειναι 5 χρονων και η παρεα που της παω ειναι μεχρι ενοσ ετους.Ουτε να τα φτυσει...καθεται πανω μου και κανει τον διατητη μονο,αν τα δει να παιζουν εντονα τα γαυγιζει..
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
και εγω με τον σιρκο εμαι και οντως μαρια πρεπει να βρυμρ τροπο πως μπορουμε να δεθουμε μεττον σκυλο σαν ζευγαρι κ οχι να κανουμε δοκιμες που μπορει να κανουν και κακο.
απο την αλλη γκραντε πως να ξερρει πως ηταν πριν αλλα εγραψε οτι το φερτο κ το αστο δεν τα ξερει οποτε.....
αλλο το ενα παιζει με μπαλακι αλλο το παιζει με μπαλακι

μπιχτη οχι για τον ροκυ κ τον ιδιοκτητη βεβαια
να τα βλεπουν αυτα οσοι πιστευουν οτι χωρις μπαλακι τιποτα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο σκύλος δεν παίζει για να μας το κάνει το κέφι αλλά γιατί το γουστάρει. Αν δεν το γουστάρει δεν παίζει. Π.χ. ο πρώην αδέσποτος σκύλος μου παίζει μόνο με άλλα σκυλιά κυνηγητό και λιγο ποδόσφαιρο αλλά δεν του κρατάει το ενδιαφέρον για πολύ το τελευταίο. Ο άλλος του αρέσει να βρίσκει μπάλες, σκοινιά, κουκουνάρια και να τα φέρνει.. Γρήγορα όμως κάθεται και τα μασουλάει. Τι να κάνουμε αυτοί οι ρεμπεσκέδες ειναι οι σκύλοι μου. Τους αγαπάω όπως είναι. Δεν θεωρώ ως προσωπική αποτυχία το ότι δεν παίζουν με political correct σκυλίσια παιχνίδια. Κάνουν αυτό που τους αρέσει σίγουρα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ξεφεύγετε γιατί το ζητούμενο δεν είναι εκεί!
Εδώ ίσως έχουμε να κάνουμε με έλλειψη επαφής!
Ο σκύλος πάνω από όλες τις προτιμήσεις του στις δραστηριότητες του θα πρέπει να έχει επαφή με τον ιδιοκτήτη του, ακόμα και όταν μιλάμε για μία "βαριά" ή ανεξάρτητη φυλή από άποψη χαρακτήρα!
Η λύση σε πολύ μεγάλο βαθμό βρίσκεται στο post του @Sirkos !
 
  • Like
Reactions: Elrandir and ghelly


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ρε τασο μπορει να ξερει αν το πηρε απο αλλο ιδιωτη απο φιλοζωικη η το μαζεψε απο το δρομο κατι που δεν ξερουμε εμεις...

με τον σιρκο δεν διαφωνω...
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
καπου αν προσεξα καλα γραφετε οτι τον σκυλο τον πηρατε 2 χρονων περιπου...
μεχρι τοτε που και πως εζησε?
πολυ πιθανο.. η απαντηση σας θα με διαφωτιζε...
ο σκυλος απλα να μην νοιωθει ανετα μακρυα σας σε ξενο περιβαλλον οποτε δν θελει να παιξει μεχρι τωρα αν καταλαβα καλα επαιζε μαζι σας σε οικειο περιβαλλον...
Τι τον θες το πληθυντικο τωρα βρε;;; Μια παρεα ειμαστε...:D το Ροκυ τον ειχα παρει απο φιλοζωικη οταν ηταν περιπου δυο χρονων,,,πιο πριν δε γνωριζω τιποτα τι γινοταν..το μονο που μου ειπαν οτι τον βρηκαν καπου στο Γερακα αδεσποτο... Λοιπον,χτες στη πρωινη βολτα,το πηρα πεισματικα και πηγαμε στο τεννις...7 η ωρα το πρωι...παει στο διαολο,λεω,στον υπνο τους θα το βλεπουν κυριακατικα να πανε για τεννις;;; Τον αμολησα μεσα χωρις ιμαντες,χωρις τιποτα...να δειτε τρεξιμο,χοροπηδηχτο και παιχνιδι...το κατι αλλο...τελικα απ οτι καταλαβα,θελει να τρεχει ελευθερος μαλλον.....το καταευχαριστηθηκε κι αυτος κι εγω....:p
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Sirko,το οτι εχουμε φιλινγκ και επαφη μεταξυ μας δε το συζητω...και παιζουμε πολυ,κυριως μεσα στο σπιτι...Ενα θεμα εχει στο "Φερτο",δεν μπορεσε να το μαθει αυτο οσο κι αν προσπαθησα...το "πιαστο" το ξερει μια χαρα...ειναι λιγο ατιθασος χαρακτηρας ειναι η αληθεια...και παλι καλα που εχει μαθει τοσα απο τοτε που το πηραμε,γιατι στην αρχη ηταν σκετο αγριμι...κι οπως μας ειπαν οι εκπαιδευτες μας,η συμπεριφορα του θα βελτιωνοταν κατα 70%...οχι ακριβως στο θεμα του παιχνιδιου,γενικοτερα μιλαω...και οντως υπαρχει μεγαλη βελτιωση απο τοτε και σε θεμαρα κοινωνικοποιησης,βολτας,υπακοης..Εκει που δεν υπαρχει βελτιωση,κι ουτε θα υπαρξει,ειναι οι γατες!!!!! Εκει....η επιστημη σηκωνει τα χερια... :p