Αποχώρηση ομίλου spaniel Ελλάδος από τον ΚΟΕ


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Πολλα οχι, αλλα αυτα του Νικολακοπουλο εσκιζαν- και σε εκθεσεις, και στο κυνηγη!

Εδω δεν εδιναν καν την ευκαιρια στους ιδιοκτητες των κυνηγετικων φυλων που εκπροσοπουσαν να αναδειξουν τα σκυλια τους και στον τομεα για τον οποιο εκτραφικαν.

.
+1000 σε όλα
υπαρχει μεγάλη προσπαθεια από αρκετούς να δώσουν ζωή πάλι στις εργασιακες γραμμες των σπανιελς
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Γιατί το Collie είναι τσοπανόσκυλο Σκωτίας και όχι Ελλάδας.
Από άλλες απειλές πρέπει να φυλάει το κοπάδι στην Σκωτία και από άλλες στην Ελλάδα.
Εδώ πως ακριβώς θα κάνεις τον αγώνα?
Εκτός εάν ο αγώνας θα γίνει μόνο για τα βάλει στο μαντρί. Γιατί και αυτό μισή δουλειά είναι δεν είναι ολόκληρη.
Από τι απειλές φυλάνε τα Collies στη Σκωτία; Herding δεν κάνουν;:confused:


Οι κύριοι ενδιαφερόμενοι στις εκθέσεις είναι οι εκτροφείς οι οποίοι θα πρέπει να κάνουν αναπαραγωγή βάσει μορφολογικού προτύπου και ταμπεραμέντου της φυλής.
Ακόμα και ο ιδιώτης, όταν καταλήγει στη φυλή που θέλει να αποκτήσει, δε θα έπρεπε να διαλέγει βάσει εμφάνισης αλλά όλου του πακετού που συνοδεύει μια φυλή.

Μορφολογία και εργασία πρέπει να πηγαίνουν πακέτο. Δε γνωρίζω αν είναι υποχρέωση του ομίλου ή του ΚΟΕ η διεξαγωγή τέτοιων αγώνων, είναι όμως κρίμα να αποχωρεί ο όμιλος.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
αυτο το κουμπακι με το thanks που ειναι ρε παιδια .....

Παντως αγωνες γινονται στην Ελλαδα για τις ηπειρωτικές φυλες φέρμας αλλά και για τις Αγγλικές φυλές ( που έχουμε και Εθνική ομάδα) . Απλά πιστεύω ότι στην Ελλαδα κανένας δεν συνεργαζεται με κανέναν και κραταμε στεγανά ... Θα μου πεις αυτοί είναι κυνηγοί που ασχολούντε με αυτους τους αγωνες και εμείς είμαστε αντικυνηγοί κτλ κτλ ( δεν ξέρω το πραγματικό λόγο απλά υποθέσεις κάνω ) ... Παντως δεν είναι τίποτα να γινουν και καποιοι αγωνες μεσα στα πλαισια των τόσων αγώνων που γίνονται και για τα σπανιελς απλά οι εκτροφείς του χώρου έχουν κάνει το εγκλημα για μένα να βλέπουν τους σκύλους μόνο μορφολογία και τιποτα αλλο και τώρα απλα δεν ξέρουν τι να κάνουν και φυσικά δεν έχουν ούτε τις γνωσεις αλλά και τα σκυλιά τους δεν μπορούν ....
Ελπίζω να αλλαξει αυτό στο μέλλον
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Noela,

Γράφω ότι κάνει και φύλαξη και herding όπως λες
''Εκτός εάν ο αγώνας θα γίνει μόνο για τα βάλει στο μαντρί. Γιατί και αυτό μισή δουλειά είναι δεν είναι ολόκληρη.''

Από όσα έχω διαβάσει για την φυλή μου, κάνει και φύλαξη κοπαδιού.
Το κύριο αρπακτικό της Σκωτίας ήταν λύκοι, που εξαφανίστηκαν τον 18 αιώνα, και οι αλεπούδες.
Τα πρόβατα της Σκωτίας με το ίδιο όνομα όπως του σκύλου είναι αρκετά μικρότερου μεγέθους από τα δικά μας και οι επιθέσεις από αλεπούδες ήταν συχνές.
Ειδικά το Rough Collie ήταν κυρίως έξω στα highlands με τα πρόβατα ενώ αντίθετα το smooth Collie το χρησιμοποιούσαν κυρίως για herding, για να οδηγήσουν τα πρόβατα στην αγορά.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΧΙΟΥΜΟΡ ......
Εγω θελω ο δικος μου να συμετεχει σε αξιολογηση herding....... ΑΛΛΑ ...
ΑΛΛΑ .....
...να φερουν οι διοργανωτες μικροσωμα προβατακια απο τα SHETLAND
για να μπορει να αποδωσει τα μεγιστα ......χαχα !!!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πέρα απο την πλάκα την επομενη φορά που θα αναφέρει κάποιος κατι περι πρότυπο χαρακτήρα μιας φυλης ας αναλογιστεί αν όντως υπάρχουν πλέον αυτά τα χαρακτηριστικά. Ακούω καθημερινά διάφοροι ιδιοκτήτες να περιφανεύονται για τον χαρακτήρα της φυλής αλλά στην πραγματικότητα αυτά για μένα είναι παλιές δόξες. Που κάποτε ο σκύλος είχε χρήσει και η εκτροφή του είχε πραγματική σημασία.

Σε μερικά χρόνια θα βλέπουμε Greyhound να τρέχουνε πιο αργά απο Bulldog και θα πιστεύουμε ότι είναι Greyhound επειδί έχουν το κουστούμι ενός Grey...
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Και πάλι διαφωνώ (δεν το κάνω επίτηδες ειλικρινά)

Αλλά νομίζω ότι το σχόλιο σου είναι γενικό και ισοπεδοτικό.
Είμαι της άποψης ότι το ένστικτο και τα γονίδια δεν εξαφανίζονται σε ένα βράδυ.

Δεν είναι τυχαίο ότι ο δικός μου τρέχει να φέρει το μπαλάκι μόνο 3-4 φορές και μετά δεν τον νοιάζει ενώ ένα ριτρίβερ το κάνει για ώρες. Όπως αντίστοιχα δεν είναι τυχαίο ότι ο δικός μου δεν τραβάει μπροστά αλλά θέλει συνέχεια να περπατάει πίσω από διάφορους που πάμε βόλτα παρέα (άλλο αν δεν τον αφήνω) και να τρέχει δεξιά αριστερά κυκλώνοντας τους.
Ακόμα και εάν δεν έχει κάνει εργασία το έχει μέσα του το ένστικτο.

Βέβαια μπορεί να είμαι και λάθος
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
συμφωνω με με μεγαλο μπιλ απο πανω

και θελω να προσθεσω οτι οποιος θελει σκυλο για πετ και οχι κυνηγοσκυλο να παρει τον καταλληλο
οχι να γινει ο σκυλος πετ για τον καθενα

οπως εγινε με τα γερμανικα ποιμενικα και τοσες αλλες ρατσες

δεν πρεπει τα θελω και η ματαιοδοξια του καθενα που βλεπει ενα σκυλο εμφανησιακα και του αρεσει να γινεται το προτυπο για την καθε φυλη
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω την λογική σου.

Άρα όποιος θέλει pet δεν μπορεί να πάρει τίποτα? Γιατί κανένα σκυλί δεν είναι για pet, όλα κάποια εργασία εξυπηρετούσαν στο παρελθόν.

Δεν μπορείς να έχεις Χάσκυ γιατί δεν έχεις χιόνι και έλκηθρο
Δεν μπορείς να πάρεις μπουλμάστιφ γιατί δεν είσαι γαιοκτήμον για να φυλάει τα κτήματα
Δεν μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε κυνηγόσκυλο γιατί δεν είσαι κυνηγός
Δεν μπορείς να πάρεις δαλματίας γιατί δεν έχεις άμαξα
Δεν μπορείς να πάρεις τσοπανόσκυλο γιατί δεν είσαι τσοπάνης

Άρα τι ? Δεν μπορείς να έχεις κανένα σκύλο και φυσικά δεν μπορείς να έχεις ούτε ημίαιμο σκύλο γιατί και αυτός από την διαστάυρωση κάποιων φυλών προέρχεται.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
δεν λεει αυτο απλα λεει οτι ο ομιλος να εχει προβλημα και να λεει οτι τα δικα τους σκυλια δεν είναι για κυνηγι ειδικά όταν στα λινκ που παραθετουν το λέει ξεκαθαρα ειναι λαθος ...

Να ξερεις οτι ειδικά στα κυνηγοσκυλα αν δεν κυνηγαει ο σκυλος τις ποιο πολλές φορες δεν κυνηγανε και απογονοι του
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
δεν μπορεις να εκτρεφεις κυνηγοσκυλα και να μη κυνηγας.
δεν μπορεις να εκτρεφεις σκυλια σπορ και να μην ασχολησαι με σπορ
δε μπορεις να εκτρεφεις κολι και να μην εκπαιδευεις να τσομπανευουν
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
συμφωνω με με μεγαλο μπιλ απο πανω

και θελω να προσθεσω οτι οποιος θελει σκυλο για πετ και οχι κυνηγοσκυλο να παρει τον καταλληλο
οχι να γινει ο σκυλος πετ για τον καθενα

οπως εγινε με τα γερμανικα ποιμενικα και τοσες αλλες ρατσες


δεν πρεπει τα θελω και η ματαιοδοξια του καθενα που βλεπει ενα σκυλο εμφανησιακα και του αρεσει να γινεται το προτυπο για την καθε φυλη
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά ο Doris δεν λέει για εκτροφείς λέει για ανθρώπους που παίρνουν σκυλιά για pet.

Σε αυτό αναφέρομαι δεν αναφέρομαι στους εκτροφείς.

Και αναρωτιέμαι εγώ που θέλω σκύλο αλλά δεν είμαι τσοπάνης, κυνηγός και δεν έχω εκτάσεις να φυλάει ή δεν έχω χιόνια και έλκηθρο να με μεταφέρει, τι να πάρω?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά ο Doris δεν λέει για εκτροφείς λέει για ανθρώπους που παίρνουν σκυλιά για pet...
...Και αναρωτιέμαι εγώ που θέλω σκύλο αλλά δεν είμαι τσοπάνης, κυνηγός και δεν έχω εκτάσεις να φυλάει ή δεν έχω χιόνια και έλκηθρο να με μεταφέρει, τι να πάρω?
Αν και νομίζω ότι είμαι "λιγάκι" off-topic...

Ιδεατά, ο DORIS έχει δίκιο, όπως και να το δει κανείς...
Γι' αυτό, εξάλλου, υπάρχουν περί τις 400 φυλές σκύλων... η κάθε μιά έχει συγκεκριμένη χρησιμότητα - εργασία...

Και, ιδεατά, αν εσύ δεν έχεις όλα αυτά που ανέφερες, θα μπορούσες να πάρεις ένα σκυλάκι συντροφιάς... όπως κι εγώ...
Ομως, δεν το έκανες... όπως κι εγώ...
Θες από ματαιοδοξία? Θες από αγάπη για τις συγκεκριμένες φυλές? Οτι και νάναι, είναι "θεμιτό"...

Γι' αυτό κι εγώ λέω σε θέματα συναφή με τις "δικές μου" φυλές: Ο μέσος ιδιοκτήτης πρέπει να στοχεύσει σε ένα καλό Νο 3, ή Νο 4, ή Νο 5 μιάς τοκετοομάδας...
Ωστε να μην έχει στο κεφάλι του τον "μπελά" του ταμπεραμέντου εκείνου που θα ανατρέψει και θα κρατήσει μέχρι τα ξημερώματα τον λαθροκυνηγό... ή, του ταμπεραμέντου εκείνου που θα μασάει σίδερα και θα είναι έτοιμο να διώξει τα λιοντάρια από τον ήσυχο κήπο ενός Αθηναϊκού προαστίου...

Ετσι, λοιπόν, οι εκτροφείς κυνηγετικών σκύλων έχουν (πάντα) κουτάβια που δεν μπορούν να κυνηγήσουν καλά (ή και καθόλου)... οι εκτροφείς Γ.Π. έχουν (σχεδόν πάντα) κουτάβια που δεν μπορούν να παίξουν σε κυναθλήματα ή να είναι σκύλοι της αστυνομίας κλπ...

Και οι συγκεκριμένοι εκτροφείς είναι παραπάνω από χαρούμενοι να έρθω εγώ (ή εσύ) και να ζητήσουμε (με εντιμότητα και αυτογνωσία) ένα "pet", που κατά τα άλλα θα αντιπροσωπεύει επάξια την εμφάνιση και τον χαρακτήρα της φυλής...

Λέω τώρα εγώ...:)
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Γιάννη,

Εγώ να δεις πόσο off topic είμαι! αλλά μου αρέσει να μαθαίνω

Εσύ καλά το λές αλλά εγώ δεν ξέρω καμία φυλή σκύλου που είναι μόνο pet?
Ποιος σκύλος δεν ''δημιουργήθηκε'' για κάποια εργασία παρά μόνο για συντροφιά και αυτόν τον σκύλο μπορώ να τον έχω και να μην κατηγορηθώ ή να έχω τύψεις ότι τον πήρα για την ματαιοδοξία μου?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Και η συντροφια εργασια ειναι και μαλιστα πολυ σοβαρη!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Εσύ καλά το λές αλλά εγώ δεν ξέρω καμία φυλή σκύλου που είναι μόνο pet?
Ποιος σκύλος δεν ''δημιουργήθηκε'' για κάποια εργασία παρά μόνο για συντροφιά και αυτόν τον σκύλο μπορώ να τον έχω και να μην κατηγορηθώ ή να έχω τύψεις ότι τον πήρα για την ματαιοδοξία μου?
Σιχ Τσου... Μαλτέζ...;)
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά ο Doris δεν λέει για εκτροφείς λέει για ανθρώπους που παίρνουν σκυλιά για pet.

Σε αυτό αναφέρομαι δεν αναφέρομαι στους εκτροφείς.

Και αναρωτιέμαι εγώ που θέλω σκύλο αλλά δεν είμαι τσοπάνης, κυνηγός και δεν έχω εκτάσεις να φυλάει ή δεν έχω χιόνια και έλκηθρο να με μεταφέρει, τι να πάρω?
ο κοσμος που θελει κανγκαλ για το σπιτι αλλα να ειναι και ηρεμο για να ερχονται οι κουμπαροι επισκεψη
να ειναι και τεμπελης για να μην τον τρεχουμε και πολυ μακρια και να ειναι και ευκολα εκπαιδευσιμος

ειναι που οδηγει την εκτροφη των φυλων σε τετοιους δρομους
εγω δεν ειπα να μην παρεις σκυλο αμα δεν εισαι τσοπανης,παρε αλλα ο σκυλος που θα παρεις να ξερεις οτι θα ειναι οπως πρεπει να ειναι και αμα εξακολουθησει να σου αρεσει μετα απο αυτο καλως αλλιως παρε πετ εννοωντας μια ρατσα που κανει για αυτο και μονο γιατι υπαρχουν και τετοιες

απλα εγω πιστευω πως η ζητηση πιο λαιτ φυλων σε ταμπεραμεντο οδηγησε και τους εκτροφεις σε τετοια
εκτροφικα λαθη να το πω!

δεν λεω οι εποχες αλλαξαν δεν ειναι ολα τα σκυλια για να εργαζονται αλλα να κανουν κατι παρομοιο τουλαχιστον να θυμιζει και λιγο την ιστορια του

οχι οπως το αγκλικο μπουλντογκ που εχει γινει αηδια ή το μπουλ τερριε
δεν λεω να τα βαζουμε για μαχες αλλα να υπαρχει ανας μπουσουλας εστω και ελαστικος
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Doris,

Tώρα κατάλαβα τι εννοείς και συμφωνώ!
Φυσικά όταν παίρνεις ένα σκύλο πρέπει να υπολογίζεις τις ιδιαιτερότητες της φυλής και να προσπαθείς να κατανοείς και να ικανοποιείς τις ανάγκες τους.

Γιάννη,

thanks! Δεν το ήξερα ότι είναι αποκλειστικά pet
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Και η συντροφια εργασια ειναι και μαλιστα πολυ σοβαρη!
Και πάρα πολλές φορές, λόγω των λαθών που κάνουμε εμείς οι ιδιοκτήτες, πρέπει να παίρνουν επίδομα ανθυγιεινής εργασίας.....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.850
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981