Αποχώρηση ομίλου spaniel Ελλάδος από τον ΚΟΕ


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ο Κυνοφιλικός Όμιλος Σπάνιελ Ελλάδος ομόφωνα αποφάσισε την αποχώρησή του από τον ΚΟΕ, μετά από την ετσιθελική απόφαση του δεύτερου, να επιβάλει εξέταση κυνηγιού στα spaniel, χωρίς να λάβει υπόψιν, τις αντιδράσεις από τον ίδιο τον κυνοφιλικό όμιλο της φυλής!

Ο ΚΟΕ, συνέδεσε τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος με το κυνήγι, κάτι που σε πολλές χώρες έχει ήδη καταργηθεί!

Ο Κυνοφιλικός Όμιλος Σπάνιελ Ελλάδος, μάταια προσπάθησε να εξηγήσει γιατί τα spaniel δεν είναι κατάλληλα για κυνήγι, και ότι το καταστατικό του ομίλου, είχε μόνο σκοπό την καλυτέρευση της φυλής και την απαλλαγή τους από κληρονομικές παθήσεις (που είναι ο βασικότερος στόχος του κάθε εκτροφέα - breeding program) και όχι η ανάδειξή τους σε κυνηγετικές ικανότητες!

Ο ΚΟΕ - φανερά ενοχλημένος - τον τελευταίο καιρό από τις αλλαγές που έχουν επιβληθεί στον τρόπο διεξαγωγής των εκθέσεων, κάνει ότι είναι δυνατόν για να ισοπεδώσει την εικόνα του ως Κυνοφιλικού Ομίλου.

Περισότερα εδώ http://dogw0rld.blogspot.gr/


 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ο Κυνοφιλικός Όμιλος Σπάνιελ Ελλάδος, μάταια προσπάθησε να εξηγήσει γιατί τα spaniel δεν είναι κατάλληλα για κυνήγι
Υπήρξε αυτή ακριβώς η διατύπωση από τον ίδιο τον όμιλο? :-s
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ο όμιλος δεν λέει αυτό ακριβώς....
Σύμφωνα με την ανακοίνωσή του...

"Σας εξηγήσαμε επανειλημμένα, ότι οι φυλές Σπάνιελ που εκπροσωπούμε εδώ και πολλά χρόνια, ακόμα και στη χώρα καταγωγής τους δε χρησιμοποιούνται στο κυνήγι."

Το πρόβλημα όπως διατυπώνεται στην ανακοίνωση του ομίλου είναι καθαρά οικονομικό και δηλώνει αδυναμία στην διοργάνωση κυνηγετικών αγώνων που θα οδηγήσουν στην οικονομική καταστροφή.
Αγώνες που έχουν καταργηθεί στην συντριπτική τους πλειοψηφία, ακόμα και από χώρες που τους είχαν σαν προαπαιτούμενο για την ανάδειξη των πρωταθλητών.

Ανακοίνωση Κυνοφιλικού Ομίλου Ελλάδος
 
Last edited by a moderator:


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
να κανω μία ερωτηση ...

Είναι δυνατόν ο όμιλος σπανιελ της Ελλαδος να καταργεί την εργασία του σκύλου που εκπροσωπούν ?
Μα είναι κυνηγόσκυλα κα μάλιστα και στο εξωτερικό γίνονται προσπαθειες να βρεθούν τα σωστά άιματα που κυνηγούν για να επανελθει αυτή η τόσο χρήσιμη κατηγορία κυνηγόσκυλων .

Το να λέει ο ίδιος ο όμιλος οτι προσπαθησε να εξηγήσει gιατί τα σπάνιελ δεν είναι καταλληλα για κυνηγι μου κανει τρομερή εντυπωση ....
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ναι, μετά διάβασα το Δ.Τ. που δεν ήταν μέσα στην αναδημοσίευση εδώ. Το "οι φυλές Σπάνιελ που εκπροσωπούμε" υπέθεσα ότι κάνει τη διαφορά.

Ψάχνοντας ποιες είναι οι φυλές που εκπροσωπούνε, βρήκα αυτή τη λίστα.


  • COCKERS (Αγγλικό-Αμερικάνικο)
  • SPRINGERS (Αγγλικό-Ουαλικό)
  • FIELD
  • SUSSEX
  • CLUMBER
  • DEUTCHER WACHTELHUND (German Spaniel)
  • KOOIKERHONJE (Small Dutch Waterfowl Dog)


Και εξακολουθεί να μου φαίνεται περίεργο... Για να μην παρεξηγηθώ, προφανώς δεν μιλάω ως ειδική ούτε στις εκθέσεις ούτε στο κυνήγι. Καμία σχέση όμως! Δεν συμπαθώ καν το κυνήγι. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τη λογική, και δεν μοιάζει να στέκει ως επιχείρημα. Μπράβο τους για όσα γράφουν ότι κάνουν περί υγείας και ενημέρωσης, κατανοητό και το να μην έχουν οικονομική άνεση για αγώνες. Αλλά ότι τα κυνηγόσκυλα δεν κάνουν για κυνήγι... Ε, δεν είναι κάπως;

 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ πάντως βλέπω θετικά την κίνηση του ΚΟΕ. Μη πω ότι θα ήθελα να συνεχίσουν έτσι και με άλλες φυλές. Στα θέματα αυτά είμαι κατηγορηματικός. Ξέρει το springer spaniel να σηκώσει θύραμα, είναι καλό springer spaniel... αλλιώς κάνε το πέρα και το κόβεις απο την γραμμή αναπαραγωγής. Δεν θα πω άλλα γιατί αν ξεκινήσω θα βγάλω πολύ χολή :D
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Εγώ πάντως βλέπω θετικά την κίνηση του ΚΟΕ. Μη πω ότι θα ήθελα να συνεχίσουν έτσι και με άλλες φυλές. Στα θέματα αυτά είμαι κατηγορηματικός. Ξέρει το springer spaniel να σηκώσει θύραμα, είναι καλό springer spaniel... αλλιώς κάνε το πέρα και το κόβεις απο την γραμμή αναπαραγωγής. Δεν θα πω άλλα γιατί αν ξεκινήσω θα βγάλω πολύ χολή :D
Εγώ πάλι διαφωνώ.

Σχεδόν όλα τα είδη που ανήκουν σε αυτό τον όμιλο αγοράζονται για pet και όχι για να σηκώνουν θύραμα.

Θεωρώ πολύ πιο σημαντικό λοιπόν τις εξετάσεις υγείας από οποιοδήποτε αγώνα για θύραμα.

Άραγε ισχύει το ίδιο και για τους άλλους ομίλους που έχουν σκυλιά για θύραμα? πχ λαμπραντόρ, γκολντεν ριτρίβερ κτλ...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ουδέν σχόλιον για το θέμα..
ούτε καν για αυτό το κείμενο..μέσα απο το σαιτ του ομίλου...

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αναδημοσίευση, η αναπαραγωγή, ολική, μερική ή περιληπτική ή κατά παράφραση ή διασκευή απόδοση του περιεχομένου του παρόντος web site με οποιονδήποτε τρόπο, ηλεκτρονικό, μηχανικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο, χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια του Ομίλου. Νόμος 2121/1993 και κανόνες Διεθνούς Δικαίου που ισχύουν στην Ελλάδα.

καλα κρασά./.

Για άλλη μια φόρα βρέθηκε λύση απο τους υπεύθυνους κυνόφιλους.Η αποχώρησης....Τέλεια..και ο όμιλος ήταν αρχαίος...απο το '96.Κρίμα..
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Σχεδόν όλα τα είδη που ανήκουν σε αυτό τον όμιλο αγοράζονται για pet και όχι για να σηκώνουν θύραμα.

Θεωρώ πολύ πιο σημαντικό λοιπόν τις εξετάσεις υγείας από οποιοδήποτε αγώνα για θύραμα.
Μα δεν ζήτησε κανένας να σταματήσουν οι εξετάσεις υγείας!

Άλλο να μην χρειαστεί να κυνηγήσουν και άλλο να μην μπορούν να κυνηγήσουν.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Από αυτά που γράφει ο όμιλος έχω καταλάβει ότι

1. Όταν τα χρήματα που υπάρχουν είναι δεδομένα φαντάζομαι ότι πρέπει να κάνουν επιλογές
2. Όταν ο χρόνος που έχουμε όλοι διαθέσιμο είναι συγκεκριμμένος και οι ασχολίες μας επίσης δεν γίνεται ξαφνικά ο εκτροφέας να γίνει και κυνηγός και να μάθει στο σκυλί να κυνηγάει!


Λες να ζητήσουν και από μένα που είναι τσοπανόσκυλο να τον πάω να μαζεύει πρόβατα?

Έχει δει κανείς πολλά καθαρόαιμα κόκερ να κυνηγούν στην Ελλάδα?

Αυτός που θέλει κόκερ σήμερα για pet εάν του πουν ότι οι γονείς είναι πρωταθλητές κυνηγιού θα του κάνει διαφορά?

Εμένα μου φαίνεται απλά αστείο ή μήπως δεν είναι αστείο και υπάρχει κάτι από πίσω? Δεν ξέρω
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Εγώ πάντως βλέπω θετικά την κίνηση του ΚΟΕ. Μη πω ότι θα ήθελα να συνεχίσουν έτσι και με άλλες φυλές. Στα θέματα αυτά είμαι κατηγορηματικός. Ξέρει το springer spaniel να σηκώσει θύραμα, είναι καλό springer spaniel... αλλιώς κάνε το πέρα και το κόβεις απο την γραμμή αναπαραγωγής. Δεν θα πω άλλα γιατί αν ξεκινήσω θα βγάλω πολύ χολή :D

Συμφωνω απολυτα... μα απολυτα..
τα σκυλια μη αξια αναπαραγωγης, ειτε μορφολογικα ειτε εργασιας.. ας πωλουνται για πετ.. ως εκει...
Το να κανουν ολη την φυλη καναπεδοσκυλα... γιατι?..
Λες και δεν υπαρχουν σκυλια που περιμενουν πως και πως τους καναπεδες μας...?
.. και γενικοτερα, η αυξημενη "ζητηση" διαφορων φυλών σε αστικο περιβαλλον, το οποιο, "καθοδηγει" και την εκτροφη τους, το θεωρω.. το λιγοτερο κριμα..
 
Last edited:


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Γιατί είναι αστείο; Τα κόκερ είναι κυνηγόσκυλα και τα κόλεϋ τσοπανόσκυλα. Δεν είναι απλά σκύλοι με μακριά αυτιά και μακριά μαλλιά αντίστοιχα.
 




christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Γιατί είναι αστείο; Τα κόκερ είναι κυνηγόσκυλα και τα κόλεϋ τσοπανόσκυλα. Δεν είναι απλά σκύλοι με μακριά αυτιά και μακριά μαλλιά αντίστοιχα.
Γιατί το Collie είναι τσοπανόσκυλο Σκωτίας και όχι Ελλάδας.
Από άλλες απειλές πρέπει να φυλάει το κοπάδι στην Σκωτία και από άλλες στην Ελλάδα.
Εδώ πως ακριβώς θα κάνεις τον αγώνα?
Εκτός εάν ο αγώνας θα γίνει μόνο για τα βάλει στο μαντρί. Γιατί και αυτό μισή δουλειά είναι δεν είναι ολόκληρη.

Από ότι καταλαβαίνω η δική σου λογική είναι ότι όποιος έχει σκύλο μιας φυλής θα πρέπει να ασχολείτε και με αυτό που η φυλή έκανε? Δηλαδή εγώ που έχω Collie θα πρέπει να είμαι και τσοπάνης ή έστω να το πηγαίνω να μαζεύει και να φυλάει πρόβατα??
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μπούρδες...ο μόνος σωστός λόγος που μπορούν να [προβάλλουν είναι το γεγονός ότι ο ΚΟΕ θα έπρεπε να διεξάγει αγώνες εργασίας για όλη την ομάδα 8 και δεν το κάνει. Το ΕΦΊΠ που είναι οι τοπικές εξετάσεις για εργασία είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΕΣ και ουδεμια σχέση έχει με πραγματικές συνθήκες κυνηγιού...Το έχει περάσει ο δικός μου χωρίς καν να κάνει εκπαίδευση πριν...Απλά για να γίνουν τέτοιες εξετάσεις στην Ελλάδα πρέπει να έρθει κριτής εργασίας και μια τέτοια περίπτωση κοστίζει...Οι περισσότεροι όμιλοι πλεόν αντιμετωπίζουν τρομερά οικονομικά προβλήματα και πολύ λίγα μέλη που πραγματικά ασχολούνται ....Εκτροφείς δεν υπάρχουν για να κρατήσουν αυτούς τους ομίλους και οι ιδιώτες απλά δεν ασχολούνται. Και στα Retrievers ισχύει το ίδιο....
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Christos79 δεν μιλάμε για την κατοχή του αλλά για την εκτροφή του. Αυτός που το πήρε για συντροφιά, ας το βάλει να κυνηγάει μπαλάκια, πεταλούδες ή και τίποτα εφόσον βρίσκει άλλους τρόπους να το κάνει χαρούμενο. Αλλά ένα σκυλί που υποτίθεται ότι έχει συγκεκριμένες ιδιότητες, δεν πρέπει να εκτραφεί για να είναι ικανό για την εργασία του;
Ξαναλέω δεν έχω κολλήσει στο κυνήγι, ίσα ίσα που δεν το χωνεύω. Αλλά στη γενική ιδέα. Υποτίθεται ότι επιλέγει κάποιος μια φυλή για τα χαρακτηριστικά της. Τι νόημα έχει τότε να αλλοιώνονται;
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Το ΕΦΊΠ που είναι οι τοπικές εξετάσεις για εργασία είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΕΣ και ουδεμια σχέση έχει με πραγματικές συνθήκες κυνηγιού...
Αυτή είναι η ουσία.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ πάλι διαφωνώ.
Σχεδόν όλα τα είδη που ανήκουν σε αυτό τον όμιλο αγοράζονται για pet και όχι για να σηκώνουν θύραμα.
Θεωρώ πολύ πιο σημαντικό λοιπόν τις εξετάσεις υγείας από οποιοδήποτε αγώνα για θύραμα.
Άραγε ισχύει το ίδιο και για τους άλλους ομίλους που έχουν σκυλιά για θύραμα? πχ λαμπραντόρ, γκολντεν ριτρίβερ κτλ...
Τι ποιός καλός κριτής για την υγεία του σκύλου απο το να συμμετάσχει σε αγώνες?

Πάρε για παράδειγμα τα Γερμανικά ποιμενικά (τα οποία χρόνια τώρα υποχρεούνται να λάβουν μέρος, ειδικά στο εξωτερικό). Το πόσο υγιές και καλό σκυλί φαίνεται στο στίβο. Μπορεί να πηδήξει 1.80μ εμπόδιο, μπορεί να δαγκώσει, έχει αντοχές και ένταση στο τρέξιμο του, έχει αυτό που ορίζει το πρότυπο του? Αν δεν τα έχει αυτά στο σπιτάκι του, αν μπορεί το θεωρούμαι καλός υποψήφιος για αναπαραγωγή.
Γνώμη μου πολλοί εκτροφείς έχουν πάρει το λάθος δρόμο. Δεν θα μου εκανε εντύπωση να δω Spaniel να αγνοεί θύραμα λόγου έλλειψεις drive ή ακόμα και να δούμε Spaniel να τα φτύνει μετά απο μια ώρα στο βουνό.

Όσο για το ότι αγοράζονται για pet και όχι την ικανότητα τους ως φυλή μου ακουγεται λίγο προσβλητικό προς τα συγκεκριμένα σκυλιά.
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Έχει δει κανείς πολλά καθαρόαιμα κόκερ να κυνηγούν στην Ελλάδα?
Πολλα οχι, αλλα αυτα του Νικολακοπουλο εσκιζαν- και σε εκθεσεις, και στο κυνηγη!

Εδω δεν εδιναν καν την ευκαιρια στους ιδιοκτητες των κυνηγετικων φυλων που εκπροσοπουσαν να αναδειξουν τα σκυλια τους και στον τομεα για τον οποιο εκτραφικαν.

Και η αποχωριση του ομιλου- ΤΩΡΑ που μπορουσαν να παρουν οι εργασιακοι σκυλοι τον τιτλο του "Show Champion" μετα απο 6 CAC- αντι να τρεχουν στο εξωτερικο και να αγοραζουν εκει Champion Title ( ναι, εχει γινει ΚΑΙ αυτο!), δεν ειναι και πολυ λογικη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.847
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981