Απροκλητη επιθεση.


Status
Κλειδωμένο θέμα

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Παντως ενα ειναι σιγουρο,οσο και οτι ο Ηλιος βγαινει απο την Ανατολη.
θα το ξανακανει.
.
Moυ αρέσει που κρίνεις τα συμπεράσματα των άλλων και βγάζεις ένα συμπέρασμα χωρίς να έχεις δει ποτέ σου τον σκύλο ούτε από μακρυά..

Διαβασα μεχρι την σελιδα 6

Επισης αν δεν θες τον σκυλο δεν χρειαζεται να τον βασανιζεις αδικα, βαζωντας τον σε κλουβια και δερνοντας τον και να τον εχεις για δηθεν φυλακα.
Αυτό δεν είναι γραμμένο πουθενά, ούτε μέχρι την σελίδα 6 ούτε μετά..

Έχει πέσει πολύ καννιβαλισμός στο θέμα..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μηπως να κλειδωθει το θέμα, γιατι ο καθένας λεει το μακρύ του και το κοντο του, πάνω στην εγνοια και πρόβλημα του Νασου? Μόνο ο Νασος θα κρίνει, παρεα με τους εκπαιδευτές, τι θα κανει και πως θα προχωρήσει.

Μήν λεμε και εμεις ό,τι θέλουμε, απλά για να εκφέρουμε γνώμη....
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Φιλε Φωτη το να τον ''καθαρισω'' ετσι εν βρασμω οπως ημουν ηταν το ευκολο σεναριο.Σκεφτηκα ομως να δρασω με την λογικη μου, να μην δωσω και εγω αλλη βια στην οικογενεια αφαιροντας του την ζωη.Οταν εχουμε ενα προβλημα ολοι μαζι σαν οικογενεια, το λυνουμε ολοι μαζι.

Σαφεστατα θα βαλω πανω απο ολα και ολους τα παιδια μου δεν χωραει συζητηση.

Θα βαλω κατω ομως και θα αναλυσω το τι εκανα μεχρι τωρα με τον σκυλο, να βρω τα λαθη μου να μην τα ξανακανω στο μελλον.

Τι θα κανω τωρα.Πρωτα θα τον παω αυριο στον κτηνιατρο για εξετασεις, ωστε να αποκλεισουμε οτι ο σκυλος δεν ενηργησε ετσι επιεδη ειχε καποια ενοχληση, πονο που τον εκανε να αντιδρασει ετσι.
Ηδη εχω επικοινωνια με 2 εκπαιδευτες για να τον δουν απο κοντα το συντομοτερο.
Μεχρι τοτε ο σκυλος θα ειναι απομονωμενος απο τα παιδια, εγω θα συνεχισω την επαφη μαζι του και τις βολτες , την καθημερινοτητα μας κατα καποιο τροπο.

Μετα τα αποτελεσματα των εξετασεων θα παμε στους εκπαιδευτες και αναλογα θα πραξουμε.

Ηδη υπαρχει σπιτι εδω στο νησι για να παει αν αυτο αποφασιστει, εκκρεμει το οικογενειακο μας συμβουλιο για το τι θελουμε σαν οικογενεια, σε συναρτηση με τις γνωμεςτων εκπαιδευτων.

Μπράβο ρε φίλε.
δίνεις παραδείγματα
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Moυ αρέσει που κρίνεις τα συμπεράσματα των άλλων και βγάζεις ένα συμπέρασμα χωρίς να έχεις δει ποτέ σου τον σκύλο ούτε από μακρυά..



Αυτό δεν είναι γραμμένο πουθενά, ούτε μέχρι την σελίδα 6 ούτε μετά..

Έχει πέσει πολύ καννιβαλισμός στο θέμα..
Αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας.
Δεν εβγαλα συμπερασμα,
τη γνωμη μου ειπα.
Δεν εχω σπουδασει σκυλοψυχολογια σαν τους περισσοτερους
"ειδικους"
του φορουμ.
Παω πασο.
Ευχομαι να βγω ψευτης.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
μακαρι ολος ο αρνητισμος κ οι αρνητικες προβλεψεις να βγουνε λαθος.το θεμα ειναι οτι πρεπει να καταλαβετε πως αυτο ,μπορει να οδηγησει σε λαθος δρομο τον νας.
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Είναι πολύ δύσκολο να αποχωριστεί το σκύλο του ο Νάσος δεδομένου ότι τον θεωρεί (όπως και οι περισσότεροι από εμάς μέλος της οικογένειας). Παρόλαυτά δεν πιστεύω εάν μου συνέβαινε εμένα κάτι σχετικό να μπορούσα να ξαναεμπιστευτώ το σκύλο. Επειδή δεν θα ήθελα να τον αποχωριστώ αλλά επειδή όσο και να ερμηνεύσω, εξηγήσω δικαιολογήσω τη συμπεριφορά του σκύλου απλά δεν θα επέτρεπα να συμβεί αυτό λαμβάνοντας τα κατάλληλα μέτρα. Μα με τις χιλιες διαβεβαιώσεις του χ η του ψ εκπαιδευτή. Ο σκύλος θα ήταν σε απόσταση ασφαλείας από την οικογένεια μου εν τη απουσία μου και ελεγχόμενα με την οικογένεια παρουσία μου. Αλλά οι ξέγνοιαστες μέρες πάνε οριστικά. Οπως ο Jonk είναι διαρκώς σε επαγρύπνηση έτσι θα ήμουνα και εγώ με το σκύλο μου πλέον. Απόλυτα προσεκτικός και έχοντας την προσοχή τεταμένη. Αυτό θα έκανα εγώ.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
μακαρι ολος ο αρνητισμος κ οι αρνητικες προβλεψεις να βγουνε λαθος.το θεμα ειναι οτι πρεπει να καταλαβετε πως αυτο ,μπορει να οδηγησει σε λαθος δρομο τον νας.
Είναι τόσο προφανές ποιός είναι ο λάθος δρόμος εδω? Αν ήταν έτσι τα πράγματα δε θα υπήρχε ζήτημα.... Ο άνθρωπος άνοιξε το θέμα για να ακούσει απόψεις. Και τις μέν και τις δε. Μεγάλος άνθρωπος είναι και θα αποφασίσει τελικά όπως αυτός κρίνει. Οτι και να αποφασίσει (είτε κρατήσει το σκύλο υπό Χ προϋποθέσεις, είτε τον δώσει) για πολλούς απο μας είναι απολύτως κατανοητό.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παρολο που σε άλλο θεμα γκρινιαζω ότι το επιπεδο του φορουμ εχει πεσει, εξακολουθω να πιστευω στην συλλογικη σοφια (collective wisdom, που θα ελεγε και ο JohnK) αυτου του φορουμ.

Επισης, πιστευω ότι κανείς δεν θελει να κανει τον εξυπνο, ουτε να ασκησει κανενος ειδους επιρροή ή πολιτικη σε ένα τοσο ευαισθητο θεμα.

Θα ηταν καλο να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι στις προσβολες εναντιον αυτων που εχουν «επιθετικη» αποψη ή εστω αποψη διαφορετικη από την δικη μας.
 
Last edited:






ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
πολυ ευθανασια πεφτει βλεπω,,, fotis1960 ,,, αν ηθελε να δαγκωσει πραγματικα ενα τετοιο σκυλι θα εκανε πολυ μεγαλη ζημια,,, αν θες να το καταλαβεις εχει καλως αν δεν θες να το καταλαβεις και παλι καλως εχει ==)) , , ,
..
πρωτα ξεκιναμε και αναρωτιομαστε το γιατι φερθηκε ετσι ο σκυλος,,,? τι εφταιξε,,,,,? αν μαθουμε την αιτια θα βρουμε και την σωστη αντιμετωπιση του προβληματος,,,,, κατι εφταιξε,,, αυτο το ξερει μονο ο ιδιοκτητης και η οικογενεια του,,,, αν δεν εφταιξε κατι στην εκπαιδευση η στην συμπεριφορα των μελων της οικογενειας προς το σκυλο,,, τοτε τα γονιδια ξυπνησαν το μπουλντογκ μεσα του,,,
..
αυτη τη ρατσα τη δημιουργησαν για φυλαξη για κυνηγητο καποιου και την ακινητοποιηση του,,, αλλα το ενα του μισο ειναι απο μπουλντογκ,,, το μπουλντογκ δεν ακινητοποιει,,, σκοτωνει,,, με αυτη τη ρατσα που δημιουργησαν προσπαθησαν να ημερεψουν το χαρακτηρα του μπουλντογκ για να μην σκοτωνει και να μην κακοποιει αυτους που κυνηγαει,,, ,,, οι αγγλοι λενε οτι τα καταφεραν αρκει να εκπαιδευτει σωστα και υπευθυνα ο σκυλος με κοινωνικοποιηση και ενασχοληση ολης της οικογενειας μαζι του,,,, το μπουλντογκ ομως υπαρχει παντα καπου εκει μεσα στο βαθος,,,, δεν κοιμαται,,, απλα παρακολουθει ποτε θα επεμβει,,,,,
..
ενταξει εμεις δεν ειμαστε ειδικοι,,, ασχετοι ειμαστε... αλλα οταν ακους εκτροφεα bullmastiff να λεει οτι θα εδινε σκυλο του σε καποιον που δεν ειχε ποτε του σκυλο γιατι δεν ειναι δυσκολοs στην εκπαιδευση τοu,,,??? @#&(#
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
πολυ ευθανασια πεφτει βλεπω,,, fotis1960 ,,, αν ηθελε να δαγκωσει πραγματικα ενα τετοιο σκυλι θα εκανε πολυ μεγαλη ζημια,,, αν θες να το καταλαβεις εχει καλως αν δεν θες να το καταλαβεις και παλι καλως εχει ==)) , , ,
..
πρωτα ξεκιναμε και αναρωτιομαστε το γιατι φερθηκε ετσι ο σκυλος,,,? τι εφταιξε,,,,,? αν μαθουμε την αιτια θα βρουμε και την σωστη αντιμετωπιση του προβληματος,,,,, κατι εφταιξε,,, αυτο το ξερει μονο ο ιδιοκτητης και η οικογενεια του,,,, αν δεν εφταιξε κατι στην εκπαιδευση η στην συμπεριφορα των μελων της οικογενειας προς το σκυλο,,, τοτε τα γονιδια ξυπνησαν το μπουλντογκ μεσα του,,,
..
αυτη τη ρατσα τη δημιουργησαν για φυλαξη για κυνηγητο καποιου και την ακινητοποιηση του,,, αλλα το ενα του μισο ειναι απο μπουλντογκ,,, το μπουλντογκ δεν ακινητοποιει,,, σκοτωνει,,, με αυτη τη ρατσα που δημιουργησαν προσπαθησαν να ημερεψουν το χαρακτηρα του μπουλντογκ για να μην σκοτωνει και να μην κακοποιει αυτους που κυνηγαει,,, ,,, οι αγγλοι λενε οτι τα καταφεραν αρκει να εκπαιδευτει σωστα και υπευθυνα ο σκυλος με κοινωνικοποιηση και ενασχοληση ολης της οικογενειας μαζι του,,,, το μπουλντογκ ομως υπαρχει παντα καπου εκει μεσα στο βαθος,,,, δεν κοιμαται,,, απλα παρακολουθει ποτε θα επεμβει,,,,,
..
ενταξει εμεις δεν ειμαστε ειδικοι,,, ασχετοι ειμαστε... αλλα οταν ακους εκτροφεα bullmastiff να λεει οτι θα εδινε σκυλο του σε καποιον που δεν ειχε ποτε του σκυλο γιατι δεν ειναι δυσκολοs στην εκπαιδευση τοu,,,??? @#&(#
Με συγχωρεις αλλα φασκεις και αντιφασκεις.
Δεν μου εχει απαντησει κανεις μεχρι τωρα αν εχει παιδια η οχι.
και αν εχει θα εβαζε τετοιο σκυλι στο σπιτι του;
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
τι εχει το σκυλι ρε φιλε?για πες μας,απο τι γνωσεις σου...εχω φιλους με παιδια που εχουν πολυ πιο δυσκολες φυλες απο τα μπουλ κ ζουνε μια χαρα.πες μας τι εννοεις με το "τετοιο σκυλι".
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Με συγχωρεις αλλα φασκεις και αντιφασκεις.
Δεν μου εχει απαντησει κανεις μεχρι τωρα αν εχει παιδια η οχι.
και αν εχει θα εβαζε τετοιο σκυλι στο σπιτι του;
Παρότι έχω λίγο πιό μεγάλα παιδιά, όχι δεν θα έπαιρνα έναν τέτοιο σκύλο (που έχει εμπλακεί με μέλος της οικογένειας του εννοώ, ανεξαρτήτως φυλής και μεγέθους). Αλλά θα εξαντλούσα όλα τα περιθώρια σε σκέψη και ξενύχτι πριν αποφασίσω τι θα κάνω με το δικό μου σκύλο που έδειξε τέτοια συμπεριφορά. Ό,τι και να συζητάμε, στη θέση του Νάσου δε μπορεί να μπει κανείς μας.
Νάσο περαστικά στην κόρη σου.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Δεν φταιει σε καμμια περιπτωση η φυλη ρε παιδια.Μην λετε πραγματα που δεν ισχυουν.Αλλο η συμπεριφορα μιας μοναδας και αλλο η τυπικοτητα μιας φυλης σε θεματα χαρακτηρα και ταπεραμεντου.
Και κατα δευτερον μπορει να μην φταιει ο σκυλος που οδηγηθηκε σε αυτην την πραξη , αλλα η δικη μου αφελεια σε θεματα που δεν ελαβα υπ οψιν οταν επρεπε.
Το κουβαρι σιγα σιγα ξετυλιγεται και θα βγουν πολλα.
Αφηστε τις εξυπναδες και καθιστε να μαθετε απο τα δικα μου λαθη, πραγματα που μπορει στο μελλον να λειτουργησουν υπερ σας.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μην ξεχνάτε ότι οποιοσδήποτε σκύλος υπό κάποιες συνθήκες μπορεί να δαγκώσει. Δεν είναι προγραμματισμένο ρομπότ.

Μερικά επιστημονικά άρθρα σχετικά με το θέμα

ScienceDirect.com - The Veterinary Journal - Epidemiology of dog bites: A Belgian experience of canine behaviour and public health concerns
Analysis of Dog Bites in Children Who Are Younger Than 17 Years
Canine and human factors related to dog bite injuries
 
Last edited:


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
αυτη τη ρατσα τη δημιουργησαν για φυλαξη για κυνηγητο καποιου και την ακινητοποιηση του,,, αλλα το ενα του μισο ειναι απο μπουλντογκ,,, το μπουλντογκ δεν ακινητοποιει,,, σκοτωνει,,, με αυτη τη ρατσα που δημιουργησαν προσπαθησαν να ημερεψουν το χαρακτηρα του μπουλντογκ για να μην σκοτωνει και να μην κακοποιει αυτους που κυνηγαει,,, ,,, οι αγγλοι λενε οτι τα καταφεραν αρκει να εκπαιδευτει σωστα και υπευθυνα ο σκυλος με κοινωνικοποιηση και ενασχοληση ολης της οικογενειας μαζι του,,,, το μπουλντογκ ομως υπαρχει παντα καπου εκει μεσα στο βαθος,,,, δεν κοιμαται,,, απλα παρακολουθει ποτε θα επεμβει,,,,,
Δεν μπορω να διαβαζω π@π@ριες!
Ρε φιλε αφου εχεις το ιντερνετ προχειρο κανε μια αναζητηση και ενημερωσου σωστα προτου γραψεις.

"το μπουλντογκ δεν ακινητοποιει,,, σκοτωνει"

Μαθε γιατι επελεξαν το μπουλντογκ για να διασταυρωσουν με το μαστιφ! μπορει και να εκπλαγεις!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Δεν φταιει σε καμμια περιπτωση η φυλη ρε παιδια.Μην λετε πραγματα που δεν ισχυουν.Αλλο η συμπεριφορα μιας μοναδας και αλλο η τυπικοτητα μιας φυλης σε θεματα χαρακτηρα και ταπεραμεντου.
Και κατα δευτερον μπορει να μην φταιει ο σκυλος που οδηγηθηκε σε αυτην την πραξη , αλλα η δικη μου αφελεια σε θεματα που δεν ελαβα υπ οψιν οταν επρεπε.
Το κουβαρι σιγα σιγα ξετυλιγεται και θα βγουν πολλα.
Αφηστε τις εξυπναδες και καθιστε να μαθετε απο τα δικα μου λαθη, πραγματα που μπορει στο μελλον να λειτουργησουν υπερ σας.
σε ευχαριστω....
αναμενω τις εξελιξεις και τις αποφασεις τις επομενες ημερες....
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps