Απροκλητη επιθεση.


Status
Κλειδωμένο θέμα

TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κατά την γνώμη μου οι περισσότερες απο τις ''απρόβλεπτες'' κινήσεις των σκύλων μας είναι προβλέψιμες απλά οι άνθρωποι δεν είναι σε θέση να τις συλλάβουν και να τις ερμηνεύσουν έγκαιρα μέσα στα πλαίσια της συνολικής λειτουργίας και συμπεριφοράς του σκύλου τους και να πάρουν τα κατάλληλα μέτρα....

κατόπιν εορτής ......το μόνο που μένει είναι να μάθουμε να διαβάζουμε και να δουλεύουμε αποτελεσματικότερα με τον σκύλο μας προκειμένου να διορθώνουμε ανεπιθύμητες πλευρές του χαρακτήρα του....

προσωπικά απο την αρχή για μένα είναι ξεκάθαρο ότι η οποιαδήποτε απόφαση( και κατ΄επέκταση το κόστος της...) βαραίνει αποκλειστικά τον nasouk.....

ας μην τον φορτώνουμε όμως με χαρακτηρισμούς περί ανεύθυνων κρίσεων και αποφάσεων....
δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι υπάρχει άνθρωπος στο φόρουμ που πονάει την κόρη του Νάσου ή την οικογένειά του περισσότερο απο τον ίδιο....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Το μικροσωμο προκαλεσε από μακρια με τι? Με τη γλωσσα του σωματος, και μετα ορμηξε ο «σκυλαρος» να το σκοτωσει?

2. ...Μικροσωμα ή κουταβια, νευρικα και προκλητικοτατα, ορμανε στην βολτα κάθε τοσο στην Ηρα, πηδανε πανω της , της τραβανε τα αυτια. Μιλαμε για dog aggressive σκυλο, οπως ξερεις. Το χειροτερο που τους εχει κανει ποτέ είναι φαπα με το ποδι για να την αφησουν ησυχη. Και δεν τα εχει κυνηγησει ποτέ.
Απεναντιας, πολλες φορες εχει κανει ασχημο μαρς από μονη της σε αγελες με μεγαλοσωμα προκλητικα ενηλικα.

3. ...Υπαρχουν απειρες περιπτωσεις και αιτιες, συχνα ανοητες, που μπορει να αγγιξει χωρις κακη προθεση ενας ξενος ενηλικος έναν ξενο σκυλο. Εμεις δεν το εχουμε κανει μηπως? Γι αυτό λεμε για γερα νευρα και μιλαμε συνεχεια για κοινωνικοποιηση. Ζουμε με κοσμο, ο σκυλος μας ζει στο σπιτι, δεν ειμαστε ροβινσωνες.
Για καποιες φυλες προβλεπεται, λες. Αυτές τις φυλες δεν τις κυκλοφορουμε ετσι απλά.
Αλλά το μπουλμαστιφ δεν ειναι ετσι κι αλλιως τετοια φυλη.
1. Πιθανότατα με τη γλώσσα σώματος...
Και ο "σκύλαρος" όρμησε... όχι απαραίτητα για να το σκοτώσει, αλλά (κατά 99,9%) για να το βάλει κάτω... με το γνωστό - ελληνοπρεπές "ξέρεις ποιός είμαι εγώ, ρέ?"...
Και λέω, κατά 99,9%, μιάς και ποτέ δεν (πρέπει να) αφήνουμε να εξελιχθεί η φάση, για να δούμε "τι θα γινόταν"...

Και, θυμήσου ότι έγραψα "έχει το dog aggression, μέσα στο αίμα του"...

2. Παρομοίως... ακριβώς παράλληλες συμπεριφορές...

3. Εντάξει, παρέλειψα τον κτηνίατρο, ή όποιον (με "επίσημο" τρόπο) θέλουμε εμείς να αγγίξει το σκύλο... π.χ., κάποιον φίλο (μας) που έρχεται σπίτι... ο σκύλος οφείλει να δεχθεί (όταν έχει έλθει στην κατάσταση της άψογης ηρεμίας) το χάδι, εφόσον το θέλουμε εμείς... αλλά, υπό έλεγχο...
Αλλά, ήθελα να πω ότι δεν είναι το φυσικό του status να δέχεται χάδια από αγνώστους, γενικά και αόριστα...
Και, ναι, έχεις δίκιο, μιλάμε για συνεχή κοινωνικοποίηση και, ναι, δεν τις κυκλοφορούμε "έτσι απλά"...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Γιάννη,

Αυτό είναι σίγουρο και, για το λόγο αυτό, ο Νάσος θα είναι ο τελικός κριτής... δεν μπορεί να γίνει αλλιώς...

Υ.Γ. Και, όσον αφορά σε εμένα, αν έγραψα "κάτι παραπάνω"... το έκανα μπαίνοντας στα παπούτσια του Νάσου... συμπάσχοντας και μετά από πολλή σκέψη... και, γι' αυτό, δεν έκανα οποιαδήποτε συγκεκριμένη πρόταση...
Αν, όμως, θεωρήθηκε ότι έκανα (εμμέσως) κάποια ανεύθυνη πρόταση, ας με συγχωρήσει ο Νάσος...
Γιαννη,

Οχι δεν διεκρινα κατι παραπανω στο δικο σου ποστ, ή καποια υπεραπλουστευση που θεωρω οτι δεν ταιριαζει στο παρων θεμα. Ησουν "φειδωλος" στις διατυπωσεις...

Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο.Ο σκυλος εχει κανει β.υ σε επαγγελματια?Εχει δειξει ο εκπαιδευτης(αν εχει εκπαιδευτει ο σκυλος)οτι τα παιδια ειναι ανωτερα σε ιεραρχεια απο αυτον?Ξερει ποια ειναι τα ορια του μεσω της υπακοης και οτι πρεπει να υποτασετε σε ΟΛΑ τα μελη της οικογενειας?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και, για να μην παραθετω ξανά και ξανά...

Η TARA με καλύπτει, σε αρκετά σημεία, στα δύο τελευταία της μηνύματα...

Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο.Ο σκυλος εχει κανει β.υ σε επαγγελματια?Εχει δειξει ο εκπαιδευτης(αν εχει εκπαιδευτει ο σκυλος)οτι τα παιδια ειναι ανωτερα σε ιεραρχεια απο αυτον?Ξερει ποια ειναι τα ορια του μεσω της υπακοης και οτι πρεπει να υποτασετε σε ΟΛΑ τα μελη της οικογενειας?
Σ΄αυτό μπορεί μόνο ο Νάσος να απαντήσει...

Απλά, μέχρι να απαντήσει, να επισημάνω ότι ο σκύλος μπορεί να έχει εκπαιδευτεί να υποτάσσεται σε όλα τα (δίποδα) μέλη της οικογένειας... αλλά, το "ξέρει" αυτό? Το έχει εμπεδώσει? Ειδικά αν είναι "κοινωνικός αναρριχητής"...
 
Last edited:


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ρωταω αν εχει εκπαιδευτει διοτι λογικα ο εκπαιδευτης αν ειχε δει σημαδια για μια τετοια συμπεριφορα δεν θα επρεπε να τους ενημερωσει και να του κατατοπισει?Γενικα εγω πιστευω πολυ στην β.υ οχι σαν εντολες αλλα στο νοημα της και πιστευω οτι ειναι απαρετητη για ΟΛΑ τα σκυλια.Συμφωνω σε απολυτα στο αν εχει μαθει να υποτασσεται η αν το ξερει στο μυαλο του.Εκει φυσικα δειχνει ενας εκπαιδευτης ποσο καλος ειναι και ποσο μπορει να μπει στο μυαλο του σκυλου..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
....................
Αλλά, ήθελα να πω ότι δεν είναι το φυσικό του status να δέχεται χάδια από αγνώστους, γενικά και αόριστα...
.........................
ΟΚ. Φαινεται οτι μονο εγω ζω και κινουμαι σε πολη, και μαλιστα σε πολυσυχναστα μερη αυτης της παραξενης πολης, οπου "παλικαραδες", "φιλοζωοι", "περιεργοι", απροσεχτοι κλπ μπορει να απλωσουν χερι στον σκυλο.
Ευτυχως δηλαδη που εχω ενα κοιμισμενο ΓΠ, αλλιως θα ημουν τρις ισοβια τωρα. Γιατι, οσο και να προσεχω, και οσο γρηγορος και να εχω γινει λογω εμπειριας, δεν μπορω παντα να τα προβλεπω ολα.

Συγνωμη φιλε Γιαννη, και με ολον τον σεβασμο που σου εχω.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Οταν εγινε η βασικη, εγινε απο επαγγελματια γνωστη μαστιφ φυλων και εμενα μαζι.Δεν συμμετειχε αλλο μελος της οικογενειας.Βασικη υπακοη κατσε κατω μεινε κοντα ελα κλπ.

Μιλησα ηδη με 3 εκπαιδευτες και σιγα σιγα θα ξετυλιξουμε το κουβαρι.

Με τον Φιντελ οταν παιζω εγω, παιζουμε δυνατα, και εκει ανεχομαι οσο του δινω.Αλλιως το κοβω και το ακουει.

Μεχρι στιγμης με τις περιγραφες και τις συνομιλιες, δειχνει να ηταν της στιγμης, ομως, ακομα και ετσι να εγινε, κατι δεν αρεσει.Θα γινει αναδρομη με τις σχετικες ερωτησεις που θα τεθουν, θα απαντηθουν, θα βγουν οι εξετασεις και απο κε και περα απο κοντα.

Η ολη ιστορια παει πισω και θα ψαξουμε πολλες παραμετρους κατα την διαρκεια της συμβιωσης μας, να αποκαλυφθουν λαθη και να δουμε κατα ποσο γινεται να εξαλειφθουν τροπο τεινα παρομια περιστατικα.Ειναι σε μια ηλικια που ο χαρακτηρας του ειναι υπο διαμορφωση ισως και να προλαβουμε.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
harryf3 δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες αλλα απο την αλλη ο καθε παλικαρας,φιλοζωος κλπ που περιγραφεις να ΡΩΤΗΣΕΙ πριν ακουμπισει ενα σκυλο..Αν δεν ρωτησει και ο σκυλος τον δαγκωσει φταει εκεινος και μονο εκεινος..Εσενα πως θα σου φαινοταν στον δρομο αν ερχοταν ο καθε ασχετος και σε αγκαλιαζε σε χαιδευε κλπ..Δεν θα στην εδινε?Ποσο μαλλον εναν σκυλο ο οποιος ειναι αμυντικα ενστικτα..Ισως να μπορω να δεχθω οτι ο σκυλος πρεπει να αγνοει τα παντα οταν βρισκεται στην εντολη κοντα η σε καποια αλλη.Αλλα γενικα χερι πριν απλωσει καποιος στον σκυλο πρεπει να ρωταει..
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
ΟΚ. Φαινεται οτι μονο εγω ζω και κινουμαι σε πολη, και μαλιστα σε πολυσυχναστα μερη αυτης της παραξενης πολης, οπου "παλικαραδες", "φιλοζωοι", "περιεργοι", απροσεχτοι κλπ μπορει να απλωσουν χερι στον σκυλο.
Ευτυχως δηλαδη που εχω ενα κοιμισμενο ΓΠ, αλλιως θα ημουν τρις ισοβια τωρα. Γιατι, οσο και να προσεχω, και οσο γρηγορος και να εχω γινει λογω εμπειριας, δεν μπορω παντα να τα προβλεπω ολα...
Οχι, βρε Αρη μου,

Και τον Φιντέλ (φαντάζομαι) τον έχουν χαϊδέψει ξαφνικά στη βόλτα...

Τον Casper τον έχουν χαϊδέψει ξαφνικά - απροειδοποίητα, αρκετές φορές... και δεν έχει αντιδράσει... για την ακρίβεια, έχει αγνοήσει πλήρως το γεγονός... εγώ, όμως, προσέχω... αυτό και μόνο εννοούσα.

Υ.Γ. Α και ξέχασα: Τον "παληκαρά", προσπαθώ να τον αναγνωρίζω και τον προειδοποιώ... αν, παρόλα αυτά, είναι, όντως, (ανεγκέφαλος) "παληκαράς", τον πείθει ο μικρός να μην συνεχίσει τη συγκεκριμένη προσέγγιση...
 
Last edited:


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Nasouk ο εκπαιδευτης δεν ειδε σημαδια επιθετικοτητας προς ανθρωπους πχ?Σου ειπε οτι ο σκυλος ειναι μια χαρα αριστος χωρις κανενα προβλημα στον χαρακτηρα του η ευαισθητα νευρα οπου τον κανουν να κρινει λαθος καποιες καταστασεις?Λογικα εχεις επικοινωνησει μαζι του.Τι σου ειπε?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Τι σχεση εχει το χαϊδεμα στην βολτα απο αγνωστο, με το δαγκωμα στο προσωπο του τελειως οικειου 8χρονου μελους της οικογενειας μεσα στον χώρο της οικογενειας και παροντος του Νασου;

Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Διοτι μπορει ενας σκυλος με γερα νευρα σε ενα ξαφνικο χαιδευμα να αδιαφορησει ενω αν εχει ευασθητα νευρα να δαγκωσει.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εντάξει, έχει δίκιο ο ICE...

Ισως επεκτεινόμαστε, άθελά μας, σε ζητήματα που αποτελούν (σήμερα) "θόρυβο"...

Ας αφήσουμε το Νάσο να το ξετυλίγει το κουβάρι, όπως νομίζει...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κυριακο και Γιαννη, θα πω ένα τελευταιο πραγμα γιατι ξεφευγουμε από το θεμα.
Όταν ειμασταν «μικροι» μαθαιναμε ότι ο σκυλος πρεπει να βλεπει τους ασχετους ανθρωπους σεν δεντρα. Καποιοι διαφωνουν βεβαια .Τα δεντρα δεν τα δαγνωνεις αν σε ακουμπησουν με τα κλαδια τους, ουτε και πας να χαϊδευτεις πανω τους για να βρεις λιγη στοργη.
Πιο προχωρημενες αντιληψεις εκπαιδευτων λενε ότι δυναμικοι σκυλοι και δη φυλακες δεν δαγκωνουν ακομα και να τους πατησει κατά λαθος το ποδι καποιος αγνωστος.
Αν ο αγνωστος δειξει σημαδια επιθετικοτητας και ειδικα στον ανθρωπο μας, εκει ναι, αποθανέτω η ψυχη μου.
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Διαβασα μεχρι την σελιδα 6 και μπορω να πω οτι σχεδον ολες οι απαντησεις ηταν ασχετες απο ανθρωπους που το παιζουν ειδικοι και αλλοι οι το παιζουν και βαρυμαγκες οτι αν ητανε στην θεση του "Νασου" θα ειχαν κανει πολλα στον σκυλο..επισης βαρεθηκα να διαβαζω και το "Νασο αυτο και "Νασο εκεινο".. επισης βλεπω μελη εδω μεσα που οταν καποιο καινουριο μελος ανοιγε θεμα για σκυλο φυλακα αμεσως τον κραζανε λεγοντας του βαλε συναγερμο η παρε σεκιουριτι αλλα στην περιπτωση του "Νασου" να τον κανει φυλακα και να το κραταει και "φυλακισμενο" ολες τις ωρες στο κλουβι συμφωνα με τα γραφομενα του αυτο ειναι αλλο θεμα.. Πραγματικα για ακομη μια φορα επιωεβαιωνονται πολλα αλλα και για τους "ειδικους" που σε πολλα θεματα ειναι πρωτοι τωρα εδω τιπουα καμια απαντηση..

Στο θεμα τωρα, κανεις δεν μπορει να σου απαντησει γιατι το εκανε αυτο παρα μονο ο ειδικος και ειναι λιγοι αυτοι που ειναι γνωστες λεγοντας τους παντα τι πραγματικα γινονταν με τον σκυλο,ωρα αν εισαι απο αυτουςπογ λενε εχουν εκπαιδευση τον σκυλο τους μονοι τους και ξερουν τα παντα για αυτον διαβαζωντας απο την εφημεριδα η βλεπωντας καποιο βιντεακι και θελουν να εχουν τσαμουκαλεμενο (το εγραψε) σκυλο και να κανουν και να δειχνουν τοτε δεν φταιει ο σκυλος αλλα εσυ.

Επισης αν δεν θες τον σκυλο δεν χρειαζεται να τον βασανιζεις αδικα, βαζωντας τον σε κλουβια και δερνοντας τον και να τον εχεις για δηθεν φυλακα. Τον σκυλο τον παιρνουμε για αλλους λογους και συμφωνα παντα με τα γραφομενα σου βαδιζεις παντελως λαθος και τελευταιο οταν πηρες τετοιο σκυλο επρεπε να ειχες ρωτησει πρωτα εναν ειδικο πογ να ξερει (και οι ο φιλος του μπατσανακι που ειναι απο το χωριο και εχει γνωσεις) τι επιπτωσεις μπορει να υπαρξουν, τι πρεπει να προσεξεις και να εκπαιδευση καποιος το σκυλο που ειναι καταλληλος. Ολοι οι ειδικοι λενε προσοχη στα σκυλια που ειναι συγκεκριμενων φυλων οταν ειναι με μωρα παιδια η ακομα με παιδια μικρης ηλικιας γιατι μπορει να υπαρξουν διαφορα περιστατικα και να συμβουλευεστε παντα τους ειδικους και οχι να κανουμε οπως ειπα οτι διαβασαμε στην εφημεριδα η και σε καποιο βιντεο. .. πολλες φορες σε διαφορα μερη του κοσμου εχουν γινει σοβαρα περιστατικα με ιδιοκτητες σκυλων που το παιζανε γνωστες και κατεληγε το πραγμα αλλου.. τα εχουμε διαβασει


Οπως και να εχει περαστικα..
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δεν νομιζω να δαγκωσε το σκυλι,,, μαλλον γυρισε αποτομα δειχνοντας τα δοντια του,,, και χτυπησε στο προσωπο το κοριτσακι με τα δοντια,,, σα να του ελεγε μεινε μακρυα σε αποσταση μη με αγγιζεις μη με ενοχλης η κατι παρομοιο.. αν ηθελε πραγματι να δαγκωσει πιστευω οτι θα ειχε κανει πολυ ζημια ενα τετοιο σκυλι,,, ανεπανορθωτη ζημια... ισως να ειχαν και ανοιχτους λογαριασμους,,, να του ειχε κανει κατι και να της το φυλαγε,,, αλλα δεν δαγκωσε,,, σαν να την προιδοποιησε μαλλον,,
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Κώστα,

Απλά να διατυπώσω μιά σκέψη...

Οταν κάποιος ιδιοκτήτης αποκτά (σκύλο από) μία φυλή που θεωρείται "φύλακας - φρουρός"... πρέπει να "ζει" με μερικά "traits", όπως λένε:
Ο σκύλος είναι "reserved" (επιφυλακτικός)... ή, ακόμα περισσότερο, "aloof" (καχύποπτος)...
Αν προσθέσεις δε το γεγονός ότι είναι "ζώο" (και όχι άνθρωπος)... και ότι είναι "δυνατό" ζώο... αυτά τα χαρακτηριστικά πρέπει να αντιμετωπίζονται (και από εμάς) με επιφύλαξη και μεγάλη προσοχή...

Για παράδειγμα, οι παρόμοιες φυλές (τυπικά δείγματα) δεν είναι σαν το (τυπικό) Newfoundland, όπου:
"το κορμί του οποίου έχει γίνει μαξιλάρι ή στρώμα για να αναπαυθούν - κοιμηθούν πολλές γενιές από παιδιά και ενήλικες"...
Γιάννη και τα νιούφι έχουν έμφυτη την φύλαξη και γι αυτό υπαρχουν και έδω προβλήματα συμπεριφοράς αλλά δεν είναι της παρούσης.
Το σίγουρο είναι, ότι το γεγονός ειναι φρέσκο και το συναίσθημα εντόνο. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα του πω κράτα τον σκύλος σου, όσο εύκολα καποίοι άλλοι μπορεί να το πουν. Δεν θα ψάχνω εγώ λαγούμι να κρυφτώ αν επαναληφθεί κάποιο παρόμοιο γεγονός.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Ποιο πολυ σας ενδιαφερουν τα αιτια ή οι ενδεχομενες λυσεις στο προβλημα; Oι λυσεις μιλωντας παντοτε για τη συγκεκριμενη φυλη ειναι τρεις:
α) Η σε τεραστια εισαγωγικα ευκολη (ευθανασια)
β) Το δωσιμο του σκυλου σε καινουριο ιδιοκτητη (φαινεται ιδιαιτερως ευκολη αλλα μπορει να ειναι και η χειροτερη)
γ) Η δυσκολοτερη καθως απαιτει πολυ χρονο και προσπαθεια, ειναι ο επαναπροσδιορισμος της αγελης με τη συμμετοχη ολοκληρης της οικογενειας υπο την καθοδηγηση καποιου ειδικου (που να ξερει απο συγκεκριμενες φυλες ή τουλαχιστον να εχει δουλεψει παρεμφερεις περιπτωσεις). Αυτα τα ολιγα απο μενα.
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
δεν νομιζω να δαγκωσε το σκυλι,,, μαλλον γυρισε αποτομα δειχνοντας τα δοντια του,,, και χτυπησε στο προσωπο το κοριτσακι με τα δοντια,,, σα να του ελεγε μεινε μακρυα σε αποσταση μη με αγγιζεις μη με ενοχλης η κατι παρομοιο.. αν ηθελε πραγματι να δαγκωσει πιστευω οτι θα ειχε κανει πολυ ζημια ενα τετοιο σκυλι,,, ανεπανορθωτη ζημια... ισως να ειχαν και ανοιχτους λογαριασμους,,, να του ειχε κανει κατι και να της το φυλαγε,,, αλλα δεν δαγκωσε,,, σαν να την προιδοποιησε μαλλον,,
Ειπα να μην ξαναγραψω,
αλλα θελω να Αγιασω,
και ο Διαβολος δεν με αφηνει.
Απο που το εβγαλες αυτο το συμπερασμα;
Ξερεις το σκυλο;
Ξερεις τον ιδιοκτητη και
και την οικογενεια του;
Ημαρτον......
Μου θυμιζεις το φοιτητη στη Θεσσαλονικη.
που τον σαπισαν στο ξυλο,τα Μ.Α.Τ.,
και μετα ελεγαν οτι επεσε στη ζαρντινιερα.
Νασο δεν σε ξερω και δεν με ξερεις.
Μετα απο 200σια σχεδον ποστ επετρεψε μου να σου πω,
οτι κακως ανοιξες το θεμα.
Δεν προκειτε να βγαλεις συμπερασμα,
Απο τις παπαριες μας.
Η γνωμη μου ειναι να μεινεις εκτος φορουμ,
2-3 ημερες και να σκεφτεις μονος σου τι θα κανεις.
Παντως ενα ειναι σιγουρο,οσο και οτι ο Ηλιος βγαινει απο την Ανατολη.
θα το ξανακανει.
Η αποφαση δικη σου.
Ολοι μας ειμαστε υπευθηνοι για τις πραξεις μας.
Δεν ειναι κακο να παραδεχομαστε οτι καναμε λαθος επιλογη.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.128
Μηνύματα
895.992
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps