Απωθητικο φιδιων για τον κηπο! Πως να προστατεψω τον σκυλο μου;


Bolman6

Member
21 Σεπτεμβρίου 2017
18
5
33
Καλησπέρα σας παιδια! Θα ήθελα να ρωτησω αν ξερετε καποιο αποτελεσματικο και ακινδυνο για τον σκυλο μου τροπ0 να απομακρυνουμε τα φιδια απ τον κηπο..Ευχαριστώ
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Πριν χρόνια είχα χρησιμοποιήσει Herpetex https://www.fytopromitheytiki.gr/in...fidia/13259-apothitiko-fidion-herpetex-600-gr

Ότι κι αν χρησιμοποιήσεις πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχουν φίδια στο χώρο - και μετά να βάλεις τα απωθητικά για να μην εγκλωβίσεις τα φίδια μέσα.
 


Bolman6

Member
21 Σεπτεμβρίου 2017
18
5
33
Βρηκα σημερα ενα μικρο φιδακι..το σκοτωσα! εχω βαλει ήδη ενα Herpetex αλλα ο κηπος μου ειναι αρκετα μεγαλος γυρω στα 100 τ.μ ! Υπαρχει και κατι ακομη να βαλω για να μην αντιμετωπισω αλλο προβλημα;;
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Υπάρχουν καποια φίδια που τρώνε αλλα φίδια. Μπορείς να πάρεις
ενα τέτοιο για κατοικίδιο οπως ενα γατί ας πουμε να τρωει τα
αλλα τα ξένα τα απρόσκλητα που έρχονται στον κήπο σου και
ετσι γλητώνεις και απο τα δηλητήρια που ειναι και επικίνδυνα.
 
  • Like
Reactions: Hammer


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ομολόγησες την παρανομία σου τώρα.
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.youtube.com/watch?v=07Wg7Xh3yys&ved=0ahUKEwivhJHysbDaAhXjAJoKHZYYBMsQtwIIKzAC&usg=AOvVaw3Qf0jhE_roiYuFE6mvvsus
να καθαρίζεις τον χώρο να μην μαζεύονται ποντίκια και αρουραιοι.
Σε μένα πάντως γινόταν της οχιάς το κάγκελο σε κανούργιο κτίσμα σε καθαρότατο οικόπεδο.

Το Herpetex όπως και όλα τα απωθητικά έχουν μια ακτίνα δράσης - δες τις οδηγίες και βάλε περιμετρικά. Πιθανόν να έχουν βγει και άλλα σκευάσματα πιο αποτελεσματικά. Πάντως δεν αφήνεις έξω λεκάνες με νερό κλπ. Τέλος ...πάρε 1-2 γατιά!
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
τα περισσοτερα φιδια δεν ειναι δηλητηριωδη και περνουν δρομο μονα τους απο κατοικημενα σπιτια αυλες. Εγω μονο δεντρογαλιες βρισκω συχνα στην αυλη και αυτες περαστικες και παραθεριζω το καλοκαιρι σε σπιτι αναμεσα σε ξεροχορτα και περιοχη οπου καθε βημα υπαρχει και οχια.

Καλο ειναι να αποφευγεις στοιβαδες ξυλων, σωρους απο αντικειμενα κ.τ.λ να εχεις καθαρο οικοπεδο απο αγριοχορτα και να μην υπαρχουν βρυσες που τρεχουν και πολλα στασιμα νερα

Οι παππουδες στο χωριο υποστηριζουν οτι καις παπουτσια και φευγουν και αλλα ματζουνια αλλα δε τα δοκιμασα ποτε.

Εγω θα μαζευα ολα τα αδεσποτα γατονια στην αυλη :)
 


Bolman6

Member
21 Σεπτεμβρίου 2017
18
5
33
Σε μένα πάντως γινόταν της οχιάς το κάγκελο σε κανούργιο κτίσμα σε καθαρότατο οικόπεδο.

Το Herpetex όπως και όλα τα απωθητικά έχουν μια ακτίνα δράσης - δες τις οδηγίες και βάλε περιμετρικά. Πιθανόν να έχουν βγει και άλλα σκευάσματα πιο αποτελεσματικά. Πάντως δεν αφήνεις έξω λεκάνες με νερό κλπ. Τέλος ...πάρε 1-2 γατιά!
Δε τα παμε καλά με τις γάτες δυστυχώς..
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
2 γάτες σπίτι και δεν θα ξανδείς φίδι.
Πάρε μικρό γατάκι (αδέσποτο) αν είναι μωρό δεν θα το πειράξει και θα μάθει μαί του.
 
  • Like
Reactions: Hammer


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Σε μένα πάντως γινόταν της οχιάς το κάγκελο σε κανούργιο κτίσμα σε καθαρότατο οικόπεδο.

Το Herpetex όπως και όλα τα απωθητικά έχουν μια ακτίνα δράσης - δες τις οδηγίες και βάλε περιμετρικά. Πιθανόν να έχουν βγει και άλλα σκευάσματα πιο αποτελεσματικά. Πάντως δεν αφήνεις έξω λεκάνες με νερό κλπ. Τέλος ...πάρε 1-2 γατιά!
εκανε δουλεια? περα οτι γινεται της οχιας το καγκελο εκει που μενω το καλοκαιρι, βγηκαμε προσφατα οχια πανω στο καγκελο .
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
τα περισσοτερα φιδια δεν ειναι δηλητηριωδη και περνουν δρομο μονα τους απο κατοικημενα σπιτια αυλες. Εγω μονο δεντρογαλιες βρισκω συχνα στην αυλη και αυτες περαστικες και παραθεριζω το καλοκαιρι σε σπιτι αναμεσα σε ξεροχορτα και περιοχη οπου καθε βημα υπαρχει και οχια.

Καλο ειναι να αποφευγεις στοιβαδες ξυλων, σωρους απο αντικειμενα κ.τ.λ να εχεις καθαρο οικοπεδο απο αγριοχορτα και να μην υπαρχουν βρυσες που τρεχουν και πολλα στασιμα νερα

Οι παππουδες στο χωριο υποστηριζουν οτι καις παπουτσια και φευγουν και αλλα ματζουνια αλλα δε τα δοκιμασα ποτε.

Εγω θα μαζευα ολα τα αδεσποτα γατονια στην αυλη :)
Το φιδι παει εκει που θα βρει τροφη, πχ. ποντικια και τα ποντικια εκει που θα βρουν κι΄αυτα τροφη. Αρχικα λοιπον καθαριοτητα και οχι μερη οπως λες που να μπορουν να κρυφτουν.
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
εκανε δουλεια? περα οτι γινεται της οχιας το καγκελο εκει που μενω το καλοκαιρι, βγηκαμε προσφατα οχια πανω στο καγκελο .
Tι να σου πω τώρα... ότι πριν βγουν τα σκυλιά από το σπίτι, έβγαινα εγώ πρώτα εγώ με μια τσουγκράνα και κοπάναγα παντού για να διώξω τους τυχόν φίδηδες? Όλη μέρα άγχος και να τρέχω πίσω από τον κώλο των γαλλίδων, "μη εκεί, όχι εδώ". Όχι, δεν κάνω τελικά για εξοχή.

Είχα βάλει πολλά τέτοια περιμετρικά πάντως. Μέσα στο οικόπεδο δεν βρήκα, αλλά βρήκα το γείτονα μια μέρα με λεξοτανίλ που είδε ένα φίδι μπροστά στην πόρτα του. Τι φίδι ήταν δεν κατάλαβα, ήταν σε παραλήρημα ο άνθρωπος. :D
 
  • Like
Reactions: Hammer and medusa


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Tί άλλο περιέχει το Herpetex πέρα από 2% margosa oil?
Γενικά τα φίδια δεν χρειάζονται πανικό
Καλύτερο απωθητικό είναι τα γατιά. Και μετά φροντίδα του κήπου ώστε να μη μαζεύονται φιδο-λουκουμάκια. Πολύ ωραία και αναλυτικά τα γράφει το αγαπημένο herpetofauna.gr
http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle&page=read&id=27
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Tί άλλο περιέχει το Herpetex πέρα από 2% margosa oil?
Γενικά τα φίδια δεν χρειάζονται πανικό
Καλύτερο απωθητικό είναι τα γατιά. Και μετά φροντίδα του κήπου ώστε να μη μαζεύονται φιδο-λουκουμάκια. Πολύ ωραία και αναλυτικά τα γράφει το αγαπημένο herpetofauna.gr
http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle&page=read&id=27
Πραγματι πολυ ωραια σελιδα δεν την ηξερα θενκς
Συμφωνω οτι οι γατες ειναι πολυ καλη λυση, τρωνε και τα εντομα.
Αλλα μιλαμε για τσαμπουκαλεμενες αουτντορ γατες, οχι την δικια μου την Βιολετα που πηγαινε απο καναπε σε κρεβατι και απο κρεβατι σε καναπε:cool:
Για τις φραγκοκοτες που λεγαμε στι αλλο θεμα, ξεχασα να πω οτι σκοτωνουν και τρωνε και φιδια, και παντα ειδοποιουν για την παρουσια φιδιου:)
Ειχαμε καπου στις 15-20 κατα καιρους, αν εκανε το λαθος κανενα φιδακι να κανει την εμφανιση του πηγαινε ακλαυτο πριν καταλαβει τι του συνεβη...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Tί άλλο περιέχει το Herpetex πέρα από 2% margosa oil?
Γενικά τα φίδια δεν χρειάζονται πανικό
Καλύτερο απωθητικό είναι τα γατιά. Και μετά φροντίδα του κήπου ώστε να μη μαζεύονται φιδο-λουκουμάκια. Πολύ ωραία και αναλυτικά τα γράφει το αγαπημένο herpetofauna.gr
http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle&page=read&id=27
Μ αρεσει αυτο, μπαινω και διαβαζω καμια φορα.
Πανικος οχι, μια ζωη φιδια εκει γυρω ειχαμε, αλλα ενταξει, οχια στα καγκελα εκει διπλα που θα καθεται το γκρεμλιν το καλοκαιρι μου επεσε βαρυ. Δε ξερω επειδη εχουν καει και τα βουνα μου φαινεται επιδεινωθηκε η φαση
Πολυ καθαρα ειναι αλλα εχουμε και το γκαζον και τα λαχανικα με πολλα νερα κτλ, τριγυρω καμμενα ολα τα βουνα, ...ε προκαλουμε. Ειναι και μια αρχαια πεζουλα ολο τρυπες στη μεση , μουρλια ποντικοσαυροφωλια αρα φαγητακι.
Το Herpetex δε ξερω τι εχει, τελικα ψωνισα μερικα στικ snake out να βαλω τρυγυρω στη βεραντα . Eχουν Margosa 1 ως 3% και θειαφι λεει. Μαλλον μια απο τα ιδια ειναι.

Και μη γελαστε, αλλα πλεον μετα τις φωτιες,τρεμω τα βραδια μην ερθω τετ α ατετ την ωρα που γυριζω απο τα τσιπουρακια με κανα γουρουνι (απο τα αγρια) διπλα απο το ρεμα, ειδικα τωρα που εφυγε η σκυλιτσα μας που προειδοποιουσε για τα παντα.. Δε θα ειμαι η πρωτη.

Πραγματι πολυ ωραια σελιδα δεν την ηξερα θενκς
Συμφωνω οτι οι γατες ειναι πολυ καλη λυση, τρωνε και τα εντομα.
Αλλα μιλαμε για τσαμπουκαλεμενες αουτντορ γατες, οχι την δικια μου την Βιολετα που πηγαινε απο καναπε σε κρεβατι και απο κρεβατι σε καναπε:cool:
Για τις φραγκοκοτες που λεγαμε στι αλλο θεμα, ξεχασα να πω οτι σκοτωνουν και τρωνε και φιδια, και παντα ειδοποιουν για την παρουσια φιδιου:)
Ειχαμε καπου στις 15-20 κατα καιρους, αν εκανε το λαθος κανενα φιδακι να κανει την εμφανιση του πηγαινε ακλαυτο πριν καταλαβει τι του συνεβη...
Οσο και να τις βρισκω ομορφες , δε νομιζω να αρεσει στο πατερα μου η ιδεα να του αμολησω καμια 10αρια φραγκοκοτες στο κηπο του. Ηδη του εχει πεσει βαρυ το "πουλοσκυλο" μεσα στο σπιτι :LOL:
Γατες τις εχει μαζεψει ο γειτονας ολες.
Χελωνες σκεφτομαι επισης να προσελκυσω απο τρυγυρω,μου αρεσουν πολυ...κι αυτες σκοτωνουν λενε τα φιδια.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Μ αρεσει αυτο, μπαινω και διαβαζω καμια φορα.
Πανικος οχι, μια ζωη φιδια εκει γυρω ειχαμε, αλλα ενταξει, οχια στα καγκελα εκει διπλα που θα καθεται το γκρεμλιν το καλοκαιρι μου επεσε βαρυ. Δε ξερω επειδη εχουν καει και τα βουνα μου φαινεται επιδεινωθηκε η φαση
Πολυ καθαρα ειναι αλλα εχουμε και το γκαζον και τα λαχανικα με πολλα νερα κτλ, τριγυρω καμμενα ολα τα βουνα, ...ε προκαλουμε. Ειναι και μια αρχαια πεζουλα ολο τρυπες στη μεση , μουρλια ποντικοσαυροφωλια αρα φαγητακι.
Το Herpetex δε ξερω τι εχει, τελικα ψωνισα μερικα στικ snake out να βαλω τρυγυρω στη βεραντα . Eχουν Margosa 1 ως 3% και θειαφι λεει. Μαλλον μια απο τα ιδια ειναι.

Και μη γελαστε, αλλα πλεον μετα τις φωτιες,τρεμω τα βραδια μην ερθω τετ α ατετ την ωρα που γυριζω απο τα τσιπουρακια με κανα γουρουνι (απο τα αγρια) διπλα απο το ρεμα, ειδικα τωρα που εφυγε η σκυλιτσα μας που προειδοποιουσε για τα παντα.. Δε θα ειμαι η πρωτη.



Οσο και να τις βρισκω ομορφες , δε νομιζω να αρεσει στο πατερα μου η ιδεα να του αμολησω καμια 10αρια φραγκοκοτες στο κηπο του. Ηδη του εχει πεσει βαρυ το "πουλοσκυλο" μεσα στο σπιτι :LOL:
Γατες τις εχει μαζεψει ο γειτονας ολες.
Χελωνες σκεφτομαι επισης να προσελκυσω απο τρυγυρω,μου αρεσουν πολυ...κι αυτες σκοτωνουν λενε τα φιδια.
Αν φοβάσαι τα αγριογούρουνα μετά τα τσίπουρα υπάρχει φυσικοτατη οικολογική και ευχάριστη λύση .
Περπατα τραγουδώντας.
Και αγριογούρουνα δεν θα δεις και τα τσίπουρα θα τιμήσεις.:D
 
  • Like
Reactions: medusa


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Όσο για τα φίδια θα πω τι εκανα εγώ.
Φοβάμαι τα φιδια, αλλά επειδή θέλω να ζω κοντά στη φύση προσπάθησα να εξοικειωθω μαζί τους. Μπήκα σε φόρουμ και διάβασα,είδα φωτογραφίες, προσπάθησα να μάθω τα χαρακτηριστικά που έχει η οχιά για να την ξεχωρίζω,( "μήλα" στα μάγουλα αργο φιδι με κοντόχοντρη ουρά) και βρήκα το τηλέφωνο του κοντινού μου κέντρου άγριας ζωής.
Έκοψα χόρτα, δεν άφηνα νερά και όλα τα άλλα που έχουν ήδη λεχθει.
Το αποτέλεσμα είναι ότι δύο φορές που βρήκα φίδι στην αυλή, αναγνώρισα ότι δεν είναι οχιά και το άφησα στην ησυχία του. Βέβαια στα μέρη μου δεν τις συναντάς συχνά.
Αν μπορούσα βέβαια σίγουρα θα είχα πέντε κορίτσια και έναν κόκκορα.
Και δυο χήνες.
Και γάτες.
Ίσως και ένα φέρετ.:D
 
  • Like
Reactions: medusa and Hammer






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3