πλησιαζει το καλοκαιρι κ μαζι φερνει μικρους ,επικυνδηνους φιλους....


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μαλλον καταλαβατε οτι αναφερομαι στα φιδια...μπορουμε να πουμε μερικες συμβουλες πρωτων βοηθειων σε περιπτωση δαγκωματος του σκυλου μας ωστε να αποφυγουμε οσο μπορουμε τα χειροτερα,αλλα κ συμβουλες για το που πρεπει να αφηνουμε τον σκυλο πλεον να κινηθει κ που οχι αλλα κ πως μπορουμε να προστατεψουμε το σπιτακι του αν ειναι στον κηπο η την αυλη.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
A γειά σου! Ό,τι θα το βαζα επίσης θέμα! Κι εμένα το πρόβλημα είναι το εξοχικό το καλοκαίρι...

Για την πρόληψη, μέχρι στιγμής ξέρω μόνο για θειάφι που το ρίχνεις περιμετρικά στο οικόπεδο από ότι κατάλαβα. Όμως: Δεν είναι δηλητήριο και για τον σκύλο?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
αντιδοτα

1.gamma venin-P (Gerolymatos Pharmaceutical Company, Athens, Greece)

2. viper snake antivenom (Greek Pasteur Institute)

3.anti-snake venom serum OLGX21 (Aventis Behring, King of Prussia, PA) &

4.serum antiviperin (Istituto Sieroterapico e Vaccinogeno Toscano Sclavo, Siena, Italy).

Καθε ενας απο τους ανωτερω αντιοφικους ιους περιεχει αντισωματα για συγκεκριμενα ειδη οχιων π.χ. ο ορος "Sclavo" περιεχει αντισωματα για τα ειδη οχιων :

αμμοδυτες, Ασπις Ερως και Ουρσινι

Και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ σε ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ λογω πιθανων επιπλοκων και ΕΙΔΙΚΑ το ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΣΟΚ

Πηγη: e-artemis
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
A γειά σου! Ό,τι θα το βαζα επίσης θέμα! Κι εμένα το πρόβλημα είναι το εξοχικό το καλοκαίρι...

Για την πρόληψη, μέχρι στιγμής ξέρω μόνο για θειάφι που το ρίχνεις περιμετρικά στο οικόπεδο από ότι κατάλαβα. Όμως: Δεν είναι δηλητήριο και για τον σκύλο?
Κι εγω ριχνω περιμετρικα θειαφι στο κτημα και τα σκυλια δεν το συμπαθουν και δεν το πλησιαζουν.
Επισης βαζω αρκετα απο εκεινα τα ειδικα μπουκαλια που απομακρυνουν τα φιδια.

Ωστοσο, περισι μπηκε ενα μερα μεσημερι και ενα μικρο πολυ αργα το βραδυ. Καθομουν με την Ηρα το βραδυ στον κηπο και το φιδι περασε λιγα εκατοστα απο την ουρα της. Η κοπρίτω δεν το καταλαβε! Το πηρε ομως το ματι του γερο-'Αρη.

Βεβαια ηταν λαφιατες και οχι οχιες, ακινδυνα δηλαδη.
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν ξερω πώς τα λενε. Ειναι πλαστικα κυλινδρικα μπουκαλια που εχουν μεσα κατι βρωμερες ουσιες, που διωχνουν υποτιθεται τα φιδια. Εχουνκαι μια βιδωτή ταπα απο πανω για να βγαινει η μπόχα ελεχγομενα.
Θα ψαξω μπας και βρω κανενα λινκ.

Τα παιρνω απο γεωπονο εδω στην Ξάνθη.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
aυτα τα μπουκαλακια ουτε εγω τα ξερω....δες κ πες μας.για το θειαφι κ εγω ξερω αλλα το φοβαμαι για το σκυλι,συν του οτι ,απο οτι μου ειπε ο πατερας μου,καποια φιδια πλεον δεν χαμπαριαζουν απο αυτο.σε περιπτωση τσιμπηματος τι κανουμε?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το μεγαλο μειονεκτημα του θειαφιου ειναι οτι αν βρεξει πρεπει να ξαναριξεις γιατι το απορροφαει το χωμα ή σκορπιζεται στο τσιμεντο.
Το ιδιο και αν φυσηξει δυνατος αερας. Θα το παρασυρει και πρεπει να ξαναριξεις.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αν το παρασερνει ετσι ρε συ ειναι επικυνδηνο....ειδικα αν ειναι κοντα σε σπιτι μπορει να το φερει μεσα,αν τρως κ εξω λογω καλοκαιριου ,θα το φας θειαφιασμενο...δε λεει.για τα σκορδα το εχετε ακουσει?λενε οτι τα διωχνουν.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και σκορδα βαζουμε και ολοι, ειδικα οι παλιοι, λενε οτι κανει δουλεια.
Το θειαφι δεν ειναι και τοσο ισχυρο δηλητηριο, ειδικα σε μορφη κοκκων/σκονης που παρασυρει ο ανεμος. Δεν χρειαζεται πανικος.
Εδω ξεκαζουν με θειαφι με ξεκαστηρες σκονης και με το ζορι σκοτωνονται τα εντομα.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Aυτά χρειαζόμαστε σε περίπτωση δαγκώματος, καλό είναι να τα έχουμε διαθέσιμα άμεσα.

ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΧΑ: Solu-medrol η Solucortef των 500 mg, όλο ενδομυϊκά ή ενδοφλέβια

ΔΙΟΥΡΗΤΙΚΑ: Lasix inj 20mg/2ml μια ή δύο φύσιγγες ενδομυϊκά
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για πες Άρη!Αυτά τα κουτιά τι περιοχή καλύπτει το καθένα;
Είναι ενδιαφέρον!

Γιατί στο χωριό από φίδια άλλο τίποτα!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μου ειχε πει ο γεωπονος αλλά δεν θυμαμαι ακριβως. Αλλά ηταν νομιζω περιπου 50 τετραγωνικα. Οπως καταλαβαινεις, σε ενα κτημα θελει πολλα και το κοστος ανεβαινει.
Εγω τα βαζω σε αποσταση 10 μετρων το ενα απο το αλλο, σχηματιζοντας ενα "ναρκοπέδιο".
 


killah1

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
142
0
47
Γιάννενα
το θειάφι δεν κάνει τίποτα αν δεν καεί και κρατάει λίγες ώρες μόνο.... αν απλά ρίξουμε θειάφι, το φίδι δεν περνάει απλά απο πάνω... χορεύει κιόλας! το καλύτερο είναι όντως το πλαστικό μπουκάλι που διαρκεί ένα μήνα και δε μυρίζει.

εγώ τέτοιο θα πάρω και θα το βάλω κοντά στην είσοδο του σπιτιου ώστε να καλύπτει μία περίμετρο γύρω απο την είσοδο.. η αλήθεια είναι πως δε το βάζω τόσο για την Killah καθώς ζεί στο σπίτι μόνιμα, αλλά πιο πολύ για μένα:rolleyes::rolleyes:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Aυτά χρειαζόμαστε σε περίπτωση δαγκώματος, καλό είναι να τα έχουμε διαθέσιμα άμεσα.

ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΧΑ: Solu-medrol η Solucortef των 500 mg, όλο ενδομυϊκά ή ενδοφλέβια

ΔΙΟΥΡΗΤΙΚΑ: Lasix inj 20mg/2ml μια ή δύο φύσιγγες ενδομυϊκά
Ως γνωστος υστερικος, ρωτησα πηγα ηδη στον φαρμακοποιο μου και τα παρηγγειλα.
Είναι φαρμακα κατασκευασμενα για ανθρωπους και απλά κανουν και για τον σκυλο

Να συμπληρωσω ότι κανουν για οποιοδηποτε τσιμπημα πχ από σφήκες. Η χορηγηση είναι ενδομυϊκή.
Ο φαρμακοποιος μου ειπε ότι σε περιπτωση φιδιου, από το κορτιζονουχο θελει μιση δοση για ένα σκυλι σαν την Ηρα (πες 35 κιλα) και ολοκληρη δοση από το διουρητικο.
Είναι καλο να χορηγηθουν και τα δυο και όχι μονο το ένα.

Είναι ο,τι καλυτερο μπορει να κανει κανείς στην εξοχή μετα το τσιμπημα. Εννοειται πως πρεπει να τα εχουμε μαζι μας με δυο σύριγγες όταν παμε στα βουνα και στα λαγκαδια και δεν εχει νοημα να τα κραταμε στο σπιτι. Αναλογα με τις ατροπινες για την φολα δηλαδη.

Καθυστερουν την εμφανιση των συμπτωματων, δηλαδη κερδιζεις χρονο για τον σκυλο. Αμεσως όμως πρεπει να ξεκινησεις για τον κτηνιατρο για περαιτερω θεραπεια.
Αντιοφικός ορός δεν δινεται στα φαρμακεία.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
παντως οταν ζουσαμε στην κενυα τα φιδια τα σκοτωναν οι σκυλοι μας η σουζυ , μιξη ροδεσιανου ριτζμπακ με γερμανικο ποιμενικο και ο φοξ λυκοσκυλοειδες , εκτος απο τις κομπρες , αυτες φτυναν , τα φιδια τα σκοτωναν και οι κοτες
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλα, οι κοτες ειναι μαστορες με τα φιδια, οπως και πολλα άλλα πτηνα αλλωστε. Τα σκυλια ομως απο οσο ξερω δεν ειναι και οι καλυτεροι φιδοκτόνοι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU