Απόκτηση Γερμανικού Ποιμενικού


poimenikos

Member
18 Μαϊου 2015
11
1
44
Καλησπέρα καί από εναν μελλοντικό κάτοχο γερμανικού ποιμενικού!
Παρακολουθώ από καιρό τό forum καί μαθαίνω απο την καλή καί τήν ανάποδη για ο,τι θα χρειασθώ.
Θά μού χαρίσουν στό μέλλον ενα κουταβάκι τό οποίο θεωρητικά ειναι γ.π..
Ο φόβος μου ειναι οτι δέν ξέρω απο πού κρατά η σκούφια του μιάς καί ο δωρητής ειναι ιδιώτης .
Θά πορευτώ μάλλον μέ καλή πίστι!
Κάθε πρότασι ἐμπειρίας καλοδεχούμενη!!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φιλέ ποιμενικέ απο την στιγμη που διαβάζεις καιρό το φόρουμ, πανω κάτω ξέρεις τις απόψεις των περισσοτερων εδώ μέσα.
Ξέρω οτι είναι δυσκολο να αντισταθεις σε ενα κουτάβι γπ που σου χαριζεται απο την στιγμη που θέλεις σκύλο.

Το μονο που θα σου πω είναι οτι πρεπει να είσαι προετοιμασμένος για τυχών μελλοντικά προβλήματα υγειας με οτι αυτό συνεπάγεται.
Να ξέρεις οτι η ράτσα που διαλέξες είναι επιρρεπείς σε θέματα υγειας. Ποσο μάλλον όταν προέρχεται απο γονεις χωρίς εξετάσεις.
 


poimenikos

Member
18 Μαϊου 2015
11
1
44
Ναί Manolo και καμιά φορά σκέπτομαι μήπως καλύτερα νά είναι και ημίαιμος γιά αὐτό τό λόγο, δηλαδή μέ λιγότερες πιθανότητες παθήσεων.
Ἁπλά σκεφτόμουν ἄν πράγματι εἶναι καί προσπαθήσω νά μάθω τό ἱστορικό του μήν τυχόν καί δέν τού πολυαρέσει..
Ξέρεις τού χαρίζανε γάϊδαρο καί τόν κοίταζε στά δόντια..
Πάντως ἔμαθα ἀπό ἕνα κοινό μας γνωστό ὅτι δίνει κουτάβια του πολύ ἐπιλεκτικά.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Ναί Manolo και καμιά φορά σκέπτομαι μήπως καλύτερα νά είναι και ημίαιμος γιά αὐτό τό λόγο, δηλαδή μέ λιγότερες πιθανότητες παθήσεων.
Ἁπλά σκεφτόμουν ἄν πράγματι εἶναι καί προσπαθήσω νά μάθω τό ἱστορικό του μήν τυχόν καί δέν τού πολυαρέσει..
Ξέρεις τού χαρίζανε γάϊδαρο καί τόν κοίταζε στά δόντια..
Πάντως ἔμαθα ἀπό ἕνα κοινό μας γνωστό ὅτι δίνει κουτάβια του πολύ ἐπιλεκτικά.

Άποψη μου είναι πως είτε δίνεις χρήματα για να αποκτήσεις το σκύλο σου είτε όχι θα πρέπει οι ερωτήσεις που έχεις να απαντώνται.Κανείς δε θα είναι εκεί για σένα αν πιθανώς φας "αγγούρι" στο μέλλον επειδή ο τάδε ή η τάδε δεν καταδέχτηκε να απαντήσει σε ορισμένες στοιχειώδεις ερωτησεις αναφορικά με την υγεία των κουταβιών του.Τώρα που το γράφω,μου φαίνεται ακόμα πιο αδιανόητο!Γενικά πάντως είμαι σίγουρος πως ξέρεις οτι αυτή η μέθοδος απόκτησης που διάλεξες είναι πολύ μακριά από το να χαρακτηριστεί ενδεδειγμένη...
Να προσθέσω και το γεγονός πως αν δεν απαντήσει σε οτιδήποτε έχεις στο μυαλό σου και θα σε κάνει να νιώσεις πιο άνετα με το νέο σου σύντροφο,με αποτέλεσμα και το κουτάβι του να έχει μια πιο όμορφη ζωή,παντα μπορείς να "σώσεις" ένα αδέσποτο ή αν θες συγκεκριμένα πράγματα/χαρακτηριστικά,μπορείς πάντα να αποκτήσεις έναν Γερμανικό Ποιμενικό και να κάνεις στον εκτροφέα άφθονες ερωτήσεις και να βγάλεις το άχτι σου
 


poimenikos

Member
18 Μαϊου 2015
11
1
44
Πράγματι Chris δέν εἶναι ἐνδεδειγμένη ἁπλά εἶναι μία πρώτη ἐπαφή γιά τήν ἀπόκτησι σκύλου.
Καί βέβαια τό μυαλό μου ειναι συνεχῶς στά ἑπόμενα 10-15 χρόνια πού θά ζήσω μέ τό σκύλο πού θά πάρω.
Ἀπό τήν ἄλλη ὑπάρχει καί ἡ περίπτωσι γνωστοῦ μου κτηνίατρου πού προθυμοποιεῖται νά μέ βοηθήση σέ αὐτό μιᾶς πού ξέρει συλλόγους καί ἰδιῶτες.
Ἡ ἀλήθεια ειναι ὅτι δέν βιάζομαι καθόλου καί ἐνημερώνωμαι ὅσο μπορῶ.
Καί δέν κολλάω ἐντελῶς σέ αὐτή τή ράτσα. Ἄν βρεθῆ κάτι πού νά ἀξίζη θά τό ἐκμεταλλευτώ.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Πράγματι Chris δέν εἶναι ἐνδεδειγμένη ἁπλά εἶναι μία πρώτη ἐπαφή γιά τήν ἀπόκτησι σκύλου.
Καί βέβαια τό μυαλό μου ειναι συνεχῶς στά ἑπόμενα 10-15 χρόνια πού θά ζήσω μέ τό σκύλο πού θά πάρω.
Ἀπό τήν ἄλλη ὑπάρχει καί ἡ περίπτωσι γνωστοῦ μου κτηνίατρου πού προθυμοποιεῖται νά μέ βοηθήση σέ αὐτό μιᾶς πού ξέρει συλλόγους καί ἰδιῶτες.
Ἡ ἀλήθεια ειναι ὅτι δέν βιάζομαι καθόλου καί ἐνημερώνωμαι ὅσο μπορῶ.
Καί δέν κολλάω ἐντελῶς σέ αὐτή τή ράτσα. Ἄν βρεθῆ κάτι πού νά ἀξίζη θά τό ἐκμεταλλευτώ.

Αν έκανες ένα μινι γκάλοπ στο φορουμ,9.5 στους 10 θα σου έλεγαν να μην προχωρήσεις με αυτόν τον τρόπο στην απόκτηση σκύλου.
Έχοντας αποκτήσει κιόλας σκύλο από ιδιώτη και έχοντας ζήσει μια πολύ πικρή εμπειρία,θα σε απέτρεπα διπλά από κάτι τέτοιο.
Την καλύτερη δουλειά κάνεις που ενημερώνεσαι όσο μπορείς,είμαι σίγουρος πως θα διαβάσεις αρκετά ώστε να καταλήξεις στη σωστή απόφαση
 


poimenikos

Member
18 Μαϊου 2015
11
1
44
Ἐννοεῖς οὔτε μέσω κτηνιάτρου δηλαδή; Μέ βλέπω μέ κλειστά τά μάτια σέ σκοτεινό δωμάτιο..
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Ἐννοεῖς οὔτε μέσω κτηνιάτρου δηλαδή; Μέ βλέπω μέ κλειστά τά μάτια σέ σκοτεινό δωμάτιο..

Ένας εκτροφέας δε θα σου δώσει 100% ένα υγιές κουτάβι διοτί είναι εκτροφέας και όχι μάγος.Μπορεί όμως να σε κατευθύνει σωστά στο τι ακριβώς χρειάζεσαι διότι ξέρει τα σκυλιά του,να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες ο κούταβος να σου βγάλει προβληματα στο μέλλον συγκριτικά με μία τυχαία γέννα ιδιώτη και να σου απαντήσει σε οποιαδήποτε απορία έχεις πάνω στη φυλή που έχεις επιλέξει και να σε δρομολογήσει ανάλογα (αυτά εντελώς ενδεικτικά,μπορώ να γράφω ώρες για το πόσο σημαντικό είναι να απευθυνόμαστε στους εκτροφείς και να ακολουθούμε τη σωστή διαδικασία απόκτησης ενός σκύλου)
Είναι τόσα πολλά τα μειονεκτήματα του "έχω ένα γνωστό που η σκύλα του γέννησε και χαρίζει τα κουτάβια" και είναι επίσης και κάτι τόσο ανεύθυνο από μέρους του,που πραγματικά,αν σε έκανα να ξανασκεφτείς αυτά που ίσως να χες αποφασίσει είναι μεγάλο κέρδος
 
  • Like
Reactions: Aslan and mareco


poimenikos

Member
18 Μαϊου 2015
11
1
44
Εὐχαριστῶ γιά τίς σκέψεις καί τίς εἰκόνες μιᾶς πού δέν γνωρίζω τά ἐσώτερα ὅλων αὐτῶν.
Καταλαβαίνω τί θέλετε νά πῆτε. Αὐτό πού θά ἤθελα εἶναι ἕνα κουτάβι, νά εἶναι ράτσας πού εὔκολα ἐκπαιδεύεται γιά φύλαξι, καί δέν ξέρω πῶς θά ἀκουστῆ ἀλλά δέν θά ἤθελα νά δώσω λεφτά σέ ἐκτροφεῖο. Ἀκόμα καί ἠμίαιμο νά εἶναι δέν ἔχω θέμα.
Ποῦ θά ἔπρεπε νά ἀποτανθῶ;
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Ράτσα,δωρεάν και να βγάζει και φύλαξη θεωρητικά είναι το όνειρο όλων αλλά δε γίνονται αυτά τα πράγματα.Μείνετε και διαβάστε το φορουμ ενδελεχώς,θα σας λυθούν όλες οι απορίες
 
  • Like
Reactions: Aslan and mareco








dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Σου παραθετω το παρακατω λινκ. Πιστευω οτι απο δω και στο εξης, οποιος σκεφτεται να παρει κουταβι με λαθος τροπο, απλα πρεπει να διαβαζει αυτο. Βεβαια, αλλο να παρεις κουταβι απο ιδιωτη ξεροντας τους γονεις και αυτον που στο δινει και αλλο να παρεις απο πετ σοπ. Αλλα και οι δυο τροποι ειναι λαθος και μπορουν να σε κανουν να το μενατιωσεις αργοτερα.


http://www.dogforum.gr/community/th...πως-να-αποφύγεις-αυτά-που-θα-διαβάσεις.29887/
 


poimenikos

Member
18 Μαϊου 2015
11
1
44
Σου παραθετω το παρακατω λινκ. Πιστευω οτι απο δω και στο εξης, οποιος σκεφτεται να παρει κουταβι με λαθος τροπο, απλα πρεπει να διαβαζει αυτο. Βεβαια, αλλο να παρεις κουταβι απο ιδιωτη ξεροντας τους γονεις και αυτον που στο δινει και αλλο να παρεις απο πετ σοπ. Αλλα και οι δυο τροποι ειναι λαθος και μπορουν να σε κανουν να το μενατιωσεις αργοτερα.


http://www.dogforum.gr/community/threads/Η-ιστορία-της-Γκρέτας-και-πως-να-αποφύγεις-αυτά-που-θα-διαβάσεις.29887/
Δηλαδή αὐστηρά καί μόνο μέσῳ ἐκτροφέα; Γιατί ἕνα ἀπότομος θάνατος μπορεῖ νά συμβῆ φυσικά καί μέ τό ἀδέσποτο τῶν φιλοζωικῶν, καί ὁ θάνατός του μέ τέτοιο τρόπο νά εἶναι ὁμοίως ἐπώδυνος.
Πάντως μέ λίγο διάβασμα στό forum ἄλλαξα γνώμη περί “φίλου πού χαρίζει ἕνα κουτάβι”, γιατί φυσικά δέν φτάνει νά ξέρω ὅτι ἐγώ δέν θά παρατήσω τό ζῶο, ἀλλά μπορεῖ οἱ ἄλλοι, καί νά διαιωνίζεται τό κακό ὅπως πολύ καλά κάνετε καί τό λέτε συνεχῶς. Ἁπλά βασανίζομαι ἀπό τή μία ἄν εἶναι ἕνας ὑγιής σκύλος μέ παρελθόν “τοῦ φίλου” ἀπό τή μία καί ἀπό τήν ἄλλη δέν μέ ἑλκύει τό σενάριο τοῦ ἐκτροφέα κτλ..
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Δηλαδή αὐστηρά καί μόνο μέσῳ ἐκτροφέα; Γιατί ἕνα ἀπότομος θάνατος μπορεῖ νά συμβῆ φυσικά καί μέ τό ἀδέσποτο τῶν φιλοζωικῶν, καί ὁ θάνατός του μέ τέτοιο τρόπο νά εἶναι ὁμοίως ἐπώδυνος.
Πάντως μέ λίγο διάβασμα στό forum ἄλλαξα γνώμη περί “φίλου πού χαρίζει ἕνα κουτάβι”, γιατί φυσικά δέν φτάνει νά ξέρω ὅτι ἐγώ δέν θά παρατήσω τό ζῶο, ἀλλά μπορεῖ οἱ ἄλλοι, καί νά διαιωνίζεται τό κακό ὅπως πολύ καλά κάνετε καί τό λέτε συνεχῶς. Ἁπλά βασανίζομαι ἀπό τή μία ἄν εἶναι ἕνας ὑγιής σκύλος μέ παρελθόν “τοῦ φίλου” ἀπό τή μία καί ἀπό τήν ἄλλη δέν μέ ἑλκύει τό σενάριο τοῦ ἐκτροφέα κτλ..

Θα πρέπει όμως να μας πείτε τι είναι αυτό που σας απωθεί στους εκτροφείς,γιατί το χετε επαναλαβει μερικές φορές χωρίς να το αιτιολογήσετε
 
  • Like
Reactions: dimitris_27


poimenikos

Member
18 Μαϊου 2015
11
1
44
Νιώθω ὅτι ἔχει μέσα πολύ ἐμπόριο, διαφήμισι, βιτρίνα, ἀντιπαλότητες· δέν θέλω νά σχετιστῶ μέ κάτι τέτοιο.
Σέβομαι, ὅμως, ἀπόλυτα τήν ἀγάπη τους γιά τήν ὅποια ράτσα ἐπέλεξαν νά κάνουν ἐκτροφή.
Ἐγώ θέλω ἁπλά ἕναν ὑγιή σκύλο πού νά μπορῆ κάπως εὔκολα νά κοινωνικοποιηθῆ καί νά ἐκπαιδευτῆ τουλάχιστον στά βασικά.
Ἄν μοῦ πῆς καί ὑγιής (ὅσο τό δυνατόν) καί τσάμπα καί καί, δέν τά ἔχουμε ὅλα, θά ᾽χης δίκιο.
Γι᾽ αὐτό δέν μένω τόσο στή ράτσα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Υγιής σκύλος δεν είναι αυτός που θα κοινωνικοποιηθεί και θα εκπαιδευτεί εύκολα!
Αυτός είναι κατά το ήμισυ υγιής!

Υγεία και ότι να 'ναι σκύλος δεν πάνε μαζί!
Οι εκτροφείς ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες να εμφανιστεί πρόβλημα!

Διαλέγεις και παίρνεις!
Από την άλλη αν πάρεις από όπου να 'ναι σκύλο, άθελα σου γίνεσαι κρίκος στην διαιώνιση των ανεξέλεγκτων γεννών.
Γνώμη μου είναι να καθίσεις να ενημερωθείς για την φυλή, την απόκτηση, και την πηγή απόκτησης!
Νομίζω ότι στο μυαλό σου μέσα τα έχεις πολύ χύμα!
 
Last edited:


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Οκ,το αντιλαμβάνομαι!
Θα σας πω το εξής,γιατί και εγώ πάνω κάτω στην ίδια διαδικασία είμαι με εσάς.Από τις 10 επαφές που έκανα με εκτροφείς,οι 7 ήταν όχι απλά απογοητευτικές αλλά αποκαρδιωτικές...Μίλησα όμως και με τρεις ανθρώπους που η απεριόριστη...όρεξη (για να μη γίνω χυδαίος) και το μεράκι που είχαν για τα ζώα τους και αυτό που έκαναν,αλλά και η διάθεσή τους να εξηγήσουν,να απαντήσουν και να αναλύσουν τα πάντα για τη φυλή τους ήταν σχεδόν ανακουφιστική
Εχει δίκιο ο Στέλιος από πάνω,θα πρέπει να διαβάσετε πολύ και να κατασταλάξετε στο τι ακριβώς είναι αυτό που ζητάτε
 


poimenikos

Member
18 Μαϊου 2015
11
1
44
Νομίζω πώς τά ἴδια εἶπα καί ἐγώ μέ τόν Στέλιο παραπάνω.
Γι᾽ αὐτό ἐπειδή εἶμαι ἀρχάριος μέ τό θέμα καί μελλοντικά θά χρειασθῶ σκύλο, ἀπό τώρα προσπαθῶ νά δῶ τί συμβαίνει γενικά μέ τό θέμα.