Απόκτηση Κατοικίδιου


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Σκεφτόμαστε με τον φίλο μου, με τον οποίον συζούμε, την απόκτηση ενός κατοικίδιου, είτε σκύλου, είτε γάτας. Η αλήθεια είναι ότι εγώ προτιμάω την ιδέα της γάτας διότι θεωρώ ότι η ζωή που κάνουμε (και μας αρέσει κιόλας) είναι υπερβολικά καθιστική για έναν σκύλο και ξέρω ότι θα έρθει μέρα (ή μέρες) που θα βαριέμαι να βγάλω τον σκύλο βόλτα και θα νιώθω άσχημα όποτε βαριέμαι ξεβαριέμαι θα τον βγάζω.


Ο φίλος μου από την άλλη προτιμάει σκύλο, πολύ απλά γιατί του αρέσουν πιο πολύ από της γάτες, και θεωρεί ότι μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις ενός σκύλου. Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να ακούσω την γνώμη σας επί του θέματος και, έχοντας διαβάσει αρκετά θέματα, πιστεύω ότι μπορείτε να κάνετε και ερωτήσεις που θα βοηθήσουν πρώτα από όλα εμένα να ξεκαθαρίσω τι θέλω και αν ο τρόπος που το σκέφτομαι είναι ρεαλιστικός.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Υπάρχουν κ σκυλια πποολλυυυ χαμηλης ενέργειας,ή σκυλιά που πολυ απλα δεν ειναι για πολλα πολλα,βλεπε μπλαντχαουντ,γαλλακια,μπουλντογκ κοκ
Βασικα,τα περισσοτερα σκυλια,ειδικα τα μεγαλοσωμα,μεστο σπιτι συνηθως κοιμουνται να ξερεις...οχι οτι το ιδιο ακριβως δεν κανουν κ οι γατες,κ οι γατες κοιμουνται κ πιο πολλες ωρες
Αλλα σε καθε περιπτωση τις βολτες του τις καθημερινες,ενα σκυλι,απο 2 εως 4 φορες,μα βροχή μα χαλαζι,μα αρρωστη,μα ξενυχτισμενη,μα βαριεστημενη,το ξημέρωμα πριν την δουλειά,το ξημερωμα μετα την δουλεια,ανεξαρτητως αμα έχεις σχέδια για εξοδο ή διακοπές,θες δε θες,δε τις αποφευγεις...η γατα έχει το δοχείο με την αμμο της κ παει εκει,ουτε βολτες ζηταει...
Το σκυλι,μπορει να σου φανω υπερβολικη,μα ετσι ειναι,ειναι σχεδόν ισα κ ομοια με το ναχεις ενα παιδι,κ χειροτερα ακομη,στο μωρο φορας πανες το σκυλι θα σου κατουροχεσει ολο το σπιτι,το μωρο εστω κλαιει να σου δειξει οτι κατι τρεχει,το σκυλι υπομενει καρτερικά κ απλα το βλεπεις να λυωνει,το μωρο καποια στιγμη θα μεγαλώσει,θα μιλησει,θα αυτοεξυπηρετηθει...το σκυλι θαναι μια ζωη σα μικρο παιδι,δε θα μεγαλωσει ποτε..

Γενικα ειναι μια πολυ μεγαλη,μια ταιραστια ευθυνη,που για οσους την παρουν στα σοβαρα ειναι life changing,μιας κ απο κει κ υστερα απο 2 γινεστε πια 3,κ αν ολα δεν περιστρεφονται γυρω απτο νεο μελος τοτε σιγουρα θα πρεπει να λαμβανετε σοβαρα υποψη κ τις δικες του αναγκες,απτο ποση ωρα μπορειτε να λειψετε απτο σπιτι μεχρι το που θα μπορειτε να φτιαξετε το σπιτικο σας.

Εν ολίγοις,δε τα λεω ολα αυτα για να σε αποτρέψω,πλέον δε μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις σκυλι,ειναι μαθημα ζωής,ειναι φιλος καρδιακος,συντροφος πιστός,είναι ενα αραξοβολι απαγκιο

Τα λεω για να σου εξηγησω το μέγεθος το για κάποιους overwhelming,κ να σου πω οτι οχι δεν εχεις άδικο που σκέφτεσαι οπως σκεφτεσαι,εαν δεν προτίθεστε να κάνετε θυσιες,να βγειτε απτην βολη σας,να παίρνετε αποφασεις με γνωμονα τις αναγκες κ ενος 3ου, τοτε στην θεση σου ουτε γατί ουτε σκυλί θα παιρνα...ισως κανα χρυσόψαρο...

Κ δεν ειναι καθολου κακο αυτο που σου λεω,δεν υπαρχει σοβαρος λογος για να κανετε ξαφνικα την ζωη σας κουλουβαχατα,σιγουρα μια χαρα περνάτε κ οι 2 σας
Κ αμα περασει λιγο ο χρονος,αλλαξουν ισως καποια δεδομενα κ το ξανασυζητησετε,ισως να ειστε πιο ετοιμοι για τετοιες αλλαγες,πιο ελαστικοί σε καποιες υποχωρήσεις κ συμβιβασμούς...

Μεχρι τοτε μπορεις να παρακολουθεις το φόρουμ,να συμμετέχεις ενεργά,να θέτεις ερωτηματα,να μαθαινεις πραγματα που ουτε σου πηγαινε το μυαλο,κ ίσως σιγα σιγα αισθανθεις πιο σιγουρη,πιο θετική
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Το καταλαβαίνω ότι δεν τα λες για να με αποτρέψεις και σ’ευχαριστώ και πάρα πολύ που τα λες γιατί τέτοια θέλω να ακούω.

Εάν καταλήξουμε σε σκύλο (ή σε ζωντανό γενικότερα) έχουμε καταλήξει ήδη ότι θα είναι από φιλοζωική. Δυστυχώς, οι ράτσες που μας αρέσουν και δεν μας ταιριάζουν και δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να πάμε στο εξωτερικό δεδομένου ότι εκτροφείο στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Επιπλέον, είμαι της φιλοσοφίας ότι από την στιγμή που θέλεις σκύλο για συντρόφια και όχι εργασία, δεν χάνεις κάτι να δώσεις μια ευκαιρία σε έναν βέρο Ελληνικό κόπρο. Εγώ θα ικανοποιούμουν με έναν ενήλικο σκύλο, αλλά ο φίλος μου θέλει κουτάβι, όποτε με τον βέρο Ελληνικό κοπροκούταβο θα παίξουμε τζόκερ ως προς την ενέργεια και το μέγεθος.

Ειλικρινά, για έμενα είναι αρκετά σοβαρός λόγος η απόκτηση ενός αδέσποτου ζώου απλά και μόνο γιατί θα ξέρω ότι πλέον δεν κινδυνεύει από χίλια δύο στον δρόμο, ούτε και μένει έγκλειστο σε ένα καταφύγιο. Από εκεί και πέρα αυτό που με τρομάζει δεν είναι τόσο το ότι θα έχουμε και έναν 3ο στην παρέα, είναι ότι σε περίπτωση που είναι σκύλος θα θέλω να έχει το crate του, την τροφή με τουλάχιστον 30% πρωτεΐνη, σωστή κοινωνικοποίηση, να υπάρχει δυνατότητα για εκπαιδευτή αν την χρειαστούμε, ένα χρηματικό ποσό καβάντζα για τυχόν έκτακτα, 2 φόρες βόλτα την μέρα κτλπ κτλπ (και το αντίστοιχο για την γάτα).

Ήδη το σπίτι το οποίο νοικιάζουμε αυτή την στιγμή το επιλέξαμε και με την προϋπόθεση να δέχονται κατοικίδια. Αλλά την τελική απόφαση για το αν και το πότε και το τι θα την πάρουμε μετά τον Σεπτέμβριο (μπορεί και αργότερα), όταν και οι δύο έχουμε εγκλιματιστεί στο καινούριο σπίτι και τις καινούριες μας δουλείες. Μέχρι τότε απλά πέφτει πολύ σκέψη.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
Η ιδεα σου για ενηλικο παντως ακουγεται πολυ καλη, γιατι περα οτι θα ξερετε το τελικο μεγεθος και χαρακτηρα περιπου, δηλαδη μπορειτε να διαλεξετε καποιο ησυχο ζωο λιγοτερο ενεργητικο θα γλιτωσετε και απο τη περιεργη ηλικια που θελει συνεχης ενασχοληση, χρειάζεται ανεξαντλητη υπομονη και οσο να ναι φερνει ενταση και εκνευρισμο (κατουρηματα, εκπαιδευση τουλετας, εκπαιδευση γενικοτερα, μασηματα επιπλων,αντικειμενων κ.τ.λ). Δε το διαπραγματευεται καθολου ο φιλος σου? Γιατι θα σωσετε και ενα ζωακι που πιο δυσκολα θα υιοθετηθει.

εδιτ. Αυτο με το τζοκερ ισχυει, εμενα μου εκατσε....αχαχχα, και λιγο πιο μεγαλος και ενεργεια φουλ και πολυλογας
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vrmode


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κ ετσι πρεπει πριν την αποκτηση συντροφιάς....μπραβο σας... ειμαι σιγουρη οτι θα στηρίξετε στο ακέραιο οποια αποφαση παρετε...
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@medusa

Ανένδοτος. Αν ήταν στο χέρι μου εκτός απο ενήλικο θα ήταν και κουφό/τυφλό/κάτι σχετικό.

(νταξει αν ήταν εντελώς στο χέρι μου μάλλον θα έκανε και νίαου άλλα άλλο αυτό)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
αμα θες γατα εχω ετοιμοπαραδοτες αχαχαχχα. Μπορω να του τραβηξω ενα βιντεο το τερας μου 7 μηνων και ισως το ξανασκεφτει αχχαχαχα


Μια καλη ιδεα επισης ειναι να φιλοξενησετε αρχικα ενα, πολλες φιλοζωικες εχουν αναγκη και ζητανε φιλοξενιες σε σελιδες, και αν δειτε οτι μπορειτε να ανταπεξελθετε γιατι οχι το υιοθετειτε
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ωραία...πεστου τα μαζεματα,σκουπισματα,σφουγαρισματα,(κατουρο,σκατουλες,εμετους,διαρροιες-γιατι απ'όλα εχει ο μπαξές) μισα-μισα,κ βαλτον να σου υπογραψει κ υπευθυνη δήλωση,αφου επιμένει τοσο στο κουταβι (γιατι κ μενα ο δικος μου μου πε μισες μισες οι ευθυνες κ εξαρχης εκανε την πάπια)...

Η φιλοξενία ειναι μια παρα πολυ καλη ιδέα,θα σας βοηθήσει να παρετε μια γεύση
 
  • Like
Reactions: Ntianna and Penguin


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Αχ εγώ αυτά σκέφτομαι και αγχώνομαι στην ιδέα του κουταβιού, σιχασιάρα δεν είμαι, αλλά αν πάει να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια στο καθάρισμα (και σαφέστατα δεν εννοώ τον σκύλο) θα τον πάθω τον νευρικό κλονισμό.

Την φιλοξενία την έχουμε απορρίψει με το σκεπτικό ότι αν το πάρουμε σπίτι, πολύ απλά θα μείνει. Και θα δεθούμε, και δεν θα μας πάει η καρδία να το φέρουμε σε ένα σπίτι και μετά να το γυρίσουμε πίσω σαν σακί με πατάτες αν δούμε τα δύσκολα. Όποτε από την στιγμή που θα μπει ζώο στο σπίτι παύει να είναι θέμα του «αν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε» και γίνεται «τρόποι με τους οποίους θα μπορέσουμε».
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θα κανω ενα update εδω.

Εν μεσω διακοπων ειδαμε μια πανεμορφη σκυλιτσα σε σελιδα φιλοζωικης, επικοινωνησαμε μαζι τους και στις 16 του μηνος θα παμε να την γνωρισουμε και (μακαρι μακαρι μακαρι) να την φερουμε σπιτι.

Το λοιπον. Εχω πεθανει απο το αχγος και εχω ξεψασει ολα οσα διαβασα. Σαν πανελληνιες ενα πραγμα η αφιξη.
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
ηρεμία!!! όλα θα γίνουν.
Πες μας λίγο για τη μικρή. Ηλικία, μέγεθος, τι ράτσα νομίζει ότι είναι? Όλα νομίζουν οτι κρατάνε από κάποιο τζάκι!! χαχα σε τι φέρνει?
Φυσικά οταν έρθει με το καλό, θα ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας τη συστήσεις. Με φώτο υποχρεωτικά.
Για την ώρα, μπορούμε να δούμε τι χρειάζεστε για να την καλωσορίσετε.
Έχεις ετοιμάσει κάτι? έχετε προμηθευτεί κάτι?
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
καλά, μην τρελαίνεσαι καλέ, εδώ είναι τα θέματα, ξαναδιαβάζεις και τα ξαναθυμάσαι! :) Για πες δυο κουβέντες για την σκυλίτσα, μέγεθος, ηλικία, από ποια φιλοζωική κτλ.
 
  • Like
Reactions: Penguin


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Λοιπον, η μικρη ειναι πολυ μικρη, 6 κιλακια και περιπου 9-10 μηνων. Ειναι τερμα καφε ελληνικος κοπρος, μοιαζει λιγο με ψιλολιγνο κοκονι με γυριστη φουντοτη ουρα. Προς το παρον την φιλοξενουν οι Αδεσποτοι Φιλοι Ξανθης.

Δεν εχουμε παρει τιποτα απολυτος, 15 γυρναμε απο διακοπες και 16 ελπιζουμε να ερθει σπιτι οποτε ολες οι αγορες θα γινουν 16 πρωι.

Μας ειπαν οτι ειναι καλοβολη και ησυχη και ειδανικη για πρωταριδες σαν εμας.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Επιπλεον, να αναφερω οτι με αγχωνει λιγο το θεμα της τροφης. Αυτη την στιγμη τρωει μια μεσαιας ποιοτητας τροφη γιατι προφανως η φιλοζωικη εχει πολλα σκυλια να ταισει. Εγω τους ανεφερα οτι σκεφτομαι πχ acana ή orijen αλλα μου ειπαν οτι μια τοσο δυνατη τροφη ισως ειναι υπερβολη. Απο την αλλη διαβαζω σε διαφορα site οτι τα μικροσωμα εχουν καλες απαιτησεις οσο αφορα πρωτεινη και λιπαρα.

Υ.γ. ποσες φορες την μερα θελεο ταισμα ενας ποντικομικρουλης; τα γομαρια των γονιων μας, το ενα τρωει 3 φορες την μερα και το αλλο 1. Ααααααχ.
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καλα το τι βλεπουν εκεινοι με το τι ειναι στην πραγματικότητα,ουδεις το γνωρίζει,
μετα απο καποιους μηνες (εαν τελικα επιστρεψετε ολοι μαζι) θα μας πεις εσυ για το τι καπνό φουμαρει!
Μην αγχωνεσαι,
δεν ειναι δα κ πυρηνικη φυσική...
6κιλα 9-10 μηνων,εε καπου εκει θα παιξει μπαλα,
οποτε μικροσωμη η μανταμιτσα..
Πολλα πράγματα δεν ειναι αναγκη να πάρετε,
ενα καλο/γερο σαμαρακι-λουρακι,κ τα μπωλακια της γι'αρχη-ανοξειδωτα,οχι πλαστικα- (ολα ταλλα ειναι κυριως λαλακιουλες που τρελαινομαστε ολοι να αγοραζουμε,αλλα οχι σοι κ καλα απαραιτητα)
Το κυριοτερο ειναι ενας καλος κτηνιατρος!

Ελπιζω να πανε ολα κατευχην
Βαλε κ καμια φωτο ντε,οταν με το καλο...
 
  • Like
Reactions: Penguin


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Καλα το τι βλεπουν εκεινοι με το τι ειναι στην πραγματικότητα,ουδεις το γνωρίζει,
μετα απο καποιους μηνες (εαν τελικα επιστρεψετε ολοι μαζι) θα μας πεις εσυ για το τι καπνό φουμαρει!
Μην αγχωνεσαι,
δεν ειναι δα κ πυρηνικη φυσική...
6κιλα 9-10 μηνων,εε καπου εκει θα παιξει μπαλα,
οποτε μικροσωμη η μανταμιτσα..
Πολλα πράγματα δεν ειναι αναγκη να πάρετε,
ενα καλο/γερο σαμαρακι-λουρακι,κ τα μπωλακια της γι'αρχη-ανοξειδωτα,οχι πλαστικα- (ολα ταλλα ειναι κυριως λαλακιουλες που τρελαινομαστε ολοι να αγοραζουμε,αλλα οχι σοι κ καλα απαραιτητα)
Το κυριοτερο ειναι ενας καλος κτηνιατρος!

Ελπιζω να πανε ολα κατευχην
Βαλε κ καμια φωτο ντε,οταν με το καλο...
Ακριβως σαν πυρινικη φυσικη μου φαινεται. Για σαμαρακι σκεφτομαι. Καλο σε θεμα μαρκας; να την παω κατευθειαν απο πετ σοπ να δοκιμασουμε μπας και εχει julius στο μεγεθος της; εχει λογικη το julius για τοσο μικροσωμο σκυλο ή ειναι για μεγαλυτερα σκυλια;


Εδω ειναι η μικρη στην φιλοξενια της θαρρω.
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καλο σε θεμα ποιοτητας!
Γερό μεν,ασφαλείας αλλα κ μαλακό ωστε να μη την τραυματιζει ή να της χαλάει το τρίχωμα.
Τα τζουλιους εμενα προσωπικα δε μ'αρέσουν,οχι απο αισθητικης αποψης,απλά δε μαρεσει ο οριζοντιος ιμάντας στο στέρνο,συν ότι τα θεωρω υπερεκτιμημενα...σαυτα τα λεφτα φτιαχνεις custom made,οπως το θες,στα μέτρα που το θες....
αλλα αυτα ειναι δικα μου κολλήματα.
Το ιδανικό ειναι να δοκιμασει οτι ειναι απο πριν ναι,αλλα απο τον χωρο φιλοξενίας της,πως θα την πάρετε να φυγετε?
Ποτε των ΠΟΤΩΝ δε θα εχεις εμπιστοσυνη σε σκυλι που δε ξερεις,
δε πα να της κανεις κ κεφαλοκλειδωμα!
Αυτη μπορει ναναι μετενσαρκωση του Χουντινι,
γιαυτο κατευθειαν την ασφαλιζεις κ το λουρι γινεται ενα με το χερι σου!
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
καλά ντε! μπορεί να φύγει με ένα απλό κολάρο και λουρί και μετά να πάρει σαμαρακι με την ησυχία της!!!
ξεχάσαμε και τα βασικά!!! χαχα
 
  • Like
Reactions: mareco


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω το λεω απτην αποψη ευθυς εξαρχης να φορέσει σαμαρι κ οχι κολαρο...
Τα κολαρα ειναι λυση αναγκης για μενα...
Θεωρω οτι τους τραυματιζουν την τραχεία...κ σιγουρα ειναι πολυ πιο ευκολο ενα σκυλι να βγει απο ενα κολάρο παρα απο ενα σαμάρι (χωρια οτι το ελεγχεις κ καλύτερα...τεσπα απο ολες τις απόψεις,το σαμαρι, ειναι κλάσεις ανωτερο)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight