Απόκτηση σκύλου - Ερωτήσεις προς Εκτροφέα


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
να ρωτήσω κάτι, τι ύψους είναι μια προκαταβολή για να κλείσει κανείς ένα κουτάβι; στο περίπου.
Εχω καταλήξει να ζητώ 50% όταν ειναι το κουτάβι περίπου 20-30 ημερών για να "κλειστεί" και τα υπόλοιπα με την παραλαβή του κουταβιού.
(Το ίδιο ίσχυσε και στα κουτάβια που αγόρασα απο Ρωσία και Πολωνία)
 
  • Like
Reactions: spyv


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Το ποσοστό προκαταβολής στις 20-30 μέρες, όταν τα 2 μέρη έχουν μιλήσει και τα έχουν "βρει" δεν θα στεναχωρήσει κανένα σοβαρό αγοραστή, μιας και σε λίγο καιρό θα πάρει το κουτάβι που λίγο πολύ έχει επιλέξει.
Το πρόβλημα είναι όταν ζητάνε προκαταβολή πριν ακόμη ζευγαρώσουν τα σκυλιά τους, ή ακόμη και όταν είναι σε αναμονή γέννας.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τελικά δεν ήταν παράλογος ο εκτροφέας, που όταν τον ρώτησα για εξετάσεις μου είπε: " Εδώ στην Ελλάδα, πουλάμε με το τι χρώμα θέλουν και πόσο κάνει. Αυτά που ψάχνεις μόνο σε εκτροφεία του εξωτερικού. Γιατί να μπω σε αυτή την διαδικασία όταν δεν τους ενδιαφέρει; και να χάσω κάποιον σαν και σένα, θα τα δώσω τα κουτάβια μου στους άλλους χωρίς πολλά πολλά".
 
  • Sad
Reactions: spyv


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
εγω θελω απλα ενα σκυλο,δε με νοιαζουν οι εκθεσεις και τα πεντιγκρι θελω καλη τιμη και το χρωμα που ζηταω
Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα η απουσία εκπαίδευσης του κόσμου για την εκτροφή καθαροαιμων φυλών.
Γιατί άλλο είναι η αναπαραγωγή/εκτροφή σκύλων γενικότερα και άλλο η εκτροφή καθαροαιμων φυλών, που θέλουμε δεν θέλουμε, μας αρέσει δεν μας αρέσει, έχει κάποιους κανόνες.

Όλο αυτό το πλαίσιο γύρω από την εκτροφή καθαροαιμων φυλών, δεν επικοινωνηθηκε ποτέ στην Ελλάδα, όπως θα έπρεπε και όταν έπρεπε.
Αφέθηκε δηλαδή στην τύχη του, με τα αποτελεσματα που βλέπουμε.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
επειδή βρήκα λίγο παραπάνω χρόνο , έκατσα και έβαλα μερικές διευκρινιστικές σημειώσεις είτε προτάσεις στις ερωτήσεις του @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ προσθέτοντας ελάχιστα από το προσωπικό μου στοιχείο, στα ελληνικά δεδομένα κι ελπίζω να βοηθήσουν είτε να ανοίξουν νέο κύκλο τοποθετήσεων.
παραθέτω ξανά τις ερωτήσεις με μπολντ τις σημειώσεις μου.
  1. Πληροφορίες και για τους γεννήτορες των κουταβιών
    1. Πεντιγκρί ( Pedigree ) - Γενεαλογικό δέντρο
    2. Πως θα ταυτοποιηθούν οι γεννήτορες με αυτούς που παρουσιάζονται στο πεντιγκρί ;
    3. Απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και τυχόν άλλες προαιρετικές
Εδώ θα πρέπει να γίνει η συζήτηση ποιες είναι οι χαρακτηριστικές ασθένειες που ταλανίζουν την φυλή..(καλό είναι ο ιδιοκτήτης να τις γνωρίζει από πριν και να ακολουθήσει η συζήτηση με τον εκτροφέα..) να προσδιοριστεί για ποιες από αυτές υπάρχουν προληπτικές εξετάσεις και για ποιες όχι. έπειτα να συζητηθεί σχετικά με την ηλικία των γεννητόρων αν έχουν εμφανίσει ή όχι κάποια από αυτές στις οποίες δεν υπάρχουν εξετάσεις.

  • Είναι οι γεννήτορες απαλλαγμένοι από γενετικές ασθένειες ;
Εδώ τι περιμένεις να απαντήσει… είτε θα έχει τις εξετάσεις είτε όχι. Για όσες δεν υπάρχουν εξετάσεις, δεν μπορεί να αναφέρει το οτιδήποτε… εκτός αν είναι θεός ή οι γεννήτορες είναι 7, 8 ετών και δεν έχουν εμφανίσει ακόμα τίποτα.

  • Μέχρι πόσες γενεές πίσω υπάρχει απαλλαγή ;
Εδώ πάλι παίζει η Ομερτά των εκτροφέων…. Μπορεί να έχει ψάξει τα σκυλιά του, τους γεννήτορες αυτών και όσα σκυλιά αναγράφονται στο πεντιγκρί…. Ποτέ δεν θα μάθεις όμως αν τα αδέλφια αυτών έχουν παρουσιάσει το οτιδήποτε. ( έχω ανοίξει στο παρελθόν ανάλογο θέμα…)

  • Είναι διατεθειμένος να δώσει ενυπόγραφο έντυπο για τα παραπάνω ;
Επίσης θα ρωτήσω τι ακριβώς περιμένεις… θα καταθέσει τις εξετάσεις που έχουν γίνει από εκεί κι έπειτα … δεν μπορεί να υπογράψει είτε διασφαλίσει τίποτε παραπάνω.

  1. Έχουν οι γεννήτορες κάποια αξιολόγηση ως άξιοι αναπαραγωγής ;
Μάλλον εννοείς συνιστώμενοι αναπαραγωγής.. θα πρέπει λοιπόν οι γεννήτορες να έχουν προϊστορία… δλδ να έχουν τουλάχιστον 2,3 γέννες από τις οποίες τα κουτάβια να έχουν βγει πρωταθλητές σε εκθέσεις μορφολογίας. Πάλι μιλάμε για ηλικία γεννητόρων 5 ετών κι άνω.

  1. Υπάρχουν κρίσεις από εκθέσεις μορφολογίας ;
  2. Ενημέρωση για τον χαρακτήρα. Εξετάσεις χαρακτήρα αν υπάρχουν.
Εξαρτάται καθαρά από την φυλή. Αν δεν υπάρχει όμιλος φυλής σπάνιο να υπάρχουν εξετάσεις. Μπορεί όμως να αντικατασταθεί από προσωπική γνωριμία με τα σκυλιά του. Ακόμα καλύτερα να πάρετε τα σκυλιά και να πάτε μια βόλτα σε μια πλατεία, ένα πάρκο κλπ και να δείτε πως ο σκύλος συμπεριφέρεται…

  1. Εξετάσεις εργασίας όπου υπάρχουν ή απαιτούνται.
  2. Πληροφορίες για τις προηγούμενες γενεές που αναφέρονται στο πεντιγκρί.
Σε παραπέμπω στην απάντηση 3. β, περί ομερτά κλπ

  1. Προτίθεται να μας παραδώσει όλα τα παραπάνω σχετικά έγγραφα μαζί με το κουτάβι ;
Λογικά κι εφόσον υπάρχουν ναι πρέπει , μπορείς και να τα ζητήσεις.

  1. Γεννήθηκαν τα κουτάβια στον χώρο του εκτροφείου ;
  2. Υπάρχει έγγραφο σχετικό με την γέννα από Κτηνίατρο ;
Ναι θα υπάρχει οπωσδήποτε εφόσον μιλάμε για δηλωμένη γέννα στον ΚΟΕ. Το πρωτότυπο θα έχει σταλεί στον Κοε, αλλά θα υπάρχει αντίγραφο.

  1. Κρίνει ότι κάποιο από τα κουτάβια έχει κάποια απόκλιση από το πρότυπο της φυλής ;
Δεν είναι σωστή η ερώτηση και δεν θα απαντήσει αν δεν σε ενδιαφέρει εκθεσιακό κουτάβι. Προσωπικά θα ρωτούσα ξεκινώντας από το ότι δεν υπάρχουν τέλεια σκυλιά, σε ποια σημεία υστερεί η μητέρα στο πρότυπο, σε ποια σημεία ο αρσενικός, τι θεωρούσε ότι το συγκεκριμένο ζευγάρωμα θα βελτίωνε από αυτά. Λογικά όλα τα κουτάβια δεν θα έχουν απόκλιση από το πρότυπο, αν εννοείς αν είναι εκθεσιακά αναμενόμενα, διαφορετικό, αλλά πάλι καλύτερα να σταθείς στους γονείς. Προτιμητέο αν έχει και τους 2 γεννήτορες στα χέρια του να σου εξηγήσει το πρότυπο πάνω σε κάθε σκύλο ξεχωριστά. Ακόμα καλύτερα διαβάζοντας και κάποια από τις κρίσεις που έχουν πάρει σε εκθέσεις μορφολογίας.

  1. Συμφωνεί στην ύπαρξη συμφωνητικού για την αγοραπωλησία του κουταβιού ;
Αν είναι υπερ, του συμφωνητικού , θα έχει ήδη ένα έτοιμο. Εκεί θα πρέπει εσύ να δεχτείς τους όρους του αλλά κι ο εκτροφέας αν είναι λογικός να θελήσει να προσθέσει τους δικούς σου όρους.

  1. Είναι οι γεννήτορες τουλάχιστον δύο ετών ;
  2. Πουλάει τα κουτάβια σε ηλικία μικρότερη των οκτώ εβδομάδων ;
  3. Ποιοι οι λόγοι για τους οποίους πραγματοποίησε την συγκεκριμένη γέννα ;
  4. Αν ο Επιβήτορας δεν είναι του ιδίου θα μας δώσει στοιχεία επικοινωνίας του κατόχου ;
Και να μην σου δώσει, γνωρίζοντας τον σκύλο απευθύνεσαι στην τελική μόνος. Πάντως ένα καμπανάκι θα κτυπούσε στο πίσω μέρος του μυαλού.

  1. Είναι ο κυνοτρόφος μέλος κάποιου ομίλου ;
  2. Μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με τον Κτηνίατρο του ;
Ο κτηνίατρος από μόνος του δεν θα σου δώσει καμμιά πληροφορία είναι προσωπικά δεδομένα. Θα σου μιλήσει ευγενικά και θα απαντήσει αόριστα.

    1. Μπορεί να μας πληροφορήσει για τυχόν ιατρικά προβλήματα σχετικά με τους γεννήτορες.
    2. Πιθανόν να ξέρει την διάρκεια ζωής πρωθύστερων σκυλιών
    3. Οπουδήποτε άλλη πληροφορία σχετική με τα σκυλιά του εκτροφείου
  1. Μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με κάποιον Εκπαιδευτή ή Χειριστή που έχει χρησιμοποιήσει ;
Το ίδιο με το προηγούμενο… συν ότι γιατί ο εκπαιδευτής να κακολογήσει κάποιο σκύλο… ουσιαστικά θα δυσφημίσει την δουλειά του.

  1. Προτίθεται να μας συμβουλεύει και να μας στηρίζει για όσο διάστημα έχουμε τον σκύλο;
  2. Προτίθεται να μας ενημερώσει για τα προβλήματα που παρουσιάζει η φυλή ;
Από τις πρώτες ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί, ώστε να υπάρξει η λογική ροή της συζήτησης. (βλέπε απάντηση στην ερώτηση 3.)

  1. Μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με προηγούμενους πελάτες ;
Σωστή κι αν αρνηθεί πάλι καμπανάκι…

  1. Πόσο διάστημα κάνει εκτροφή και πόσες γέννες έχει κάνει ;
  2. Τι τον έκανε να ασχοληθεί με την εκτροφή της φυλής ;
  3. Πως ζουν γενικά τα σκυλιά του ; Έρχονται σε επαφή με ανθρώπους ;
(βλέπε απάντηση στην ερώτηση 6.)

Σχετικά με τις ερωτήσεις από εκτροφείς προς ιδιοκτήτες είμαι κάθετα αντίθετος...
Βασικά έχω γνωρίσει για διαβασμένους ιδιοκτήτες που ήρθαν έτοιμοι να σουν πουν το οτιδήποτε για να πάρουν σκύλο σου.... αμέσως μετά εξαφανίζονται... επίσης είχα ανοίξει κάποιο θέμα..
έχει ήδη ειπωθεί αν δεν κάνω λάθος στο παράλληλο νήμα...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
συγνώμη για την αρίθμηση, στο copy paste κάτι πήγε στραβά, το παρατήρησα αργά, ελπίζω να βγαίνει νόημα ειδικά όπου παραπέμπω σε άλλες ερωτήσεις.
 
  • Like
Reactions: spyv




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ, μετά από όλα αυτά, θα κάνω την εξής απλή ερώτηση:
Θέλετε ιδιοκτήτες ψαγμένους, να κάνουν ερωτήσεις πέραν του χρώματος και της τιμής, συμφωνώ και επαυξάνω.
Και έρχομαι εγώ και λέω, ψάχνω εκτροφέα που να έχει εξετάσεις υγείας, που να έχει όλα αυτά που συζητάμε παραπάνω και να συζητήσω μαζί του.
Και είμαι από αυτούς που γνωρίζουν για την φυλή κάτι παραπάνω από τον μέσο όρο, που φροντίζουν το σκυλί τους, που δεν θα σου κάνουν παζάρια, που γενικά ακολούθησα τις "οδηγίες" του φόρουμ στην ανεύρεση σωστού και ηθικού εκτροφέα.
Αλλά και πάλι δεν είμαι κατάλληλος ιδιοκτήτης και δεν θα έδιναν το σκυλί τους σε μένα.;

Δεν γκρινιάζω, ούτε παραπονιέμαι, ούτε περιμένω απάντηση φυσικά και με τίποτα δεν έχω όρεξη να αρχίσω τις προσωπικές αντιπαλότητες. Απλά σημειώνω την ασυμβατότητα.
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
προσωπικά δεν θεωρώ ότι πρέπει να προετοιμάσω έναν ιδιοκτήτη στις ερωτήσεις που θα δεχθεί...
το αντίθετο μάλιστα.
το δικαιολόγησα στο προηγούμενο ποστ.
 
  • Like
Reactions: spyv and Yorkaddict


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Εγώ πάλι θέλω να απαντηθούν κάποια πράγματα αρχικά ώστε να πάμε στα πιο "ειδικα" κατ'ιδίαν...επίσης επιδιώκω να έχω καλές σχέσεις με τους κηδεμόνες(δε μου αρεσει η λεξη ιδιοκτητες) ώστε να βρισκόμαστε σε επαφή ανα πάσα ώρα το χρειαστούν και φυσικά να βλέπω πως ζουν τα κουτάβια μου...αν δεν ταιριάξω με κάποιον για τον Α ή Β λόγο όσο "διαβασμένος" και αν μου φανεί θα αποφύγω να δώσω,για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις και διενέξεις στο μέλλον για να μη χάσω την επαφή με το σκύλο εκτροφής μου.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
@haviharakennel και @ProudtobeGreek
Μπορώ να σας ρωτήσω ποιό είναι το προφίλ των συγκεκριμένων άνθρώπων που αναφέρετε στα εδώ πόστ σας, ότι απευθύνονται σε εσάς;

Ρωτάω γιατί αυτοί οι άνθρωποι κανονικά θα περίμενε κανείς να απευθνθούν σε κουταβέμπορο ή petshop αλλά για κάποιο λόγο έφτασαν στην πόρτα σας. Χτυπάνε την πόρτα σας όπως χτυπάνε την πόρτα του κουταβέμπορου; Ή υποψιάζονται ότι η απόκτηση κουταβιού από κουταβέμπορο ενέχει κινδύνους αλλά ως εκεί.
Eriana μου, παρατηρώ ότι συνήθως οι πιο ενημερωμένοι είναι αυτοί που με βρίσκουν μέσω ΚΟΕ ή από κοινό γνωστό που έχει το κουτάβι μου, επίσης αυτοί που είχαν προηγουμένως ένα σκυλί καθαρόαιμο καθώς και αυτοί που είχαν ένα "καθαρόαιμο" από petshop ή BYB που παρουσίαζε προβλήματα και πέθανε και άρχησαν μετά να ψάχνονται περισσότερα.
Η κατηγορία των 90% με βρίσκει από το ψάξιμο στο Google και άνθρωποι νομίζουν ότι έχω ετοιμοπαράδωτα κουτάβια όλο το χρόνο παρότι στη σελίδα μου παρουσιάζω όλα τα σκυλιά μου και περιγράφω το πως λειτουργώ όπως και την ίδια τη φυλή. Αυτά μάλλον δεν τα διαβάζουν καθόλου απλά βλέπουν την αρχική σελίδα και στέλνουν e-mail ή τηλεφωνούν. Αυτή ζητάνε μόνο το φύλο, το χρώμα και την τιμή - τίποτα άλλο δεν ρωτάνε. Μερικοί δεν ξέρουν καν τη σωστή ονομασία της φυλής.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εγώ, μετά από όλα αυτά, θα κάνω την εξής απλή ερώτηση:
Θέλετε ιδιοκτήτες ψαγμένους, να κάνουν ερωτήσεις πέραν του χρώματος και της τιμής, συμφωνώ και επαυξάνω.
Και έρχομαι εγώ και λέω, ψάχνω εκτροφέα που να έχει εξετάσεις υγείας, που να έχει όλα αυτά που συζητάμε παραπάνω και να συζητήσω μαζί του.
Και είμαι από αυτούς που γνωρίζουν για την φυλή κάτι παραπάνω από τον μέσο όρο, που φροντίζουν το σκυλί τους, που δεν θα σου κάνουν παζάρια, που γενικά ακολούθησα τις "οδηγίες" του φόρουμ στην ανεύρεση σωστού και ηθικού εκτροφέα.
Αλλά και πάλι δεν είμαι κατάλληλος ιδιοκτήτης και δεν θα έδιναν το σκυλί τους σε μένα.;

Δεν γκρινιάζω, ούτε παραπονιέμαι, ούτε περιμένω απάντηση φυσικά και με τίποτα δεν έχω όρεξη να αρχίσω τις προσωπικές αντιπαλότητες. Απλά σημειώνω την ασυμβατότητα.
Δεν πειράζει @vasilis_mike - κι εμένα πριν 15 χρόνια ροτβαιλεροεκτροφέας είχε γράψει ότι δεν θα μου έδινε λέει ποτέ σκυλί γιατί τάιζα ωμά κρέατα.

Ενώ άμα έσκαγα μύτη από το facebook ad και ρώταγα "τι μάρκα είναι τούτο" αλλά υποσχόμουν ότι θα τάιζα ρουαγιάλ κανίν, όλα καλά.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν πειράζει @vasilis_mike - κι εμένα πριν 15 χρόνια ροτβαιλεροεκτροφέας είχε γράψει ότι δεν θα μου έδινε λέει ποτέ σκυλί γιατί τάιζα ωμά κρέατα.

Ενώ άμα έσκαγα μύτη από το facebook ad και ρώταγα "τι μάρκα είναι τούτο" αλλά υποσχόμουν ότι θα τάιζα ρουαγιάλ κανίν, όλα καλά.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Σίγουρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Κουβέντα να γίνεται.
Απλά δυστυχώς και από τις δύο μεριές εκτροφέας - ιδιοκτήτης παρατηρείς ότι η ανάλυση αρχίζει και τελειώνει πίσω από το πληκτρολόγιο. Δεν θα διάλεγα ποτέ εκτροφέα αν δεν τον έβλεπα αυτόν και το εκτροφείο του από κοντά και δεν είχαμε προσωπική συζήτηση.
Φυσικά για όλους ισχύει και το "υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλίες..."
 
  • Like
Reactions: haviharakennel




_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
να ρωτήσω κάτι, τι ύψους είναι μια προκαταβολή για να κλείσει κανείς ένα κουτάβι; στο περίπου.
Ο καθένας από όσους μίλησα ανέφερε και κάτι διαφορετικό. Κάποιοι ήθελαν 200 € χωρίς να έχει γίνει καν η γέννα για να μπω σε λίστα αναμονής. Οι περισσότεροι ήθελαν το ίδιο ποσό αλλά μόνο στην περίπτωση που θα υπήρχε διαθέσιμο κουτάβι που θα μου ταίριαζε. Ο εκτροφέας που κατέληξα δεν ενδιαφέρεται για προκαταβολή. Παρότι το έχω θίξει το θέμα 3 φορές, η απάντησή του ήταν η εξής:

"Το τελευταίο που με νοιάζει είναι το οικονομικό. Έχουμε μιλήσει, τα έχουμε βρει και έχουμε καταλήξει. Όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ @#$#@&. Δηλαδή αν σήμερα μου έδινες το x ποσό και 20 μέρες πριν την παραλαβή του κουταβιού έβρισκες μια δικαιολογία, τι θα έκανα? Δεν θα στα έδινα πίσω? Για αυτό σου λέω, μην αγχώνεσαι."

Να σημειώσω ότι ήταν από τους ελάχιστους (αυτός και άλλος ένας), που ασχολήθηκε με το ποιος είμαι, γιατί θέλω το συγκεκριμένο σκύλο κλπ κλπ. Το οικονομικό το θίξαμε στην 3η μας επικοινωνία και αφού είχα αποφασίσει. Δεν ήθελε καν να συζητάμε για τα κουτάβια της γέννας, πριν γίνουν 20 ημερών και δεν διατρέχουν πλέον κάποιον σοβαρό κίνδυνο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3