Απόκτηση σκύλου


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
όχι ακόμα δεν απέκτησα αλλα έχω βρει εκτροφέα (από ελλάδα η εξωτερικό δεν θα ήθελα να πω) αλλα κατέληξα στο ότι είναι καλύτερο να πάρει σκύλο από έξω διότι από ότι μας λέει εκτροφέας στην ελλάδα τα πουλάει 1.000 και με pedigree 1.500? για εμενα αυτό δεν είναι εκτροφέας ΚΛΕΦΤΗΣ είναι ... συν το ότι εξωτερικό γίνετε καλύτερη δουλειά από τα περισσότερα εκτροφεία στην ελλάδα..και μας είπε και για το οικονομικό ότι έχει πρόβλημα αν του δίνουν σκύλο με pedigree στο εξωτερικό με 500 και εδώ με 1.500 συγγνώμη αλλα αυτός ο εκτροφέας πρέπει να ντρέπεται καλύτερα από το εξωτερικό γιατί στην ελλάδα οι περισσότεροι εκτροφής είναι ΚΛΕΦΤΕΣ... για εμενα αυτό που κάνουν οι έλληνες εκτροφής( να τονίσω ότι δεν λέω για όλους μιλάω για τους περισσοτερους) είναι εξευτελιστικό και για αυτούς και για την ελλάδα και δείχνει μη επαγγελματισμό...αυτό πιστεύω είναι προσωπική μου άποψη..
Μπορείς να μου πεις ποια χώρα είναι αυτή (εκτός από Σερβία);
Οι τιμές απ' όσο έχω προσέξει πάνε με το στάνταρ της χώρας και επίσης με την επωνυμία του εκτροφείου. Εκτροφεία με πολύ καλά σκυλιά ευραίως γνωστά έχουν τιμές κουταβιών 1000-1500 ευρώ... και άνω...
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
στην ελλάδα ο άλλος το πουλάει 1.500 με pedigree και βάζει 500 euro καθαρά το pedigree...εμενα πάντως δεν μου φαίνεται σοβαρός εκτροφέας...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μερικοί εκτροφείς εκτρέφουν από χόμπι, για άλλους πάλι είναι η κύρια δουλειά τους..
Εν τέλει, αυτές είναι οι τιμές... αν θες παίρνεις... Κάπως ατυχές το παράδειγμα, αλλά δεν πας σε σουπερ-μάρκετ να πεις πόσο ακριβά το έχουν το λάχανο... ή το κρέας.
Αν πάλι δεν θες να πληρώσεις κουτάβι, πας σε άσυλο... υπάρχουν τόσα αδέσποτα δυστυχώς...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αυτός που διαχωρίζει και δίνει σκυλιά με ή χωρίς pedigree δεν λογίζεται σαν σοβαρός εκτροφέας- άρα δεν μπορεί να συγκρίνεται με κανένα σοβαρό εκτροφείο ούτε της Ελλάδας ή αλλά ούτε του εξωτερικού.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
αυτό λέω και εγώ ρε TARA...δεν μιλάω με το ποσο μεγάλη είναι η τιμή αλλα το ότι δίνη pedigree με 500 euro + ...
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
ποιος ο λογος να μην παρει καποιος κουταβι απο το εξωτερικο?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αν έχει βρεί κανείς εκτροφείο που έχει αξιόλογα σκυλιά ας το πάρει απ΄οπουδήποτε αρκεί
1/να μη ψάχνει με κριτήριο την τιμή και 2/να μη υπολογίζει σαν εκτροφέα κάποιον που πουλάει κουτάβια χωρίς pedigree.
 
Last edited:


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
συμφωνω με το 2 οσον αφορα το 1 ομως εχω μια ενσταση βεβαιως και δεν παιζουμε με την υγεια του κουταβιου αλλα μπορει να μην ειναι κυριο κριτηριο η τιμη αλλα ειναι ενα κριτηριο οπως και τα αλλα. δεν ειναι αναγκη να παρουμε το ποιο ακριβο
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μα ΔΕΝ αγοράζουμε με κριτήριο την τιμή (ούτε προς τα πάνω αλλά και ούτε προς τα κάτω) τα κριτήρια μας πρέπει να είναι άλλα.....τα έχουμε πει πολλές φορές .