Απόψεις...


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ναμαι κι εγω.... :LOL:

το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι ιδανικό για τα κιλά της φυλής θεωρώ ένα ποσοστό πρωτείνης 28%. το οποίο έχουν όλες όσες έβαλες εκτός του εκτροφέα....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το κανονικό κρέας πάντως, π.χ. μοσχάρι έχει γύρω στα 23-25% πρωτείνη. Οπότε τα μεγάλα νούμερα πρωτείνης δεν ξέρω αν έχουν νόημα ή αν απλά είναι μάρκετιγκ μπουλσιτ (μάλλον το δεύτερο).
 
  • Like
Reactions: _Goofy and GRDANE


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
ναμαι κι εγω.... :LOL:

το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι ιδανικό για τα κιλά της φυλής θεωρώ ένα ποσοστό πρωτείνης 28%. το οποίο έχουν όλες όσες έβαλες εκτός του εκτροφέα....
Τουλάχιστον δεν είμαι εντελώς παράλογος που δεν μου κάθισε από την αρχή η Royal. Έχω ανοίξει 20 σελίδες στον chrome και ψάχνω συστατικά και ποσοστά!:unsure:
Χθες πήγα σε κοντινό petshop και διάβαζα συστατικά από τα σακιά! Με κοίταζε σαν εξωγήινο ο υπάλληλος. :ROFLMAO:
Πάντως σίγουρα θα παίξω με ξηρά χωρίς σιτηρά.
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Μάλλον καταλήγω στη Naturea.
Απλά έχω προβληματιστεί με το ποια ποσότητα πρωτεΐνης να επιλέξω.

1. PUPPY CHICKEN complete pet food for puppies all breeds

ΣΥΝΘΕΣΗ: 22% Φρέσκο Αποστεωμένο Κοτόπουλο, 18% Αφυδατωμένο Κοτόπουλο, Καστανό Ρύζι, Λίπος Κοτόπουλου, Ολόκληρο Καστανό Ρύζι, Συκώτι Κοτόπουλου, Αυγά, Μαγιά Μπύρας, Βιταμίνες και Μέταλλα, Γλυκοζαμίνη, Θειική Χονδροϊτίνη, Μήλα, Καρότα, Κολοκύθα, Σπανάκι, Μύρτιλα, Κράνμπερι, Φύκια, MOS, FOS, εκχύλισμα Yucca Schidigera, Ρίγανη, Δεντρολίβανο, Μαϊντανό, Φασκόμηλο.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ: Ακατέργαστη Πρωτεΐνη 31%, Ολικές Λιπαρές Ουσίες 21%, Ολικές Ίνες 2,1%, Υγρασία 9%, Υδατάνθρακες 29,9%, Ολική Τέφρα 6,5%, ΜΕ (Μεταβολίσιμη Ενέργεια) 4125Kcal/kg, Ασβέστιο 1,4%, Φώσφορος 1%.

2. ADULT CHICKEN

ΣΥΝΘΕΣΗ: 20% Φρέσκο Αποστεωμένο Κοτόπουλο, 17% Αφυδατωμένο Κοτόπουλο, Καστανό Ρύζι, Λίπος Κοτόπουλου, Ολόκληρο Καστανό Ρύζι, Συκώτι Κοτόπουλου, Αυγά, Μαγιά Μπύρας, Βιταμίνες και Μέταλλα, Γλυκοζαμίνη, Θειική Χονδροϊτίνη, Μήλα, Καρότα, Κολοκύθα, Σπανάκι, Μύρτιλα, Κράνμπερι, Φύκια, MOS, FOS, εκχύλισμα Yucca Schidigera, Ρίγανη, Δεντρολίβανο, Μαϊντανό, Φασκόμηλο.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ: Aκατέργαστη Πρωτεΐνη 28%, Ολικές Λιπαρές Ουσίες 17%, Ολικές Ίνες 2,5%, Υγρασία 8%, Υδατάνθρακες 37,2%, Ολική Τέφρα 7%, ΜΕ (Μεταβολίσιμη Ενέργεια) 3950kcal/kg, Ασβέστιο 1,4%, Φώσφορος 1%.

Η μόνη διαφορά που βλέπω αν ανάμεσα σε adult και puppy είναι το ποσοστό της πρωτεΐνης (εκτός αν υπάρχει και κάτι το οποίο δεν γνωρίζω). Μίλησα και με κτηνίατρο ο οποίος μου ανέφερε να παίξω με τροφή στο 28%, όπως με συμβουλέψατε και εσείς. Μίλησα και με τον εκτροφέα ο οποίος μου επιβεβαίωσε πως το 28% είναι αρκετό και πως δεν έχει πρόβλημα να ξεκινήσει το κουτάβι μου με όποια τροφή επιθυμώ. Υπάρχει κάποια άλλη διαφορά ανάμεσα στις δύο?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Μάλλον καταλήγω στη Naturea.
Απλά έχω προβληματιστεί με το ποια ποσότητα πρωτεΐνης να επιλέξω.

1. PUPPY CHICKEN complete pet food for puppies all breeds

ΣΥΝΘΕΣΗ: 22% Φρέσκο Αποστεωμένο Κοτόπουλο, 18% Αφυδατωμένο Κοτόπουλο, Καστανό Ρύζι, Λίπος Κοτόπουλου, Ολόκληρο Καστανό Ρύζι, Συκώτι Κοτόπουλου, Αυγά, Μαγιά Μπύρας, Βιταμίνες και Μέταλλα, Γλυκοζαμίνη, Θειική Χονδροϊτίνη, Μήλα, Καρότα, Κολοκύθα, Σπανάκι, Μύρτιλα, Κράνμπερι, Φύκια, MOS, FOS, εκχύλισμα Yucca Schidigera, Ρίγανη, Δεντρολίβανο, Μαϊντανό, Φασκόμηλο.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ: Ακατέργαστη Πρωτεΐνη 31%, Ολικές Λιπαρές Ουσίες 21%, Ολικές Ίνες 2,1%, Υγρασία 9%, Υδατάνθρακες 29,9%, Ολική Τέφρα 6,5%, ΜΕ (Μεταβολίσιμη Ενέργεια) 4125Kcal/kg, Ασβέστιο 1,4%, Φώσφορος 1%.

2. ADULT CHICKEN

ΣΥΝΘΕΣΗ:
20% Φρέσκο Αποστεωμένο Κοτόπουλο, 17% Αφυδατωμένο Κοτόπουλο, Καστανό Ρύζι, Λίπος Κοτόπουλου, Ολόκληρο Καστανό Ρύζι, Συκώτι Κοτόπουλου, Αυγά, Μαγιά Μπύρας, Βιταμίνες και Μέταλλα, Γλυκοζαμίνη, Θειική Χονδροϊτίνη, Μήλα, Καρότα, Κολοκύθα, Σπανάκι, Μύρτιλα, Κράνμπερι, Φύκια, MOS, FOS, εκχύλισμα Yucca Schidigera, Ρίγανη, Δεντρολίβανο, Μαϊντανό, Φασκόμηλο.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ: Aκατέργαστη Πρωτεΐνη 28%, Ολικές Λιπαρές Ουσίες 17%, Ολικές Ίνες 2,5%, Υγρασία 8%, Υδατάνθρακες 37,2%, Ολική Τέφρα 7%, ΜΕ (Μεταβολίσιμη Ενέργεια) 3950kcal/kg, Ασβέστιο 1,4%, Φώσφορος 1%.

Η μόνη διαφορά που βλέπω αν ανάμεσα σε adult και puppy είναι το ποσοστό της πρωτεΐνης (εκτός αν υπάρχει και κάτι το οποίο δεν γνωρίζω). Μίλησα και με κτηνίατρο ο οποίος μου ανέφερε να παίξω με τροφή στο 28%, όπως με συμβουλέψατε και εσείς. Μίλησα και με τον εκτροφέα ο οποίος μου επιβεβαίωσε πως το 28% είναι αρκετό και πως δεν έχει πρόβλημα να ξεκινήσει το κουτάβι μου με όποια τροφή επιθυμώ. Υπάρχει κάποια άλλη διαφορά ανάμεσα στις δύο?

Δες και την NATUREA NATURALS PUPPY LARGE BREED IBERIAN PORK, εχει πιο ενδιαφερουσα συνταγη,
Επίσης την Adult Lamb .
 
  • Like
Reactions: noni_papa


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Τις είδα. Απλά θέλω να συνεννοηθώ με το petshop, γιατί τη συγκεκριμένη με το Iberian pork, δεν ξέρω αν τη φέρνει. Δεν την έχει πάντως σαν προϊόν στο site.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Αυτό με την πρωτεΐνη πάντως και το πως την εκτιμούμε χωρίς να λάβουμε υπόψιν την ημερήσια δοσολογία, εμένα με έχει μπερδέψει, για να είμαι ειλικρινής...

Έστω ότι έχω ένα σκύλο 10 κιλών.
Royal Canin, 25% πρωτεΐνη x 190γρ. τροφής ημερησίως = 47,5γρ. πρωτεΐνης.
Orijen, 38% πρωτεΐνη x 120γρ. τροφής ημερησίως = 45,6γρ. πρωτεΐνης.

Άρα, πως καταλήγουμε ότι το 38αρι είναι χειρότερο από το 25αρι?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Τις είδα. Απλά θέλω να συνεννοηθώ με το petshop, γιατί τη συγκεκριμένη με το Iberian pork, δεν ξέρω αν τη φέρνει. Δεν την έχει πάντως σαν προϊόν στο site.
ξεκινα με κοτόπουλο και μετα δοκιμαζεις διαφορα αν του κάτσει καλα. Αλλιως πας σε αλλη μαρκα.
Γενικα καλο ειναι να μη δίνεις μονιμως ενα κρεας , π.χ μονο κοτοπουλο για χρονια.

Τωρα στην πρωτεινη μην κολλάς τόσο ειτε 27 ειτε 28 ειτε 29 δεν ειναι καμια τραγικη διαφορα.
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Αυτό με την πρωτεΐνη πάντως και το πως την εκτιμούμε χωρίς να λάβουμε υπόψιν την ημερήσια δοσολογία, εμένα με έχει μπερδέψει, για να είμαι ειλικρινής...

Έστω ότι έχω ένα σκύλο 10 κιλών.
Royal Canin, 25% πρωτεΐνη x 190γρ. τροφής ημερησίως = 47,5γρ. πρωτεΐνης.
Orijen, 38% πρωτεΐνη x 120γρ. τροφής ημερησίως = 45,6γρ. πρωτεΐνης.

Άρα, πως καταλήγουμε ότι το 38αρι είναι χειρότερο από το 25αρι?
Αυτό με την πρωτεΐνη πάντως και το πως την εκτιμούμε χωρίς να λάβουμε υπόψιν την ημερήσια δοσολογία, εμένα με έχει μπερδέψει, για να είμαι ειλικρινής...

Έστω ότι έχω ένα σκύλο 10 κιλών.
Royal Canin, 25% πρωτεΐνη x 190γρ. τροφής ημερησίως = 47,5γρ. πρωτεΐνης.
Orijen, 38% πρωτεΐνη x 120γρ. τροφής ημερησίως = 45,6γρ. πρωτεΐνης.

Άρα, πως καταλήγουμε ότι το 38αρι είναι χειρότερο από το 25αρι?
Προσωπικά με τις διαιρέσεις παίζω, όχι με τις απόλυτες τιμές. Εννοείται ότι έχει σημασία. Απλά όσες έχω τσεκαρεις, έχουν ελάχιστες διαφορές στη δοσολογία. Ευχαριστώ για την παρατήρηση πάντως.
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
ξεκινα με κοτόπουλο και μετα δοκιμαζεις διαφορα αν του κάτσει καλα. Αλλιως πας σε αλλη μαρκα.
Γενικα καλο ειναι να μη δίνεις μονιμως ενα κρεας , π.χ μονο κοτοπουλο για χρονια.

Τωρα στην πρωτεινη μην κολλάς τόσο ειτε 27 ειτε 28 ειτε 29 δεν ειναι καμια τραγικη διαφορα.
Απλά μου έκανε εντύπωση ότι ανάμεσα σε puppy και adult δεν βλέπω κάποια εμφανή άλλη διαφορά. Γι' αυτό το σχολίασα. Thanks για το tip. Αν και πιστεύω ότι ο σκύλος, είναι οργανισμός ρουτίνας. Σε όλα του. Όσο περισσότερη ρουτίνα, τόσο πιο ισορροπημένος σκυλος
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Καλημέρα στο team, καλή Σαρακοστή εύχομαι. Έπεσε το μάτι μου στην Ελληνική εταιρεία Ambrosia και Black Olympus. Τα συστατικά τους δείχνουν αρκετά καλά. Έχει κάποιος άποψη? Όχι τίποτα άλλο, είναι Ελληνική και γουστάρω.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν έχω ιδέα από ξηρά οπότε συγχωρα με αν δεν εμπλουτίσω το θέμα σου. Αλλά αν ο λόγος που δεν ταιζεις κανονικό φαγητό στο σκυλί είναι όντως οι διακοπές θα σου πω τι κάνω εγώ εδώ εδώ και 14χρ.
Αν πας με πλοίο τότε εύκολα έχεις μαζί σου το φαγητό της ημέρας. Το ίδιο και με αυτοκίνητο. Αν είναι άλλο μέσο μεταφοράς τότε ότι φάμε εμείς θα φάει και ο σκύλος, μερικά σουβλάκια, κάνα πενιρλι, υπάρχουν λύσεις.
Όταν πια φτάσεις στον προορισμό σου θα πας στο σούπερ και θα πάρεις μερικά πράγματα. Σίγουρη λύση ολόκληρο κοτόπουλο για παράδειγμα.
Αν εκεί που είσαι έχει και κατάψυξη, ουουιυ πας μια φορά σούπερ για 5-6 κοτόπουλα και τέλος
 
  • Like
Reactions: _Goofy


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Δεν έχω ιδέα από ξηρά οπότε συγχωρα με αν δεν εμπλουτίσω το θέμα σου. Αλλά αν ο λόγος που δεν ταιζεις κανονικό φαγητό στο σκυλί είναι όντως οι διακοπές θα σου πω τι κάνω εγώ εδώ εδώ και 14χρ.
Αν πας με πλοίο τότε εύκολα έχεις μαζί σου το φαγητό της ημέρας. Το ίδιο και με αυτοκίνητο. Αν είναι άλλο μέσο μεταφοράς τότε ότι φάμε εμείς θα φάει και ο σκύλος, μερικά σουβλάκια, κάνα πενιρλι, υπάρχουν λύσεις.
Όταν πια φτάσεις στον προορισμό σου θα πας στο σούπερ και θα πάρεις μερικά πράγματα. Σίγουρη λύση ολόκληρο κοτόπουλο για παράδειγμα.
Αν εκεί που είσαι έχει και κατάψυξη, ουουιυ πας μια φορά σούπερ για 5-6 κοτόπουλα και τέλος
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Απλά δεν θέλω να πέσουν πολλές αλλαγές μαζεμένες στο κουτάβι. Στον εκτροφέα τρώει ξηρή. Θα έρθει σε περίπου 10 μέρες ταξίδι από Βόρεια Ελλάδα (εκεί είναι το εκτροφείο). Πάσχα, αν μας ανοίξουν (λέμε τώρα), θα την κοπανίσω καμιά βδομάδα. Καλοκαίρι πάλι. Δεν θέλω να του δίνω κάθε φορά και κάτι διαφορετικό (ανάλογα του τι θα βρίσκω). Άσε που μπορεί να μην του κάτσει, να έχει εντερικά κλπ κλπ. Προσανατολίζομαι λοιπόν αρχικά σε ξηρή και μετά το καλοκαίρι με το καλό βλέπουμε.
 


24 Φεβρουαρίου 2022
2
16
40
Καλησπέρα σας. Έχω ένα μικρουλι 3 μηνών. Μέχρι τώρα δίνω την royal cannin puppy. Θέλω να αλλάξω και είμαι ανάμεσα σε platinum,ambrosia και black olympus. Ο μικρούλης είναι μικρόσωμο αδεσποτακι αυτή τη στιγμή γύρω στα 2 κιλά. Εσείς τι θα προτείνατε;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3