Από 'δω ο Αμπού...




alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Έχουν περάσει 3 εβδομάδες κι ακόμα κανείς δεν έχει ενδιαφερθεί για το σκυλούνι!
Αν μπορείτε κάντε μία κοινοποιήση, κι ας είστε σε άλλη πόλη, αν χρειαστεί θα τον μεταφέρουμε εμείς αλλού...
 




alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Σήμερα χάσαμε τουλάχιστον 10 χρόνια από τη ζωή μας, αλλά ευτυχώς τέλος καλό, όλα καλά..!

Βγαίνουμε τη βραδινή μας βόλτα και ξεκινάμε από την πλατεία σχεδόν δίπλα από το σπίτι μας, όπως κάθε βόλτα μας. Έχουμε συναντήσει κι ένα γνωστό σκυλάκι και καθόμαστε 3 δίποδα και 3 τετράποδα και μιλάμε.. αυτόν τον καιρό κάτι φτιάχνουν στην πλατεία και έχουν βάλει τέτοια 21.jpgσε κάποια σημεία. Ενώ είμαστε δίπλα σε ένα, περνάνε κάτι παιδιά με ποδήλατα και το πετάνε κάτω επίτηδες. :mad:

ΣΟΚ ο Αμπού και σε κλάσματα δευτερολέπτου, χωρίς να το έχει ξανακάνει, βγαίνει από το σαμαράκι, και τρέχει πανικόβλητος, ουρά στα σκέλια και δεν ακούει κανέναν. Ευτυχώς προς το σπίτι, ευτυχώς πέρασε τον δρόμο χωρίς να τον χτυπήσει αυτοκίνητο και ευτυχώς μόνο ένας δρόμος χωρίζει πλατεία-σπίτι. Βρήκε ανοιχτή την πόρτα του γκαράζ και έτρεξε στο αυτοκίνητο, αφού δεν ήταν η πόρτα της πολυκατοικίας ανοιχτή.

Πήγαμε βόλτα και μετά από λίγο πάλι καλά το ξεπέρασε, τον ξαναπήγαμε και πλατεία στον γυρισμό να δούμε πως θα είναι, και ήταν σχεδόν φυσιολογικός. Μόλις γυρίσαμε σπίτι έβαλα τα κλάματα και ήρθε στην αγκαλιά μου και έκατσε για χάδια, πολληηηηη ώρα, συνήθως στο 1 λεπτό έχει φύγει.

Την πήραμε την τρομάρα μας όλοι... εκτός από το Νάτσο..! Όντας αδέσποτος όλη του τη ζωή δε χαμπαριάζει τίποτα! Απλά έτρεχε μαζί μας!
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Σήμερα χάσαμε τουλάχιστον 10 χρόνια από τη ζωή μας, αλλά ευτυχώς τέλος καλό, όλα καλά..!

Βγαίνουμε τη βραδινή μας βόλτα και ξεκινάμε από την πλατεία σχεδόν δίπλα από το σπίτι μας, όπως κάθε βόλτα μας. Έχουμε συναντήσει κι ένα γνωστό σκυλάκι και καθόμαστε 3 δίποδα και 3 τετράποδα και μιλάμε.. αυτόν τον καιρό κάτι φτιάχνουν στην πλατεία και έχουν βάλει τέτοια View attachment 68436σε κάποια σημεία. Ενώ είμαστε δίπλα σε ένα, περνάνε κάτι παιδιά με ποδήλατα και το πετάνε κάτω επίτηδες. :mad:

ΣΟΚ ο Αμπού και σε κλάσματα δευτερολέπτου, χωρίς να το έχει ξανακάνει, βγαίνει από το σαμαράκι, και τρέχει πανικόβλητος, ουρά στα σκέλια και δεν ακούει κανέναν. Ευτυχώς προς το σπίτι, ευτυχώς πέρασε τον δρόμο χωρίς να τον χτυπήσει αυτοκίνητο και ευτυχώς μόνο ένας δρόμος χωρίζει πλατεία-σπίτι. Βρήκε ανοιχτή την πόρτα του γκαράζ και έτρεξε στο αυτοκίνητο, αφού δεν ήταν η πόρτα της πολυκατοικίας ανοιχτή.

Πήγαμε βόλτα και μετά από λίγο πάλι καλά το ξεπέρασε, τον ξαναπήγαμε και πλατεία στον γυρισμό να δούμε πως θα είναι, και ήταν σχεδόν φυσιολογικός. Μόλις γυρίσαμε σπίτι έβαλα τα κλάματα και ήρθε στην αγκαλιά μου και έκατσε για χάδια, πολληηηηη ώρα, συνήθως στο 1 λεπτό έχει φύγει.

Την πήραμε την τρομάρα μας όλοι... εκτός από το Νάτσο..! Όντας αδέσποτος όλη του τη ζωή δε χαμπαριάζει τίποτα! Απλά έτρεχε μαζί μας!
Είναι φοβερό πόσο σκληραγωγημενα είναι τα αδέσποτα. Τοσο τα δικα μου (πρώην αδέσποτα) οσο και τα (νυν) αδέσποτα που ταιζω δεν χαμπαριαζουν απο κροτους και δυναμιτακια. Παγερή αδιαφορία.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Απ οσο ξερω η κροτοφοβια μπορει να ειναι και γενετικη.
Και τα αδεσποτα κρυβονται στις καβατζες τους τις γιορτες οταν ριχνουν δυναμιτακια.
Περα απο το γενετικο, αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ο σκυλος θελει διορθωση οταν δειχνει εντονη φοβια, οχι με μεζεδια και κλικερ, αλλα κανονικη επιπληξη σε συνδιασμο με αδιαφορια απο τον ιδιοκτητη.
 
  • Like
Reactions: Eroe


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Απ οσο ξερω η κροτοφοβια μπορει να ειναι και γενετικη.
Και τα αδεσποτα κρυβονται στις καβατζες τους τις γιορτες οταν ριχνουν δυναμιτακια.
Περα απο το γενετικο, αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ο σκυλος θελει διορθωση οταν δειχνει εντονη φοβια, οχι με μεζεδια και κλικερ, αλλα κανονικη επιπληξη σε συνδιασμο με αδιαφορια απο τον ιδιοκτητη.
Γενικά όταν ακούει κάτι και φοβάται, τραβάει, του λέμε "όχι", αν είναι συνεχόμενος ο ήχος τον βάζουμε στο "κάτσε", μέχρι να σταματήσει, να μην τραβάει τουλάχιστον, και μετά αδιάφοροι εμείς συνεχίζουμε τη βόλτα και μετά από λίγο το ξεπερνάει. Χτες όμως έπεσε ένα τεράστιο σιδερένιο πράγμα σε απόσταση το πολύ ένα μέτρο από αυτόν... πόσο να αντέξει ο καημένος; :(
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Αυτη ειναι η σωστη αντιδραση απο πλευρας ιδιοκτητη.
Απο εκει και περα ο καθε σκυλος, γενικως οποιοδηποτε ζωο, μπορει να αντιδρασει ετσι σε κατι αποτομο.
Νομιζω ειναι απαραιτητο να φορατε και ενα περιλαιμιο στον ομορφο αφου ειναι τοσο ευκινητος.
Κατι ξερει η medusa:)
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Αυτη ειναι η σωστη αντιδραση απο πλευρας ιδιοκτητη.
Απο εκει και περα ο καθε σκυλος, γενικως οποιοδηποτε ζωο, μπορει να αντιδρασει ετσι σε κατι αποτομο.
Νομιζω ειναι απαραιτητο να φορατε και ενα περιλαιμιο στον ομορφο.
Ναι θα του πάρουμε σήμερα καινούργιο! Αυτό που είχαμε το φοράει ο Νάτσο.
 
  • Like
Reactions: Hammer


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Νομιζω ειναι απαραιτητο να φορατε και ενα περιλαιμιο στον ομορφο αφου ειναι τοσο ευκινητος.
Κατι ξερει η medusa:)
Χτες το έκανε πρώτη φορά το τέρας! Και πολύ γρήγορα για πρώτη φορά!
 
  • Like
Reactions: Hammer


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
εμενα ευτυχως εχει κανει στο χωριο ολες τις πρωτες αποδρασεις , αθηνα δε θα ειχε επιζησει. Πλεον τον εχω οχυρωμενο. :LOL:
 






alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Ο Νάτσο υιοθετήθηκε! Σήμερα πήγε στο καινούργιο του σπίτι! Οικογένεια με 2 παιδιά στην εφηβεία, είχαν σκύλο από πριν γεννηθούν τα παιδιά, ο οποίος πέθανε πριν λίγο καιρό από γεράματα. Ελπίζω πως θα έχει τη ζωή που του αξίζει το Νατσάκι... :love::cry:

DSC_3635-50%.jpg
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Παιδιά εδώ Αμπού! Το Σαββατοκύριακο που έφυγε ο Νάτσο, τούτοι εδώ με πέθαναν στις βόλτες και στο παιχνίδι, για να μην καταλάβω την απουσία του λένε! Μα με ξύπνησαν Κυριακάτικα 6μιση το πρωί:eek: να πάμε στη θάλασσα και να έχουμε ησυχία!!! Μάλλον έπιασε, γιατί ήμουν μες στην τρελή χαρά, νομίζω δε μου λείπει... ίσως μόνο όταν μένω ολομόναχος στο σπίτι, ευτυχώς για λίγες μόνο ώρες τη μέρα!

DSC_3687-50%.jpg
DSC_3688-50%.jpg
DSC_3738-50%.jpg
DSC_3746-50%.jpg
DSC_3751-50%.jpg
DSC_3808-50%.jpg
 




alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Καιρό έχω να ανεβάσω κάτι για τον Αμπού!! :p

Είναι περίπου 19 μηνών πια, έχει ηρεμήσει πάρα πολύ (έτσι κι αλλιώς βέβαια ήταν αρκετά ήρεμος), κάνουμε και babysitting στις ανηψιές μου (2 και 4,5 ετών) τελευταία και είναι τέλειος!!:love: Μας ακούει πολύ και τρελαίνεται με τα "μπράβο"!
Με τη διατροφή του μόνο προβληματιζόμαστε, είναι λίγο ευαίσθητος γενικά με διάρροιες, έχουμε ξεκινήσει σιγά σιγά μαγειρευτό, μήπως και βρούμε κάτι να του ταιριάζει, γιατί έχει αδυνατίσει (n)

Και φωτογραφίες του κούκλου μας (η μάνα κουκουβάγια:LOL:) από τις καλοκαιρινές μας διακοπές τον Αύγουστο μέχρι και τώρα.......

DSC_4195-50%.jpg
DSC_4214-50%.jpg
DSC_4216-50%.jpg
DSC_4252-50%.jpg
DSC_4266-50%.jpg
DSC_4330-50%.jpg
DSC_4337-50%.jpg
DSC_4436-50%.jpg
DSC_4503-50%.jpg
DSC_4534-50%.jpg
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3