Από ποια ηλικία τα σκυλάκια ξεκινούν να προστατεύουν την περιοχή τους


Belusky2

New Member
26 Ιανουαρίου 2019
4
1
Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργια στο forum, θα χρειαστώ τα φώτα σας.. :whistle: εχω δύο σκυλάκια την Λίζα μου (ημιαιμη) και την Ηρμα μου (μαλινουα με χασκι). Η Λίζα 2χρ και η Ηρμα 2μηνων.. Από ποια ηλικία τα σκυλάκια ξεκινούν να προστατεύουν την περιοχή τους; (π.χ το σπίτι) ξέρω ότι για τον κάθε σκύλο είναι διαφορετικά απλά ρωτάω πληροφοριακά. Θέλω και τις δικές σας εμπειρίες φυσικά.. :love:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Να σου ζήσουν τα σκυλάκια σου.
Ημίαιμα και τα δύο. Αγαπημένη "ράτσα". Αν και συνήθως, όταν γνωρίζεις από που προέρχονται, και την μαμά και τον μπαμπά δηλαδή, χτυπάνε πολλά καμπανάκια, για λάθος τρόπο απόκτησης. Ελπίζω τα δικά σου, να τα έχεις βρει και τα δύο, ή να είναι από φιλοζωικές.

Προστασία περιοχής τους...μπορεί και ποτέ στην ζωή τους. Για να είναι πιθανότερο να το πετύχεις, θέλει συγκεκριμένες καθαρόαιμες φυλές και σωστή εκπαίδευση.
 


Belusky2

New Member
26 Ιανουαρίου 2019
4
1
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Να σου ζήσουν τα σκυλάκια σου.
Ημίαιμα και τα δύο. Αγαπημένη "ράτσα". Αν και συνήθως, όταν γνωρίζεις από που προέρχονται, και την μαμά και τον μπαμπά δηλαδή, χτυπάνε πολλά καμπανάκια, για λάθος τρόπο απόκτησης. Ελπίζω τα δικά σου, να τα έχεις βρει και τα δύο, ή να είναι από φιλοζωικές.

Προστασία περιοχής τους...μπορεί και ποτέ στην ζωή τους. Για να είναι πιθανότερο να το πετύχεις, θέλει συγκεκριμένες καθαρόαιμες φυλές και σωστή εκπαίδευση.

Αδέσποτη η Λίζα και η Ηρμα από φιλοζωική .. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ❤❤
 
  • Like
Reactions: mareco


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ποιο ειναι το ζητουμενο;
Εχεις δει κατι τετοιο στα σκυλια σου; Το επιθυμείς; Το απευχεσαι;

Νομίζω ενας εκπαιδευτής που θα δει τα σκυλια απο κοντά και στο χωρο τους, ισως σου πει περισσοτερα.

Ο δικός μου από μικρος φωνάζει στους θορυβους, στο κουδούνι :rolleyes:, στους αγνωστους αλλα ως εκει.
 


Belusky2

New Member
26 Ιανουαρίου 2019
4
1
Ποιο ειναι το ζητουμενο;
Εχεις δει κατι τετοιο στα σκυλια σου; Το επιθυμείς; Το απευχεσαι;

Νομίζω ενας εκπαιδευτής που θα δει τα σκυλια απο κοντά και στο χωρο τους, ισως σου πει περισσοτερα.

Ο δικός μου από μικρος φωνάζει στους θορυβους, στο κουδούνι :rolleyes:, στους αγνωστους αλλα ως εκει.

Εγώ απλά ρώτησα από ποια ηλικία το σκυλάκι σας άρχισε να αντιδρά στο κουδούνι και τους ξένους επειδή έχω άγχος για τη μικρή μου αυτό μόνο. Το άγχος της μάνας που λέμε o_O:whistle:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τι είδους άγχος έχεις επί αυτού;
Και γιατί θεωρείς, ότι η αντίδραση στο κουδούνι και τους ξένους, σχετίζεται με προστασία της περιοχής της;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλησπέρα και καλώς όρισες!

Δεν προστατεύουν όλα τα σκυλάκια την περιοχή τους... Όλα τα σκυλιά, όμως, σε κάποιο βαθμό, είναι "προστατευτικά" με την περιοχή τους.

Η περιοχή μπορεί να είναι η γειτονιά, η αυλή, το δωμάτιο, το κρεβατάκι του. Τα σκυλιά μπορούν, επίσης, όπως τα μεταναστευτικά πουλιά, να έχουν περισσότερα από ένα εδάφη. Όπως το εσωτερικό του αυτοκινήτου σας ή ένα σπίτι του γείτονα ή του συγγενή που επισκέπτεται τακτικά.

Τα προβλήματα προκύπτουν όταν προσπαθούμε να ορίσουμε την επικράτεια του σκύλου χρησιμοποιώντας τους ανθρώπινους ορισμούς για το ποια περιοχή πρέπει να είναι και έχουμε προβλήματα όταν έχουμε προσδοκίες ότι οι σκύλοι θα αποδεχθούν τους επισκέπτες μας με τον ίδιο τρόπο που κάνουμε εμείς μα θα υπερασπιστούν το διαμέρισμα μας από τους κλέφτες.

Πολύ φιλικά σκυλιά και σκυλιά που τα πάνε καλά με τους ανθρώπους δεν δείχνουν πολλά σημάδια εδαφικής υπεράσπισης ή υπεράσπισης της περιοχής τους, αλλά θα εξακολουθήσουν να θέλουν να υποδεχθούν και να ελέγξουν τους καλεσμένους ή να γαβγίσουν ένα "παράξενο" θόρυβο.

Άλλοι είναι πολύ επιθετικοί όταν κάποιος άγνωστος πλησιάζει τον χώρο τους. Είναι σκυλιά πιο επιφυλακτικά και καχύποπτα με τους ανθρώπους.

Υπάρχουν επίσης εξαιρέσεις σε κάθε κανόνα. Ακόμα και στους λύκους, υπάρχουν άτομα που δεν παραμένουν με την αγέλη και δεν έχουν εδαφικές περιοχές που υπερασπίζονται. Τους αποκαλούμε "μοναχικούς λύκους".

Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις από το σκύλο;

Να δείχνει τέτοια συμπεριφορά (φύλαξη και υπεράσπιση περιοχής) ή όχι;

Ανάλογα με την απάντηση σου (κυρίως) μα και με την γενετική προδιάθεση του σκύλου σου για τέτοιες συμπεριφορές θα πρέπει και να κινηθείς.