Από τι πέθανε ρε παιδιά?


john7

Member
20 Φεβρουαρίου 2008
9
0
Γειά σας και από εμένα,
Πρώτο μου post και δυστυχώς ξεκινάω έτσι.

Χθές το βράδυ, έχασα τον σκύλο μου. Τον είχα 11 χρόνια, και όπως καταλαβαίνεται η απώλεια του είναι τεράστια. Το περίεργο είναι, πως η κατάσταση του επιδυνώθηκε κατακόρυφα μέσα σε 3-4 ώρες.

Τις τελευταίες μέρες, με την κακοκαιρία και τα χιόνια στην Αθήνα, ο σκύλος κρύωσε. Την Δευτέρα είχε κλείσει σχεδόν ο λαιμός του και δεν μπορούσε να γαυγίσει. Ο κτηνίατρος ήρθε την Τρίτη το πρωί, τον εξέτασε, αποφάνθηκε πως είχε Λαρρυγίτιδα και μας έδωσε φαρμακευτική αγωγή.

Την Τρίτη το απόγευμα, η κατάσταση του σκύλου άλλαξε δραματικά. Ενώ μέχρι πρότεινος, αν και κρύωμένος, δεν είχε χάσει ίχνος της όρεξής του (για φαι, παιχνίδι, βόλτα κτλ) μέσα σε 3 ώρες πέθανε.
Πιο συγκεκριμένα, η κοιλιά του πρίστηκε σε μεγάλο βαθμό, ενώ πήγαινε και έπινε συνεχώς νερό, το οποίο όμως και έβγαζε δευτερόλεπτα αργότερα με εμετό. Επίσης, τον εμετό ακολουθούσε και σιελλόροια.
Είχα επικοινωνήσει εν τω μεταξύ με τον κτηνίατρο και μου σύστησε να του δώσω κάποιο αντιπυρετικό (depon) για να του ρίξω τον πυρετό.


Θέλω να ξεκαθαρίσω πως μίλησα με τον κτηνίατρο μετά τον θάνατο του σκύλου, αλλά δεν θα παραθέσω την άποψή του, για να μην επηρρεάσω την γνώμη σας. Απλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις, σχετικά με το συμβάν.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καταρχην λυπαμαι πολυ που εχασες τον τετραποδο φιλο σου.

μέσα σε 3 ώρες πέθανε.
Πιο συγκεκριμένα, η κοιλιά του πρίστηκε σε μεγάλο βαθμό
Αυτο, δηλαδη ο αιφνιδιος θανατος και το εντονο πριξημο της κοιλιας με κανουν να σκεφτω αμεσος μια στροφη στομαχου, η ιλεο!

Υπαχει περιπτοση ο σκυλος να ειχε φαει κατι που ειχε φραξει το στομαχι- εντερο του?
Και για αυτο να ειχε πρωτα σημαδια "λαρυνγιτιδας" , τους εμμετους και υστερα να πριστικε?
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
:cry: Λυπάμαι πολύ..
Από το πολύ νερό που λες οτι έπινε και τη σιελλόροια μου έρχεται στο μυαλό συστροφή στομάχου. το στομάχι είχε σκλυρήνει σαν πέτρα? Τα ούλα του τα πρόσεξες??
Φυσικά δεν είμαι κτηνίατρος για να ξέρω σίγουρα..Ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους..

edit: γράφαμε μαζί με τη Frenchie..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ούτε εγώ είμαι κτηνίατρος

συστροφή μου θυμίζει

αλλά και πλαι το διάστημα των 3-4 ωρών είναι λίγο
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
α) κρυωμένο και να πεθάνει δεν γίνεται.
εκτός κι αν είχε όγκο στον πνεύμονα και επιβαρύνθηκε ...
Γενικά τα σκυλιά δεν κρυώνουν τόσο πολύ ...

β) Διόγκωση κοιλιάς είναι στροφή στομάχου, Η απλή διάταση και επειδή το σκυλί είναι μεγάλης ηλικίας επηρέασε την καρδιά με αρρυθμία κλπ και πέθανε από έμφραγμα ...

γ) και σημαντικότερο ... γιατί τα άλλα ειναι ασήμαντα ...

DEPON ??????????

Eίσαι σίγουρος ότι ο κτηνίατρος σου είπε να δώσεις depon ??????

Το σκυλί 99,9% πέθανε από το depon ....
 
  • Like
Reactions: vikimp


isalasi

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2007
86
0
ΑΘΗΝΑ
Ο γιατρός ήξερε για το πρήξιμο στο στομάχι πριν σου δώσει Depon ;
Και η δική μου γνώμη είναι οτι πρόκειται για συστροφή στομάχου.
Λυπάμαι πολύ για το σκύλο σου.
 


john7

Member
20 Φεβρουαρίου 2008
9
0
Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Θέλω να διευκρινήσω πως το Depon (ο κτηνίατρος μου συνέστησε το συγκεκριμένο αντιπυρετικό) δεν το πήρε ποτέ το σκύλί, μιας και δεν μπόρεσα (για πρώτη φορά μέσα σε 11 χρόνια) να του δώσω ένα χάπι.

Όσο για τις άλλες παρατηρήσεις, η κοιλιά του είχε διογκωθεί σε υπερβολικό βαθμό, και όντως είχε γίνει πολύ σκληρή.
Δεν πρόσεξα τα ούλα του. Δεν έχω ιδέα από τέτιου είδους παρατηρήσεις, και δεν θα καταλάβαινα κάτι.
Επίσης, να αποκλύσω τον όγκο στον πνέυμονα.

Ο σκύλος, είχε περάσει καλαζάρ εδώ και 6-7 χρόνια. Του είχα κάνει ενέσιμη αγωγή για περίπου 1-2 μήνες τότε και την γλίτωσε, αν και είχε φτάσει σε άσχημη κατάσταση. Λέτε να είχε καμιά σχέση αυτό? Γιατί έχω ακούσει, πως ακόμα και αν ξεπεράσεις το αρχικό κρούσμα της νόσου, θα υπάρχει πάντα κίνδυνος για τον σκύλο.

Sorry αν σας κουράζω, αλλά δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου το γεγονός πως έχασα τόσο ξαφνικά τον σκύλο μου.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Sorry, αλλά το μόνο που παίζει είναι στροφή ή διάταση που επηρέασε την καρδιά ... στην στροφή το να πιέι πάρα πολλές φορές φορές νερό ... δύσκολο ...

Επιβαρυμένος οργανισμός που έπαθε διάταση στομάχου και λόγω κρύου - ηλικίας κλπ κλπ έμφραγμα θα έλεγα ...

Πές μας και την γνώμη του κτηνιάτρου σου, αν και άμα συστήνει depon ... τί να πεί κι αυτός ... :?
 


john7

Member
20 Φεβρουαρίου 2008
9
0
Ο κτηνίατρος λοιπόν, μόλις του περιέγραψα την κατάσταση και τον θάνατο του σκύλου, αποφάνθηκε με βεβαιότητα πως ήταν θύμα δηλητηρίασης.
Για συστροφή στομάχου όπως αναφέρετε οι περισσότεροι, ούτε λόγος.

Από την αρχή, μου φάνηκε περίεργη η δηλητηρίαση, κυρίως λόγω του ότι, είναι δύσκολο να του έδινε κανείς κάτι, χωρίς να το αντιληφθώ.
 






john7

Member
20 Φεβρουαρίου 2008
9
0
Ευχαριστω.
Κάτι άσχετο ρε παιδιά (δεδομένου της ώρας) γνωρίζεται αν υπάρχει κάποια κλινική που κάνει νεκροψίες / τοξικολογικές σε ζώα?

Τον έθαψα τον σκύλο, απλά ρωτάω για να ξέρω από εδώ και πέρα...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
σκληρη τουμπανιασμενη κοιλια..ηταν σιγουρα συστροφη στομαχου...
το οτι ειχε περασει καλαζαρ απλα επιδινωσε την κατασταση λογο ταλεπορημενου οργανισμου και ηλικιας..
κατα μεγαλη πιθανοτητα ηταν ανακοπη..

συμφωνω και εγω απολυτα με τους προλαλησαντες....

λυπαμαι πολυ...
στο επομενο σκυλακι αλλαξε σιγουρα κτηνιατρο...
 






Frago1

Member
31 Ιανουαρίου 2008
22
0
Λυπάμαι πάρα πολύ για το σκύλο σου :(
Όσο για αυτό που ρωτάς, αν υπάρχουν κλινκές που να κάνουν νεκροψίες, εμένα όταν πέθανε το σκυλάκι μου, χωρίς να ξέρουμε από τι?, ο γιατρός μου το κράτησε για να το στείλει Θεσσαλονίκη να του κάνουν νεκροψία για να μάθουμε.
Περιττό να σου πω, ότι ακόμα δεν έχω μάθει.
 


gwgw

Well-Known Member
Frago1 said:
Λυπάμαι πάρα πολύ για το σκύλο σου :(
Όσο για αυτό που ρωτάς, αν υπάρχουν κλινκές που να κάνουν νεκροψίες, εμένα όταν πέθανε το σκυλάκι μου, χωρίς να ξέρουμε από τι?, ο γιατρός μου το κράτησε για να το στείλει Θεσσαλονίκη να του κάνουν νεκροψία για να μάθουμε.
Περιττό να σου πω, ότι ακόμα δεν έχω μάθει.
αν το εστειλαν στην κτηνιατρικη Θεσσαλονικης, πολυ λυπαμαι που θα στο πω, αλλα το ποιο πιθανο ειναι να εγινε μαθημα νεκροψιας το σκυλακι σου...


λυπαμαι πολυ για τον χαμο σου ... Και γω εχω χασει σκυλο που τον ειχα 10 χρονια, και μπορω να φανταστω πως αισθανεσαι, και δυστυχως σε αυτες τις περιπτωσεις οτι και να σου πει καποιος, απλα δεν βελτιωνετε τπτ.. μονο με τον καιρο θα σου περασει, οσο μπορει...
 


john7

Member
20 Φεβρουαρίου 2008
9
0
Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά.
Πολλοί αδυνατούν να καταλάβουν την θλίψη και τον πόνο μιας τέτοιας κατάστασης, αν και δεν τους κατηγορώ.Μόνο αν έχεις βιώσεις έναν τόσο δυνατό δεσμό, μπορείς να καταλάβεις τι περνάει ο άλλος.

Τον τελευταίο μήνα, είχαμε πάρει και ένα κουτάβι λαμπραντόρ, και ο μεγάλος το είχε αγαπήσει φοβερά.
Τώρα όμως κάθε φορά που το φροντίζω το κάνω με μισή καρδιά, μόνο και μόνο επειδή πρέπει. Δεν έχω καμία όρεξη να κατέβω στον κήπο. 11 χρόνια ήταν εκεί, και τώρα είναι τόσο άδειος χωρίς αυτόν.
Ελπίζω να ξεπεράσω γρήγορα αυτήν την κατάσταση.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πριν απο λιγες μερες εδειξα στην φιλη μου την κτινιατρο το παραπανω θεμα και την ρωτισα για την γνωμη της.

Μου ειπε, οτι οντος μπορει το σκυλι να ειχε κρυωμα, να επαθε εν συνεχεια περικαρδιτιδα και να εκανε ασκητικο υγρο (διογκομενη κοιλια!) στο περικαρδιο- και ετσι πηγε απο καρδια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU