Ασκήσεις προσοχής για "αντιδραστικά" σκυλιά - Leash reactive dogs


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για να μην τραυματιστεί σε περίπτωση που τραβηξει, και ισως και για να τραβηξει/κουβαλήσει αντικειμενα
Καλύτερα τώρα?


Εγω, γιατί εχω μείνει στο ότι το χάλτι μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά στο σβέρκο σε τυχόν απότομα τραβηγμα?
 
  • Like
Reactions: Estranged and epial


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πήρα από τα καλά (κατά λάθος)... Δεν είναι σαν αυτό στο βίντεο. Μπορώ να τον πιάσω από πάνω κ να τον γυρίσω σα βαλιτσάκι, full body κ η κεφάλα ακολουθεί, θέλει δε θέλει. Α κ δεν ξέρω ποιοί το θυμούνται, είχα πει ότι στην αρχή επειδή φοβόμουν αυτό ακριβώς, ότι δεν θα τον ελέγχω, επειδή έχω οδηγό με κλιπ και στις 2 άκρες, τον είχα πιάσει διπλό, ένα κλιπ στο κολάρο ένα στο σαμάρι. Εκεί μου χε μπει η ιδέα κ με το διπλό halti. Πάλι τον γυρνούσα όλο. Μπορεί να φταιγε κι αυτό που πήγαν καλύτερα τα πράγματα.

Α κ με την επιθετικότητα στα άλλα σκυλιά, σε σχέση με το πώς ήταν πριν, πάλι θαύματα έκανε το σαμάρι. Λες και το παραμικρό σφίξιμο στο λαιμό του λεγε πως το απέναντι σκυλί ήταν κόκκινο πανί.
Εγω με το σαμάρι, αν ηθελα να τον κρατήσω να μην «δείρει» κάποιον που «τόλμησε» να έχει την ουρα ψηλά, θε επρεπε να φοράω παπούτσια με καρφιά.
Ενώ με το κολάρο μπορώ να τον φέρω «σβούρα» (και το ξέρει!)
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Του σκυλιού...
Μέχρι εκεί το κατάλαβα...:D
Αυτό, για το οποίο "χαριεντίστηκα" είναι: Εννοείς (από ορισμένα σβέρκα σκύλων) να γίνει ζημιά στο halti???:cool:

Υ.Γ. Γιατί, άμα σπάσει το halti... χάσαμε!
Γι' αυτό, υπάρχει (ταυτόχρονα) και ο "Άγιος Sprenger" (do you remember @harryf3?), ώστε να υποστηρίξει την "κατάσταση"... όταν τα μεζεδάκια, τα μπαλάκια και όλα τα υπόλοιπα αποτύχουν...
 
  • Like
Reactions: epial and Orilis




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Βασικά το φίμωτρο σε διάλεκτο, αλλά και το χάλτι όταν το πρωτοείδα, πιο πολύ σε φίμωτρο μου έφερε παρά σε χαλινάρι
 
  • Like
Reactions: epial




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Όχι, το ανάποδο. Αλλά κάποιοι μπορέί να κάνουν κι αυτό :D
No kidding...
Το halti μου φαίνεται "ψιλοψεύτικο" σε αντοχές... το βασικό του πλεονέκτημα (προσωπικές - αλλά από εμπειρία - απόψεις) είναι ότι τον "καταπιέζει"... και, έτσι, τον "ψιλοχαλαρώνει" στο "mindset"... και δεν χρειάζεται υπό (σχετικά) κανονικές συνθήκες να τραβήξει με φόρα...
Αν, όμως, τσιτώσει, νομίζω ότι μόνο ο πνίχτης (και ο σωστός ιμάντας) θα τον σταματήσει... και τα 90 κιλά μου... και όλα αυτά, κάτω από μία προϋπόθεση: Το έκταμα (το λάσκο) του ιμάντα να μην είναι πάνω από μισό μέτρο...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Χμμμ, εγω τα εχω στο νού μου σαν τα λουριά. Οτι πληρώσεις παίρνεις. Αλλά επειδή δεν εχω αγοράσει ποτέ μου, μιλάω καθαρά από τη φαντασία μου, οπότε μπορεί να είμαι απίστευτα λάθος. (αλλά εδω κρατάει άλογο!)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Γι' αυτό σου είπα ότι εξαρτάται από το σβέρκο...
Σε μερικά σβέρκα, φαίνεται σαν ψεύτικο (μην ξεχνάς ότι το κλιπ του κουμπώματος είναι πλαστικό)...

Υ.Γ. Όχι, εγώ το έχω αγοράσει... δεν το έχω κλέψει, ας πούμε!:p:D
 
  • Like
Reactions: Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το εχετε χρησιμοποιησει ως αποκλειστικό μέσο χειρισμού? (χωρίς άλλο οδηγό που να καταλήγει σε κολάρο?)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Το εχετε χρησιμοποιησει ως αποκλειστικό μέσο χειρισμού? (χωρίς άλλο οδηγό που να καταλήγει σε κολάρο?)
Νομίζω ότι έχεις αρχίσει να νυστάζεις :D(όπως κι εγώ!):

Ξαναγράφω (με πιο περιφραστικό τρόπο) ότι φοράει το halti (το δικό μας είναι πιο σύγχρονο μοντελάκι και λέγεται gentle lead - τρομάρα μας!)... και (ταυτόχρονα) φοράει και τον "Άγιο Πνίχτη"... ο ιμάντας του (βλέπε: λουρί) έχει δύο άκρα... το ένα πιάνει στο gentle lead και το άλλο στον πνίχτη...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ε, ναι, κάνει λίγη νύστα! Δεν το έπιασα για το λουρί με τα δυο άκρα. Πάω να γκουγκλάρω τον ευγενή οδηγό.
 




KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Σε εμάς το halti έκανε θαύματα στο τράβηγμα. Το χρησιμοποίησα μαζί με κολάρο απλό. Αν δεν το δεις στην πράξη δεν το πιστεύεις πόσο κόβει το τράβηγμα του σκυλου. Και δεν χρειάζεται δύναμη γιατι μόλις παει να τραβήξει γυρνάει η μουσούδα του στο πλάι και μπερδεύεται και σταματάει. Εγω δεν το τραβούσα ποτε και δεν αντιλήφθηκα να κινδύνεψε ο σβέρκος του γιατι απλά δεν τράβαγε. Επιβράβευα για ένα διάστημα και μετα το βγάλαμε , είχε μειώσει αρκετά το τράβηγμα, αλλα οχι τελείως. Δεν ξέρω αν δουλεύει σε ολα τα σκυλιά το ίδιο, ο δικος μου εχει πολύ μυώδη αυχένα για το μέγεθος του.
Τώρα χρησιμοποιώ μονο στηθολουρο απο αυτα που έχουν και μπροστινό κρίκο (στο στήθος) και δένω μπροστά τον οδηγό. Έτσι καταφέρνω πάλι να στρίβει όταν θελει να τραβήξει και να μην μπορεί να βάλει δύναμη στο τράβηγμα, καθότι ειναι και εκρηκτικός τύπος, ειδικά αν δει γάτα πριν απο μένα...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Αρα 2 στα 2 ως τωρα χρησιμοποιησαν halti σε συνδυασμο με το κολαρο κι οχι σκετο halti οπως στο βιντεο.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Το δικό μου δεν το έβαζα μονο του γιατι δεν μου φαινόταν τόσο σταθερό όπως αυτό στο βίντεο. Πιθανότατα δεν είχα πάρει το αυθεντικό, γιατι τώρα που το συζητάμε το έψαξα και η ετικέτα του γράφει nobby . Πάντως οι οδηγίες του έλεγαν να το συνδέσεις με ένα συνδετικό που είχε με το κολάρο και δούλεψε μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: Estranged