Ασκήσεις προσοχής για "αντιδραστικά" σκυλιά - Leash reactive dogs




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Τα παραλές.
Αν δεν υπάρχει ιατρικό θέμα, δεν επιβαρύνεται ο λαιμός έτσι.
Σκυλί σε flat κολάρο που τραβάει στη βόλτα, επιβαρύνει την τραχεία του περισσότερο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Με εναν προχειρο υπολογισμο
10κροκετες ειναι 15γραμμαρια.
Εστω ο σκυλακος ειναι 20κιλα,
θα τρωει καπου ας πουμε 300γραμμαρια δλδ 454κροκετες.
Με τον ρυθμο που ταιζει η κοπελα (που δικαιολογει κ τον σακκο που εχει στην μεση της) 20 ταισματα/30δευτερα ο σκυλακος σε 11.5λεπτα θα εχει φαει ολο του το φαι αρκει να υπαρχει αλλος σκυλος σε αποσταση χιλιομετρου.....

Προτοτυπος τροπος ταισματος δεν λεω......
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
E! Oλοι τόχουμε ρίξει κάποιες φορές στο φαΐ! Δεν πάθαμε και τίποτα...
Και σε μας δεν υπήρχε λόγος να υπάρξει κανένα θετικό αποτέλεσμα...
Αν ειχε όμως, ίσως ακόμα να τρώγαμε...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Το κολάρο ναι, επιβαρύνει πολύ. Δε λέω περισσότερο, γιατί αυτό δεν επιβαρύνει καθόλου την τραχεία. Για κρακ όμως είπα, όχι για επιβάρυνση τραχείας, στο συγκεκριμένο βίντεο ειδικά όπως χτυπιέται πολλάκις το σκυλί στο τράβηγμα κατά πίσω. Αν κ φαντάζομαι το ίδιο θα ναι και σε άλλα σαν αυτόν αν κρίνω και εξ ιδίων.

Δεν ξέρω, εγώ για αυτό το λόγο δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ το εκπαιδευτικό έτσι. Θα προτιμούσα (και το χα σκεφτεί να το κάνω είναι η αλήθεια ένα φεγγάρι) κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης να είχα ένα λουρί κανονικά στο σαμάρι, για να αφομιώνει τον κραδασμό, και ένα μικρότερο στο halti για να γυρνάω το πρόσωπο. (Δεν το εφάρμοσα ποτέ, δεν ξέρω τι κ πώς).
 
  • Like
Reactions: Fidel17


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
E! Oλοι τόχουμε ρίξει κάποιες φορές στο φαΐ! Δεν πάθαμε και τίποτα...
Και σε μας δεν υπήρχε λόγος να υπάρξει κανένα θετικό αποτέλεσμα...
Αν ειχε όμως, ίσως ακόμα να τρώγαμε...
Δεν θα αναλύσω τι αρνητικά μακροπρόθεσμα αποτελέσματα θεωρώ ότι έχει αυτό το σύστημα εκπαίδευσης με το μπούκωμα στο φαί, θα καταθέσω απλά1) ότι το λάικ στον ιστ το έδωσα γιατί αυτή η μέθοδος μου είναι τόσο απεχθής σχεδόν όσο και η δικιά του μέθοδος :D κ 2) η ταπεινή μου είναι παν μέτρον (και ποικιλία) άριστον(η).
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ πάντως δεν σε κατηγόρησα για κάτι!:)

Κι εγώ μαζί σου! Ομως αν το κοκορέτσι έχει πραγματική επιτυχία, γιατι ντε καλά να το καταδικάσουμε και να εφαρμόσουμε πχ τη «νηστεία»;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Το κολάρο ναι, επιβαρύνει πολύ. Δε λέω περισσότερο, γιατί αυτό δεν επιβαρύνει καθόλου την τραχεία. Για κρακ όμως είπα, όχι για επιβάρυνση τραχείας, στο συγκεκριμένο βίντεο ειδικά όπως χτυπιέται πολλάκις το σκυλί στο τράβηγμα κατά πίσω. Αν κ φαντάζομαι το ίδιο θα ναι και σε άλλα σαν αυτόν αν κρίνω και εξ ιδίων.

Δεν ξέρω, εγώ για αυτό το λόγο δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ το εκπαιδευτικό έτσι. Θα προτιμούσα (και το χα σκεφτεί να το κάνω είναι η αλήθεια ένα φεγγάρι) κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης να είχα ένα λουρί κανονικά στο σαμάρι, για να αφομιώνει τον κραδασμό, και ένα μικρότερο στο halti για να γυρνάω το πρόσωπο. (Δεν το εφάρμοσα ποτέ, δεν ξέρω τι κ πώς).
Υπακοή με "σαμαρακι" έκανες?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Το κοκορέτσι δεν το καταδικάζει κανείς. Τα 50 κιλά κοκορέτσι σε ένα πεπερασμένο χρονικό διάστημα όμως; Δεν έχουν μακροπρόθεσμες, πέρα από τις βιολογικές, "ψυχολογικές" επιπτώσεις, όπως και η συχνότατη νηστεία;

Point being, ότι δουλεύει δεν είναι πανάκεια να το πετάμε αβέρτα.

Logan για τι είδους υπακοή μιλάμε;
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Αφού ακολουθούνταν από το "να είχα" τι άλλο να τανε εκτός από υποθετικό; ;)

Για να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες, υπακοή πέρα από το να μην τρώει από κάτω, να μην τραβάει στο λουρί κι άλλα τέτοια βασικά που δε θυμάμαι πλέον (απ αυτά είμαστε οκ) κ να μην λυσσάει όταν βλέπει άλλα σκυλιά (απ αυτό δεν είμαστε οκ κ γι αυτό παρακολουθώ αυτό το θρεντ) δεν κάναμε κι ούτε θα κάνουμε.

Αυτά τα βασικά λοιπόν τα κάναμε στο κολάρο και μακάρι να τα χαμε κάνει στο σαμάρι, γιατί μόνο όταν φόρεσε σαμάρι ηρεμήσαμε πραγματικά από το τράβηγμα στη βόλτα.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
ωραια τα βιντεο γενικα δε λεω αλλα ποσοι απο οσους δουν το συγκεκριμενο βιντεο θα καταλαβουν τι ακριβως εκανε η τυπισα και ακομα πιο σημαντικο το ποτε το εκανε και ενα σωρο μικροδιορθωσεις που μονο εμπειρα ματια μπορουν να τα δουν? αντε πες και το καταλαβες αυτο δε σημαινει οτι μπορεις να το εφαρμοσεις αμεσως γιατι δεν εχουν ολοι την ιδια ευχερια σε μικροχειρισμους και σε αντανακλαστικα και στο τελος αμα δε τα κανεις σωστα , καταληγεις να κανεις ζημια .... καλη η θεωρια, αλλα στην πραξη τι μπορει ο καθενας να κανει ειναι το θεμα και αν μπορει ο σκυλος να ακολουθησει . Στα βιντεο τετοιου τυπου βλεπεις μονο τα καλα στιγμιοτυπα το θεμα ειναι να δεις ολα τα υπολοιπα τις αποτυχιες , τα λαθη τις διορθωσεις τα οποια οδηγησαν σε αυτα τα αποτελεσματα και επειδη πολλα γινονται με κλειστες καμερες ας ειμαστε πιο επιφυλακτικοι
επισης στο τελευταιο βιντεο δε μας ειπε η κυρια ποσο χρονο εκανε να βγαλει τετοιο φους και με τετοια ενταση γιατι απλα λεει οτι μετετρεψα το χιλ σε παιχνιδι , γιατι μεσα σε λιγες μερες ουτε μαλινουα δε τα κανει αυτα απο το 0 ...... η ο σκυλος ειναι απ αλλο πλανητη η εχει πεσει παραααααα πολυ δουλειαα που απλα δεν την αναφερουμε για χαρη του εντυπωσιασμου......
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτά τα βασικά λοιπόν τα κάναμε στο κολάρο και μακάρι να τα χαμε κάνει στο σαμάρι, γιατί μόνο όταν φόρεσε σαμάρι ηρεμήσαμε πραγματικά από το τράβηγμα στη βόλτα.
Εντυπωση μου κανει αυτο που λες. Δεν το συμπαθησα ποτε το σαμαρακι. Νομιζω οτι μονο για ζωνη αυτοκινητου ειναι καλο.
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για να μην τραυματιστεί σε περίπτωση που τραβηξει, και ισως και για να τραβηξει/κουβαλήσει αντικειμενα
 
Last edited:




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Πήρα από τα καλά (κατά λάθος)... Δεν είναι σαν αυτό στο βίντεο. Μπορώ να τον πιάσω από πάνω κ να τον γυρίσω σα βαλιτσάκι, full body κ η κεφάλα ακολουθεί, θέλει δε θέλει. Α κ δεν ξέρω ποιοί το θυμούνται, είχα πει ότι στην αρχή επειδή φοβόμουν αυτό ακριβώς, ότι δεν θα τον ελέγχω, επειδή έχω οδηγό με κλιπ και στις 2 άκρες, τον είχα πιάσει διπλό, ένα κλιπ στο κολάρο ένα στο σαμάρι. Εκεί μου χε μπει η ιδέα κ με το διπλό halti. Πάλι τον γυρνούσα όλο. Μπορεί να φταιγε κι αυτό που πήγαν καλύτερα τα πράγματα.

Α κ με την επιθετικότητα στα άλλα σκυλιά, σε σχέση με το πώς ήταν πριν, πάλι θαύματα έκανε το σαμάρι. Λες και το παραμικρό σφίξιμο στο λαιμό του λεγε πως το απέναντι σκυλί ήταν κόκκινο πανί.