Αττικό πράσινο


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Επειδή τελευταία συζηταμε πολύ συχνά για βόλτες είπα να σας βάλω ένα καλό site για τα πράσινα της Αττικής που ίσως σας δώσει καινούριες ιδέες για βόλτες με τα σκυλούνια σας..... (το είχαμε ξαναβάλει παλιά αλλά δε θυμάμαι σε πιο νήμα).

http://www.attiko-prasino.gr/
:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ωραία σελίδα της Überνομαρχίας, μόνο που θα έπρεπε να βάλει και τίποτα links με φωτογραφίες ώστε να διαφημίζει και λίγο την Αττική που γενικώς έχει το χάλι της το μαύρο από αρχαιοτάτων χρόνων από οικοδόμηση και έλλειψη πρασίνου. Τουλάχιστον βελτιώνονται κάπως τα πράγματα τελευταία. Αλλά θέλει οπωσδήποτε διαφήμιση, θα έπρεπε μάλιστα να προσλάβουν τον Άρη με την Ήρα για να βγάζουν φωτογραφίες.:D:D:D:D:D
 










FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μπορει και να ειναι, αλλα για πηγαινε εκει τον σκυλο σου!!
Καθε κυρα κατινα σου κανει παρατηρηση- στην πλατεια μεμου ειχαν βαλει το καλοκαιρι μεχρι και φυλακα- για να διοξει τους ιδιοκτητες με σκυλους.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Μπορει και να ειναι, αλλα για πηγαινε εκει τον σκυλο σου!!
Καθε κυρα κατινα σου κανει παρατηρηση- στην πλατεια μεμου ειχαν βαλει το καλοκαιρι μεχρι και φυλακα- για να διοξει τους ιδιοκτητες με σκυλους.
παμε παρεα ολο το φορουμ θα τους κολλησουμε την νομοθεσια στην μουρη να τους περασει ο οιστρος :mad: :cool: :D

οι αποφασεις δημοτικου συμβουλιου (ταμπελες στην περιπτωση μας) ειναι κατωτερες των αποφασεων του κοινοβουλιου που με οδηγο σου επιτρεπει να πηγαινεις τον σκυλο σου σε δημοσιους χωρους οποτε και αναιρουνται
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Μπορει και να ειναι, αλλα για πηγαινε εκει τον σκυλο σου!!
Καθε κυρα κατινα σου κανει παρατηρηση- στην πλατεια μεμου ειχαν βαλει το καλοκαιρι μεχρι και φυλακα- για να διοξει τους ιδιοκτητες με σκυλους.
Δεν μπορει να σου κανει κανενας τιποτα!Οι πινακιδες ειναι παρανομες,και οποιος τις βαζει ειναι παρανομος(ο δημος).Εχει τυχει να ερθει δημοτικη αστυνομια σε παρκο που ειμασταν και ειχε πινακιδα ''απαγορευονται τα σκυλια'' και επειδη ηξερα τι παιζει τους διωξαμε και τους ειπαμε ελατε και αυριο,εδω θα ειμαστε.Τελικα παραδεχτηκαν οτι δε μπορουν να μας κανουν τιποτα,αλλα μπορουν να μας κοψουν κλιση αν λερωσουν τα σκυλια μας και δεν τα μαζεψουμε
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οι πινακίδες γιατί είναι παράνομες - βάσει τι νόμου? Ρωτάω γιατί έχω κι εδώ κάτι τέτοιες γελοίες πινακίδες... - μήπως πάω και τους κολλήσω τίποτα μεγάλα αυτοκόλλητα επάνω?:D
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Δεν ειναι βαση καποιου νομου,απλως δεν υπαρχει νομος που να διακαιολογει τις πινακιδες αυτες,και οταν πηρα τηλεφωνο στο δημο μου τα μασουσαν ''ε να,ειναι για να μην πηγαινεται εκει τα σκυλια σας αλλα στο σκυλοπαρκο''-σκυλοπαρκο δεν υπαρχει φυσικα στην περιοχη!!
Δεν ξερω αν μπορεις να πειραξεις τις πινακιδες.Εδω στη γειτονια μου παντως μια τυπισα πηγαινει και τις ξυλωνει!!:D
 




Doc

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
75
0
Αθήνα
www.n3r.gr
στους δημοσιους χωρους επιτρεπεται να πας με τον σκυλο σου , δημοσιοι χωροι ή δημοσιας χρησης ειναι και τα μαγαζια
Έχει δυνατότητα ο εκάστοτε ιδιοκτήτης καταστήματος να σου αρνηθεί την είσοδο εάν έχεις μαζί σου σκυλί (με λουρί) ?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν ξέρω τι ισχύει ως προς αυτό..... ορίζεται ως δημόσιος χωρος η προσωπική περιουσία του άλλου, μόνο και μόνο επειδή εξασκει επαγγελματική δραστηριότητα εκεί??
 


GEORGE1034

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2009
579
0
26
Θεσσαλονικη!!!!!!!!!!!!!!!!
Έχει δυνατότητα ο εκάστοτε ιδιοκτήτης καταστήματος να σου αρνηθεί την είσοδο εάν έχεις μαζί σου σκυλί (με λουρί) ?
Ναι, ο ιδιοκτήτης μπορεί να σου αρνηθεί την είσοδο, δικό του είναι το μαγαζί (η μαμά μου έχει μαγαζί).
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Στη Γερμανία τα σκυλιά επιτρέπονται σε όλα τα καφέ κ τα μεπορικά κέντρα, καθώς κ στα ΜΜΜ. Αν ο σκύλος είναι επιθετικός -σε σκύλους ή ανθρώπους- ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να τον κυκλοφορεί με φίμωτρο.

Ο ιδιοκτήτης κάθε μαγαζιού, μια κ θεωρείται ιδιωτικός χώρος έχει δικαίωμα να αρνηθεί την είσοδο του σκύλου στο μαγαζί του.
Αν κ τώρα τελευταία στα περισσότερα μαγαζιά στο Γαλάτσι, αφού ρωτήσω πρώτα βέβαια, η λώρα μπαίνει μέσα μαζί μου κ στα καφέ που κάθομαι έξω τώρα που ανοίγει ο καιρός, δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα.
Κάτι καλό έχει κ η οικονομική κρίση :)
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Αν μπει πελατης στο μαγαζι και τον διωξεις μπορει να σε καταγγειλει και θα εχεις προβληματα,αυτο ειναι σιγουρο.Αυτο ειναι απο τον νομο.
Για το θεμα του σκυλου δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως μπορει ο καταστηματαρχης να το απαγορευσει βαζοντας μια πινακιδα ''απαγορευονται τα σκυλια''.Αλλα μπορει και να μην ισχυει-δλδ να μην μπορει να σε διωξει ακομη και με σκυλι
 




Doc

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
75
0
Αθήνα
www.n3r.gr
Εννοείται πως ρωτάω πριν μπω, και έως τώρα δεν είχα θέμα κάπου. Ίσα ίσα που μέχρι και σε τζελατερία-καφέ μπήκαμε μιά χαρά και μάλιστα την άφησαν να ξαπλώσει και στην καναπεδιά :D

Σε Everest όμως πρόσφατα (με ευγενικό τρόπο πάντως) μας είπαν να κάτσουμε έξω περιμένοντας την παραγγελία... Εννοείται ότι "κόπηκε" και δεν ξαναπάω.

Και γενικά, εάν δεν ενοχλεί το σκυλί (δεν γαυγίζει σα νευρόσπαστο, δεν χοροπηδάει πάνω σε αγνώστους, δεν λερώνει κλπ) δεν βλέπω το λόγο να μην σε αφήσουν :rolleyes:
Μακάρι να επιτραπεί στο μετρό/τράμ σύντομα, ώστε να πάμε και καμιά βόλτα με ΜΜΜ προς κέντρο τώρα που ανοίγει ο καιρός. :)

Από νομικής πλευράς τι προβλέπεται ? Γνωρίζει κανείς με σιγουριά ? :confused:
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
To σίγουρο είναι ότι κ σε εστιατόρια κ ταχυφαγεία (πώς με βρίσκεις; :p ) απαγορεύεται -λόγω υγιεινής- η είσοδος σε κατοικίδια.
Κ στην Ελλάδα μόνο σε εξωτερικό χώρο με έχουν αφήσει με σκύλο -σε ταβέρνα (αν κ στη Γερμανία 2 φορές συνάτντησα σκύλους στο εσωτερικό χώρο εστιατορίου).

ψάχνω για σχετικό νόμο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU