Αυλή


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Ειδικά με αυτό για τους γείτονες +φωνώ χίλιες φορές. Αν είναι να φαει φόλα οι πιθανότηες να τη φαει από κλέφτη ή από τυχαίο περαστικό είναι μηδαμινές. Ο καλός σου ο συνάνθρωπος που σου λεει κ καλημέρα κ σε καλεί σπίτι του για φαϊ θα είναι αυτός που θα του τη ρίξει.
Συμφωνώ με όλα αυτά πού λες!! Απόλυτα
 
  • Like
Reactions: Eroe


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στην αρχη εχει ενθουσιασμο για το κουταβι, βγαινει βολτες, το παει σε καφε, στο δασος μετα απο λίγο καιρό αρχίζει και ασχολείται ολο και λιγότερο γιατι κατι θα τυχει μεχρι που στο τέλος το δενει με μια αλυσιδα και πετάει ενα πιατο φαί. Ουτε ακπαιδευση θα δωσει βαση λογω οτι δε τη χρειάζεται στην αυλη, ουτε παιχνίδι, ουτε βολτες αφου εναι αυλη, ουτε καθαριότητα αφου δε θα μπαινει σπιτι κ.τ.λ και αρχιζει μια αλυσιδωτη αντίδραση εις βαρος του σκυλου.
Κάπως έτσι γίνεται, συνήθως και μετά φεύγει ο ενθουσιασμός και απλά λέμε πως έχουμε έναν σκύλο.

Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στην σχέση που αναπτύσσεται όταν ο σκύλος ζει μαζί με τους ανθρώπους του και ξέχωρα από αυτούς.

Όσον αφορά το καλαζαρ που λέτε, σκύλος που ζει έξω και κυρίως κοιμάται έξω, είναι καταδικασμενος στην Ελλάδα.
Αν ΔΕΝ κολλήσει καλαζαρ, θα πρέπει ο ιδιοκτήτης του να παίξει Τζόκερ.
Οποιοδήποτε μέτρο προφύλαξης είναι αστείο σε τέτοιες συνθήκες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στην σχέση που αναπτύσσεται όταν ο σκύλος ζει μαζί με τους ανθρώπους του και ξέχωρα από αυτούς.
Τελεία.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να έχεις σκύλο pet, αν δεν ζει μαζί σου. Ακόμη κι όταν εσύ, δεν μπορείς να "ζήσεις" μαζί του. Οταν έχεις δουλειές, όταν είσαι άρρωστος, όταν κοιμάσαι. Ακόμη και τότε, θα ανταλλάξετε βλέμματα, συζητήσεις, χάδια. Μετράς ανάσες, ήχους, κινήσεις. Και ξέρεις ότι είναι εδώ. Οχι κάπου εκεί. Και ότι είναι [ή δεν είναι] καλά. Μου είναι αδιανόητο να σκέφτομαι, ότι επιλέγω, να με κοιτάει ο σκύλος μου, πίσω από το τζάμι.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Τελεία.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να έχεις σκύλο pet, αν δεν ζει μαζί σου. Ακόμη κι όταν εσύ, δεν μπορείς να "ζήσεις" μαζί του. Οταν έχεις δουλειές, όταν είσαι άρρωστος, όταν κοιμάσαι. Ακόμη και τότε, θα ανταλλάξετε βλέμματα, συζητήσεις, χάδια. Μετράς ανάσες, ήχους, κινήσεις. Και ξέρεις ότι είναι εδώ. Οχι κάπου εκεί. Και ότι είναι [ή δεν είναι] καλά. Μου είναι αδιανόητο να σκέφτομαι, ότι επιλέγω, να με κοιτάει ο σκύλος μου, πίσω από το τζάμι.
Συμφωνώ απόλυτα. Πέρα από τους πολλούς και σοβαρούς κινδύνους που διατρέχει ένας σκύλος που ζει έξω και φυσικά ότι οι άνθρωποι του εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να μείνουν τόσες ώρες μαζί του, υπάρχει και η τεράστια πιθανότητα να μην είναι καλά και ο ιδιοκτήτης να μην πάρει είδηση τίποτα.
Από προσωπική εμπειρία, όπως έχω γράψει και σε άλλα θέματα, η σκύλα μου ξεκίνησε να παθαίνει επιληπτικές κρίσεις τους τελευταίους μήνες. Έχει κάνει 4 ως τώρα μέσα σε 3 μήνες. Όλες, εκτός της τελευταίας, τις έπαθε γύρω στις 3 το πρωί. Αν κοιμόταν εκείνη έξω κι εμείς μέσα, είμαι σίγουρη ότι δεν θα είχαμε ακούσει τίποτα και θα νομίζαμε ότι είναι όλα μια χαρά.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Το να μην τρώει ο σκύλος από άλλους ειδικά όταν είναι η τροφή είναι ΜΕΣΑ στο χώρο του και ο ιδιοκτήτης ΑΠΩΝ είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο.

Ο ΔΊΑΣ έχει κάτσει μπροστά από το πιάτο του (ξηρά τροφή, γιαούρτι,αυγά) για οχτώ λεπτά με τα σάλια να έχουν κάνει λιμνούλα μπροστά του μέχρι να ακούσει το ΠΆΡΤΟ και μιλάμε για σκύλο τρελό με το φαι...

Είμαι σίγουρος ότι όσο είμαι μπροστά δε θα φάει κάτι αλλά αν κάποιος του πετάξει ένα κομμάτι τυρί μέσα στο δωμάτιο και φύγει είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα το τσακίσει..

Θεωρώ και εγώ ότι ο σκύλος πρέπει να είναι τρελό κομμαντο με τρελή υπακοή για να μην φάει κάτι μέσα στη περιοχή του.Το έχω δει σε αστυνομικό σκύλο (γερμανικό ποιμενικό 5 χρονών) αλλά ο ίδιος ο εκπεδευτης μ είχε πει ότι ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.
Υ.γ το σκυλί έμενε μέσα στο σπίτι
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Στο συγκεκριμένο κομμάτι, της άρνησης τροφής, θεωρώ πως περισσότερη βάση έχει να εξετάσουμε το χαρακτήρα του σκύλου και την εξάρτηση ή το δέσιμο που έχει με τον ιδιοκτήτη του. Αν δεν έχει κάτι από τα 2 (ιδανικά και τα 2) όποια εκπαίδευση και να κάνει κανείς πιθανόν να είναι κι ανούσια.
 


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
Απο 70 ημερων που πηρα το κουταβι. το εχω εκτος σπιτιου.
εχω σπιτι με πυλοτη και αυλη και ενα ξεχωριστο χωρο για το σκυλο .
φυσικα δεν βρεχετε και δεν ειναι στον ηλιο εχει επιλογη να ειναι σε σκια η στον ηλιο οπου θελει αυτος .
Δεν θα εβαζα ποτε το σκυλο μεσα στο σπιτι .
φυσικα και αγαπαω το σκυλο μου .
ο σκυλος εχει ολα τα εφοδια απο τη φυση ωστε να ειναι εξω. επειδη δεν βγηκε ζημιαρης ο δικος μου ειναι ολη μερα ελευθερος με πληρη ελευθερια κινησης και τον εχει βοηθησει και στην αναπτηξη του αυτο.
και μικροσομο σκυλο να ειχα παλι εξω θα τον ειχα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Απο 70 ημερων που πηρα το κουταβι. το εχω εκτος σπιτιου.
εχω σπιτι με πυλοτη και αυλη και ενα ξεχωριστο χωρο για το σκυλο .
φυσικα δεν βρεχετε και δεν ειναι στον ηλιο εχει επιλογη να ειναι σε σκια η στον ηλιο οπου θελει αυτος .
Δεν θα εβαζα ποτε το σκυλο μεσα στο σπιτι .
φυσικα και αγαπαω το σκυλο μου .
ο σκυλος εχει ολα τα εφοδια απο τη φυση ωστε να ειναι εξω. επειδη δεν βγηκε ζημιαρης ο δικος μου ειναι ολη μερα ελευθερος με πληρη ελευθερια κινησης και τον εχει βοηθησει και στην αναπτηξη του αυτο.
και μικροσομο σκυλο να ειχα παλι εξω θα τον ειχα.
ποιος είναι ο λόγος για τον οποίον απέκτησες σκύλο? είναι φύλακας? Πόσες ώρες την ημέρα αγαπάς τον σκύλος σου? 1-2 ώρες που βγαίνετε μαζί βόλτα?
 
  • Like
Reactions: mareco




tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
Ειναι 5 μηνων βολτες παμε κοντινες . Το ποσο χρονο θα ειμαι με το σκυλο ειναι αναλογα μπορει ελαχιστο μπορει και για ωρες πολες. Δυστηχισμενος δεν ειναι παντος ο σκυλος.
 


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
Ρωτας ποσες ωρες αγαπω το σκυλο μου ? Τι ερωτηση ειναι αυτη ? Δηλαδη μετρας την αγαπη με ωρες λεπτα δευτερολεπτα ?
 
  • Like
Reactions: StergiosMpa


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ρωτας ποσες ωρες αγαπω το σκυλο μου ? Τι ερωτηση ειναι αυτη ? Δηλαδη μετρας την αγαπη με ωρες λεπτα δευτερολεπτα ?
Ναι, ρωτάω πόσες ώρες τον αγαπάς. Εγώ όταν αγαπάω θέλω να είμαι κοντά σε άτομο αυτό, να κάνουμε πράγματα μαζί, να είμαστε μαζί ακόμα και όταν ξεκουραζόμαστε, να το προστατεύω να μην αρρωστήσει, να παρατηρώ τη συμπεριφορά του, να εκπληρώσω τις ανάγκες του (που δεν είναι μόνο η τροφή και το νερό) κ.α.

Αυτές οι δύο προτάσεις που γράφεις δεν συμβαδίζουν:
"Δεν θα εβαζα ποτε το σκυλο μεσα στο σπιτι .
φυσικα και αγαπαω το σκυλο μου ."

Τελικά για φύλακα τον πήρες?
 


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
Ναι δεν θα τον εβαζα μεσα στο σπιτι. Σκυλος ειναι ,η φυση τον εχει να ζει ελευθερος δεν θα τον εβαζα στο εσωτερικο ενος σπιτιου. Φυσικα και δικαιωμα σου να εχεις το σκυλο στο σπιτι σου.
 


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
Οσο αν τον πηρα για φυλακα οχι φυσικα εχω συναγερμο και καμερες στο σπιτι
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ναι δεν θα τον εβαζα μεσα στο σπιτι. Σκυλος ειναι ,η φυση τον εχει να ζει ελευθερος δεν θα τον εβαζα στο εσωτερικο ενος σπιτιου. Φυσικα και δικαιωμα σου να εχεις το σκυλο στο σπιτι σου.
Φυσικά και δικό σου δικαίωμα είναι να το έχεις στην αυλή - δικό σου είναι.
Θα σου πω μόνο κάτι - πόσο ελεύθερος θέλει να είναι ο σκύλος:
Έχω 3 σκυλιά και μένω σε μονοκατοικία με βεράντα και αυλή. Στην αυλή παίζουν μόνο όταν και εμείς είμαστε έξω και παίζουμε με αυτά. Μόλις πηγαίναμε να μπούμε μέσα παρότι άφηνα ανοιχτή την εξώπορτα αυτά έμπαιναν αμέσως μέσα για να ξαπλώσουν δίπλα στα πόδια μας.
Τόσο ελεύθερα θέλουν να είναι...
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εφοσον τα θες μεσα στο σπιτι καλα κανεις και τα εχεις μαζι σου. Την αποψη μου λεω. Οπως εσυ λες τι δικη σου. Δεν θα κρινω εγω αν εχεις δικιο η αδικο.
Εσύ αποφασίζεις, εγώ απλά σου λέω τι θα επέλεγε ο σκύλος σου αν μπορούσε να σου μιλήσει.
Ο σκύλος ως αγελαίο ζώο θέλει να είναι με την αγέλη του - εσύ είσαι η αγέλη του, θέλει να είναι μαζί σου.
Εφόσον δεν μπορείς να καταλάβεις τη φύση αυτού του ζώου και να καλύψεις τις πραγματικές ανάγκες του, μη λες ότι το αγαπάς. Απλά θες να έχεις ένα αξεσουάρ στην αυλή σου που όποτε ΕΣΥ έχεις όρεξη θα ασχολείσαι μαζί του.
 
  • Like
Reactions: saras


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
Μπορεις να λες οτι θες. Το αν εχω αξεσουαρ δεν το ξες. Δεν θα προσπαθησω να σε πεισω για κατι. Ουτε θσ κρινω εσενα και τη σχεση με τα σκυλια σου
 


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Εντάξει απλά γελάω που λες ότι δεν αγαπάει τον σκύλο του επειδή είναι στην αυλή? Θα τρελαθουμε τώρα?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όπως το πα, κανείς δεν θέλει να αλλάξει την γνώμη κανενός και έτσι ελαφρά τη καρδία μεταφέρουμε στα παιδιά μας την σημαντικότητα ή όχι του πόσο σωστά πρέπει να ζει ένας σκύλος πλάι μας!

Κάποιοι είναι συγχυσμένοι, κάποιοι μιλούν κατά πως τους βολεύει...

Και έτσι η ζωή συνεχίζεται και η μόνη ζωή που επηρεάζεται είναι αυτή του σκύλου μόνο!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme