Αυτιά Γερμανικού Ποιμενικού!


thp

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
101
3
Μην ανησυχείς, και του δικού μου έτσι ήταν πριν του σηκωθούν τελείως.
 






JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Σορρυ που ρωτάω πάλι παιδιά, αλλά έχει φτάσει 5 μηνών ο μικρός και τα αυτιά του είναι κάπως έτσι. Πότε έτσι, πότε αλλιώς κατα τη διάρκεια της ημέρας.. Ειδικά το δεξί του σπάνια το φέρνει στην ευθεία. Και μόνο σε περιπτώσεις που είναι τελείως χαλαρός τα φέρνει και τα δύο στη θέση τους (όπως στην 3η φωτό π.χ.)... Από τα δόντια δε νομίζω να είναι γιατί βλέπω οτι όταν είναι από τα δόντια τα ρίχνει σχεδόν τελείως κάτω, όχι στο πλάι..

Θα στρώσουν? Γιατί έχω δει κι άλλα στην ηλικία του που είναι ίσια τα αυτια τους.

Δεν έχω κανα κόμπλεξ, προς Θεού, ούτε θα τον αγαπάω λιγότερο, απλά υπάρχει περίπτωση για κάποιο λόγο να μείνουν έτσι?
 

Attachments



st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τέλεια είναι τα αυτιά του!
Ο χόνδρος φαίνεται να δουλεύει και να στηρίζει το πτερύγιο!
Εγώ προσωπικά δεν βλέπω ούτε χαλαρό πτερύγιο ούτε κάτι ανησυχητικό!

Τα αυτιά θα σταθεροποιηθούν όταν θα αλλάξουν τα δόντια αλλά ο μεγαλύτερος παράγοντας είναι η γνάθος και το κεφάλι σαν σύνολο!
Ο Γιάννης τι λέει?
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Κι ο Γιάννης είδε οτι το το δεξί είναι λίγο στραβό, αλλά κι αυτός μας είπε οτι σιγά σιγά θα το "φέρει". Απλά ανησύχησα γιατί μεγαλώνει και δεν βλέπω αλλαγή. Αλλά για να μου το λέτε όλοι, κάτι παραπάνω θα ξέρετε :)
 








giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
τα κιλα σαν αριθμος οχι...
ομως καλη διατροφη = σωστο βαρος
καλη διατροφη = ισορροπιμενη λιψη συστατικων που ειναι βασικα για την αναπτυξη
και τα αυτια που σηκωνονται μερος της αναπτυξης ειναι

με κακη διατροφη εχεις θεμα
για δες λιγο ανα ηλικια το βαρος που πρεπει να εχεις ο σκυλος σου :)

Υ.Γ ξεχασα να το γραψω
στον 5ο μηνα πρεπει να εισαι λογικα αναλογα το σωματοτυπο του σκυλου σου σε καθαροαιμο ΓΠ απο
21-24 κιλα....
 
Last edited:


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Και ο κτηνίατρος και ο εκτροφέας μας είπαν οτι από βάρος είναι οκ. Και εγκρίνουν και οι 2 τη διατροφή του.
Ειδικά ο κτηνίατρος μας είπε να μην τον παραβαρύνουμε για λίγους μήνες ακόμα, για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε τη σωστή ανάπτυξη των οστών.

Λόγω του οτι ξεκινήσαμε εκπαίδευση με τον εκτροφέα μας (τον Γιάννη που αναφέραμε πιο πάνω), μας βλέπει και θα μας βλέπει αρκετά συχνά, οπότε αν πρέπει να αλλάξει κάτι θα μας το πει φαντάζομαι.

Τα αυτιά έχουν σηκωθεί προ πολλού έτσι κι αλλιώς, απλά το ένα είναι λίγο στραβό, αυτή ήταν η ανησυχία μου :)
 




JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Απ'οτι βλέπω στον πίνακα, από γεννησιμιού του ο δικός μου δεν ακολουθεί το πρότυπο, πάντα ήταν πιο ελαφρύς.

Αλλά με το μάτι φαίνεται μια χαρά. Λεω να μην αγχωθώ και γι'αυτό τώρα, ειδικά απ'τη στιγμή που έχω ανθρώπους που παρακολουθουν στενά το σκυλί και τους εμπιστεύομαι :)
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
προφανως
ο καθενας κανει οτι καλλιτερο μπορει για το σκυλο του
αν εισαι καλυμενος με αυτους τους 2 ανθρωπους εχει καλως (για αυτο λεμε "ποιος εκτροφεας/εκπαιδευτης σου ταιριαζει")

αν οχι συνεχιζεις και διαβαζεις
επιλογη σου ειναι

πανω απο ολλα... ο τυπακος σου να ναι καλα ;)
αντε συντομα να τον δεις και "αντρα" χαχαχαχα
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Η αλήθεια είναι οτι κάνω έναν συνδυασμό. Και τους εμπιστεύομαι, αλλά και ψάχνομαι μόνος μου... Ελπίζω να μας βγει σε καλό! :)

Σαν να βγήκαμε λίγο off ή όχι...? :D
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν ακολουθούσα τους αριθμούς αυτού του πίνακα ή υπέρβαρο σκύλο θα είχα ή καχεκτικό!Χαχαχα!

Αυτός ο πίνακας είναι ένας μπούσουλας που μπορεί να έχεις διαφορές...και όντως έχει!
Το πρότυπο αναφέρει το τελικό βάρος του Γ.Π. όταν ενηλικιωθεί!

Πάντα έβλεπα τον σωματότυπο του σκύλου για να κρίνω...τίποτα άλλο!

Δεν ξέρω αλλά από τις φωτογραφίες ο μικρός φαίνεται...λουκούμι...γνώμη μου!
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
....ένα μικρό tip να συμπληρώσω από τα post με τα οποία συμφωνώ ..

Να προσέχεις το παιχνίδι με τα άλλα κουτάβια σε αυτή τη φάση των αυτιών !!...

υγ. (κούκλος)
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Αν ακολουθούσα τους αριθμούς αυτού του πίνακα ή υπέρβαρο σκύλο θα είχα ή καχεκτικό!Χαχαχα!

Αυτός ο πίνακας είναι ένας μπούσουλας που μπορεί να έχεις διαφορές...και όντως έχει!
σωστα... για φαντασου ολλα τα ΓΠ στους 4 μηνες να επρεπε να ειχαν το ιδιο βαρος :D ουτε στα κοτοπουλα μαζικης παραγωγης δεν το πετυχαινουν 100% :D
ομως και οι αποκλισεις εχουν ορια σε ολλα ;)

σε γενικες γραμμες ο πινακας ειναι σωστος παντως και καλος οδηγος
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
....ένα μικρό tip να συμπληρώσω από τα post με τα οποία συμφωνώ ..

Να προσέχεις το παιχνίδι με τα άλλα κουτάβια σε αυτή τη φάση των αυτιών !!...

υγ. (κούκλος)
Σε ευχαριστεί πολύ για το κοπλιμαν λέει :D

Με τα αυτιά προσέχω πολύ έτσι κι αλλιώς, σε βαθμό υστερίας μπορώ να πω αν και ξέρω οτι δε χρειάζεται υπερβολές.. αλλά φύλαγε τα ρούχα σου δε λένε? :D
 


marinos

New Member
9 Μαϊου 2015
1
0
31
Για Σας τα αυτια του σκυλου μου δεν εχουν σηκωθει ακομα 2 μηνον και τα αυτια του πεφτουνε πολι κατο ειναι german shepherd τα κουναη μονο τι να κανο για να σηκοθουνε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf