Αυτιά Γερμανικού Ποιμενικού!


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
εγω απο απορια ρωταω και μονο. ο διας ειναι πια μελος της οικογενειας μας, και με τιποτα δεν θα φυγει απο το σπιτι μας <ακομα και αυτια ελεφαντα να εχει, χαχαχαχααχαχα>. μου εχαν πει οτι ηταν περιπου 50 ημερων την ιδια ημερα τον πηγα γιατρο και ηταν 3,900
Συγχαρητήρια για το τρόπο που σκέφτεσαι... Μπράβο...Ο Δίας (συνονόματος με το δικό μ γ.π είναι) έχει γίνει πλέον κομμάτι της οικογένειας σας και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται...
Αυτό που με προβλημάτισε στη φωτογραφία δεν ήταν τα αυτιά...ήταν το πάτωμα..
Να ξέρεις ότι πρέπει να αποφεύγει τις γλυστερες επιφάνειες όσο γίνεται..α
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Βεβαια, το θεμα ειναι οτι καποιος στον εδωσε και εσυ τον πηρες ως γερμανικο ποιμενικο. Ισως εδωσες και χρηματα για να τον αποκτησεις. Εναν ημιαιμο σκυλο. Γιατι χωρις πεντιγκρι ο σκυλος δεν λεγεται καθαροαιμος.

Εμενα παντως μου φαινεται γλυκας. Και ιδιος ο αδεσποτακος του παρκου μου.
20170503_121158.jpg IMG_3279.JPG

Αφου τελικα, κανενα μας δε μας νοιαζει και ο σκυλος γινεται μελος της οικογενειας, γιατι ακομα αφηνετε τους εαυτους σας να παραμυθιαστουν οτι θα αποκτησετε καθαροαιμο γπ απο ενα γνωστο που ζευγαρωσε τα "καθαροαιμα" του και παει λεγοντας;

Και τι κολλημα αυτο με τα αυτια! Ξερω εναν τυπο, πολυ καλο παιδι, εχει εναν σκυλο που επειδη εχει τα αυτια ορθια τον λεει και του το πασαρανε ως μαλινουα. Θα του περνουσε απ το μυαλο οτι δεν ειναι 'καθαρος' μονο αν ειχε τ αυτια κατω ο σκυλος. Τα εχει πανω;; Καθαροαιμο θα ναι. :p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οι 3 παράγοντες που ευθύνονται για το ανάβασμα ή όχι των αυτιών είναι :

• Γενετικός
• Αλλαγή δοντιών
• Ατύχημα

Προσωπικά ο συγκεκριμένος σκύλος εκτιμώ ότι δεν θα τα ανεβάσει λόγω γενετικού παράγοντα!

Καλή συνέχεια!
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Ο Δίας 63 ημερών ήταν πάνω κάτω 9.800 δε καθόταν καλά το τέρας.....μ κόπηκαν τα χέρια να τον ανεβοκατεβαζω...
Και εγώ ανά δύο βδομάδες τα καθαρίζω κ ο δαίμονας μ τρώει τη ψυχή...
Τωρα ποσο ειναι...
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Τώρα είναι 7 μηνών και 15-20 ημερών....
Βάρος είναι στα 25-27 κιλά.... Ύψος +- 60 εκατοστά... Τελευταία φορά που τον ζυγισα ήταν στο χειρουργείο... Γενικά όμως προσπαθώ να τον κρατάω όσο πιο αδύνατο γίνεται.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ο Δίας 63 ημερών ήταν πάνω κάτω 9.800 δε καθόταν καλά το τέρας.....μ κόπηκαν τα χέρια να τον ανεβοκατεβαζω...
Και εγώ ανά δύο βδομάδες τα καθαρίζω κ ο δαίμονας μ τρώει τη ψυχή...
Κατσε ρε 2 μηνων 10 κιλα? Τι ειναι? bullmastiff? (αμφιβαλω αν τα bullmastif 60 ημερων ειναι 10 κιλα) μιπως ηταν πιο μεγαλος και οχι 63 ημερων ? rott 2 μηνων ειναι ~6 κιλα...

Η δικια μου 2 μηνων ηταν 6,4kg και στους ~8 μηνες ηταν 29kg (τωρα ειναι ~35-36kg) , τα 10kg για 2 μηνων μου φαινονται παρα πολλα εκτος αν ο κουταβος ηταν κανα 2 βδομαδες πιο μεγαλος (καμια 80αρια ημερων)
 
Last edited:


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Κατσε ρε 2 μηνων 10 κιλα? Τι ειναι? bullmastiff? (αμφιβαλω αν τα bullmastif 60 ημερων ειναι 10 κιλα) μιπως ηταν πιο μεγαλος και οχι 63 ημερων ? rott 2 μηνων ειναι ~6 κιλα...

Η δικια μου 2 μηνων ηταν 6,4kg και στους ~8 μηνες ηταν 29kg (τωρα ειναι ~35-36kg) , τα 10kg για 2 μηνων μου φαινονται παρα πολλα εκτος αν ο κουταβος ηταν κανα 2 βδομαδες πιο μεγαλος (καμια 80αρια ημερων)
Κοίταξε να δεις τα γ.π στους 2 μήνες είναι πάνω κάτω 9κιλα τα αρσενικά...μπορείς να το ψάξεις...για τα ροτ δε ξέρω ...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.225
7.768
νομιζω καπου εχεις μπερδευτει. Θυμαμαι (εχω αρκετα καλη μνημη αλλα μπορει να κανω και λαθος) οτι σε καποιο θεμα οταν ηταν λιγο λιγοτερο απο 4 μηνων σου ειχα υπολογισει με βαση ενα πινακακι το ιδανικο βαρος των γ.π..και ηταν περιπου 15 κιλα ο δικος σου...δυσκολο να πηρε μονο 5 κιλα σε 2 μηνες, σε εποχη αναπτυξης, πχ το γκρεμλιν που ειναι πιο μικροσωμο επερνε 4 το μηνα μεχρι 7 μηνων.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
νομιζω καπου εχεις μπερδευτει. Θυμαμαι (εχω αρκετα καλη μνημη αλλα μπορει να κανω και λαθος) οτι σε καποιο θεμα οταν ηταν λιγο λιγοτερο απο 4 μηνων σου ειχα υπολογισει με βαση ενα πινακακι το ιδανικο βαρος των γ.π..και ηταν περιπου 15 κιλα ο δικος σου...δυσκολο να πηρε μονο 5 κιλα σε 2 μηνες, σε εποχη αναπτυξης, πχ το γκρεμλιν που ειναι πιο μικροσωμο επερνε 4 το μηνα μεχρι 7 μηνων.
Μμμμμμ νομίζω ότι κάτι θυμάμαι..αλλά αν δεν κάνω λάθος ήταν 17 κιλά ο δικός μ στους 4 μήνες...αυτό συζηταγαμε... επίσης είναι και θέμα οργανισμού...δλδ μπορεί να πάρει 2 κιλά σε ένα μήνα και 5 τον άλλον...απλά ο δικός μ ως μη καθαρόαιμος πολύ πιθανόν να έχει και english mastiff μέσα
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.225
7.768
δεν εχει σημασια, το αρχικο θεμα ειναι τα αυτια ετσι και αλλιως !
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
δεν εχει σημασια, το αρχικο θεμα ειναι τα αυτια ετσι και αλλιως !
Συμφωνώ...αν θες το συζητάμε με p.m μιας και η δική μ μνήμη είναι πολύ καλή
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.750
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π