Αυτοκίνητο


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά. Κλείνουμε με τον σιντακο 3ο σαββατοκύριακο ως τώρα. Όλα μια χαρά σχετικά μόνο που στο αμάξι έχω τεράστιο πρόβλημα! Δεν μπαίνει με τίποτα μέσα, ξαπλώνει κάτω ή πάει να φύγει στην αντίθετη πλευρά. Τον έβαλα αγκαλιά 2 φορές να τον πάω στο πάρκο, είχε τρελό άγχος βέβαια, αλλά στο γύρνα την μια μου κατουρησε την άλλη το νο2...
Προσπαθώ να τον βάζω να καθόμαστε λίγο μέσα, μια λιχουδιές, μια χάδια
... Αλλά τίποτα, φοβάται πάρα πολύ. Αρχίζει τα σάλια και ταράζεται. Δεν κλαίει, απλά μου τα κάνει απτό άγχος του χαχαχα
Πείτε μου καμιά γνώμη μήπως υπάρχει κάτι άλλο να κάνω, γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστεί το αυτοκίνητο και δε ξέρω τι άλλο να κάνω
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλησπέρα,

Κάποια σκυλιά μπαίνουν με φόρα στο αυτοκίνητο από την πρώτη στιγμή και άλλα το παίρνουν στραβά από την αρχή και γίνονται ένα με το δρόμο για να τ' αποφύγουν.

Στο αυτοκίνητο καλό είναι ο σκύλος να έχει έναν ασφαλή, δικό του χώρο και δεν υπάρχει καλύτερος από ένα crate. Οι λόγοι που ο σκύλος είναι 1000 φορές καλύτερο να ταξιδεύει σε crate ή ειδικό box είναι πάρα πολλοί. Δε θα τους απαριθμήσω τώρα. Βέβαια, πολλά αυτοκίνητα δεν έχουν τον χώρο για αυτό τον τρόπο μεταφοράς.

Γενικά, όμως, ο σκύλος πρέπει να έχει "τον δικό του χώρο" στο αυτοκίνητο και όχι να αλλάζει συνεχώς σημεία που μπαίνει. Αυτό βοηθά ιδιαίτερα τα σκυλιά με πρόβλημα να συνηθίσουν το χώρο τους και την μεταφορά με το αυτοκίνητο.

Αφού οριοθετήσεις το σημείο, αρχίζεις την "απευαισθητοποίηση" και την "οικειοποίηση"... Μπαίνετε στο αυτοκίνητο όταν δεν είναι να πάτε κάπου. Το αυτοκίνητο παρκαρισμένο, οι πόρτες ανοιχτές και εσείς, με υπομονή και χωρίς βιασύνες, μπαίνετε μέσα και περνάτε χρόνο παρέα. Με λιχουδιές, χάδια, ήρεμους τόνους μα και παιχνίδι (κάποιο πανάκι, σχοινί με κόμπους, κ.α.). Επιβραβεύεις την ηρεμία, την χαλαρότητα, την χαρά, τον ενθουσιασμό...

Δημιουργείς μια σχέση (καλή) με το σκύλο σου μέσα στο αμάξι και ευχάριστες εμπειρίες.

Μετά από κάποιες επαναλήψεις του ίδιου σεναρίου έρχεται η στιγμή που βάζεις μπρος την μηχανή... Δε πας κάπου μα αφήνεις το σκύλο να συνηθίσει και αυτό τον ήχο και τις δονήσεις. Κάνεις τα ίδια με πιο πάνω.

Συνεχίζεις με πολύ σύντομες βόλτες (το τετράγωνο π.χ.) και σιγά-σιγά πας σε πιο μακρινές βόλτες που όμως ο προορισμός, το τέλος της διαδρομής είναι κάτι καλό για το σκύλο. Μια βόλτα στο δάσος, μια βουτιά στη θάλασσα ή και παιχνίδι με εσένα μέχρι κούρασης.

Στα σενάρια αυτά να προσέξεις αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που τον φοβίζει ή τον αγχώνει ιδιαίτερα ώστε να το αντιμετωπίσεις ανάλογα. Βάζε στα σενάρια και άλλους στο αυτοκίνητο που είτε θα βοηθούν με το να καθησυχάζουν και να επιβραβεύουν το σκύλο ή θα βοηθούν σαν "κομπάρσοι" μιλώντας και κάνοντας ότι κάποιος μπορεί να κάνει σε ένα ταξίδι με το αυτοκίνητο.

Γενικές οδηγίες:

Ο σκύλος να μην έχει φάει πριν τα ταξίδια ή τις διαδρομές. Ακόμα και νερό, καλό είναι, να μην πιει αμέσως πριν μπει στο αυτοκίνητο.

Μη βάζεις δυνατά μουσική ή μπάσα και ενισχυτές. Μουσική σε λογική ένταση ίσως να είναι και καλή.

Αποφεύγεις τα απότομα φρεναρίσματα και τις πολύ μεγάλες ταχύτητες.

Καλό είναι να μην φωνάζεις, έχεις νεύρα και συμπεριφορά που ο σκύλος δε ξέρει σε ποιον απευθύνεται.

Όλα τα σκυλιά είναι διαφορετικά και ανάλογα με το βαθμό που το κάθε σκυλί φοβάται, μπορεί να περιμένετε από λίγες μέρες ως κάποιους μήνες μέχρι να δείτε πρόοδο. Επίσης, κάποιες φορές μπορεί ο σκύλος να επιστρέφει σε παλιές συμπεριφορές ακόμα και αν τις έχει ξεπεράσει. Κάποιο γεγονός μπορεί να τον πήγε πίσω και εσείς πάλι πρέπει να προσπαθήσετε.

Καλή επιτυχία!
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Και εμείς είχαμε μεγάλο πρόβλημα με το αυτοκίνητο, τα ίδια ακριβώς. Εμείς για να το ξεπεράσει αρχίσαμε αργά αργά, έξω από το αυτοκίνητο με λιχουδιές τη μια μέρα, μετά την επόμενη το ίδιο με ανοιχτή την πόρτα μέχρι το σκυλί να είναι ήρεμο έξω από το αυτοκίνητο με ανοιχτή πόρτα, μετά απ'αυτό μέσα στο αυτοκίνητο,πάλι ανοιχτή η πόρτα και συνεχής επιβράβευση μέχρι ο σκύλος να είναι ήρεμος, μετά αρχίσαμε να κλείνουμε την πόρτα για λίγα δευτερόλεπτα και άμεσος επιβράβευση, σιγά σιγά η πόρτα έμενε κλειστή για περισσότερο χρόνο. Και στο τέλος αναμα της μηχανής και επιβράβευση μέχρι που ο σκύλος μπαίνει από μόνος του Τώρα στο αυτοκίνητο
 
  • Like
Reactions: Tony91


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Για να καταλάβετε την κατάσταση... Γενικά οταν βλέπει ανοιχτή πόρτα αυτοκινήτου, μένει παγωτό κι δε κάνει βήμα....
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Επαναφέρω λίγο το θέμα για να ρωτήσω κάτι..
Μέχρι στιγμής έχουμε κάνει πρόοδο, μπαίνει και κάθεται στη θέση του συνοδηγού και είναι σχετικά ήρεμος γιατί έχει καταλάβει ότι κάθε φορά που μπαίνουμε στο αυτοκίνητο πάμε στο πάρκο!!!!
Για τις γιορτές όμως θα χρειαστεί να τον πάρω μαζί μου στο πατρικό μου επαρχία οπότε θα ταξιδέψουμε. Ο γιατρός μου είπε για cbd να είναι ήρεμος στο ταξίδι μην αγχωθεί πολύ.
Τώρα όμως έχω τις εξής απορίες...
-Να του πάρω μποξ μεταφοράς για να συνηθίσει μέσα εκεί μέχρι να φύγουμε στς γιορτές; όπως είχε γράψει και ο @canis
-που είναι καλύτερα να το τοποθετήσω; στα πίσω καθίσματα πίσω από μένα πχ;
-ειναι κομπλέ που αυτό το πλαστικό μποξ δε του δίνει τη δυνατότητα να κοιτάζει έξω; μήπως ζαλιστεί; (γιατί ένα βράδυ που γυρνούσαμε, μάλλον κοιτούσε τόσα φωτάκια έξω και έκανε εμετό ο κακομοίρης)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Το καλύτερο και για το σκύλο και για εσένα, από όλες τις απόψεις, είναι ο σκύλος να είναι μέσα σε box μεταφοράς.

Μπορείς να το βάλεις όπου χωράει καλύτερα. Ίσως να είναι στα πίσω καθίσματα για να σε έχει και πιο κοντά, να μπορείς να του μιλάς και να ακούει μουσικούλα, κλπ.

Καλό είναι να μην το έχεις ταΐσει για 24 ώρες πριν το ταξίδι και να μην έχει πιει ούτε νερό για 12 ώρες. Το CBD δεν είναι κακή ιδέα.

Μη του βάλεις μέσα στο box πράγματα που τρώγονται ή που μπορεί να φάει (να κόψει πλαστικά ή σχοινιά π.χ.).

Επίσης, κάνε και ένα πρόγραμμα για το ταξίδι να κάνετε και στάσεις για ξεμούδιασμα και κατούρημα (όχι φαγητό και νερό για το σκύλο).
 
  • Love
Reactions: Tony91


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Το καλύτερο και για το σκύλο και για εσένα, από όλες τις απόψεις, είναι ο σκύλος να είναι μέσα σε box μεταφοράς.

Μπορείς να το βάλεις όπου χωράει καλύτερα. Ίσως να είναι στα πίσω καθίσματα για να σε έχει και πιο κοντά, να μπορείς να του μιλάς και να ακούει μουσικούλα, κλπ.

Καλό είναι να μην το έχεις ταΐσει για 24 ώρες πριν το ταξίδι και να μην έχει πιει ούτε νερό για 12 ώρες. Το CBD δεν είναι κακή ιδέα.

Μη του βάλεις μέσα στο box πράγματα που τρώγονται ή που μπορεί να φάει (να κόψει πλαστικά ή σχοινιά π.χ.).

Επίσης, κάνε και ένα πρόγραμμα για το ταξίδι να κάνετε και στάσεις για ξεμούδιασμα και κατούρημα (όχι φαγητό και νερό για το σκύλο).
Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Δε θα ζαλιστεί μέσα στο μποξ επειδή δε θαχει ορατότητα έξω Ε;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Φρόντισε να ασφαλίσεις το box, να μην μπορεί να μετακινηθεί μέσα στο αμάξι, σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος πχ.
Να είναι με κάποιο τρόπο "σφηνωμένο" ή δεμένο.
 
  • Like
Reactions: Tony91 and canis


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Χίλια ευχαριστώ παιδιά! Τώρα ψάχνομαι για κλουβί και μάλλον πάω προς ιατα νο3
Ο μικρός είναι 10,7κιλα αλλά θα πάρει κι άλλα γιατί είναι 10μηνων, αλλά από μπόι είναι τάπας και μακρύς από μαμά τεκελ
 


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Χίλια ευχαριστώ παιδιά! Τώρα ψάχνομαι για κλουβί και μάλλον πάω προς ιατα νο3
Ο μικρός είναι 10,7κιλα αλλά θα πάρει κι άλλα γιατί είναι 10μηνων, αλλά από μπόι είναι τάπας και μακρύς από μαμά τεκελ

Ίσως αντί να επενδύσεις σε ένα crate μεταφοράς ενώ είναι ακόμα στην ανάπτυξη (κι ενδέχεται to outgrow it) μήπως να κοίταζες και την λύση ενός ιμάντα αυτοκινήτου για σκύλους?

Σου παραθέτω έναν τυχαίο εδώ:

Δένει στο στηθολουρο του σκύλου (προσοχή! Όχι στο περιλαίμιο!!) Και μπαίνει στην θέση της ζώνης. Και φυσικά ο σκύλος κάθεται πίσω (μπορείς να πάρεις και κάποιο κάλυμμα για τις πίσω θέσεις του αυτοκινήτου).

Τον βρίσκεις σε όλα τα pet shop. Εγώ έτσι μεταφέρω τον σκύλο μου ακόμα και στις πιο μικρές διαδρομές για να είμαι ήσυχη.
 
  • Like
Reactions: Tony91


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ο πιο ασφαλης τροπος μεταφορας ενος σκυλιου στο αμαξι ειναι το μποξ και τιποτα αλλο.
Παρε ενα κλουβι υπολογιζοντας πανω κατω το τελικο του μεγεθος και φροντισε να ειναι και λιγο μεγαλυτερο.

Μεχρι να ζησω ενα πολυ ασχημο τρακαρισμα με ολα μου τα σκυλια μεσα στο αυτοκινητο(κοντινη αποσταση απο το σημειο που ημασταν στο σημειο που πηγαιναμε, περιπου 1.5 χλμ) δεν μπορουσε καν να παει το μυαλο μου ποσο ασχημα μπορει να τραυματιστει ενας σκυλος αν ειναι χυμα ή δεμενος με ζωνη και σαμαρακι.
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Επαναφέρω λίγο το θέμα.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι σαν σταγόνες ή χάπια να δίνω στον μικρό για το άγχος του; έχει κανένας κάτι τεσταρισμενο; μιλάω για συχνη χρήση.. Να του δίνω κάθε φορά που μπαινει στο αυτοκίνητο, γιατί κάθε φορά ή θα κάνει εμετό ή κακά ή και τα δύο.
Για το μεγάλο ταξίδι που θέλω να κάνω θα του βάλω το κρεητ μέσα και θα εφοδιαστω με κάνα χάπι απτον κτηνίατρο που θα πάμε μετά της 15 του μήνα.
Απλα για τις καθημερινές μετακινήσεις έχω θέμα κάθε φορά που μπαινει, έστω και για 5 λεπτά απόσταση
Ευχαριστώ πολύ
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Εχεις μιλήσει με κάποιο εκπαιδευτη για το θεματάκι αυτο? Και γενικότερα για φοβίες?Απο τα μηνυματα σου μουχει δωθεί η εντύπωση οτι γενικότερα εχει φοβίες το σκυλακι σου και οχι μόνο για το αυτοκίνητο..

Πριν ξεκινήσεις την συχνη χρήση τέτοιων σκευασμάτων θα συμβούλευα να εξαντλήσεις τις οποιες άλλες πιθανοτητες έχεις για λύση του προβλήματος η έστω βελτίωση..γιατί κακά τα ψέματα ότι σκευασμα και να δώσεις το πρόβλημα απλα κουκουλώνεται..ούτε βελτιώνεται ούτε λύνεται..μπορεί να το βρεις μπροστα σου πάλι σε άλλη μορφη..
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Εχεις μιλήσει με κάποιο εκπαιδευτη για το θεματάκι αυτο? Και γενικότερα για φοβίες?Απο τα μηνυματα σου μουχει δωθεί η εντύπωση οτι γενικότερα εχει φοβίες το σκυλακι σου και οχι μόνο για το αυτοκίνητο..

Πριν ξεκινήσεις την συχνη χρήση τέτοιων σκευασμάτων θα συμβούλευα να εξαντλήσεις τις οποιες άλλες πιθανοτητες έχεις για λύση του προβλήματος η έστω βελτίωση..γιατί κακά τα ψέματα ότι σκευασμα και να δώσεις το πρόβλημα απλα κουκουλώνεται..ούτε βελτιώνεται ούτε λύνεται..μπορεί να το βρεις μπροστα σου πάλι σε άλλη μορφη..
Φοβίες γενικά όχι, δε νομίζω πως έχει... Ειναι λίγο δυστακτικος στην αρχή γιατί η μεταφορά από ένα χωράφι χωρίς κόσμο, στο χάος της Αθήνας, ήταν τεράστια αλλαγή. Πλέον έχει ξεπερασει πολλούς φόβους που είχε και είναι άνετος έξω, παιχνιδιάρης με σκυλιά ανθρώπους τα πάντα.. Το μόνο θέμα είναι αυτό... Αυτό το βουβό άγχος στο αυτοκίνητο.. Γιατί δε κλαίει ή να κουνιέται πέρα δώθε.
Βέβαια έχουμε κάνει πολύ μεγάλη πρόοδο στο να μπαίνει μέσα κτλπ..
Απλά π.χ. Όταν πάμε προς το πάρκο δε κάνει τιποτα, όταν είναι να γυρίσουμε μου τα κάνει όλα...
 
  • Like
Reactions: paliotspos


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Αρα έχετε δει πολύ βελτιωση..τότε γνώμη μου χρήση σκευασμάτων μόνο σε ταξίδια..δώστου λίγο χρόνο ακόμα να εξοικειωθεί..κουτάβι είναι ακόμα..η δικιά μου όταν ήταν κουτάβι είχε κάνει πράξη όποτε έμπαινε στο αυτοκίνητο το "χέστηκε απο τη χαρα της"..το σταμάτησε μόνη της..

Ενδιαφέρον το οτι στα κάνει αυτα μόνο στην επιστροφή και όχι κι οταν πηγαίνετε..τι σκέφτεται άραγε ο μικρός μας φίλος??
 
  • Haha
Reactions: Tony91


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Αρα έχετε δει πολύ βελτιωση..τότε γνώμη μου χρήση σκευασμάτων μόνο σε ταξίδια..δώστου λίγο χρόνο ακόμα να εξοικειωθεί..κουτάβι είναι ακόμα..η δικιά μου όταν ήταν κουτάβι είχε κάνει πράξη όποτε έμπαινε στο αυτοκίνητο το "χέστηκε απο τη χαρα της"..το σταμάτησε μόνη της..

Ενδιαφέρον το οτι στα κάνει αυτα μόνο στην επιστροφή και όχι κι οταν πηγαίνετε..τι σκέφτεται άραγε ο μικρός μας φίλος??
Καλά το σκατοπαιδο δε ξέρω πως τα καταφέρνει.. Χαχαχχα.. Και όταν περάσει το πεντάλεπτο μέσα στο αμάξι και δει ότι δε πάμε προς το πάρκο, πάλι ξεκινάει τα δικά του..
Μάλλον για το πάρκο κρατιέται με νύχια και με δόντια γιατί κάνει σα τρελός απτή χαρά του όταν φτάνουμε... Μετά λέει στα τέτοια μου ας κάτσει να πλένει ο υπηρέτης χαχαχα
 


μαρέγκα

New Member
27 Δεκεμβρίου 2019
4
1
Χρόνια πολλά σε όλους! Κ εμάς το μπαλουδάκι μας (από το Baloo) ζαλίζεται στο αυτοκίνητο.
Αυτό που μας φαίνεται περίεργο όμως είναι ότι την είχαμε πάει δύο 3ωρα ταξίδια όταν ήταν 2,5 και 3 μηνών και δεν είχε ζαλιστεί (δρόμος σε ΕΟ χωρίς στροφές).

Μετά όταν την είχα βάλει στο αμάξι περίπου 3,5 μηνών, για να πάμε μέσα στην πόλη (μισή ώρα διαδρομή) στην επιστροφή έκανε εμετό. Την δεύτερη φορά πάλι το ίδιο. Τώρα τα χριστούγεννα (4,5 μηνών πια) πάλι μας έκανε εμετό σε ταξίδι σε ΕΟ (διάρκειας 1,5 ώρας χωρίς στροφές).

Όλες τις φορές την είχαμε νηστική για τουλάχιστον 3 ώρες πριν μπει αυτοκίνητο και μέσα στο αμάξι είναι μπροστά στο κάθισμα του συνοδηγού στο πάτωμα όπου ξαπλώνει και συνήθως κοιμάται, δεν φοβάται ούτε αγχώνεται. Ορισμένες φορές της τρέχουν σαλάκια όμως και τότε μόνο καταλαβαίνουμε ότι νιώθει δυσφορία και σταματάμε και πάλι όμως στο τέλος έκανε εμετό.

Η κτηνίατρος μας είπε ότι απλά είναι από τα σκυλάκια που ζαλίζονται και να κάνουμε συχνές στάσεις για να περπατάει κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Από όσα διάβασα εδώ ελπίζω να το ξεπεράσει λίγο λίγο αλλά δεν θέλουμε να ταλαιπωρείται.

Να προσπαθήσουμε την επόμενη φορά να της δώσουμε κάτι σε δραμαμίνη? Ή με τον καιρό θα το συνηθίσει μεγαλώνοντας?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
@μαρέγκα καλώς ήρθες στο φόρουμ και χρόνια σου πολλά!

Αρχίζοντας από το τέλος των σχολίων σου, προς την αρχή:
* Δεν δίνεις ποτέ τίποτα φαρμακευτικό, για κανέναν λόγο, αν δεν έχεις μιλήσεις και δεν στο έχει συστήσει ο γιατρός σου. Οποιος άλλος και να στο πει, και όσο και αν επιμένει, πως έχει δίκιο σ'αυτό που σου λέει.
* Η θέση "χύμα στο πάτωμα" δεν είναι ασφαλής για τον σκύλο σου. Η χρήση box επιβάλλεται και μετά αν χωράει, ας είναι και στο πάτωμα.
* Οι τρεις ώρες είναι πολύ λίγες για να έχει χωνέψει 100%, ειδικά αν τρώει ξηρά. Εφόσο γνωρίζεις ήδη ότι την πειράζει η διαδρομή με το αμάξι, προγραμμάτισε να μην έχει φάει ακόμη και 10-12 ώρες πριν. Μεγάλη οικονομία και στο νερό. Ελάχιστο, γιατί κι αυτό προκαλεί ναυτίες.

Ο canis παραπάνω, έχει γράψει ένα αναλυτικότατο "εκπαιδευτικό" του προβλήματος, κείμενο.
Πιθανότατα μεγαλώνοντας να το βελτιώσει/μειώσει/εξαλείψει. Μπορεί όμως και όχι. Θα δείξει :)

*** Μικρούλα, άσπρη και fluffy την βλέπω. Είναι κάποια ράτσα;
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Εγώ του έχω βάλει και το κρεητ μέσα στο αμάξι, στα πίσω καθίσματα, και καταλαβαίνω ότι αισθάνεται λίγο καλύτερα... Πλέον ξαπλώνει κάτω και προσπαθεί να ηρεμήσει.. Μόνο στα ξεκινηματα και στις στροφές τρομάζει και σηκώνεται... Σε 2 μέρες που θα ταξιδέψουμε πιστεύω θα την παλέψει!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf