Αφροι απο το στόμα και σπασμοι


imichal74

Active Member
10 Ιανουαρίου 2023
26
10
49
Καλημέρα και χρονια πολλα
Πριν απο 25 περιπου μέρες απέκτησα ένα κουτάβι γερμανικού ποιμενικού απο ενα εκτροφείο. Το κουταβι ειναι τωρα 3+ μηνων και εχει βάρος 9 κιλα (αρσενικο) . Πριν απο 3 μέρες περίπου 10 λεπτα μετα το πρωινό τάισμα το κουτάβι άρχισε να βγάζει αφρούς άσπρους από το στόμα και έπεσε κάτω έχοντας σπασμούς. Αυτό κράτησε 1-2 λεπτά. Το πήγα κατευθείαν στον κτηνίατρο και μου είπε ότι κατά 99% το έπαθε λόγω του ταίσματος και ότι θα πρέπει να κάνω πάνω από 2 γεύματα που έκανα μέχρι τώρα. (Το σκυλάκι τρώει με απίστευτη λαιμαργία όταν του βάζω φαγητό. ) επίσης ο γιατρός μου είπε να του βρέχω λίγο την τροφή πριν του την δώσω. Πραγματικά ξεκίνησα 4 φορές την ημέρα φαγητό μουλιασμένο. Ολα έδειχναν ότι αυτό ηταν το πρόβλημα μεχρι και .....χθες. Χθες το βράδυ κατά τις 4 άκουγα ένα περίεργο θόρυβο και με έκανε να ξυπνησω. Πήγα και είδα το σκυλάκι με αφρούς στο στόμα και με μικρό προβλημα ευστάθειας...... (ειχε φαει τελευταία φορά στις 21:00 το βράδυ και ήταν πλεον 4 το πρωι). Δεν κοιμηθηκα ολο το βράδυ και σημερα το πρωι ήταν οκ.... Εχω κλείσει ραντεβου με γιατρό σήμερα το απόγευμα και αναμένω....... Έπειδή όμως ειμαι και εγω και η γυναίκα μου σε αναμμένα κάρβουνα έχει κανείς καμια ίδέα σε τί μπορεί να οφείλεται ??

ΥΓ. φόλα ή κατι παρομοιο το αποκελιω αφού το κουτάβι είνα σε στεγασμένο χώρο στο σπίτι ..........
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι σίγουρο πως δεν υπάρχει κάτι τοξικό στον χώρο του, που να το τρώει - μασουλάει;

Η εξήγηση του γιατρού είναι αρκετά περίεργη, γιατί λόγω πείνας και άδειου στομαχιού μπορεί να κάνουν κίτρινο εμετό, αλλά δεν βγάζουν αφρούς, ούτε έχουν σπασμούς.
Επικοινωνήσατε με τον εκτροφέα;
 


imichal74

Active Member
10 Ιανουαρίου 2023
26
10
49
Είναι σίγουρο πως δεν υπάρχει κάτι τοξικό στον χώρο του, που να το τρώει - μασουλάει;

Η εξήγηση του γιατρού είναι αρκετά περίεργη, γιατί λόγω πείνας και άδειου στομαχιού μπορεί να κάνουν κίτρινο εμετό, αλλά δεν βγάζουν αφρούς, ούτε έχουν σπασμούς.
Επικοινωνήσατε με τον εκτροφέα;
οχι κατι τοξικο δεν υπαρχει......αυτο σιγουρο.....
με τον εκτροφεα μιλησα και έχει και αυτος στεναχωρηθει πολύ αλλα δεν του έχει ξανατυχει.....
σημερα θα παω σε αλλο γιατρο (τον δικο μου γιατι προχθες λόγω του εκτακτου πήγα σε οποιον βρηκα μπροστα μου.....). Θα κανουμε αιματολογικες μου ειπε και θα δουμε....
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κατα πασα πιθανότητα κανει επιληπτικές κρίσεις. Πάρε και και μια δεύτερη γνώμη.
εκει παραπέμπουν τα συμπτώματα, αλλά ειναι κρίμα 3.5 μηνων κουτάβι...
Θα προτιμούσα 1000 φορες να υπήρχε άλλη εξήγηση.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Επίσης προσπαθήστε να το τραβήξετε βίντεο όταν παθαίνει τους σπασμούς ώστε να το δείξετε στο γιατρό θα έχει καλύτερη εικόνα
 


imichal74

Active Member
10 Ιανουαρίου 2023
26
10
49
Ο πρωτος μου ειπε οτι οι κρισεις επιληψιας αρχιζουν συνηθως μετα τους 6 μηνες.....
 


imichal74

Active Member
10 Ιανουαρίου 2023
26
10
49
τωρα που μιλαμε επαθε και αλλη κριση....... Με πηρε τηλ. η γυναικα μου και μου το ειπε....
Χμμ....μοιαζει ολο και περισσότερο με επιληψια........
PS. κρατησε περιπου 3 λεπτα
 
Last edited:
  • Sad
Reactions: Belvigo


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στους κανόνες. Γιαυτό προσπαθείστε να το τραβήξετε βίντεο. Κάθε φορά που παθαίνει κρίση φροντίστε να κρατάτε χρονο, πόσες φορές συμβαίνει μέσα στην μέρα αλλά και το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μέχρι να την επόμενη κρίση.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Που ζει ο σκύλος;
Οταν λες "στεγασμένος χωρος" τί ακριβως εννοείς;

25 μέρες τον έχετε, πριν 3 μέρες ξεκίνησε...
Αλλαξε κάτι πριν 3 μέρες;
Του δώσατε κάτι διαφορετικό να φάει;
Εκανε κάτι άλλο;
 
  • Like
Reactions: Estranged




imichal74

Active Member
10 Ιανουαρίου 2023
26
10
49
Που ζει ο σκύλος;
Οταν λες "στεγασμένος χωρος" τί ακριβως εννοείς;

25 μέρες τον έχετε, πριν 3 μέρες ξεκίνησε...
Αλλαξε κάτι πριν 3 μέρες;
Του δώσατε κάτι διαφορετικό να φάει;
Εκανε κάτι άλλο;
ΗΧ συνεχεια του οποιου ειναι αυλη....... ειναι 50-60 μετρα μακρια απο αλλα οικοπεδα/δρομους κλπ
τιποτα απολυτως.....
δεν μπορω κατι αλλο να σκεφτω...... Εχω αλλα 2 γερμανικα ποιμενικα αλλά τα έχω εκτος της αυλης...
την Παρασκευη είχα ραντεβου για το 3ο εμβολιο..........
 




imichal74

Active Member
10 Ιανουαρίου 2023
26
10
49
Κάθε φορά που παθαίνει κρίση φροντίστε να κρατάτε χρονο, πόσες φορές συμβαίνει μέσα στην μέρα αλλά και το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μέχρι να την επόμενη κρίση.
καθε 12 ωρες τον πιανει.......εκτος και αν εχω χασει καμια οσο λειπω στη δουλεια......
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εχει φυτά μέσα, έχει χώμα κάτω, έχει ζωύφια, σαλιγκάρια πχ;;
Εχει κάτι άλλο μέσα στον χώρο που μπορεί να πηγαίνει και να σκαλίζει;
Μην σκέφτεσαι απαραίτητα την φόλα. Μπορεί να είναι το οτιδήποτε.
Ευχομαι και ελπίζω να είναι κάτι τέτοιο.

Του έχετε βάλει αμπούλα για εξωπαράσιτα και αν ναι, ποια και πότε;;
Φοράει μήπως σκάλιμπορ ή άλλο λουρί για παράσιτα και αν ναι πότε το βάλατε;
Ειχατε ραντεβού και το κάνατε το εμβόλιο;
Ποιο εμβόλιο κάνατε και ποιες παρενέργειες έχει;
 
Last edited:


imichal74

Active Member
10 Ιανουαρίου 2023
26
10
49
Εχει φυτά μέσα, έχει χώμα κάτω, έχει ζωύφια, σαλιγκάρια πχ;;
Του έχετε βάλει αμπούλα για εξωπαράσιτα και αν ναι, ποια και πότε;;
Φοράει μήπως σκάλιμπορ ή άλλο λουρί για παράσιτα και αν ναι πότε το βάλατε;
Ειχατε ραντεβού και το κάνατε το εμβόλιο;
Ποιο εμβόλιο κάνατε και ποιες παρενέργειες έχει;
Φυτα έχει αλλα δεν τα φτανει........ειναι περιορισμένος.......
οχι δεν ειναι χωμα .....ειναι πλακακι cotto....δηλ σαν τσιμεντο με αγρια υφη
αμπουλα του εβαλε ο γιατρος στο 2ο εμβολιο.......δεν ειδα ποια ομως.....
οχι λουρι για παρασιτα δεν του εχω βαλει......
Το εμβολιο το εκανε (2ο )με το που το πηρα πριν απο 20 μερες ...περιπου τωρα δεν θυμαμαι ειμαι γραφειο...... τωρα ποιο εμβολιο δεν ρωτησα......αυτο που κάνουν στα κουταβια ......το 1ο του το ειχε κανει ο εκτροφεας........
Δεν ειχε καποια παρενεργεια πανω του παντως.....Μεχρι πριν απο 3 μερες ετρεχε πανω κατω και έπαιζε κανονικα.....
 


imichal74

Active Member
10 Ιανουαρίου 2023
26
10
49
εε.....σαλιγκαρια τωρα τι να πω.......δεν το αποκλειω αλλα δεν μπορω να ξέρω και αν εφαγε καποιο.....

τωρα ειμαι να σκασω.....................:cry:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Προσπάθησε να σκεφτείς... σαν σκύλος και κυρίως σαν κουτάβι...
Τι μπορεί να έχει εκει τριγύρω που θα του εξάπτει την περιέργεια και θα σκαλίζει, μασάει, έρχεται σε επαφή.
Οι αμπούλες μπορούν να κάνουν τέτοιες μ@λακιες (νευρολογικές). Δεν ξέρω αν λόγω ηλικίας δεν επρεπε να βάλεις. Δεν θυμάμαι τα όρια και από πόσο μηνών και πάνω μπορείς να βάλεις.
Και πάλι όμως - αν το έπιασα σωστά - την έβαλε ο κτηνίατρος πριν 20 μέρες...
Δεν ξέρω αν θα έκανε ΤΩΡΑ παρενέργειες.

Εμβολιο, σορυ αλλά δεν κατάλαβα... Κάνατε τελικά την Παρασκευή την 3η δόση (ανήμερα τα Φώτα) ; :unsure:
ή έχετε ραντεβού αυτην την Παρασκευή που μας έρχεται;
 
  • Like
Reactions: Estranged


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Η και βατράχια ακόμα. Μια συμβουλή που μπορω να σας δώσω είναι να βάλετε το σκυλάκι μέσα στο σπίτι περιορισμένο για κάποιες μέρες( αν υπάρχει αυτη η δυνατότητα). Έτσι ώστε να δείτε αν θα συνεχίσει τους σπασμούς, αν δεν συνεχίσει τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι κάτι βρίσκει και τρώει.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22