Αkita Inu ή Siberian Husky?


rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
τα χασκι δεν ειναι για Ελλαδα, και λογικα και τα ακιτα και αυτα τοση χοντρη γουνα δεν εχουν?
 
Last edited:


djnoizeteck

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
63
0
Thessaloniki
www.facebook.com
τα χασκι δεν ειναι για Ελλαδα, και λογικα και τα ακιτα και αυτα τοση χοντρη γουνα δεν εχουν?

Σε αυτο μαλλον θα διαφωνησω. Αν κανει την ασκηση που του χρειαζετε και μαθει απο μικρο σε διαμερισμα πιστευω σχεδον ολες οι φυλες μπορουν να ζησουν τελεια.
 




djnoizeteck

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
63
0
Thessaloniki
www.facebook.com
Υποφερουν απο τη ζεστη απο αυτη την αποψη το λεω
Εμενα το εκτροφειο μου ειπε οτι το καλοκαιρι ριχνουν ενα στρωμα απο το τριχομα τους και ειναι μια χαρα αλλα οχι και εξω στους 40 βαθμους,στο σπιτι μεσα με aircondition π.χ.!
 


rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
στο εκτροφειο θελουν να βγαλουν λεφτα, εχει μια φιλη μου χασκυ, το υιοθετησε απο το δρομο, και τη λυπαμαι παρα πολυ , ζεστενεται πολυ ευκολα, τα παμε βολτα μαζι με το δικο μου εμενα ειναι μια χαρα και αυτη καθε 5 μετρα θελει και ενα μπουκαλακι νερο, και στο σπιτι το aircondition
θα πρεπει να δουλευει 24 ωρο, εδω το δικο μου που ειναι κοντοτριχο το καλοκαιρι ετσι και εκλεινα τον ανεμιστηρα αρχιζε και λαχανιαζε, και χωρις να εχει πολλη ζεστη
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
στο εκτροφειο θελουν να βγαλουν λεφτα, εχει μια φιλη μου χασκυ, το υιοθετησε απο το δρομο, και τη λυπαμαι παρα πολυ , ζεστενεται πολυ ευκολα, τα παμε βολτα μαζι με το δικο μου εμενα ειναι μια χαρα και αυτη καθε 5 μετρα θελει και ενα μπουκαλακι νερο, και στο σπιτι το aircondition
θα πρεπει να δουλευει 24 ωρο, εδω το δικο μου που ειναι κοντοτριχο το καλοκαιρι ετσι και εκλεινα τον ανεμιστηρα αρχιζε και λαχανιαζε, και χωρις να εχει πολλη ζεστη
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Αυτό με τη βόλτα είναι υπερβολή. Το έχει κακομάθει η φίλη σου πιθανότατα ή συντρέχουν άλλοι λόγοι. Εγώ πάντα παίρνω νερό μαζί μου στις βόλτες. Καλοκαίρι πίνει κάτι λιγότερο από 2 μπουκαλάκια νερό αλλά οι βόλτες που πάμε είναι σε ίσιο δρόμο και η πιο στάνταρ διαδρομή μας είναι 900 μέτρα πήγαινε και 900 γύρνα. Πίνει το νερό της όταν φτάνουμε, καθόμαστε λίγο κι όταν γυρνάμε πίνει κι άλλο νεράκι. Το ίδιο ίσχυε και με τα άλλα δύο που είχα. Όσον αφορά το σπίτι έχω ξαναγράψει ότι χειμώνα καλοκαίρι έχω τις μπαλκονόπορτες ορθάνοιχτες. Αρκετές ώρες και πάλι είναι έξω απ' το σπίτι. Το καλοκαίρι πάντως το στάνταρ που κάνουμε είναι να χτενιζόμαστε κάθε μέρα, να βρεχόμαστε με το λάστιχο κάθε μέρα και κάποιες ημέρες με φοβερή ζέστη να γεμίζουμε και τη μπανιέρα με παγωμένο νερό κι εννοείται βγαίνοντας να τα κάνουμε ##$@#!@$ :D. Εγώ έχω a/c συνήθως όμως βολεύονται χωρίς κρεμασμένες γλώσσες και αγκομαχητά με τον ανεμιστήρα οροφής που έχω. Αν χρειαστεί αφήνω αναμμένο το a/c πριν φύγω για τη δουλειά όπου συνήθως τις βρίσκω έξω απ' το σπίτι γυρνώντας.
 


rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
δεν το λεω κυριολεκτικα οτι καθε 5 μετρα πινει νερο, απλα θελω να δειξω οτι ζεσταινεται και λαχανιαζει πανευκολα ενω εμενα ειναι οκ
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
δεν το λεω κυριολεκτικα οτι καθε 5 μετρα πινει νερο, απλα θελω να δειξω οτι ζεσταινεται και λαχανιαζει πανευκολα ενω εμενα ειναι οκ
Ό,τι ζεσταίνεται περισσότερο απ' το Λύκο μου το βλέπω κι εγώ. Το χειμώνα για τα 1800 μέτρα ούτε στάση κάνουμε, ούτε νερό θέλει να πίνει παρότι πάντα της βάζω.
 


djnoizeteck

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
63
0
Thessaloniki
www.facebook.com
Για κοιταχτε αυτο...ειναι πολυ ενδιαφερον http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?2427-Γούνες-και-καλοκαίρι-Γίνεται
Το θεμα αυτο το εχω διαβασει και λεει με λιγα λογια οτι ο σκυλος ειναι αρκετα καλα εξοπλησμενος και μπορει ανετα να ζησει στην ζεστη ασχετα που εμεις νομιζουμε οτι θα υποφερει.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Για να καταλήξουμε λίγο για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις γιατί διακρίνω τάσεις κύκλων...

Όλες οι Αρκτικές φυλές, λόγω του ιδιαίτερου περιβάλλοντος στο οποίο εξελίχθηκαν, αλλά και λόγω του ότι εξελίχθηκαν για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ λόγο η καθεμιά και ΟΧΙ για στολίδια, έχουν διαφορές (εσκεμμένα δε χρησιμοποιώ τον όρο "ιδιαιτερότητες") στο χαρακτήρα τους - ΗΘΟΛΟΓΙΚΑ.

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ, λόγω του ότι καλούνταν να διαβιώσουν σε ένα από τα ακραία περιβάλλοντα αυτού του πλανήτη, ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ έπρεπε να είναι ρωμαλέα και δυνατά ζώα, αλλιώς απλά θα εξαλειφόταν μέσα σε μερικές δεκαετίες, όπως και έγινε με άλλες φυλές, ξένες προς τον Αρκτικό, που μεταφέρθηκαν εκεί ως μέρος μιας προσπάθειας χρήσης τους στους πάγους.

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ λοιπόν, είναι από τα πλέον εξοπλισμένα και ικανά σκυλιά να επιβιώσουν, ειδικά τα Σιβηρικά που έχουν μείνει τόσο κοντά στην αρχέγονη μορφή του λύκου (του ικανότερου σωματότυπου για επιβίωση - όπως και αποδεικνύεται από τα όρια της εξάπλωσης του Γκρι λύκου και στα 2 ημισφαίρια). Οπότε ζέστη, κρύο, ξηρασία, υγρασία, βουνό, πεδιάδα, ακίνητα ή εις αεί κίνηση, ΔΕΝ τα προβληματίζει, ΑΡΚΕΙ να τηρούνται τα ΟΡΙΑ και η ΛΟΓΙΚΗ, τα οποία όταν ξεπεραστούν οδηγούν στο θάνατο ΟΛΟΥΣ τους ζωντανούς οργανισμούς, ανεξαρτήτως ΕΙΔΟΥΣ.

ΗΘΟΛΟΓΙΚΑ, ως σκεπτόμενα θηλαστικά και δη ανήκοντα στην υποκλάση των Θηρίων (μαζί με τον Άνθρωπο), είναι εξοπλισμένα με ένα πολύ ανεπτυγμένο σύνολο διανοητικών λειτουργιών (πλέον των ενστικτωδών), τα οποία διασφαλίζουν (μαζί με τη ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ τους) την επικράτησή τους στο περιβάλλον διαβίωσής τους.

Το ΠΟΣΟ μπορεί κάποιος να ΕΛΕΓΞΕΙ & να διαμορφώσει αυτή τη συμπεριφορά είναι μία Εξίσωση που εξαρτάται ΤΟΣΟ από τη Φυλή αλλά και το συγκεκριμένο σκυλί (διαφοροποιήσεις χαρακτήρα ΜΕΣΑ στη Φυλή) ΟΣΟ και από τις ικανότητες (πρότερη εμπειρία, αντίληψη, κλπ) και την διάθεση (επιμονή, χρόνο, κλπ) του Ανθρώπινου σκέλους της Εξίσωσης....

κοινώς, κάποιος μπορεί να είναι ικανός να κάνει ένα στραγάλι να ανέβει μία σκάλα, ενώ κάποιος άλλος να μη μπορεί να κλειδώσει ή να ξεκλειδώσει μία απλή πόρτα....

τα σκυλιά είναι ΜΟΝΟ το ΕΝΑ σκέλος της Εξίσωσης....
 


Astarte

Active Member
6 Μαρτίου 2011
43
0
Ευχαριστούμε GAIA! Να κάνω και λίγη πλακίτσα ο τρόπος που τονίζεις τόσο πολύ κάποιες λέξεις μου θυμίζει τον Ζεντ από τη Μεγάλη των μπάτσων σχολή :ΡΡΡΡ
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
. Γενικά τα Χάσκυ είναι παιχνιδιάρικα με το δικό τους τρόπο. Τους αρέσει οτιδήποτε έχει σχέση με τρέξιμο. Αν έχεις τη δυνατότητα κάποιας αλάνας περιφραγμένης που θα είσαι μόνος σου τρελαίνεται να το κυνηγάς και σου εγγυώμαι ότι εσύ θα πέσεις κάτω κι αυτό θα έρχεται από πάνω σου θα πηγαίνεις να το πιάσεις και θα φεύγει σαν τον άνεμο. Τα συναισθήματα του δεν τα δείχνει ποτέ. Αλλά αν νιώσει ότι είσαι χάλια θα έρθει κοντά σου.
Αλλά θέλω να μου επιτρέψεις να σου πω κάτι. Έχει κανένα απολύτως νόημα η ερώτηση αν μπορείς να του μάθεις κόλπα; Το σκύλο δεν τον έχεις καν ακόμα, δεν ξέρεις αν θα μπορέσεις να συμβιώσεις μαζί του, δεν ξέρεις πως είναι να ζεις με ένα σκύλο, δεν ξέρεις τι θα πει βόλτα με ένα σκύλο, έχει καμιά απολύτως σημασία αν θα ανεβαίνει σε ένα σκαμνί και θα γυρνάει μια μπάλα του μπάσκετ στη μύτη του; Σόρυ κιόλας αλλά αν έψαχνα όταν πρωτοπήρα σκύλο για τον άνθρωπο-ελέφαντα δε θα έπαιρνα σκύλο. Έγω ήμουν μοναχοπαίδι και ήθελα ένα παρεάκι. Και συνεχίζω να έχω όχι απλό παρεάκι, κανονικούς συντρόφους εδώ και 18 χρόνια. Δε θέλω να σε προσβάλω απλά αυτή είναι η γνώμη μου. Θεωρώ την επικοινωνία με το σκύλο ανεπανάληπτη, τη συνεννόηση με τα μάτια, το ότι καταλαβαίνει χωρίς να μιλάει, τις βόλτες μας, τα όσα έχουμε περάσει. Νομίζεις ότι αν ζήσεις με ένα σκύλο και τον αγαπήσεις, όταν πια έχει χαθεί ο φιλαράκος σου ότι θα θυμάσαι αν σου έφερνε το μπαλάκι που του πέταγες;
εχω και εγω ενα ιμιαιμο χασκι και ειναι ακριβος ετσι!! να παιζει ε ενταξι δεν ειναι και η καλητερη του αμα ομως αρχισεις να τρεχεις δεν τον πιανεις και το βλεμα του αλαζει ολοκληρο φαινεται η χαρα που νιωθει οταν τρεχει και ειναι λογικο αφου αυτο ειναι η φυση του.
επεισης σημερα κλεινει 2 μηνες στην οικογενεια μας και καλητερο φιλο δεν ειχα και ουτε θα εχω ποτε!!! οποτε δεν με απασχολει το αν θα φερνει παπουτσια αν θα ανιγει ψυγεια κλπ και ουτε θελω να τον βαλω σε τετια διαδικασια το θεωρω περιτο ασε που οσο θα εκανα για να τον εκπαιδευσω τετιεα θα μπορουσα να τον εκπαιδευσω να κατι ποιο ευχαριστω για αυτον.
 




Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Α, djnoizeteck
αφού ακόμα ψάχνεσαι, ξέχασα να σου πώ ότι σκοπός της ζωής ενός χάσκυ (εκτός από το τρέξιμο) είναι και να ανοίξει μία τρύπα τόσο μεγάλη ώστε να χωρέσει μέσα το ίδιο, ενώ σκοπός δικός μας είναι να το προλαβαίνουμε και μετά να το καθαρίζουμε από τις λάσπες για κάνα μισάωρο. :)

http://www.youtube.com/watch?v=dCxWLyq3ToI&NR

(σ'αυτό το βίντεο έχουμε και guest star τα φιλαράκια μας τα Ελληνικά ποιμενικά).
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Α, djnoizeteck
αφού ακόμα ψάχνεσαι, ξέχασα να σου πώ ότι σκοπός της ζωής ενός χάσκυ (εκτός από το τρέξιμο) είναι και να ανοίξει μία τρύπα τόσο μεγάλη ώστε να χωρέσει μέσα το ίδιο, ενώ σκοπός δικός μας είναι να το προλαβαίνουμε και μετά να το καθαρίζουμε από τις λάσπες για κάνα μισάωρο. :)

http://www.youtube.com/watch?v=dCxWLyq3ToI&NR

(σ'αυτό το βίντεο έχουμε και guest star τα φιλαράκια μας τα Ελληνικά ποιμενικά).
χεχε ειδα τα βιντεο σου πολυ ωραιος ειναι εχει φαση εκει που σκαβει. ο Τζερυ σκαβει μονο αμα δεν τον βλεπουμε χD τον λογο δεν το ξερω xD
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Καλησπέραα!!!!Ακόμα ψάχνεις?Μόλις είδα μια αγγελία στο facebook...

Χαρίζεται Καθαρόαιμο χάσκι 2 μηνών, περιοχή Θεσσαλονίκη και γύρω πόλεις. Συνιστάται σε άτομα που έχουν και αυλή, μια που είναι ενεργητικό ως ράτσα. Τηλ 6949217483
ΧΑΣΚΙ..jpgΧΑΣΚΙ 2..jpg

πηγή: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150189118624748.314333.528429747
 






cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Δεν ξέρω..δεν λέει πουθενά!ίσως να το βρήκαν..ή να τους ξέμεινε απο καμία γέννα...:confused:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@