Αll about samoyed


Spiros.G

Member
16 Οκτωβρίου 2011
16
0
Καλησπέρα !

Επειδή δεν βλέπω αντίστοιχο topic,
oποιος/α εχει (samoyed) ή γνωρίζει ας κάνει 1 post για αυτή την ράτσα (δλδ τυχόν ιδιοτροποίες, τι συμπεριφορά έχει με ανθρώπους, άλλα ζώα , κλπ..)

Τέλος όποιος/α έχει να μας γράψει αν το προμηθεύτηκε απο Ελλάδα ή εξωτερικό και γιάτι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είχα samoyed 13 χρόνια. Δυστυχώς δεν έχω scanner να σου βάλω φωτογραφίες. Την πήρα το 94 με λάθος τρόπο από petshop, ούτε καν είχα ακούσει για puppy mills τότε. H καταγωγή της ηταν από την Τσεχοσλοβακία. Εάν έπαιρνα ξανά τώρα θα έπαιρνα μόνο από εκτροφέα.
Ο χαρακτήρας της τώρα. Τα samoyed όχι άδικα παρομοιάζονται με χριστουγεννιάτικα σκυλιά. Και μόνο η θέα τους σου φέρνει μια διάθεση χαμόγελου και χαράς. Η δικιά μου ήταν ένας σκύλος πολύ καθαρός, και στις συνηθειές της (την πήρα 4 μηνών και έκανε τσίσα μέσα μόνο μια φορά όσο περίεργο και να ακούγεται) αλλά και σαν φυλή δεν μυρίζει καθόλου σκυλίλα. (ίσως λόγω λεκού δέρματος ).
Πολύ δυναμικός και ατρόμητος σκύλος, φιλικός με σκύλους αλλά και γάτες χωρίς να έχει κοινωνικοποιηθεί για αυτό, κυριαρχική ανεξάρτητη, εξαιρετικά κοινωνική και παιχνιδιάρα. Μάλιστα έκανε κάτι πολύ περίεργο για την φυλή της γιατί δεν είναι ασφαλώς κυνηγοί οπότε δεν θα έπρεπε να έχει ανεπτυγμένο το prey drive. Ενώ δεν κυνηγούσε ποτέ γάτες, κυνηγούσε περιστέρια και κατάφερνε να τα πιάνει και να τα σκοτώνει στη βεράντα. (ποτέ δεν την είχαμε πιάσει επι τω έργω)
Πολύ έξυπνος σκύλος , και πολύ παιχνιδιάρης. Εάν δεν εκτονώνεται επαρκώς μπορεί να γίνει ιδιότροπο πολύ όπως και οι περισσότεροι σκύλοι . Θέλει ιδιοκτήτη σκύλου που με αγάπη και γνώση να επιβληθεί για να μην θεωρήσει ότι είναι αρχηγός. Δυστυχώς μαζί μου η Τάρα βίωσε μόνο την αγάπη αλλά όχι την επιβολή με αποτέλεσμα να θεωρήσει ότι είναι αρχηγός της αγέλης και να εξελιχθεί σε πολύ ιδιότροπο σκύλο.
¨Εχουν πρόβλημα με την ζέστη, το καλοκαίρι την περνούσε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας με κλιματισμό. Δεν είναι σκύλοι που θα κολυμπήσουν με ευχαρίστηση, επίσης δεν πρέπει να εκτίθενται στον ήλιο. Δεν είναι σκύλος που μπορεί να ζήσει μόνος του σε κήπο ή σε βεράντα, ξέχνα το, είναι ανθρωποκεντρικό σκυλί παρόλη την ανεξαρτησία του. Θέλει καθημερινό βούρτσισμα για να παραμείνει η γούνα τους όμορφη και καθαρή. Όταν μαδούσε το σπίτι γεμιζε με λευκές βαμβακερές τούφες.
Η εμπειρία μου βέβαια αφορά το δικό μου samoyed και τον χαρακτήρα της περιέγραψα.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
εμενα η εμπειρια μου προερχεται απο ενα ενηλικο αρσενικο samoyed που ειχε μια γειτονισα και αρκετες φορες πετυχαινα οταν εβγαζα βολτα τη δικη μου (bull terrier).
νομιζω οτι ειναι το μοναδικο σκυλι που εχω γνωρισει που θα το χαρακτηριζα ως χαρα θεου:).δεν εχω συναντησει αλλη ρατσα που να εκφραζει τοσο εκδηλα η προσωπικοτητα της αυτη την εκφραση οταν ερθεις σε επαφη μαζι της.εκθαμβωτικο σκυλι τοσο σε εμφανιση οσο και σε χαρακτηρα.ηταν πολυ καλοσυνατος με αλλους σκυλους και με αλλους ανθρωπους.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Συμφωνώ απόλυτα με το χαρακτηρισμό " χαρά θεού". Έχουν μεταδοτική χαρά τα samoyed η παρουσία τους και μόνο σου φτιάχνει τη διάθεση!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εχω ενα θηλυκιο Samoyed 18 μηνων την Shiva. Την εχω απο 50 ημερων. Η l.Kyveli περιεγραψε πολυ καλα οτι χαρακτηριζει αυτον τον σκυλο. Απλα στο θεμα της καλοκαιρινης ζεστης η δικη μου μπορω να πω ηταν πιο υπομονετικη σε σχεση με μενα :) Τον χειμωνα βεβαια ανοιγει συνεχεια την μπαλκονοπρτα για να δροσιζεται μα ποτε δεν γκρινιαζει για τπτ. Παρα πολυ υπομονετικη. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ομως ειναι οτι αγαπαει ολους τους ανθρωπους κ ολα τα ζωα. Ειναι ιδανικη στο να σκοτωνει μυγες!!! Επισης μαθαινει απιστευτα γρηγορα οτι της διδαξεις αν δει λιχουδια στο χερι ;p