ΒΡΗΚΑ ΚΟΚΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!!!!!!! (happy dance!)
Πρέπει να οδηγήσω μισή ώρα ανάμεσα στα καλαμπόκια, αλλα ΒΡΗΚΑ ΚΟΚΚΑΛΑ!!!!!!! Δε χρειάζεται πλέον να πληρώνω ένα σωρό λεφτά για αηδίες καπνιστές του σούπερ-μάρκετ! Φανταστείτε ρε, ούτε ο χασάπης δεν έχει κόκκαλα, διότι, λέει, το κρέας το φέρνει από το Wisconsin και τh Nebrasca ξεκοκκαλισμένο!!!!! Αλλά έψαξα, σκοτώθηκα και βρήκα σφαγείο! Και ευτυχώς έχουνε και πείρα από σκυλο-ιδιοκτήτες, οπότε θα μου τα κόψουν με τον τρόπο που θέλω και θα τα πάρω και σε κουτί!!!!!

Ερώτηση τώρα προς εσάς: να τα βράσω πρώτα, έτσι? Κανονικά υποτίθεται τα βάζω στην κατάψυξη με το κουτί και μετά του δίνω ένα τη βδομάδα. Υποθέτω ότι θα πρέπει να το ξεπαγώσω πρώτα αν και με τη μούρλα που δέρνει το Μουφ (το οποίο τελευταία επιδίδεται στο να τρώει .... χιόνι!) είναι ικανό να θέλει κόκκαλα-παγωτό!

Τρισευτυχισμένα,

Σάρα
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
η γνωμη μου ειναι να τα βαλεις στην καταψυξη αφου πρωτα τα βρασεις.τουλαχιστον εμεις αυτο καναμε παλια που ειχαμε ενα λυκοσκυλο κ που δεν γνωριζαμε περι ξηρας τροφης!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ΠΟΤΕ δεν δίνουμε μαγειρεμένα κόκαλα στο σκύλο. Τα μαγειρεμένα κόκαλα σπάνε σε αιχμηρά κομμάτια και μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμό στο λαιμό, το στομάχι ή στο έντερο του σκύλου. Βάλ’ τα στην κατάψυξη ωμά και όταν θέλεις να του δώσεις κόκαλο, βγαλ’ τα από βραδύς να ξεπαγώσουν.
:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tι τραβάτε και εσείς εκεί..:maria::maria:
Eλα εδώ στην ελλαδάρα και ότι θέλεις σου βρίσκει ο χασάπης με το κάτι της του..:D:D:maria::maria:
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΠΟΤΕ δεν δίνουμε μαγειρεμένα κόκαλα στο σκύλο. Τα μαγειρεμένα κόκαλα σπάνε σε αιχμηρά κομμάτια και μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμό στο λαιμό, το στομάχι ή στο έντερο του σκύλου. Βάλ’ τα στην κατάψυξη ωμά και όταν θέλεις να του δώσεις κόκαλο, βγαλ’ τα από βραδύς να ξεπαγώσουν.
:)

Rottie, το έχω ξαναρωτήσει και σε άλλο thread και δεν έλαβα απάντηση..... που και ποιός λέει ότι τα μαγειρεμένα κόκκαλα είναι πιο εύθραυστα ή/και σπάνε σε πιο αιχμηρά κομάτια από τα ωμά?
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
Βάλ’ τα στην κατάψυξη ωμά και όταν θέλεις να του δώσεις κόκαλο, βγαλ’ τα από βραδύς να ξεπαγώσουν.
να ρωτησω κατι;δεν υπαρχρχει προβλημα ασθενειας με τα ωμα;η η ψυξη τα σκοτωνει; κ εγω μιλαω για τα κοκκαλα αυτα που εχουν το μελουδο μεσα κ οταν βρασουν ειναι τοσο μαλακα που τριβονται.Νομιζω απο μοσχαρι ειναι δεν θυμαμαι καλα! μιλαμε για 20 χρονια πριν!
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Rottie, το έχω ξαναρωτήσει και σε άλλο thread και δεν έλαβα απάντηση..... που και ποιός λέει ότι τα μαγειρεμένα κόκκαλα είναι πιο εύθραυστα ή/και σπάνε σε πιο αιχμηρά κομάτια από τα ωμά?
Ποιος να το πει βρε Kopritis? Είναι οφθαλμοφανές!

Τα κόκαλα όταν μαγειρεύονται χάνουν την ελαστικότητα τους και γίνονται εύθραυστα (αλλάζει η μοριακή δομή τους) με αποτέλεσμα αφ’ ενός να γίνονται δύσπεπτα και αφ’ ετέρου, να μην θρυμματίζονται αλλά να σπάνε σε αιχμηρά κομμάτια.
Υπάρχουν χιλιάδες άρθρα στο διαδίκτυο σχετικά με το θέμα. Ρίξε μια ματιά! :)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το καταλάβαμε! ;)
Ρίξε μια ματιά στα θέματα της barf στην ενότητα «διατροφή και άσκηση». Υπάρχουν πάνω από 15 συζητήσεις στις οποίες απαντώνται όλα τα ερωτήματα περί barf .
:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εριξα πολλές ματιές, και υπάρχουν και οι δυο απόψεις στο δικτυο... δεν είδα πουθενά στατιστικές ότι τα μαγειρεμένα κόκκαλα προκαλούν περισσότερα προβλήματα απ'οτι τα ωμά.... επίσης το συζήτησα και με την κτηνίατρό μου και δε μου είπε ότι υπάρχει σοβαρή διαφορά....

Ασχετο, τα καπνιστά θεωρούνται μαγειρεμένα?

Δεν προσπαθώ να κάνω τη δυσκολή.... αν εμπιστευόμουν τα κρέατα που κυκλοφορούν στη γειτονιά μου ή μπορούσα να τα καταψύχω επι μακρόν, θα τα έδινα ωμά για καλό και για κακό.... αλλα αφού αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει, απλώς προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει πράγματι διαφορά ή αν είναι κι αυτό "μόδα" ή "φήμη".... οφθαλμοφανής πάντως δεν είναι η διαφορά, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια..... (και ναι, εχω δώσει και μαγειρεμένα και ωμά και καπνιστά...... στον προηγούμενο σκύλο μου, εδινα μόνο μαγειρεμένα, χωρίς πρόβλημα για 12 χρόνια, χωρις αυτό να σημαίνει τίποτα φυσικά... μια φορά θα γίνει το κακό).
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
kopritis said:
Δεν προσπαθώ να κάνω τη δυσκολή....
Μην ανησυχείς, δεν προσπαθώ να σου πουλήσω κόκαλα! :p

Εγώ μαγειρεμένα κόκαλα δεν θα έδινα στο σκύλο μου για τους λόγους που ανέφερα.
Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο για το σκυλί του. Αν εσύ δεν πείθεσαι και πιστεύεις ότι είναι καλύτερα τα μαγειρεμένα, δώσε μαγειρεμένα.

kopritis said:
Ασχετο, τα καπνιστά θεωρούνται μαγειρεμένα?
Θεωρούνται επεξεργασμένα. Δεν γνωρίσω τι είδους επεξεργασία έχουν υποστεί.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nαι θεωρούνται ψημένα.
Eίναι δηλαδή το ίδιο επικίνδυνα με τα ψημένα.
O δικός μετά από λίγο όταν του το έδωσα κόντεψε να πνιγει..,είναι αρκετά επικίνδυνα μιας και αν το σπάσουν γίνονται μικρά κοφτερά κομματάκια..
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το πρόβλημά μου είναι ότι για να πάρω μια ενημερωμένη απόφαση, θέλω μερικά νούμερα τα οποία δεν μπορώ να βρώ..... γι'αυτό ξαναέθεσα το θέμα.... και γιατι μου το ξαναθύμησες που είπες "ΠΟΤΕ δε δινουμε μαγειρεμένα κόκαλα....":):)
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μου κάνει εντύπωση για τα καπνιστά, γιατί κυκλοφορούν ευρέως! Και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (και στην Αμερική που είναι ψείρες μ'αυτά τα θέματα....).... δεν θα ακουγόταν κάτι αν υπήρχε σοβαρό θέμα? Οπως πχ όταν βρίσκουν αιχμηρά κομάτια σε παρτίδες τροφής γίνεται ολόκληρος ντόρος....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
παρε ενα κοκκαλο απο επεξεργασμενο δερμα κ τελιωσες..:p:D
Ελα μου που δεν του αρέσει του βλάκα!! Μόνο κανονικό θέλει!! Ωμό, μαγειρεμένο, καπνιστό, δεν τον νοιάζει αρκει να είναι πραγματικό..... πλαστικό, δερμάτινο, λαστιχένιο, δεν τρώει.... ακόμα και αυτά που υποτίθεται ότι μυρήζουν κοτόπουλο...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το πρόβλημά μου είναι ότι για να πάρω μια ενημερωμένη απόφαση, θέλω μερικά νούμερα τα οποία δεν μπορώ να βρώ..... γι'αυτό ξαναέθεσα το θέμα.... και γιατι μου το ξαναθύμησες που είπες "ΠΟΤΕ δε δινουμε μαγειρεμένα κόκαλα....":):)
Βέβαια! Tους λόγους τους εξήγησα:
Τα κόκαλα όταν μαγειρεύονται χάνουν την ελαστικότητα τους και γίνονται εύθραυστα (αλλάζει η μοριακή δομή τους) με αποτέλεσμα αφ’ ενός να γίνονται δύσπεπτα και αφ’ ετέρου, να μην θρυμματίζονται αλλά να σπάνε σε αιχμηρά κομμάτια.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τα καπνιστά κόκκαλα εδώ τα επεξεργάζονται, λέει, με το χέρι και το Μουφ τα κάνει πρώτον γουλί, ενώ όλο και κάτι μασουλάει. Στο τέλος αφήνει ένα μικρότερο γουλί και το πετάω. Παίρνει και το μαστουρωμένο ύφος του όταν μασουλάει κόκκαλο και ησυχάζει το κεφάλι μου.

Εγώ φοβάμαι τις αρρώστιες, αν υφίστανται. Αν είναι επικίνδυνα βρασμένα (μιλάμε πάντα για μεγάλα κόκκαλα βοδινά διότι δε μου επιτρέπουν να του δίνω οποιαδήποτε άλλα), τότε επιτρέπεται να τα ζεματίσω? Εμένα μ' ενδιαφέρει να σκοτωθεί ό,τι τελοσπάντων βλαβερό είναι να σκοτωθεί. Όσο για την κατάψυξη, θα τα βάλω όχι σε κουτί ακριβώς, αλλά έχω αυτό το μηχάνημα με ρολλό σακούλες που συσκευάζει πράγματα εν κενώ. Οπότε θα συσκευάσω κάθε κόκκαλο έτσι και θα του το δίνω την άλλη μέρα. Η φιλενάδα κτηνίατρος μου είπε αφού το μασουλήσει να το διατηρώ σε νερό για να του το δώσω και την άλλη μέρα.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
εμενα παλι με τα καπνιστα κανει διαροιες με λιγο αιματακι!φυσικα δεν του ξαναεδωσα!
την εχει κ στο τσεπακι αυτος την διαροια θα μου πεις,τι κακο κ αυτο!